Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Scania R620 vs Volvo FH16 660
Scania R620 142 44.38%
Volvo FH16 660 178 55.63%
Voters: 320. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-09-08, 13:59   #31
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

am si eu o nelamurire, sincer nuj dak e locul dar nu stiu unde sa intreb in altaparte. la firma unde lucrez sa vorbit de achizitionarea a 8 tiruri noi de 12 tone. era vorba intre daf si renault... pt ca renaultul e iesit mai "eftin" si cu un discount mai mare sa ales varianta asta. acum am inteles ca noile renaulturi se fac pe platforma de volvo si cu motoare tot de volvo. e adevarat?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 15:31   #32
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
da anaconda... e un pic mai piperat actrosul dar consuma cat o masina diesel si crede-ma in max 2 ani iti acoperi investitia
argumentul adus de tine este orice, numai real nu.
niciun cap tractor nu isi recupereaza investitia in 24 de luni, la cifrele existente i ntraficul intern si international ale deceniului asta. nici macar frigurile nu o fac.
lucrez in domeniul transporturilor internationale de 10 ani, ai mei s-au ocupat de transporturi de persoane si de calatori din anii 70, e o traditie de familie pto spune nu pot crede un astfel de argument pentru ca stiu mult prea bine cum stau lucrurile.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 15:34   #33
tzooshky

Stage 4
 
tzooshky's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 177
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

Cred ca dolb se referea ca in 2 ani iti acoperi investitia - adica pretul mai mare dat pe un actros - datorita faptului ca, consuma mai putin ..
tzooshky is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 15:50   #34
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

ma indoiesc, insa sa presupunem ca e asa si sa ne intoarcem la discutia despre cele 2 modele: Scania R620 vs Volvo FH16 660
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 23:33   #35
12gaby12

Stage 3
 
12gaby12's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 116
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
am si eu o nelamurire, sincer nuj dak e locul dar nu stiu unde sa intreb in altaparte. la firma unde lucrez sa vorbit de achizitionarea a 8 tiruri noi de 12 tone. era vorba intre daf si renault... pt ca renaultul e iesit mai "eftin" si cu un discount mai mare sa ales varianta asta. acum am inteles ca noile renaulturi se fac pe platforma de volvo si cu motoare tot de volvo. e adevarat?
da este adevarat renault au motoare volvo si chipurile sunt mai bune.De platforma nu stiu daca este tot pe cea de la volvo
12gaby12 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 17:18   #36
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

Votat FH16 din mai multe motive:

- Cuplu mai mare
- Putere mai mare
- design mai placut ( parerea mea )

Ca preturi atat Volvo cat si Scania au preturile cele mai ridicate si foarte apropiate.

Scania este putin mai sprintena decat Volvo la panta, insa este foarte rigida din cauza suspensie spate cu doar 2 perne ( Volvo 4 ).

La consum depinde de sofer/tonaj/drumul care-l faci.

Va doar doar un exemplu : FH 12 420cp la 500.000km are consumul mediu 34% asta in conditiile in care a carat numai 30tone marfa.

Va vorbesc din propria experienta, si cine crede ca in 2 ani iti amortizezi investitia intr-un camion, mai ales daca face extern la prelata se insala amarnic.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 17:23   #37
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by Cristy65 View Post
aici cam gresesti.o fi actrosul mai scump dar ca fiabilitate nici un camion nu il intrece,intreaba soferi si proprietari.singurul lui dezavantaj e ca e moale si nu sprinteaza la fel ca restul.

L.E.
chiar stateam de vorba ca un mecanic si cu cun sofer si spuneau ca actrosul e cam cel mai rentabil camion, dupa cum spuneam si mai sus.
cat despre scania, si eu tot asa am auzit ca sunt cele mai puternice, chiar daca volvo are cel mai tare motor, marca scania per total are cele mai puternice camioane
Actros fiabil?
Vreti fiabilitate? Am un FH 12 380cp din 1996 are 1.500.000 Km si singurul lucru care l-am facut la el a fost sa schimb o data injectoarele ( din cauza motorinei la galeata ) si un set de reparatii la compresor, si bineinteles fiecare revizie facuta la Volvo Service.

Last edited by aleks; 06-10-08 at 13:27.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 18:27   #38
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Actros fiabil? Baiatu dute si mai documenteaza-te sa vezi ce si cum. Vreti fiabilitate? Am un FH 12 380cp din 1996 are 1.500.000 Km si singurul lucru care l-am facut la el a fost sa schimb o data injectoarele ( din cauza motorinei la galeata ) si un set de reparatii la compresor, si bineinteles fiecare revizie facuta la Volvo Service.
si ce legatura are asta cu actrosu'?
nu vad de unde reiese ca Actros nu ar fi fiabil.Vrei sa insinuezi ca mecanicii nu stiu cat este de fiabil?

Last edited by aleks; 06-10-08 at 13:26.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 12:15   #39
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

mie asta din poza mi se pare cel mai bun )

nu saritzi, am glumit...mie asta imi da sa mananc si am vrut sa-i multumesc intr-un fel )

din cele doua am ales SCANIA, motive subiective
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	NEWStralis.jpg
Views:	783
Size:	68.1 KB
ID:	670404  
alin is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 21:49   #40
cristirzr

Stage 2
 
cristirzr's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 27
Member of:
[VW]
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by alin View Post
mie asta din poza mi se pare cel mai bun )

nu saritzi, am glumit...mie asta imi da sa mananc si am vrut sa-i multumesc intr-un fel )

din cele doua am ales SCANIA, motive subiective
"Regele fiabilitatii si tehnologiei de ultima ora", Iveco

Votat Volvo...este cel mai bun si vor fi in continuare cele mai bune tractoare!
cristirzr is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 21:34   #41
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

am si eu o intrebare.cat costa un volvo?cel din comparatie...
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 21:46   #42
luvdog
Toyota Driver


Stage 5
 
luvdog's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 302
Member of:
[4Tuning International]
[Toyota]
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

ma intreb cati dintre cei cepostati aici v-ati "dat" cu un volvo ori o scania!
camionul meu e un volvo fh13 480
am dat fum la multe camioane scania de 500 de cai cu aproximativ aceiasi incarcatura
motoarele de volvo trag bine dar nici de scania nu ti-e rusine
insa fiecare are puncte slabe si puncte bune!depinde de gustul si de buzunarul fiecaruia.insa eu am votat scania couse nothing beats a V8! si in plus e mult mult mai confotabila si mai ergonomica decat un volvo!
SCANIA KING OF THE ROAD!
luvdog is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 22:13   #43
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by tzooshky View Post
Cred ca dolb se referea ca in 2 ani iti acoperi investitia - adica pretul mai mare dat pe un actros - datorita faptului ca, consuma mai putin ..
nu mai zii la nimeni ca Actros consuma putin....Mercedes(ma refer la tir) mananca de rupe.

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
am si eu o nelamurire, sincer nuj dak e locul dar nu stiu unde sa intreb in altaparte. la firma unde lucrez sa vorbit de achizitionarea a 8 tiruri noi de 12 tone. era vorba intre daf si renault... pt ca renaultul e iesit mai "eftin" si cu un discount mai mare sa ales varianta asta. acum am inteles ca noile renaulturi se fac pe platforma de volvo si cu motoare tot de volvo. e adevarat?
un cap tractor are in medie 7.5 tone si remorca aproximativ la fel....cum ai ajuns la 12 tone...poate te refereai la camion...nu tir.


-Am ales SCANIA, conduc in fiecare zi tiruri(momendan Daf xf), am condus Scania..Volvo..Iveco..Mercedes, Renault inca nu am avut ocazia, aveam Scania R420 si lasam in urma tot.....la panta incarcat cu 34tone nu eram nevoit sa schimb intr-o treapta inferioara....rar dadeam de la mare la mic...deci ca tirist zic ca Scania a fost si va fi nr1, daca e sa faci o comparatie reala....pe strada intre Iveco si Volvo o sa ramai surprins sa vezi ca Iveco trage mai bine ca Volvo dar Iveco nu e fiabil ca Volvo...deci Volvo Nr2....restu nu conteaza ca aici e vb de Scania si Volvo.
Cam toate tahografele le modific sa nu mai limiteze la 90.....Scania mergea 120.

P.s. Puteai sa compari (the old) Scania R680 cu Volvo 660 dar se destanta prea tare Scania
__________________

Last edited by Puya^WRX; 25-10-08 at 22:17.
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 22:42   #44
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

Ce oameni nebuni https://www.youtube.com/watch?v=blb3E...eature=related
Alfa_band is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 23:23   #45
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Scania R620 vs Volvo FH16 660

De ce Scania?? uitati-va la video
https://www.youtube.com/watch?v=Ri_jm...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=F8ezmFLV_BI

https://www.youtube.com/watch?v=w-nCc...eature=related
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -