Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar CAR AUDIO > Amplificatoare auto & stuff

Amplificatoare auto & stuff Amplificatoare Auto, Statii, Cabluri, Condensatoare, Baterii Deep Cycle, audio

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-06, 18:03   #1
LiviuTZ

Stage 5
 
LiviuTZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 764
Member of:
[Opel]
Talking Cumpar condensator!

Cumpar condensator auto...pentru o statie de 400 de w...
Id mess: Liviu_love4ever
tel:0740931503
LiviuTZ is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 00:59   #2
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cumpar condensator!

Modelul amplificatorului este jbl gto 75.2 modelul mai vechi cu 200W rms.
Un condensator l-ar scuti de problemele care le are cu incarcarea?(daca poate spune cineva concret sa spuna ca sa nu il cumpere degeaba)
Multumim.
__________________
drive like a devil feel like a god
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 01:45   #3
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 405
Default Re: Cumpar condensator!

Depinde ce probleme. Daca nu vine destul curent la amp nu te va ajuta, ba din contra iti va face si mai mari probleme pt ca are o rezistenta echivalenta ca orice dispozitiv elecronic si cu cat trece mai mult curent prin el cu atat iti scade mai mult voltajul la bornele amplif. Acel amp de care zici tu are consum MAXIM de 30A. asta daca il tii in bridge pt sub. Este un consum destul de mic. Cu banii de condensator fa-ti alternatorul si lasa cond, ca e mai mult decat inutil daca ai probleme cu incarcarea la un amp atat de slab ca putere. Apropo, poti sa ai probleme si daca firele sunt prea subtiri. La acel amp e recomandat cablu de alimentare de 8 AWG.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 10:11   #4
LiviuTZ

Stage 5
 
LiviuTZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 764
Member of:
[Opel]
Default Re: Cumpar condensator!

Mersi mult...dar abia mi-am facut alternatoru...(
LiviuTZ is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 12:06   #5
cj_77_dmx

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1
Thumbs up Re: Cumpar condensator!

am eu un condensator ground zero de 12 farazi...la 45 euro.....eu am avut un magnat 5000 agressor si mi-l ducea...acuma am vandut magnatus si nu mai am nevoie de cond...
cj_77_dmx is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 12:52   #6
Mircea-Finutz

Stage 5
 
Mircea-Finutz's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,513
Member of:
[BMW]
Default Re: Cumpar condensator!

si eu am nevoie d un condensator....mi-am pus recent o statie de 1000 W si un sub de 700 W. Ce cond imi trebe?? si dak are cineva la nijte bani convenabili? k m-au costat sculele astea o avere si nu prea mai am momentan $...
__________________
Prefer oricand un fier vechi in locul unui plastic nou!!
Mircea-Finutz is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 13:49   #7
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 405
Default Re: Cumpar condensator!

Quote:
Originally Posted by dagosh88 View Post
Un condensator l-ar scuti de problemele care le are cu incarcarea?

Pai daca ai alternator bun, ce probleme ai cu incarcarea ???
adiv is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 16:31   #8
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cumpar condensator!

I se goleste bateria in cateva zile dupa incarcarea ei.
Eu zic ca nu e din cauza ca amplificatorul consuma prea mult ci din cauza faptului ca are ceva probleme cu incarcarea(nu e sigur ca ala tia reparat incarcarea cum trebuia).Condensatorul oricum nu i-ar rezolva problema deoarece curentul tot din baterie o sa vina,atat ca o sa fie mai menajata bateria dar nu cu mult.
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 02:09   #9
LiviuTZ

Stage 5
 
LiviuTZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 764
Member of:
[Opel]
Default Re: Cumpar condensator!

deci eu daca nu ascult muzica bateria se incarca....iar daca pornesc muzica pun basu si ascult 4,5 melodi tare si se face rosie(in bord)
LiviuTZ is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 12:08   #10
blondu_glf 2
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
blondu_glf 2's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,596
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[VW]
Default Re: Cumpar condensator!

M.N.C. de 1.5 farazi la 300 RON ...daca te mai intereseaza 0744265334
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	38931.jpg
Views:	41
Size:	14.0 KB
ID:	202773  
blondu_glf 2 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 22:05   #11
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: Cumpar condensator!

sa o luam sistematic: daca nu asculti muzica, bateria nu are nimic; daca asculti muzica si tare , bateria se descarca. chiar daca pui condensator, consumul nu dispare; cu condensatorul protejezi bateria si alternatorul de socuri, poti sa obtii sunet mai de calitate pe sub la varfuri de putere, dar, de concumat, curentul tot se consuma. eu zic sa pui aparatul de masura pe baterie si sa verifici incarcarea; pe timp de iarna, cu muzica oprita trebuie sa ai 13,8-14,2; cu statia pornita, dar bineinteles nu la maxim ci asa mai omeneste, nu trebuie sa scada sub 13.5.
dj01fad is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 22:39   #12
blondu_glf 2
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
blondu_glf 2's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,596
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[VW]
Default Re: Cumpar condensator!

te referi la incarcare la 13,5?
blondu_glf 2 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 03:20   #13
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cumpar condensator!

dj01fad asa credeam si eu,dar mi-am dat seama ca un condensator de fapt alimenteaza varfurile(cu curentul stocat) in locul bateriei si al alternatorului,deci nu mai scade asa mult tensiunea in varfuri.Gandestete cat poti sa alergi normal si cat in sprinturi?Dupa cateva sprinturi incepe sa ti se taie rasuflarea,dar alergare usoara poti sa sustii mult mai mult timp si faci o distatnta mai mare,la fel pateste si bateria daca nu reuseste alternatorul sa asigure destul curent,si la liviu nu ajunge cat da alternatorul.
Nu bag mana in foc ca un alternator o sa il scape pe liviu de probleme,dar e foarte probabil. el incarcarea o are cam 13,5 daca nu ma insel si cu muzica farurile si aerul conditionat scade la 12.
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 03:23   #14
blondu_glf 2
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
blondu_glf 2's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,596
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[VW]
Default Re: Cumpar condensator!

bine dar il mai intereseaza sau nu?
blondu_glf 2 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 00:29   #15
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: Cumpar condensator!

da, corect... alimentarea pe varfuri se face din curentul acumulat in condensator. dar, problema e ca si condensatorul se incarca la loc tot din baterie; nu am spus ca nu il ajuta cu nimic. din contra, protejaza si alternatorul si bateria un condensator, dar, ramane problema ca: daca curentul total consumat in sarcina este mai mare decat curentul debitat de alternator, bateria tot se consuma pt ca nu se mai poate incarca. ar trebui facut un calcul cu ce consum are in total cu muzica si altele, si sa se uite de cati ahmperi este alternatorul. 12V este deja putin. bateria, cand masina este oprita trebuie sa aibe putin peste 12V...
ar merita totusi facuta o proba cu un condensator.
dj01fad is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2026 4Tuning -