Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Passat sau Avensis ?
Passat 2.0 TDI 21 45.65%
Avensis D-4D 25 54.35%
Voters: 46. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 01-10-05, 23:31   #1
nikkon_kde

Stage 4
 
nikkon_kde's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 227
Default passat 2005 vs Avensis

Ce ati alege intre noul Passat 2.0 TDI si Toyota Avensis D-4D? Si de ce?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	passat_autogazeta_152.jpg
Views:	220
Size:	19.8 KB
ID:	44243   Click image for larger version

Name:	5de804a313cdb04aa756fb1a724c70bc_287.jpg
Views:	201
Size:	32.1 KB
ID:	44244  
nikkon_kde is offline  
Old 02-10-05, 01:09   #2
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

avensis as alege eu.
la acelasi pret are nenumarate optiuni in plus. ( aproape full )
e commonrail ... deci motoru nu se aude ca tractorul.
nu stiu ce greutate are passatul dar avnesis-ul are cam 1500 kg fara persoane in ea .... e super stabila la drum, spatioasa , suspensii calumea (nu simti aproape nimic), se vede ca e la clasa business sa zicem
__________________
Honda
shadowro is offline  
Old 02-10-05, 12:00   #3
WannaDie

Stage 5
 
WannaDie's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 330
Default

desi sunt un mare fan VW si conduc un Vw Golf 1.9TDI, sincer m-as orienta spre avensis sau eventual un Passat 1.9TDi(daca exista si aceasta varianta) si asta pt ca am auzit din mai multe parti ca motorul 2.0TDI nu este un motor prea reusit ,deja incepand sa apara unele probleme la ele....oricum alegerea finala ii aprtine fiecaruia in parte...
__________________
One Mile at a Time!!!!!
WannaDie is offline  
Old 02-10-05, 14:03   #4
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default

imi place mai mult passatul, vorbesc pur si simplu de design (exterior si interior)... la motor presupun ca au performante asemanatoare, pana acum skodele si vw-urile sunt cam putinele masini care se adapteaza bine la motorina proasta din Romania doar ca am observat ca TOATE VW-urile diesel sunt zgomotoase
teddy is offline  
Old 02-10-05, 20:30   #5
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default

as opta pt passat , imi place in cea mai mare parte designul ext ( nu pot sa zic ca int nu e reusit ) si tind sa cred ca motoarele diesel de pe VW si`au facut pana acum treaba destul de bine la noi
__________________
mike20 is offline  
Old 03-10-05, 00:15   #6
PiX

Stage 1
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 24
Default

Aleg toyota,pentru ca cei de la toyota au facut mereu motoare rezistente si masini pe masura...deci TOYOTA
PiX is offline  
Old 03-10-05, 10:20   #7
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default

As alege toyota pentru ca cei de la VW au cam dat-o in bara cu noul Passat,iar Avensis-ul are un look mai frumos si niste functii .
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline  
Old 04-10-05, 09:54   #8
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SHOGUN-A8\"
As alege toyota pentru ca cei de la VW au cam dat-o in bara cu noul Passat,iar Avensis-ul are un look mai frumos si niste functii .

Si de ce ma rog cei de la vw au dat-o in bara cu noul passat ? adu-mi si mie niste argumente plauzibile.Am vw passat (noul passat).Inainte sa-l cumpar am studiat toate variantele echivalente ca pret ~ 20k euro si nici o masina nu m-a impresionat mai mult decat Passatu'.Am facut test drive cu aproape toate modelele.Iar cine zice ca motorul de 2.0 tdi are probleme sau ce se aude ca un tractor se insela amarnic.Sa nu mai vb.de potentialul de tuning al acestui motor in comparatie cu concurenta.Deci,in concluzie cei de la toyota trebuie sa puna mai multe optionale pe o masina care deja este f.scumpa numai datorita taxelor.Raman ferm pe pozitie.Vw passat este o solutie viabila in clasa medie mai ales in Romania.Este etalon in aceasta clasa,dupa noul seria 3 de la bmw care il depaseste pe passat la tehnologie.Atat.
car_addict is offline  
Old 04-10-05, 11:25   #9
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default

Quote:
Si de ce ma rog cei de la vw au dat-o in bara cu noul passat ?
Pai...mie nu imi place,mi se pare o masina total nereusita si pe langa asta gusturile nu se discuta.
SHOGUN-A8 is offline  
Old 04-10-05, 14:02   #10
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default

toate tdi-urile de la vwag sunt mai zgomotoase decat concurenta datorita faptului ca nu sunt common rail...inca au ramas la PD-uri care par a fii foarte fiabile si performante...iar posibiltatile de tuning sunt mai ridicate decat a celorlalte motoare (asta a fost pana acum)
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline  
Old 04-10-05, 15:32   #11
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

as alege vw pentru design... dar... am votat avensis pentru ca motorul sau diesel este de ultima generatie
BASU is offline  
Old 04-10-05, 16:38   #12
No-X-Cape
BMW Driver

Stage 5
 
No-X-Cape's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 359
Default

personal aleg Avensis ...ptr engine&look dotari etc etc, acum parerile sunt impartite asta e clar nu poti multumi toate gusturile...iar ca sugestie de ce nu s-a pus la VS si Honda Accord motor de 2,2 diesel 140HP...un concuretn ideal ptr cele 2 si cu siguranta cu mai multi simpatizanti (eu unul ma numar printre ei )
__________________
Viatza e ca hartia igienica .... lunga si folositoare !!!
No-X-Cape is offline  
Old 04-10-05, 22:12   #13
TND--TEAM

Stage 5
 
TND--TEAM's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,123
Default

as merge pe passat cred ca e mult mai puternic chiar si la diesing intrece pe avensis care nu are nini un inceput parca ar fi o cutie de chibrite :P
TND--TEAM is offline  
Old 05-10-05, 06:41   #14
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

cand o sa vezi ca trebuie sa scoti inca 5 mii euro ca sa cumperi echivalentul passatului in optiuni si motorizare o sa mergi cu cutia de chibrituri itzi zic eu
shadowro is offline  
Old 05-10-05, 10:26   #15
suntfoarterau

Stock
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2
Default Passat??????????

Care passat ca asta e skoda octavia stilizata,cat despre alegere clar Toyota esate peste WV din toate punctele de vedere.
Cat despre CAR_ADDICT daca tot spui ca ai studiat ofertele inseamna ca ai nevoie de ochelari deoarece Toyota Avensis este pur EUROPEANA stii ce inseamna asta ???????????
TAXE 0!
MAi cititi domnilor inainte sa faceti afirmatii si sa va dati cunoscatori!
suntfoarterau is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -