Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-08, 10:19   #1
Cosmin*

Stage 5
 
Cosmin*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 405
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default General: Opel vs. Renault

salut, Opel vs Renault, pareri pro/contra, ce parere aveti despre aceste marci, ce marca alegeti? Bineinteles cu argumente.
Eu aleg Opel, am avut 2 astre si acum am Vectra.La toate masinile am schimbat doar consumabilele.
Opel este marca germana, renault este frantzuzeasca.
Renault produce majoritatea masinilor Clio si Megane in turcia.
Piesele la Opel sunt destul de ieftine.
Acum 1an, am fost la munte cu parintii si cu niste prieteni, ei aveau un megane nou-nout, dabia iesise din rodaj,la cum a mers masina aia nu credeam ca mai ajungem acasa, i-a fiert motorul de 2 ori, a inceput sa ploua umpic s-au defectat stergatoarele, a vandut-o la 8.000 de km ptr ca a mai avut mai multe probleme cand s-a intors in bucuresti,plus ca a schimbat amortizoarele ptr ca a mers pe drum de tzara ).
Cosmin* is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 11:36   #2
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: General- Opel vs Renault

daca prietenul tau a avut o astfel de "Capodopera" nu inseamna ca toate sunt lafel. dar eu as vota oricand opel in defavoarea renaultului
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 16:20   #3
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: General- Opel vs Renault

2 masini bune, fiabile, numai ca renault are preturi cam mari la service&piese de schimb!

am avut 2 renaulturi, unul 19 si altul 21, de care am fost multumit, dar cand am avut ghinionul sa se strice cv la ele...m-a costat o avere reparatia!
toate masinile frantuzesti sunt mai ieftine la achizitionare, dar intretinerea lor este cam scumpa. cred ca asta este politica de marketing chestia asta, sa scoata profit din piese!

vectra pe care o detin in prezent este al 3-lea opel si se pare ca o sa raman fidel brandului, chiar daca am detinut mai multe branduri, pt ca ma simt implinit, imi ofera tot ceea ce imi doresc, adica confort, stabilitate, sportivitate...

+1 opel!
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 13:39   #4
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: General- Opel vs Renault

pacat ca renaulturile facute-n turcia sunt slab calitative, materialele folosite sunt execrabile!

in rest 2 branduri care fac masini foarte bune, cu un - pt renault datorita costurilor de intretinere&piese&service!

+ opel este cea mai fiabila din germania!
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 18:54   #5
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: General- Opel vs Renault

https://www.youtube.com/watch?v=b0muLmdpBEY

Cam la asta te poti astepta de la un Renault...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 23:16   #6
Cosmin*

Stage 5
 
Cosmin*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 405
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: General- Opel vs Renault

cat de tare) i s-a dus injectia si esp-ul doar dupa cateva ture..cat despre renault 19 chamade am un foarte mare respect, mi se pare ce-a mai buna masina facuta vrodata de renault, un prieten avea asa si a dato la 500.000 km...dar avea mai mult, se stricase kilometrajul.La atatia km ink mai tragea fff bine si se tinea dupa multe masini noi.
Cosmin* is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 16:38   #7
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: General- Opel vs Renault

cred ca fabricarea celor mai multor renaulturi in turcia a facut sa piarda teren, in fata altor branduri!
calitatea in ultimii 7-8 ani este cu mult sub ce se fabrica inainte de anul 2001, anul inceperii fabricarii renaultului in turcia!

nu cred ca v-or mai aparea masini de genul renault 5, care si in ziua de astazi circula si fac "victime" colaterale!
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 17:09   #8
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: General- Opel vs Renault

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
cred ca fabricarea celor mai multor renaulturi in turcia a facut sa piarda teren, in fata altor branduri!
calitatea in ultimii 7-8 ani este cu mult sub ce se fabrica inainte de anul 2001, anul inceperii fabricarii renaultului in turcia!

nu cred ca v-or mai aparea masini de genul renault 5, care si in ziua de astazi circula si fac "victime" colaterale!
fac victime pt ca fug, nu ca ofera calitate si fiabilitate iesita din comun
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 00:52   #9
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: General- Opel vs Renault

cum spune-au si interlocutorii de mai sus, renaultul fabricat in turcia, face ca brandul sa se duca vertiginos in jos, datorita finisajelor si calitatii!

pacat..pt ca renaultul imi placea destul de mult!

ps: service-ul si piesele au preturi vulgare!

opelul a reusit performanta de a fii "cea mai fiabila masina nemteasca"!
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 17:49   #10
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: General- Opel vs Renault

la masinile "normale", opel este peste renault. si ca fiabilitate si ca aspect si ca putere.
dar, daca este sa clasificam dupa diviziile de performanta: opc/renaultsport, aici este o mare problema. majoritatea stiu: opc este superior prin design si putere, iar rs prin manevrabilitate. eu sincer, daca ar fi sa aleg intre rs si opc, nu m-as putea hotari in veci, deci probabil as face ditamai efortu si as lua una din fiecare)
dar hai sa ne limitam la masinile "normale", unde, dupa cum am zis, opel e peste
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 17:55   #11
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: General- Opel vs Renault

nici opc`ul nu e sfant dar sa fim seriosi.daca iau rs si e ca ala din filmuletzul de mai sus....nu stiu cum as reactiona.ce`mi trebuie o masina care zboara ca o racheta dar sta numai in service?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 18:05   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: General- Opel vs Renault

sunt cazuri si cazuri... sunt destui care sunt f multumiti de reno-uri fie ele rs sau normale, dar sunt uite si cu mercedes-uri si o carca de probleme... acu cateva zile am auzit de cineva care se plimba in fiecare luna cu bmw e60 prin service. fieru e fier, se strica, de-aia e fier si de-aia e facut de asa natura incat sa poti schimba piese.
deci hai sa nu generalizam ca-l stiu pe nea marin cu opel si are 1 tona de probleme sau pe nea gigi cu reno si e numa prin service
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 08:59   #13
nuenen

Stock
 
nuenen's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 3
Default Re: General- Opel vs Renault

Din cei 2 ani de Megane II 2006 am ajuns in service pentru: ceva problema la cdplayer (volumul era blocat) si motorasul de la geamul soferului (urca pana sus si cobora 5 cm, ca si in sistemul anti pinch). In rest totul a fost super ok. 73k km. Masina a fost facuta in Franta. Cat despre preturi: un surub care pune fixeaza de plastic pe jentile de aluminiu nu poate fi cumparat. Trebuie cumparat tot setul de 4 suruburi si o cheie. Costul: 20 de euro. Ceea ce mi se pare enorm de mult pt un surub ce face 50 de centi. max.
Greu de spus in Opel vs. Renault, dar considerand toata gama as merge pe Opel. Ce nu am inteles la Renault a fost de ce Vel Satis?
nuenen is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 23:29   #14
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: General- Opel vs Renault

sunt fan opel,la un momendat eram chiar fanatic in domeniul opel.

La masini normale,care ni le permitem noi ,oamenii de rand opel ar fi peste renault.

Dar ganditi-va ca renault face treaba buna in formula 1. formula de care opel nici n-a auzit
apache is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 01:57   #15
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: General- Opel vs Renault

Quote:
Originally Posted by apache View Post
Dar ganditi-va ca renault face treaba buna in formula 1. formula de care opel nici n-a auzit
da renault are o istorie in formula 1, este una dintre masinile care "lupta" de multa vreme in marele circ, dar sunt multe alte branduri care nu participa in competitii cum a fii de ex in rally(si celelalte derivatii ale lui)!

opel a participat in dtm unde a "luat" fata mercedes-ului si bmw in cateva curse!

opel are o mare experienta in constructia mot 2.0!

oricum sa castigi premiul de cea mai fiabila masina germana, inseamna foarte mult, pt ca 99% dintre sorferi cauta un motor cat mai fiabil si sa consume cat mai putin!
http://www.opel.ro/site/footer/news_details.php?id=221
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -