Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care in opinia voastra este mai buna?
Audi 56 33.53%
BMW 111 66.47%
Voters: 167. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 26-06-08, 17:34   #496
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
******
Ar fi interesat cati dintre votanti au permis.
Santos tu esti la limita.Ai luat permisul ???
==============
sa nu facem catalogari pe baze cel putin discutabile-aleks
Oare posesorii de Skoda/VW/Seat (si sunt ceimai multi pe forumul asta) cu cine ar vota in topicul asta?
UNLORD is offline  
Old 26-06-08, 18:01   #497
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by Cristy65 View Post
bine la mercedes si cnad schimbi ceva acolo tine...dar sunt de acord cu acest clasament facut de tine.stiu car are seria 3 si stiu ca sunt scumpe piesele.
Din pacate am fost nevoit (fara sa vreau) sa iti urmaresc topicurile tale si observ ca esti f. prezent, dar pe cat esti de prezent pe atata esti lipsit de argumente. Vb ca un om care a avut cel putin 100 de masini pana acuma si defapt tu ai doar 18 ani. faptul ca tata are Audi (sau ce o avea) nu inseamna ca masina lui tata e cea mai tare, iar marca lui tata e cea mai buna. Asta nu inseamna ca trebuie sa repeti obsedant aceleasi slogane pt ca devii obositor. Mai informeaza-te si tu si nu tot repeta aceleasi argumente prostesti de fiecare data. Ai tot repetat de calitatea extraordinara a interioarelor, ti s-au pus in fata poze cu interioare de Bmw si Audi din care reiesea clar ca parerile pot fi impartite si tu tot ai continuat sa aberezi pe aceasi tema. Se vede clar ca nu ai o masina a ta si nu stii ce costuri implica posesia unei masini, ce inseamna un service, preturile pieselor etc. Normal ca masina lui tata e cea mai buna ca doar nu are legatura directa cu buzunarul tau. De asta poate sa ti se pare ca masina nu are nicio problema, ca nu inghite bani etc. Sunt convins ca daca din intamplare tata ar fi avut BMW, parerea ta ar fi fost diametral opusa. Eu spre deosebire de tine am pus gheara pe multe masini inclusiv Audi si totusi ma abtin sa ma repet. Stiu ca e greu sa accepti unele realitati si le vezi deformat din scaunul din dreapta dar macar ai decenta de a nu mai scrie redundant.
UNLORD is offline  
Old 26-06-08, 18:04   #498
13tsp

Stage 5
 
13tsp's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,496
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Oare posesorii de Skoda/VW/Seat cu cine ar vota in topicul asta?
Iai uitat pe cei de Bugatti,bineinteles ca ei voteaza cu BMW
13tsp is offline  
Old 26-06-08, 18:05   #499
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Din pacate am fost nevoit (fara sa vreau) sa iti urmaresc topicurile tale si observ ca esti f. prezent, dar pe cat esti de prezent pe atata esti lipsit de argumente. Vb ca un om care a avut cel putin 100 de masini pana acuma si defapt tu ai doar 18 ani. faptul ca tata are Audi (sau ce o avea) nu inseamna ca masina lui tata e cea mai tare, iar marca lui tata e cea mai buna. Asta nu inseamna ca trebuie sa repeti obsedant aceleasi slogane pt ca devii obositor. Mai informeaza-te si tu si nu tot repeta aceleasi argumente prostesti de fiecare data. Ai tot repetat de calitatea extraordinara a interioarelor, ti s-au pus in fata poze cu interioare de Bmw si Audi din care reiesea clar ca parerile pot fi impartite si tu tot ai continuat sa aberezi pe aceasi tema. Se vede clar ca nu ai o masina a ta si nu stii ce costuri implica posesia unei masini, ce inseamna un service, preturile pieselor etc. Normal ca masina lui tata e cea mai buna ca doar nu are legatura directa cu buzunarul tau. De asta poate sa ti se pare ca masina nu are nicio problema, ca nu inghite bani etc. Sunt convins ca daca din intamplare tata ar fi avut BMW, parerea ta ar fi fost diametral opusa. Eu spre deosebire de tine am pus gheara pe multe masini inclusiv Audi si totusi ma abtin sa ma repet.
si eu am zis acelasi lucru.nu cred ca se pot compara cele 2 masini.e vorba de gust.cred ca ai citit ca asta e si parerea mea.iar despre argumente,nu cred ca ai dreptate.recunosc ca nu intretin masina din buzunarul meu,ca nu am condus nu stiu cate masini,dar am stat de vorba cu posesori si mai citest sau rumaresc unele resviste/emisiuni.am fost si cu bmw si cu audi si cu mercedes si cu mai multe.dintre cele 3 doar bmw nu am condus,dar sunt convins ca ofera cea mai mare placere.nu stiu ce s-ar fi intamplat daca tata ar fi avut bmw,poate as fi devenit un fan gen "bmw rullzzz" si nu as fi fost atat de obiectiv pe cat sunt acuma.
__________________
Cristy65 is offline  
Old 26-06-08, 19:29   #500
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by Cristy65 View Post
oamenii...si stai linistit ca ala nu moare de foame,cu ma-sa dr. stomatolog.
si bmw mai ieftin de intretinut ca si golful...atunci de ce nu si-ar lua toti care au golf bmw.si nu cred ca toti sunt oameni fara gusturi sau care nu se pricep la masini.
eu iti spun despre costurile de intretinere din experienta si din buzunarul propriu, facute pe multi km...
criteriile de alegere a unei masini nu se limiteaza doar la cheltuieli de intretinere, de aia oamenii aleg masini diferite, pentru ca au bugete, asteptari, imagini despre masina corecta, nevoi, etc diferite.
eu nu bat campii despre oamenii care au gusturi sau care se pricep la masini, doar iti explicam despre cheltuielile de intretinere. punct.

Last edited by aleks; 26-06-08 at 19:43.
aleks is offline  
Old 26-06-08, 19:34   #501
cioaca
Ford Driver

Stage 4
 
cioaca's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[FORD]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
cioaca si de ce nu ti-ai luat BMW, ca vad ca ai ford?
pentru ca la momentul respectiv doar ford mi'am permis sa cumpar...bmw'ul urmeaza sa apara undeva spre sfarsitul verii, sper cat mai devreme
cioaca is offline  
Old 26-06-08, 20:35   #502
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
inseamna ca moare de foame in casa dar si-a luat bmw pentru ca e snob.
din toate masinile pe care le-am intretinut, seria3 a fost cea mai ieftina intalnita, mai ieftina si decat golful, deci omul tau ar fi bine sa se reorienteze...

pai bine mai aleks ...poate tu ai avut un seria 3 second foarte intretinut ...si reviziile si schimbu de ulei le-ai facut tu sau la ceva service cu ceva prieten de-al tau fara sa dai mult pe piese si fara factura ...ca tot romanu care se stie orienta nu ? si mai iei si motorina de la vecinu care lucra pe cifa cu 3 lei litru si normal ca iesi ieftin si normal ca te si tine ca doar e masina premium si nu ieftinatura . Da dute si i-ati un seria 3 nou si vezi cat te costa intretinerea si reviziile ca trebe sa te duci cu ea la reprezetanta ca sa iti fie valabila garantia ..vezi cum lucra aia pe 100 euro pe ora pe langa cat mai dai pe piese dupa ce iese masina din garantie ca doar santem pe drumuri Romanesti si nici o masina oricat de voinica ar fi nu scapa de reparatii . Trebe sa fi si realist ca roman de rand ce se descurca cu un venit de 2500-3000 de ron isi mai permite sa isi ia un audi nou si sa se mai bucure de ceva bani....da la bmw si de il ia second se simte mai sarac ...Parintii mei nu is baroni..nu mi-au putut oferi un bmw ca la altii ca as fi ales si eu bmw in situatia lor ( pt. asa ceva mi se pare ca se potriveste bmw cel mai bine )... eu is destul de realist ca pe cont propriu nu o sa imi permit probabil niciodata o masina mai buna ca un audi care oricum ar fi la limita banilor ... si is destui pe aici in situatia mea ...povestile is povesti da realitatea e alta
lrazvani is offline  
Old 26-06-08, 21:20   #503
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

nu fac revizii in parcare si nici nu iau motorina decat din benzinarie.
si la golf, si la bmw si la skoda si la renault si la toate masinile care mi-au trecut prin mana.
ma rog, sa depasim subiectul, daca nu va e cu suparare, imi cer scuze ca am o parere diferita de a voastra si ca vorbesc din experienta mea si nu din a altora...
aleks is offline  
Old 26-06-08, 23:03   #504
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: General - AUDI vs BMW -

sa nu mai aud ca dintre audi, bmw si mercedes, bmw-ul este scump la piese si la revizii. bmw-ul este foarte celebru pentru costurile reduse de intretinere. revizia la 25.000km, reviziile incluse in pretul masinii pe perioada garantiei pentru masinile noi. multe facilitati. daca ai de schimbat un far inseamna ca ai dat cu el de gard si nu e vina bmw-ului. asa incat in costurile de intretinere ale masinii nu sunt reflectate accidentele. cu ceva timp in urma vorbeam cu un manager zonal al unei mari fabrici din spania. om de altfel foarte bine platit. mi-a spus ca el va alege mereu bmw pentru el si familia lui deoarece pe un grafic de cheltuieli cu masina si cheltuieli de intretinere proiectat pe un timp de 3-5 ani, iese mai ieftin cu un seria 5 decat cu un a4, chiar daca plateste mai multi bani initial pe masina, reviziile la bmw sunt incluse in pret, schimburile de consumabile se fac de 2 ori mai rar decat la alte masini si in plus, la aceleasi performante bmw intotdeauna consuma cel mai putin. omul stia foarte bine despre ce vorbeste si eu tind sa-l cred
__________________
Mazda RX-8, Rosu metalizat - vanduta
BMW 335xi coupe, Negru Metalizat
zarathustra is offline  
Old 26-06-08, 23:07   #505
DMIHNEA

Stage 3
 
DMIHNEA's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 104
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

afara,costurile de intretzinere sunt aproape identice,mici variatzii
DMIHNEA is offline  
Old 26-06-08, 23:17   #506
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by zarathustra View Post
sa nu mai aud ca dintre audi, bmw si mercedes, bmw-ul este scump la piese si la revizii. bmw-ul este foarte celebru pentru costurile reduse de intretinere. revizia la 25.000km, reviziile incluse in pretul masinii pe perioada garantiei pentru masinile noi. multe facilitati. daca ai de schimbat un far inseamna ca ai dat cu el de gard si nu e vina bmw-ului. asa incat in costurile de intretinere ale masinii nu sunt reflectate accidentele. cu ceva timp in urma vorbeam cu un manager zonal al unei mari fabrici din spania. om de altfel foarte bine platit. mi-a spus ca el va alege mereu bmw pentru el si familia lui deoarece pe un grafic de cheltuieli cu masina si cheltuieli de intretinere proiectat pe un timp de 3-5 ani, iese mai ieftin cu un seria 5 decat cu un a4, chiar daca plateste mai multi bani initial pe masina, reviziile la bmw sunt incluse in pret, schimburile de consumabile se fac de 2 ori mai rar decat la alte masini si in plus, la aceleasi performante bmw intotdeauna consuma cel mai putin. omul stia foarte bine despre ce vorbeste si eu tind sa-l cred

costurile de intretinere sunt incluse in pretul masinii ... deci revine la acelasi lucru nu ?
ce mi-e ca iti dau o masina scumpa cu intretinere gratis ... sau una mai ieftina care cu intretinere ajunge la acelasi pret. aia cu schimburile de consumabile se fac de 2 ori mai rar nu prea cred ... dar in fine
__________________
Actual cars:
'11 Audi S3 - Revo | Milltek | H&R | Forge | 19" | Evo-MS
'11 Audi A1 - Custom paint | 18" | Black optics

Gone:
'08 VW Golf GTI - 285 BHP - Milltek | D2 | INJEN | MOTUL | Superchips
'05 Mini Cooper S Cabrio - 170 BHP - Eibach | Aero | Custom exhaust
alexGTI is offline  
Old 26-06-08, 23:25   #507
Ionut90

Stage 3
 
Ionut90's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 137
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by DMIHNEA View Post
afara,costurile de intretzinere sunt aproape identice,mici variatzii
depinde la ce te referi:
daca te referi doar la piese atunci piesele sunt aproape identice dar daca vrei sa le duci la un raprezentant atunci preturile difere(de obicei la bmw costa mai mult dar fac treaba mai bn ca la renualt dar cei de la bmw fac treaba mai buna) repet asta este doar o parere personala si din propria experientza apropo in italia unde stai??
__________________

BMW fan(318tds fosta masina a familiei si numai buna pt un incepator ca tine)
Ionut90 is offline  
Old 26-06-08, 23:37   #508
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: General - AUDI vs BMW -

https://www.youtube.com/watch?v=p-3zhhJ8enc
Imi cer scuze daca supar fanii Audi,dar e o mare rusine sa te intreaca o masina de 20 de ani.)
P.S Am votat BMW,normal.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline  
Old 26-06-08, 23:38   #509
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by Ionut90 View Post
depinde la ce te referi:
daca te referi doar la piese atunci piesele sunt aproape identice dar daca vrei sa le duci la un raprezentant atunci preturile difere(de obicei la bmw costa mai mult dar fac treaba mai bn ca la renualt dar cei de la bmw fac treaba mai buna) repet asta este doar o parere personala si din propria experientza apropo in italia unde stai??
Eu cred ca tu nu prea esti in cunostinta de cauza ! Poate ca in tara in care stai tu se face treaba la service BMW, te anunt ca in Romania piesele nici nu sunt originale si nici cine stie ce treaba nu se face !
Si de unde comparatia cu Renault ?
aXeL.ZeY is offline  
Old 26-06-08, 23:46   #510
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
https://www.youtube.com/watch?v=p-3zhhJ8enc
Imi cer scuze daca supar fanii Audi,dar e o mare rusine sa te intreaca o masina de 20 de ani.)
P.S Am votat BMW,normal.
masina aia cred ca se compara cu audi s1 si nu cu un audi rs4.dar infine.nici macar nu sunt din aceiasi clasa.sunt destule masini vechi de 20 de ani care fac o masina noua.
Cristy65 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -