Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-08, 23:22   #1
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

deci dupa cum spune si titlul un versus intr-e doua masini din aceiasi clasa insa doua abordari total diferite, care credeti ca e mai buna din toate punctele de vedere.....
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 05:58   #2
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

Cu toate ca sunt fun japoneze si Lanceru-ul are un design deosebit, variata asta cu mototizarea de 1.8 este o dezamagire.
Acceleratie slaba, comportament dezamagitor in general.
Nu tebuie confundata cu EVO ca in afara de design nu seamana la nimic.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 13:42   #3
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

Brand Mitsubishi
Type Lancer 1.8 MIVEC
KBA manufacturer key 9644
KBA type key -
Manufacturer´s adress MMC Auto Deutschland GmbH, Hessenauer Straße 2, 65468 Trebur, Tel.: 06147-207-01
Start of production 2008
End of production -



Body
Bodystyle Sedan
Doors 4
Seating capacity 5



Powertrain
Type of engine In-line
Cylinders 4
Engine installation Front mounted engine, transversee
Cubic capacity 1798 cm³
109 cu.in.
Max. power output 105 kW
143 PS
~ 141 hp
@ 6000 rpm
Bore x Stroke 86.0 x 77.4 mm
Compression ratio 10.5:1
Valves per cylinder 4
Valvetrain Dual Over-Head Cam (DOHC)
Fuel injection Multipoint injection
Charger None
Max. Torque 178 Nm
131 lbs ft
@ 4250 rpm
Drivetrain serial Front wheel drive
Manual gearbox 5
Automatic transmission 6
Displacement-to-power
ratio 58.3 kW/l
79.5 PS/l
~ 78.4 hp/l



Performance
0 to 100 km/h
(~ 0 to 62 mph) 10.7 sec.
Top speed 192 km/h
~ 119 mph
Weight-to-power ratio 12.5 kg/kW
9.2 kg/PS
~ 9.3 kg/hp



Chassis & Suspension
Front Transverse control arm
Spring strut
Transverse stabilizer
Rear Multilink rear suspension
Coil spring
Transverse stabilizer
Power steering serial
Front brakes Disc brakes, inner-vented
Rear brakes Disc brakes, inner-vented
Tyre dimensions 205/60 R 16



Safety Features
Anti-Lock Brake System (ABS) serial
Anti-Slip Regulation (ASR) serial
Electronic Stabilization Programm (ESP) serial
Side airbags serial
Head airbags serial



Fuel consumption
Recommended fuel Premium unleaded, 95 RON
Ø-Consumption 7.9 l/100 km
~ 29.77 mpg
CO2 emissions 189.6 CO2 g/km


Skoda


TREND
Tractiune Fata
Benzina
1.80 / 118 kW / 160 CP
Manuala - 6 viteze



diferentele sunt prea mari in foavoarea skodei, din cauza fortei disproportionate in favoarea octaviei care mai este si turbo(din cate am gasit eu)!
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 15:17   #4
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

da, clar octavia are un motor mai bun, insa cei de la mitsubishi se lauda cu o stabilitate de invidiat si un comportament mult mai sportiv al masinii sa fie asa de mare diferenta intre comportamentul rutier al octavie si al lancerului incat sa te faca sa uiti de motor?
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 16:33   #5
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

domnule GTR ai condus sa vezi, ca eu nu pre cred...
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 09:01   #6
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

Am condus Skoda Oktavia II RS si TDI 140 CP, am condus si Lancer 1.8 si EVO x GSR si MR.

Problema este urmatoarea, nu numai ce conduci ci si ce spun testele.
De la aparitie (de altfel asteptata cu sugletul la gura de mine personal si nu numai) noul Lancer a cam dezamagit in toate testele, cam toata lumea se astepta la mai mult, finisarile, materialele, transmisia, zgomotele si motorizarile sunt putin sub asteptari.
Chiar si la EVO X MR, sunt niste plastice deranjante, zgomot urat la inchiderea portierelor (impresie de ieftin suna a tabla goala) dar oricum Evo X are alte avantaje.
Daca o sa citesti testele si comparatiile facute de publicatii de specialitate ai sa observi ca are note mediocre si cea mai proasta nota o are varianta cu motor de 1.8 care a fost chiar o dezamagire.
Nu zic acum ca este o masina proasta doar ac in comparatia de fata nu are nici o sansa.

P.S.
Apropo, eu sunt fan japoneze si nu prea agreez Skoda dar sunt o persoana obiectiva.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 02:01   #7
herea_costin

Stage 3
 
herea_costin's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 133
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

cand m-am hotarat sa-mi schimb masina am avut de ales intre alfa 159 si passat, fiat bravo si golf, sau bmw3 lancer si skoda. Nu stiam ce vreau si le-am condus pe toate, nu vroiam nici mare dar nici mica, nici sedan puturos nici hatch pt. cox. Intr-un final prin eliminare am ajuns la BMW 3, lancer ( vatianta full ) si skoda rs. Clar am ales skoda rs, pt pretul bun si performante mai mult decat decente. Impresia lasata de lancer a fost slaba rau. Am asteptat mult masina asta sa apara si m-a dezamagit si pe mine. Calitea materialelor la interior slaba (chiar si la varianta de top) iar pe strada nu sta asa de bine pe cat se spune. Motorizarile la lancer sunt cam de rahat... motorul de 1,8 nu are nici cuplu nici putere .... chiar nu stiu ce sa zic... nu are nimik. 1.8 octavia (vw) clar castiga si aici. Per total eu cred ca octavia castiga din toate punctele de vedere. Confortabila, bine finisata, materiale bune la interior, motor superior, cutie de viteze superioara, directie incomparabila ( lancer are servo mecanic iar octavia electomecanic) etc, etc.
herea_costin is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 10:17   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
da, clar octavia are un motor mai bun, insa cei de la mitsubishi se lauda cu o stabilitate de invidiat si un comportament mult mai sportiv al masinii sa fie asa de mare diferenta intre comportamentul rutier al octavie si al lancerului incat sa te faca sa uiti de motor?
zau? cred ca se lauda aiurea. am condus lancer, ce-i drept, 2.0diesel, dar referindu-ma la comportamentul masinii pot sa zic ca e unul deloc sportiv. adica sincer, la 140km/h trebuia sa tin volanul cu 2 degete ca sa am precizie cat mai mare, sa nu intre in "balans". nu m-am simtit absolut deloc sigur pe ea la viteza aia. sa nu mai vorbesc despre faptul ca aerul vuia din toate directiile in masina.
deci, merg pe mana octavia si mai ales pentru faptul ca este TSI, un motor despre care am auzit numai lucruri bune. si mai punem si calitatea constructiei, care este peste lancer.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 20:54   #9
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

cu 2 degete sau cu 2 maini?
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 24-10-08, 02:28   #10
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

hai sa fim seriosi ca nici lancerul in sine nu o fi vreo frumusete nemarginita.noi ca tineri preferam ceva mai spartan e normal, dar scoda chiar nu e urata si foarte accesibila pt buzunarul romanului.si octavia 1 a cam batut tot pe piatza romaneasca la raportul pret calitate. si pe unde mai pui ca a fost si foarte fiabila.
cat de frumos arunci u cu noroi in skoda aia anosta si lauzi lancerul dar nu uita un amanunt.emblema aia conteaza cel mai mult, fie ca e bmw, mercedes, mitsu, subaru.si producatorii lafel, pun accent pe brand, si pe buna dreptate.daca iti iei o masina x de ex, si urmeaza si generatia a 2`a sa iasa pe piatza, tocmai ca prima generatie care ti`a placut te face sa inclini spre marca x in defavoare concurentei.asa si cu lancerul. datorita evoului multi tineri vor inclina spre lancer, si datorita predecesorului octaviei ceilalti vor inclina spre skoda
n`am mers cu lancer, deci nu ma pronuntz. dar daca ar fi sa aleg sigur as merge pe octavia.

Last edited by vacaroz; 24-10-08 at 02:30.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 24-10-08, 07:45   #11
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

2 degete in sensul ca era prea sensibil volanul si prin simpla miscare fina a 2 maini riscam balansul)
herbas, nu mai veni cu contraargumente inutile, stiu si eu diferenta intre sunetul aerului pe aerisiri si cel pe la chedere... clima era oprita... si zi-mi si mie... cine e "stupidul"? "puteai sa inchizi geamul". chiar crezi ca inainte sa merg pe autostrada cu 140km/h nu verific daca geamurile sunt bine inchise?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-10-08, 14:42   #12
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

is curios care e dezavantajul turbo?
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-08, 19:33   #13
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

si d`aia sau facut atatea motoare diesel in special turbo
cineva vorbea intr`un alt topic de turbo si avantajul lui la motoarele disel si foarte bine zicea, cum si la ce ajuta turbo`ul ala la o mai buna ardere a motorinei. si din cate stiu eu 2 motoare egale la putere turbo si aspirat, turbo`ul e mai rapid
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 09:42   #14
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

@vacaroz: daca puterile sunt egale, vitezele maxime sunt egale, asta facand abstractie de restul aspectelor. Cred ca te-ai referit mai degraba "2 motoare egale la CILINDREE turbo si aspirat, turbo`ul e mai PUTERNIC"
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 11:11   #15
herea_costin

Stage 3
 
herea_costin's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 133
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia II 1.8TSI vs Mitsubishi Lancer 1.8MIVEC

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Asta cu doua degete m-a dat peste cap si pe mine. Adica e foarte comoda incat nu ai nevoie de mai mult sau cum vine treaba asta nu stiu. Ai reusit sa o lauzi incercand sa o critici cumva?
Aerul vuia in masina??? Puteai sa dai clima mai incet atunci, eventual sa inchizi geamul. Iar ai reusit sa o lauzi, deci avea clima de calitate din moment ce baga din toate directiile nu?
Scuze da argumentele astea sunt cel putin stupide, si daca asta e tot ce ai vazut tu la masina aia cand ai condus-o inseamna ca nu iti prea dai seama ce masini se compara aici.
Totusi e vorba de 2 sedan-uri oarecum de clasa mica (~1.4t), care in primul si primul rand se axeaza pe confort. Suspensia "lalaie" precum si directia sunt facute asa pentru confortul soferului. Ai fi chiar uimit dar senzatia de "plutire" la viteze mari multor soferi le da chiar senzatia de stabilitate. Iarasi foarte multe masini pot avea si stabilitate si o suspensie confortabila, nu este o regula valabila ca daca e tare e stabila. Puteai sa critici pozitia soferului, ergonomia, accesibilitatea comenzilor, calitatea materialelor (apropo calitatea materialelor nu se simte la "mana" pentru ca nu stiu cati dintre noi suntem experti in chimie si materiale plastice sa stim daca un plastic e mai bun decat altul) asadar cand zic asta ma refer la cat de moi sunt, daca ne incomodeaza textura lor in vre-un fel, daca sunt elastice, daca sunt bine prinse si inchegate etc., apoi vin dotarile de confort. Nu stiu daca la asta te-ai referit dar si in cea mai scumpa masina se poate auzi vantul din exterior, depinde si de conditiile atmosferice de cum bate vantul in comparatie cu directia de deplasare a masinii etc. Cat despre motoare e clar, cel de pe octavia e mai puternic dar are si dezavantajul turbo, si daca cineva cumpara masina aia o ia cam ca romanul, sa o tina pana la 200k km, si cum motoarele turbo sunt ceva mai complicate va avea mai multi banuti de bagat, plus un consum mai mare etc. Iarasi ne gandim ca nu toata lumea cumpara masinile astea pt putere. De ce ? pentru ca amandoua au variante sport octavia rs si lancer... stim deja si aici clar nu se compara. La design octavia tipa "skoda" de departe. O masina plictisitoare, anosta, batraneasca, putin mai rotunjita decat octavia 1 dar in nici un caz mai frumoasa si cu siguranta lasata mult in spate de lancer. De ce? Lancer e mai agresiv, Lancer pare nu doar de pe alt continent ci de pe alta planeta, Lancer e in stare sa intoarca capete si mai ales se desprinde de monotonia nemteasca. La interior situatia este la fel.
In final daca ar fi sa aleg as fugi de ambele masini, dar fiindca nu am alta alternativa as alege lancer, e mai puturos, e mai putin sportiv dar e altceva.
Ai spus atatea prostii ca nu stiu cu care sa incep .
Pe rand... octavia nu este sedan... suspensia lalaie inseamna ieftina, nu este nici pe departe un atu... daca tie iti place ca la viteze mari masina sa pluteasca, clar nu stii ce inseamna o suspensie adevarata, un centru de greutate jos sau bine balansat ( deci vorbim de stabilitate contra "plutire" nu confort la viteze mari)... calitatea materialelor se simte la mana se vede la ochi zdrangane in urechi, urca-te in lancer si in skoda si ai sa vezi diferentele exact, mai exact butoanele geamurilor electrice si plasticul din jurul lor ( este un exemplu )... sunetul de rulaj este dat de aer si cauciucuri ( masinile scumpe sunt mai bine izolate... octavia este mai silentioasa ca un lancer)... la motoare nu discut si nici la design ( in abmele cazuri e prea discutabila treaba, oricum uita-te la o curba de putere si cuplu pe TSI sau TFSI si ai sa vezi ca sunt destul de liniare) ... lancerul NU SE DESPRINDE DE MOTORINA NEMTEASCA, el are echipat exact un motor de vw 2.0TDI de 140 cai 6 trepte manual ( repet exact un motor de vw ) ... in final lancerul este mai puturos ( care motorizare) si mai putin sportiv - gresit, este orientat mai mult catre sport decat confort atat prin design cat si tinuta de drum, asta comparativ cu octavia.

Eu am avut de ales la momentul ala intre 2 masini de aproximativ 24 de mii euro fara taxe... in lancer m-am lamurit dupa primele 10 minute de test drive ca nu merita niciodata banii astia, iar in comparatie cu octavia pierde cam din toate punctele de vedere... Cine se hotaraste sa-si ia lancer o face numai din punct de vedere al designului exterior unde domina subiectivismul.

Bine a spus cine a spus ca lancer se cumpara pentru ce inseamna evo, dar mai nou producatorul japonez a vrut sa schimbe lucrurile si sa faca mai atractiva varianta mainstream, de aici si designul radical al lancerului. Spatele dupa mine este o copie nereusita dupa alfa 159, fata arata binisor ( repet gusturile mele) dar are nevoie de o garda foarte joasa, iar lateralele sunt banale. Ca o gluma... am avut un robot de bucatarie mitsu care s-a stricat )
herea_costin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -