Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Troubleshooting

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-09, 12:05   #1
fretzko

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Default Probleme Malaguti Phantom

Salutare...am o mica problema cu un scuter malaguti phantom...si am apelat la voi pentru ca habar nu am ce sa ii mai fac...deci am un phantom din 2000,pot sa spun ca full tuning...set de 80cc malossi,carburator 21 dellorto,toba sport polini,variator polini,ambreiaj polini,si rolele de la variator au in jur de 5 g...sunt mai mult pentru viteza...nu prea mai stiu cum era catalogul cu role...in fine...si lam reglat acum ceva timp,mergea foarte bine,pot sa spun ca am ajuns cu el la 140km/h...singur...dupa care mam gandit sa il mai fortez umpic...si am schimbat jiglerul daca nu ma insel,cel prin care trage benzina...am modificat si filtru de aer cu unu sport,si am pus niste role mai grele...pe la 7 grame...odata ce am modificat filtru cu jiglerul ala...trebuie sa modific si aerul pe care il trage...si am inceput sa il reglez dupa cum am citit intro carte...ceva de genul ca atunci cand il reglezi il lasi la relanteu,si incepi sa reglezi aerul pana se ambaleaza cel mai tare,dupa care ii micsorezi relanteul,am facut asta...totul a mers perfect...am ajuns la 150...oglinda langa oglinda cu o gilera de 180...dar acum incepe problema...mia bubuit setul,pistonul zop,cilindru crapat,si cam atat...am fost sa iau alt set...si cand am pus setul nou a mers perfect,si am inceput eu ca prostul sa umblu la carburator...si sa dus...nu se mai ridica pe o roata...nu mai avea acelasi demaraj...am fost la un mecanic bun care le are cu motoarele,si mia spus ca trebuie sa ii reglez carburatorul,dar acum nu imi mai iese...ce as putea sa fac?sau ar fi alte probleme?nu prea vreau sa apelez la mecanicul ala pentru ca le buleste,adica daca nu e obiectul lui nu il intereseaza,in rest pentru el le face perfect,are 10 motoare cred,si toate facute si modificate de el...si as vrea un sfat de la voi in speranta ca ma puteti ajuta...mentionez ca am 17 ani si nu prea sunt "avansat" in mecanica...doar "lectiile de baza"...astept un raspuns,multumesc mult.
fretzko is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 10:23   #2
fretzko

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Default Re: Malaguti Phantom...Probleme

chiar nimeni nu ma poate ajuta?
fretzko is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 14:36   #3
machupicchu

Stage 5
 
machupicchu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 487
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Malaguti Phantom...Probleme

pai vezi poate motorul e inecat rau de tot, cand iai schimbat setu tot de 70 iai pus? sau malossi stiam ca are numa 86 big bore pt apa...ca daca iai pus de 49 si cu carbu mare cu jigleor mare...nah..nu se cam potrivesc.
__________________
Unii considera masina ca pe un mijloc de transport insa pentru mine inseamna mult mai mult!
machupicchu is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 14:53   #4
fretzko

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Default Re: Malaguti Phantom...Probleme

Nu am pus set de 70...am cumparat din magazin set de 70 dar lam facut lam alezat la 80cc...si nu e inecat...adica merge bine fuge,dar nu ca inainte,nu se mai ridica pe o roata,nu mai are demarajul ca inainte,si toate astea dupa ce am umblat la carburator,si specific ca acum am un filtru de aer mai spart pentru ca cel vechi a cazut cand a bubuit setul dar nustiu dc a cazut ,si nu lam mai gasit,si filtrul este stock cel nou,dar sa format o gaura in buretele ala,oare sa fie din cauza ca trage prea mult aer?si ii vine si mai multa benzina?...
fretzko is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 17:13   #5
machupicchu

Stage 5
 
machupicchu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 487
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Malaguti Phantom...Probleme

trebuia sa spui asta de la inceput, filtrul de aer e problema, asa am patit si eu cand aveam rms, incearca unu de de la malossi:> efect garantat:>
machupicchu is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 09:46   #6
fretzko

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Default Re: Malaguti Phantom...Probleme

ms mult...am sa incerc cu un filtru de la malossi...sper sa se simta diferenta...am sa raspund dupa ce fak experimentul)inca 1 data mersi
fretzko is offline   Reply With Quote
Old 21-12-09, 22:47   #7
Speed`y

Stage 4
 
Speed`y's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 178
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Malaguti Phantom...Probleme

cum zice cretzu asta e filtru j dai 3 ture in carb ...
Speed`y is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 10:22   #8
r13111988

Stage 5
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 307
Default Re: Malaguti Phantom...Probleme

140 km/h la un set de 80cmc ) lol frate u vb din filme? cum ai aflat ca ai prins 140km/h ) adika un leonardo de 250 cmc se duce pana in 140km/h si al tau )) cred ca ala care a stat langa tine sa vada citeza ia plecat kilometrajul de la 50 km/h in sus ) frate nu mai vb prosti!
r13111988 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 14:48   #9
undercouver1993

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 29
Default Re: Probleme Malaguti Phantom

) kare mah 150km/h cikaaa...omulee abureli deastea le ziceam sho la copii de gradinitza dq.....asa k nu mai minti u akolo k 150 ai dq)
undercouver1993 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -