Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Scania R620 vs Volvo FH16 660
Scania R620 142 44.38%
Volvo FH16 660 178 55.63%
Voters: 320. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-10, 17:38   #76
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Si cum dovedesti/verifici asta ? Eventual si niste poze/filme cu tine testand masina respectiva, nu ?
NU. Te abtii din bun-simt, si spirit modest, daca nu ai treaba cu subiectul.

Last edited by smc07; 10-02-10 at 17:42.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 22:48   #77
Eugen01m

Stage 1
 
Eugen01m's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 23
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Dupa atat timp nu a sesizat nimeni ca Scania are motorul construit in V ,iar cel de pe Volvo in linie , ceea ce face Scania ceva mai confortabila (zgomot si vibratii).

Se spunea pe aici ca Scania sunt considerate cele mai puternice , insa de soferi cele mai laudate sunt Iveco, care la capacitatea lor 'sprinteaza' serios, plus ca la deal nu te lasa niciodata .
Eugen01m is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 22:56   #78
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by Eugen01m View Post
Dupa atat timp nu a sesizat nimeni ca Scania are motorul construit in V ,iar cel de pe Volvo in linie , ceea ce face Scania ceva mai confortabila (zgomot si vibratii).

Se spunea pe aici ca Scania sunt considerate cele mai puternice , insa de soferi cele mai laudate sunt Iveco, care la capacitatea lor 'sprinteaza' serios, plus ca la deal nu te lasa niciodata .
De unde sti ca sunt considerate cele mai puternice ? din moment ce atat CP cat si NM este sub Volvo. Iveco este cel mai prost camion de pe piata la momentul actual atat din punct de vedere al fiabilitatii cat si a confortului, puterii, etc.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 23:00   #79
Eugen01m

Stage 1
 
Eugen01m's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 23
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Am si subliniat : "la capacitatea lor" .
Spre exemplu Renault Premium 450 cu cutie de viteze Volvo si motorizare ceva patentat tot de pe la Volvo, nu se comporta precum un "amarat" de EuroStar cursor de 430 , asta mai ales la deal si depasiri !
Eugen01m is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 00:50   #80
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
De unde sti ca sunt considerate cele mai puternice ? din moment ce atat CP cat si NM este sub Volvo. Iveco este cel mai prost camion de pe piata la momentul actual atat din punct de vedere al fiabilitatii cat si a confortului, puterii, etc.
Conform cui?
Baietii de la Mauffrey si Willi Baetz sunt foarte multumiti de Iveco, chiar am purtat azi o discutie lunga de tot cu vreo 4 dintre ei.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 12:25   #81
Eugen01m

Stage 1
 
Eugen01m's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 23
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

da .este cunoscuta pozitia volanului incomoda care s-a rezolvat o data cu aparitia modelului stralis ,iar in ceea ce priveste fiabilitatea este incontestabila si piesele sunt ieftine cand e nevoie.
Eugen01m is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 16:41   #82
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Conform cui?
Baietii de la Mauffrey si Willi Baetz sunt foarte multumiti de Iveco, chiar am purtat azi o discutie lunga de tot cu vreo 4 dintre ei.
Willi Betz are 80% Mercedes Actros, majoritatea flotelor mari au ales camione avand un pret de achizitie mai mic renuntand la confort/fiabilitate/consum ( diferenta de pret fiind de aprox 10.000 eur intre Actros/Stralis si FH12/R Series ), dupa terminarea leasing-ului renuntand la ele si achizitionand altele etc.

Dar aici nu vorbim de rentabilitate, vorbim de overwall calitate/performante/design etc. Intradevar service-ul este foarte scump la Volvo/Scania insa pot spune acelasi lucru si de Iveco care au dat prin programul lor de 180 zile de test zeci de masini iar cand au ajuns la revizii cu ele plateau cu varf si indesat aceste zile "gratuite".

Orice director/manager de flota n-o sa spuna sunt proate masinile x din flota noastra, ca doar ei le-au achizitionat si nu or sa-si recunoasca un pas facut gresit.

Chestia cu fiabilitate este descutabila, si influentata de multi factori cum am mai spus pe acest topic.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 18:28   #83
Eugen01m

Stage 1
 
Eugen01m's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 23
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Sunt deacord ca treaba cu fiabilitatea este discutabila , insa de aici pana la a spune ca Iveco este cel mai prost camion de pe piata la momentul actual e cale lunga. Eu as considera Renault Premium cel mai slab (nu prost) camion.
Eugen01m is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 18:59   #84
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

eu nu prea vad diferente mari intre volvo si scania..oricum le pot pune pe ambele pe locul 1
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 19:20   #85
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by G0rdy View Post
eu nu prea vad diferente mari intre volvo si scania..oricum le pot pune pe ambele pe locul 1
Intr-adevar....orice ai alege dintre scania si volvo n-ai cum sa dai gres....swedish trucknology....in legatura cu iveco nu sunt masini chiar jalnice....am lucrat pe eurostar cursor 430 si in afara de faptul ca intra apa si se auzeau curentii de aer cum "fluiera" pe la chederele de la usi(cei drept nu tot timpul) n-am avut probleme....la deal sunt destul de puturoase dar sa nu va mire faptul ca MB sunt si mai puturoase dar fiabile cei drept....orice masina are calitati si defecte...mai mult sau mai putin....sanatate numa bine si atentie la neatentie.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 21:38   #86
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Willi Betz are 80% Mercedes Actros, majoritatea flotelor mari au ales camione avand un pret de achizitie mai mic renuntand la confort/fiabilitate/consum ( diferenta de pret fiind de aprox 10.000 eur intre Actros/Stralis si FH12/R Series ), dupa terminarea leasing-ului renuntand la ele si achizitionand altele etc.

Dar aici nu vorbim de rentabilitate, vorbim de overwall calitate/performante/design etc. Intradevar service-ul este foarte scump la Volvo/Scania insa pot spune acelasi lucru si de Iveco care au dat prin programul lor de 180 zile de test zeci de masini iar cand au ajuns la revizii cu ele plateau cu varf si indesat aceste zile "gratuite".

Orice director/manager de flota n-o sa spuna sunt proate masinile x din flota noastra, ca doar ei le-au achizitionat si nu or sa-si recunoasca un pas facut gresit.

Chestia cu fiabilitate este descutabila, si influentata de multi factori cum am mai spus pe acest topic.
Da, iti dau dreptate. In timpul discutiei s-a adus vorba de rentabilitate si toata lumea a cazut de acord ca cel mai bun camion e ala care tine fix cat dureaza leasing-ul, dupa care oricum il dai inapoi. Si din alea, pe locul 1 e cel mai ieftin
Conform ultimelor vesti din partea asta a mea, cele mai bune sunt Scania. Mi s-a spus ca "nu exista CEL MAI BUN, dar daca ar fi sa aleg orice camion, as alege Scania R164 Longliner".
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 22:21   #87
luvdog
Toyota Driver


Stage 5
 
luvdog's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 302
Member of:
[4Tuning International]
[Toyota]
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

acum depinde si din punctul cui de vedere ...al patronului sau al soferului. patronii sunt interesati de profit in primul rand nu?aici intra consumul,taxele,fiabilitatea...Pt sofer cred ca in primul rand ar trebui sa fie confortul si apoi puterea.
Nu poti compara confortul dintre un Topline si un GlobtroterXL.In Volvo eu devin claustrofobic pe bune insa are o cutie de viteze si un motor mai puternice decat Scania,vorbind acum de ceva aproximativ echivalent ca si putere a motoarelor
luvdog is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 22:30   #88
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660



Va arat si o poza cu Scania Longliner, sa vedeti despre ce e vorba.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 11:54   #89
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Putine Scania Longliner mai vezi, nici nu se mai fac cu cabine din astea... pacat ca era un spatiu foarte mare in interior. Nici Scania acela T164 cu bot nu se mai fac.
Un Renault Premium Route 420 hp e mai bun ca un Cursor de 430.
Motorul+cutia de viteze sunt de Volvo FH12 printre cele mai bune motoare Volvo. Cu fiabilitatea nu stiu cum stau...dar mie mi se pare mai bun Renault decat Iveco.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 14:33   #90
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Putine Scania Longliner mai vezi, nici nu se mai fac cu cabine din astea... pacat ca era un spatiu foarte mare in interior. Nici Scania acela T164 cu bot nu se mai fac.
Un Renault Premium Route 420 hp e mai bun ca un Cursor de 430.
Motorul+cutia de viteze sunt de Volvo FH12 printre cele mai bune motoare Volvo. Cu fiabilitatea nu stiu cum stau...dar mie mi se pare mai bun Renault decat Iveco.
Cele care au motor si cutie de Volvo sunt mai bune decat Iveco....lup in piele de oaie....dar cele care sunt de provenienta 100% Renault nu sunt mai bune.
bitang is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -