Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Golf 5 VS Golf 6
Golf 5 85 47.75%
Golf 6 93 52.25%
Voters: 178. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-09, 13:19   #106
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

Quote:
Originally Posted by VISU View Post
da nu inteleg ce rost are discutia,e vb de golf 5 vs 6...nu de concurenta lor!
...apropo,cum ii mai spune la clasa compactelor monovolum din segment mediu??(hatchback)....nu e cumva clasa golf??...care de altfel a fost primul hatchback din lume lansat in 1974 si desenat de giugiaro???
ok,vrei motivari??...sunt prea multe,ex:acc,dcc,dsg,270 cp,4 motion,touchscreen,30 gb memorie,sd card,i pod connection,laptop connection(mmi)dynaudio 600w,camera de mers in spate integrata sub emblema vw care se rabateaza la actionarea marsarierul-ui,jante 19" peste 15 modele diferite dimensiuni,park assist,park pilot(parcheaza singur),gama larga de motorizari...peste 10!,bixenon adaptiv cu lumina de viraj,proiectoare de ceata cu lumina de viraj,directie electromecanica,caroserie sudata in laser,7 airbag-uri standard,bord-ul cu led-uri albe,.....etc,etc!
...e cea mai inovatoare marca de volum!,spune-mi pe model din clasa lui mai are atatea optionale?...multe nici nu exista la concurenti lui golf!multi ani de acuma inainte...
de unde golf primul hatch din lume?!?!? primul hatch a fost, dupa cum a zis si ionut, citroen traction avant commerciale. iar un rol extrem de important in lansarea hatchurilor asa cum le stim azi, l-a avut, uimitor, renault 4, lansat in 1961.
si golful nu ofera atatea dotari precum crezi. studiaza piata si ai sa ramai uimit. daca tu ai cultura targului auto si stii numai ce vezi pe masinile de acolo, atunci inteleg de ce zici asa. astra h ofera 11 variante de motorizari, de la 90cp la 240cp, parbriz panoramic, asistenta la plecarea din panta, sasiu adaptabil pe inaltime, scaune recaro si multe multe altele. nu vorbim de gadgeturi inutile gen nu stiu cati gb si touch screen. vorbim de lucruri ce conteaza cu adevarat.
apropo, sa te vad cu park pilot-ul prin oras. sa vad cine are rabdare sa stea dupa tine pana activezi sistemul si pana se parcheaza dracia.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-04-09, 15:28   #107
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

GTI 1 a fost primul HOT HATCH..atat..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-09, 15:47   #108
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

Quote:
Originally Posted by VISU View Post
da nu inteleg ce rost are discutia,e vb de golf 5 vs 6...nu de concurenta lor!
...apropo,cum ii mai spune la clasa compactelor monovolum din segment mediu??(hatchback)....nu e cumva clasa golf??...care de altfel a fost primul hatchback din lume lansat in 1974 si desenat de giugiaro???
ok,vrei motivari??...sunt prea multe,ex:acc,dcc,dsg,270 cp,4 motion,touchscreen,30 gb memorie,sd card,i pod connection,laptop connection(mmi)dynaudio 600w,camera de mers in spate integrata sub emblema vw care se rabateaza la actionarea marsarierul-ui,jante 19" peste 15 modele diferite dimensiuni,park assist,park pilot(parcheaza singur),gama larga de motorizari...peste 10!,bixenon adaptiv cu lumina de viraj,proiectoare de ceata cu lumina de viraj,directie electromecanica,caroserie sudata in laser,7 airbag-uri standard,bord-ul cu led-uri albe,.....etc,etc!
...e cea mai inovatoare marca de volum!,spune-mi pe model din clasa lui mai are atatea optionale?...multe nici nu exista la concurenti lui golf!multi ani de acuma inainte...
Ca sa te luminez prietene venerator de vag:
Optiunile insirate atat de incantator de tine sunt prezente pe o gramada de alte modele, incepand de la Lancia Delta si terminand cu Mi.To, Mondeo, Primera, C5, etc.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 03:56   #109
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

Dintre V şi VI aleg V, pentru că īn VI e spaţiu mai mic, stau īnghesuit. Īn Polo, de ex, stau mult mai bine. V are bordul urāt, VI īl are mai frumos, şi materiale mai bune.
raman is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 20:33   #110
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

Cum sa fie spatiu mai mic in VI decat in V cand sunt cam acelasi masini cu mici modificari la design..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 21:32   #111
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

e aceeaşi maşină la partea tehnică, nu şi la caroserie, sau la organizarea spaţiului interior. VI e mai jos īn partea din spate, şi e şi un pic mai scurt.

Last edited by raman; 13-04-09 at 21:41.
raman is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 21:22   #112
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

@VISU 270 CP si 4motion pe Golf VI?....care model, editie...? Ai vazut tu la vanzare acel Golf VI GTI R ? Ai vreo oferta de preturi?

Last edited by Bestie; 14-04-09 at 21:25.
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 23:13   #113
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

in opinia mea golf 2 si golf 6 sunt cele mai frumoase dintre golf-uri
nigger is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 02:33   #114
opkbv

Stage 3
 
opkbv's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 89
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

golf 5


mi se pare ca 6'le nu are deloc personalitate din punct de vedere al design'ului, fata de scirocco, spate de touareg.
in schimb la interior, golf 6 mi se pare genial, mult peste 5
opkbv is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 09:11   #115
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

Imi place mai mult Golf V decat Golf V - facelift, oooppppsss VI. Mi-a iesit porumbelul ...
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 10:18   #116
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

Daca ai citi putin despre masina ai vedea ca la nivel tehnic sunt multe diferente fata de Golf V, numai facelift nu e.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 10:31   #117
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

La interior este superior fata de Golf V, insa la exterior e doar o corcitura (Touareg+Scciroco). Platforma tehnica aceeasi, deci nu poti spune ca "sta mai bine in viraje" sau alte inovatii tehnice cu adevarat folositoare.

Poate Golf 7 va insemna altceva. Pana atunci exita doar Golf V si Golf V + un sut in fund (si se stie ca orice sut in fund e un pas inainte).

P.S. Nu te lasa influentat de marketing.

Last edited by @xyz; 10-09-09 at 10:33.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:04   #118
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

@xyz: Golfurile au fost făcute perechi, īncă de la apariţia lui golf II: g1+g2, apoi g3+g4, acum g5+g6. Era de aşteptat să semene, īntrucāt asta e politica de marketing şī aşa au cunoscut succesul cu acest model.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:24   #119
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

@aleks
Stiam asta si ai mai spus-o odata in postul din data: 29-09-08, 18:34. Ai primit si atunci un raspuns si eu nu vreau sa ma repet.

P.S. Asta inseamna ca de fapt lui Golf mk6 i se poate spune mai simplu Golf mk3.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 14:24   #120
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

Quote:
Originally Posted by @xyz View Post
@aleks
Stiam asta si ai mai spus-o odata in postul din data: 29-09-08, 18:34. Ai primit si atunci un raspuns si eu nu vreau sa ma repet.

P.S. Asta inseamna ca de fapt lui Golf mk6 i se poate spune mai simplu Golf mk3.
Cāt de atent eşti la postarile vechi. Singura problemă e că am spus asta pe alt topic, deci nu mă repet.
Sigur, poti considera că i se poate spune mk3, dar ei, dintr-o raţiune oarecare, au ales să īl denumească model nou. Care ar fi problema, că văd că te deranjează intr-atāt de tare politica lor de marketing īncāt eşti caustic şi agresiv cu toţi userii care au altă părere.
Īti repet, aşa cum am făcut-o şi pe alte topicuri: reuşeşti să porţi un dialog normal şi relaxat, eşti binevenit, nu reuşeşti, e de preferat să te abţii, nu e obligatoriu să ne īmpărtăşeşti părerile decāt dacă īnţelegi că discuţiile pe 4tuning au un rol constructiv, şi nu de a demonstra cāt de geniali, buni şi deştepţi suntem, īn detrimentul celorlalţi.

Last edited by aleks; 10-09-09 at 14:30.
aleks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -