Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-08, 23:08   #46
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: General- Opel vs Renault

la astra h 5usi si megane 2 5usi... megane are spate mai tampit.... dar nici una nu e o frumusete... as inclina in favoarea astrei. dar cand vine vorba de GTC... megane nu se aproprie de el
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 11:34   #47
AL CAPONE

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 17
Default Re: General- Opel vs Renault

e clar ca nu va este simpatica renault ca masina,am vizionat filmuletul postat de un forumist de pe youtube.si am ramas un pic impresionat de ce sa intamplat renault-ului.nu vreau sa iau apararea ca renault mie nu imi da nimica si nici pricep vre un ban de la iei.ei am achizitionat un megane f1 acuma un an,masina a subit modificari la motor dupa nici 2000 de km.cu ea merg la legale si la alea mai putin legale.am mers pe circuit la amkart de mai multe ori cu un prieten cu un gti si am scos un timp mult mai bun.am dat si dau la masinutza aia in dusmanie dar nu am avut probleme pana acuma. o singura problema am trebuie sa schimb tampoane la motor si intradevar piesele sunt scumpe asta sunt total deacord.daca voi avea probleme va voi spune.
AL CAPONE is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 12:10   #48
IceyD

Stage 4
 
IceyD's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 258
Member of:
[SEAT]
Default Re: General- Opel vs Renault

Parerea mea este ca depinde de fiecare ce isi doreste : Opel - mai putin fiabile dar intretinerea ieftina, Renault ceva mai fiabila - intretinerea scumpa. Mai departe de aceste aspecte, totul se rezuma la gusturi...Oricum eu as tinde spre Opel, ca fiind o masina mai buna raport pret/calitate.....desi nu m-as supara sa am un Megane 3 .
__________________
Ask any racer, any real racer. It doesn't matter if you win by an inch or a mile; winning's winning.

Skoda Octavia 1.8T 20V RS - 180PS
IceyD is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 18:08   #49
[IlluSioN]

Stage 5
 
[IlluSioN]'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 371
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: General- Opel vs Renault

Opel din punct de vedere al intretinerii ..
[IlluSioN] is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 18:35   #50
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: General- Opel vs Renault

opel din toate punctele de vedere:fiabil,se intretine usor,design-uri destul de frumoase,si uneori pot face din ele adevarate "fiare"
ex:vectra mea;am facut 20.000km cu ea si nu am avut probleme cu ea,si nu am menajat-o...si nu o sa regret niciodat ca am achizitionat-o,face toti banii
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 21:24   #51
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,763
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: General- Opel vs Renault

ca fost posesor de ambele marci aleg clar opel pt ca sunt mai bine finisate, mai fiabile ( mai durabile in timp ) costuri de intretinere relativ mai mici .
dolb is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 03:19   #52
SMocKey21
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 683
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default Re: General- Opel vs Renault

Opel aleg si eu,desi sunt posesor de Renault megane 1.6 16v 2005, parintii mei au un Opel Vectra gts 2003,diferenta dintre ele este enorma la fiabilitate,calitatea materialelor,intretinere si preturi pentru piesele de schimb unde Opel este cu mult peste Renault.In ciuda faptului ca in proportie de 85% sunt multumit de Renault,urmatoarea masina vreau sa fie o nemtoaica.

Deci: +1 Opel
__________________


Doneaza urgent 1 cent la 00394524 un copil are nevoie de bani pentru bautura,tigari si femei
SMocKey21 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 15:53   #53
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: General - Opel vs. Renault

nu stiu daca renault ar castiga vro comparatie cu oricare alta masina....fiabilitate-praf,performante-asa si asa,calitate-praf.poate rupe gura targului meganul asta nou...deci OPEL!
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 20:01   #54
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: General - Opel vs. Renault

de la renault as alege doar laguna in loc de vectra. mult mai bine gandita si construita. fuge mai bine, confort mai mare. de materiale nu mai stiu cum erau, dar mi se pareau f bune. mai e ceva de capul lui vel satis, dar nu prea e el ce se vrea. concurenta din clasa lui e mai buna. in rest renault e cam la coada europei in materie de masini.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 23:39   #55
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: General - Opel vs. Renault

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
de la renault as alege doar laguna in loc de vectra. mult mai bine gandita si construita. fuge mai bine, confort mai mare. de materiale nu mai stiu cum erau, dar mi se pareau f bune. mai e ceva de capul lui vel satis, dar nu prea e el ce se vrea. concurenta din clasa lui e mai buna. in rest renault e cam la coada europei in materie de masini.
la ora actuala au scos pe piata cateva masini noi cu un design placut, acum sa vedem si calitatea si fiabilitatea lor, care cred ca e un factor mai important decat designul
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 09:56   #56
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: General - Opel vs. Renault

Mda, este noua Laguna care mie mi se pare foarte reusita. Mai ales la interior. Dar si de la Opel avem Insignia care e foarte apreciata...
Cat despre Megane, pana nu apare Astra I, Megane 3 l-as alege de departe in locul Astrei. L-am si condus si chiar mi-a placut.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 13:10   #57
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: General - Opel vs. Renault

problema cu renault e ca are servodirectie electrica.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 22:30   #58
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: General - Opel vs. Renault

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
de la renault as alege doar laguna in loc de vectra. mult mai bine gandita si construita. fuge mai bine, confort mai mare. de materiale nu mai stiu cum erau, dar mi se pareau f bune. mai e ceva de capul lui vel satis, dar nu prea e el ce se vrea. concurenta din clasa lui e mai buna. in rest renault e cam la coada europei in materie de masini.
lagunele 1 si 2 au fost cam la pamant cu fiabilitatea, mai ales cele diesel! sa vedem daca laguna 3 mai spala din rusine.
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 23:58   #59
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: General - Opel vs. Renault

laguna 3 e o hidosenie din punctul meu de vedere
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 09:50   #60
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 565
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: General - Opel vs. Renault

Eu am un opel ascona c adus din germania acu patru ani. De atunci a facut in jur de 200k km cu intretinere minima, ulei, benzina/gaz si cam atat. Am avut probleme la alternator si cam atat. Acu ar trebui sa schimb rulmenti, suspensii si alte maruntaie, da c16nz-u e in forma de zile mari de cand am schimbat fisele. Ma tin fara probleme de masini mai noi. Loganurile le mananca la micul dejun cu tot cu motorul by renault. Urmeaza alta ascona cu motor c20ne, in curand, apoi va spun cum se comporta. Am fost cu un prieten cu o laguna din 99 si nu mi-a placut. Deci opel.
__________________
I will rest when i am dead.
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -