| VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC |
19-07-08, 23:08
|
#46
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of: [Opel] [4Rally]
|
Re: General- Opel vs Renault
la astra h 5usi si megane 2 5usi... megane are spate mai tampit.... dar nici una nu e o frumusete... as inclina in favoarea astrei. dar cand vine vorba de GTC... megane nu se aproprie de el
|
|
|
25-04-09, 11:34
|
#47
|
Stage 1
Join Date: Jan 2009
Posts: 17
|
Re: General- Opel vs Renault
e clar ca nu va este simpatica renault ca masina,am vizionat filmuletul postat de un forumist de pe youtube.si am ramas un pic impresionat de ce sa intamplat renault-ului.nu vreau sa iau apararea ca renault mie nu imi da nimica si nici pricep vre un ban de la iei.ei am achizitionat un megane f1 acuma un an,masina a subit modificari la motor dupa nici 2000 de km.cu ea merg la legale si la alea mai putin legale.am mers pe circuit la amkart de mai multe ori cu un prieten cu un gti si am scos un timp mult mai bun.am dat si dau la masinutza aia in dusmanie dar nu am avut probleme pana acuma. o singura problema am trebuie sa schimb tampoane la motor si intradevar piesele sunt scumpe asta sunt total deacord.daca voi avea probleme va voi spune.
|
|
|
25-04-09, 12:10
|
#48
|
 Stage 4
Join Date: Dec 2007
Posts: 258
Member of: [SEAT]
|
Re: General- Opel vs Renault
Parerea mea este ca depinde de fiecare ce isi doreste : Opel - mai putin fiabile dar intretinerea ieftina, Renault ceva mai fiabila - intretinerea scumpa. Mai departe de aceste aspecte, totul se rezuma la gusturi...Oricum eu as tinde spre Opel, ca fiind o masina mai buna raport pret/calitate.....desi nu m-as supara sa am un Megane 3 .
__________________
Ask any racer, any real racer. It doesn't matter if you win by an inch or a mile; winning's winning.
Skoda Octavia 1.8T 20V RS - 180PS
|
|
|
25-04-09, 18:08
|
#49
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2009
Posts: 371
Member of: [DACIA] [VW]
|
Re: General- Opel vs Renault
Opel  din punct de vedere al intretinerii ..
|
|
|
25-04-09, 18:35
|
#50
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of: [Opel]
|
Re: General- Opel vs Renault
opel din toate punctele de vedere:fiabil,se intretine usor,design-uri destul de frumoase,si uneori pot face din ele adevarate "fiare"
ex:vectra mea;am facut 20.000km cu ea si nu am avut probleme cu ea,si nu am menajat-o...si nu o sa regret niciodat ca am achizitionat-o,face toti banii
|
|
|
25-04-09, 21:24
|
#51
|
|
NoSpeedLimit Romania Club Member
  Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,763
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [4Tuning International] [VW]
|
Re: General- Opel vs Renault
ca fost posesor de ambele marci aleg clar opel pt ca sunt mai bine finisate, mai fiabile ( mai durabile in timp ) costuri de intretinere relativ mai mici .
|
|
|
26-04-09, 03:19
|
#52
|
|
X-Team Racing Club Member
 Stage 5
Join Date: Nov 2005
Posts: 683
Member of: [X-Team Racing Club]
|
Re: General- Opel vs Renault
Opel aleg si eu,desi sunt posesor de Renault megane 1.6 16v 2005, parintii mei au un Opel Vectra gts 2003,diferenta dintre ele este enorma la fiabilitate,calitatea materialelor,intretinere si preturi pentru piesele de schimb  unde Opel este cu mult peste Renault.In ciuda faptului ca in proportie de 85% sunt multumit de Renault,urmatoarea masina vreau sa fie o nemtoaica.
Deci: +1 Opel
__________________
Doneaza urgent 1 cent la 00394524 un copil are nevoie de bani pentru bautura,tigari si femei
|
|
|
15-09-09, 15:53
|
#53
|
 Stage 4
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of: [Opel]
|
Re: General - Opel vs. Renault
nu stiu daca renault ar castiga vro comparatie cu oricare alta masina....fiabilitate-praf,performante-asa si asa,calitate-praf.poate rupe gura targului meganul asta nou...deci OPEL!
|
|
|
15-09-09, 20:01
|
#54
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of: [FORD]
|
Re: General - Opel vs. Renault
de la renault as alege doar laguna in loc de vectra. mult mai bine gandita si construita. fuge mai bine, confort mai mare. de materiale nu mai stiu cum erau, dar mi se pareau f bune. mai e ceva de capul lui vel satis, dar nu prea e el ce se vrea. concurenta din clasa lui e mai buna. in rest renault e cam la coada europei in materie de masini.
|
|
|
15-09-09, 23:39
|
#55
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of: [VW]
|
Re: General - Opel vs. Renault
Quote:
Originally Posted by DarkJEDI
de la renault as alege doar laguna in loc de vectra. mult mai bine gandita si construita. fuge mai bine, confort mai mare. de materiale nu mai stiu cum erau, dar mi se pareau f bune. mai e ceva de capul lui vel satis, dar nu prea e el ce se vrea. concurenta din clasa lui e mai buna. in rest renault e cam la coada europei in materie de masini.
|
la ora actuala au scos pe piata cateva masini noi cu un design placut, acum sa vedem si calitatea si fiabilitatea lor, care cred ca e un factor mai important decat designul
|
|
|
16-09-09, 09:56
|
#56
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of: [Opel] [4Rally]
|
Re: General - Opel vs. Renault
Mda, este noua Laguna care mie mi se pare foarte reusita. Mai ales la interior. Dar si de la Opel avem Insignia care e foarte apreciata...
Cat despre Megane, pana nu apare Astra I, Megane 3 l-as alege de departe in locul Astrei. L-am si condus si chiar mi-a placut.
|
|
|
16-09-09, 13:10
|
#57
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of: [FORD]
|
Re: General - Opel vs. Renault
problema cu renault e ca are servodirectie electrica.
|
|
|
16-09-09, 22:30
|
#58
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
|
Re: General - Opel vs. Renault
Quote:
Originally Posted by DarkJEDI
de la renault as alege doar laguna in loc de vectra. mult mai bine gandita si construita. fuge mai bine, confort mai mare. de materiale nu mai stiu cum erau, dar mi se pareau f bune. mai e ceva de capul lui vel satis, dar nu prea e el ce se vrea. concurenta din clasa lui e mai buna. in rest renault e cam la coada europei in materie de masini.
|
lagunele 1 si 2 au fost cam la pamant cu fiabilitatea, mai ales cele diesel! sa vedem daca laguna 3 mai spala din rusine.
|
|
|
16-09-09, 23:58
|
#59
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of: [VW]
|
Re: General - Opel vs. Renault
laguna 3 e o hidosenie din punctul meu de vedere
|
|
|
17-09-09, 09:50
|
#60
|
|
Cluj Street Racing Member
 Stage 5
Join Date: Jan 2009
Posts: 565
Member of: [Opel] [CSR]
|
Re: General - Opel vs. Renault
Eu am un opel ascona c adus din germania acu patru ani. De atunci a facut in jur de 200k km cu intretinere minima, ulei, benzina/gaz si cam atat. Am avut probleme la alternator si cam atat. Acu ar trebui sa schimb rulmenti, suspensii si alte maruntaie, da c16nz-u e in forma de zile mari de cand am schimbat fisele. Ma tin fara probleme de masini mai noi. Loganurile le mananca la micul dejun cu tot cu motorul by renault. Urmeaza alta ascona cu motor c20ne, in curand, apoi va spun cum se comporta. Am fost cu un prieten cu o laguna din 99 si nu mi-a placut. Deci opel.
__________________
I will rest when i am dead.
|
|
|
|
|