Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-08, 02:39   #76
cosminbianca25

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 60
Default Re: Celica vs Calibra

,si cele ale satisfactiei clientilor, reparatiile in timp, costurile de intretinere......celica castiga detasat.[/QUOTE]

in mare parte ai dreptate, dar sa nu uitam ca ne contrazicem pt k sintem doua persoane care a avut doua masini diferite si fiecare ar vrea sa fie a lui mai buna. v/maxim la calibra este 223km/h atita aveam eu pe acte. iar daca viteza de pe bord m-a inselat asta nu pot sa spun, dar acul era la 250 km/h. si ca si stabilitate eu raman la calibra fara nici-o discutie si din punctu meu de vedere calibra ramane o legenda a Europei ceea ce toyota c-am lasa de dorit si la noi si la Japonezi. stai asa putin, ce masina aia tu acum ?????
cosminbianca25 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 02:42   #77
cosminbianca25

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 60
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Sau tractata de un Veyron... Am avut si eu calibra si pot sa spun ca la viteza maxima are eroare de km de vreo 20 de km/h.
pai calibra ta poate avea 150 de magari in loc de cp si atunci poate trebuia sa o targi cu vreun Aero Ultimatum ca sa prinzi si tu 250 KM/h ca veyronu este prea slab la capitolu asta.
cosminbianca25 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 02:44   #78
cosminbianca25

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 60
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by nigger View Post
si in plus unde ai mers tu cu calibra de 150 cp cu 250km/h,la vale
tu daca nu ai avut masini pina acum mai bine veziti de bicicleta ta si nu te ami baga in seama pe aici.
cosminbianca25 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 13:34   #79
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Celica vs Calibra

calibra a prins mai bine in europa!

de obicei un model care are succes in europa, nu il are si in state, asia...!
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 21:50   #80
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by cosminbianca25 View Post
am avut doua calibre si m-am dat cu celica.
1.calibra are o aerodinamica cu mult peste celica , coeficientu de frecare al aerului este de 0,2%
2.are o stabilitate mult mai buna ca si celica (ma refer la masinile de serie si nu cele tunate)
3.eu personal am mers cu calibra de 150cp cu 250 km/h (la care celica a luat doar 235 km/h)
4:locurile din spate la calibra sint mult mai spatioase ca si la celica
5. piesele de schimb sint mult mai ieftine decit ca la o masina japoneza
6.calibra consuma 7-8 % iar celica 9-10 %
7.iar calibre tunate am vazut f multe dar celica fff putine
8. am vazut f multe celica cu motoarele sparte cu toate ca nu sint atit de multe in Europa ca si calibra, si sint mult mai multe de spus pe care nu are rost sa ti-le insir pe aici.
Ori esti copil ori esti femeie, dar greu intelegi si incapatanat(a), repet un comentariu al meu anterior.
"Celica din generatiile T180 Series (1990-1993) si T200 Series (1994-1999) sunt echivalentul masinilor Subaru Impreta WRX STI GC chassis (1992 - 2001) si Mitsubishi Lancer EVO (Evolution I - V 1992-1999) si nu este cu nimic mai prejos decat acestea ba chiar le-a dominat o perioada.

Toate cele 3 de mai sus au fost masini participante si castigatoare la Raliuri Grupa N.

E, cum sa putem compara vre-una din cele 3 cu Opel Calibra, hai sa fim seriosi ca nu au nici un fel de legatura, nici ca platforma, nici ca transmisie, nici ca motoare, nici pretabilitatea la tuning si sa nu mai vorbim de fiabilitate."

Masinile de Grupa N sunt masini in cea mai mare parte stock, cu modificari de siguranta, suspensie, frane, adica preparari pe care le poate face oricine si nu cu zeci de mii de euro.

Masinile de DTM nu prea mai au nici un fel de legatura cu cele de serie la fel cum sunt si masinile de WRC si Grupa A din raliuri.

Vorbind de comentarile tale, cx-ul nu mi se pare elocvent (dovada STI si EVO), de stabilitate nu are rost sa vorbim, Calibra fiind chiar o masina medie la stabilitate (este o Vectra in alt ambalaj), cum poti sa crezi ca la 150 CP aveai cum sa prinzi 250 km/h, foloseste un GPS sa vezi viteza reala, locurile din spate le bagi in seama la sedan, limuzina etc., cu piesele de schimb habar nu ai, zi un pret la distributie, amortizoare, placute frana, etc. la aman2 ca sa putem faca o comparatie, la ce ma intereseaza consumul cand vreau performanta????, calibre ai vazut multe tunate ca e o masina mai comuna si mai ieftina,

"am vazut f multe celica cu motoarele sparte cu toate ca nu sint atit de multe in Europa ca si calibra, si sint mult mai multe de spus pe care nu are rost sa ti-le insir pe aici"

aici chiar aberezi rau, unde ai vazut astea, ai dat damage Celica engine pe google?
iti spun eu,cand vorbesti si de tuning si de stock motoarele turbo de pe calibra se sparg mult mai usor decat cele de pe Celica.

Intelege si tu mai cosminbianca25 ca aici nu e o discutie de pareri de design si afinitati subiective ci de pareri tehnice obiective.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 22:47   #81
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica vs Calibra

mai cosminbianca25 vad ca de la o discutie interesanta despre masini ajungi sa-ti tai venele pt calibra.E masina visurilor tale?
nigger is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 22:50   #82
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celica vs Calibra

si apropo arata-ne niste pictures cu calibra ta sa vedem si noi pt ce te certi tu cu noi pe forum
nigger is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 11:16   #83
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by cosminbianca25 View Post
pai calibra ta poate avea 150 de magari in loc de cp si atunci poate trebuia sa o targi cu vreun Aero Ultimatum ca sa prinzi si tu 250 KM/h ca veyronu este prea slab la capitolu asta.
Desi scrie ca ai 35 de ani eu nu ti-as da nici 17, am mai vazut si din alte topicuri ca esti cam naiv si ca vorbesti multa fictiune. Poti sa ai 250 pe kilometraj si sa te bucuri tare si sa te lauzi si sa te uiti la Fast and Furious 50 si poti sa dezimformezi pe forum... La Opelurile mai vechi, daca nu stiai (desi spuneai ca ai avut), ai in jur de vreo 20 de km/h abatere (la viteze de peste 200 de km/h) dintre ce iti arata kilometrajul si viteza maxima reala. O masurare mult mai aproape de adevar o poti fac cu un GPS. De exemplu la Mazda 3 de 2L aveam 220 de km/h pe bord si pe GPS aveam 207 km/h.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 10:37   #84
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Celica vs Calibra

o celica ff frumoasa.... http://uk.youtube.com/watch?v=8hvv5qGRbEA
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 19:34   #85
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
eu unul nu cred filmul asta...poate ca era ziua lui de nastere si prietenii lui, s-au gandit sa ii faca cadou o regizare de exceptie
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 21:10   #86
cosminbianca25

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 60
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by nigger View Post
mai cosminbianca25 vad ca de la o discutie interesanta despre masini ajungi sa-ti tai venele pt calibra.E masina visurilor tale?
cind eu aveam calibra tu nu aceai nici nacar carnet de conduce, acu 10 ani aveai doar 14 anisori si pe atunci stateam in TM . era o singura calibra neagra si una argintie , cea argintie era a mea . iar daca vrei sa vezi o poza cu masina mea ...... atunci uiteo aici!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	i-11.jpg
Views:	70
Size:	34.5 KB
ID:	631967  
cosminbianca25 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 02:31   #87
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by cosminbianca25 View Post
cind eu aveam calibra tu nu aceai nici nacar carnet de conduce, acu 10 ani aveai doar 14 anisori si pe atunci stateam in TM . era o singura calibra neagra si una argintie , cea argintie era a mea . iar daca vrei sa vezi o poza cu masina mea ...... atunci uiteo aici!
Daca la tine stabilitate buna reprezinta un Mustang nu avem despre ce discuta...

Toyota si Opel nu se poate compara, sunt la un alt nivel total diferit...parca ai vrea sa compari Peugeot cu Mercedes...nu are nici un rol.
Calibra are probleme multe, incepund de la caroseria de Kadett sau Ascona, fiabilitatea opel (renumit la magazine de piese). Un singur lucru e bun in masina aia, motorul, in rest mai nimic...

Daca tot vrem sa comparam masini mai bine comparam celica cu corrado, acolo pate mai putem discuta despre care e mai bun, dar si asa...masinile japoneze sunt mult peste europene si technic si fiabilitate...

Partea de piese...eu pot intretine un Mercedes E220 CDI (W211) mai ieftin decat un Golf V 1.6 ... despre ce vorbim, daca vrei poti, piese sunt si nu sunt mai scumpe decat la restul...

Penibil ca in romania nu sunt recunoscute masinile japoneze, canr peste tot in lume sunt mai scumpe decat restul si tin valoarea mult mai bine decat orice, presupun asta din cauza ca NU ai probleme cu ele...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 14:54   #88
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Celica vs Calibra

opel a facut mot f fiabile, iar din 2006 castiga in germania premiul de cea mai fiabila masina si in 2006 a castigat premiul de cea mai buna marca germana!
http://www.opel.ro/site/footer/news_details.php?id=221

din totdeauna opel in raport pret/calitate/fiabilitate..s.s.m.d. si-a facut banii!
nu lucrurile cele mai scumpe sunt cele mai bune si invers...

in mom de fata cel mai mult apreciez la constructorii japonezi, faptul ca au pus accent pe productia hibrizilor!

toyota are preturi mult mai ridicate la tot achizitie, intretinere, piese...

o parere mai mult offtopic!

Last edited by unchiulNOS; 04-09-08 at 15:00.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 17:49   #89
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
opel a facut mot f fiabile, iar din 2006 castiga in germania premiul de cea mai fiabila masina si in 2006 a castigat premiul de cea mai buna marca germana!
http://www.opel.ro/site/footer/news_details.php?id=221

din totdeauna opel in raport pret/calitate/fiabilitate..s.s.m.d. si-a facut banii!
nu lucrurile cele mai scumpe sunt cele mai bune si invers...

in mom de fata cel mai mult apreciez la constructorii japonezi, faptul ca au pus accent pe productia hibrizilor!

toyota are preturi mult mai ridicate la tot achizitie, intretinere, piese...

o parere mai mult offtopic!
Punctul 1. " iar din 2006 castiga in germania premiul de cea mai fiabila masina"

ai omis sa spui "de productie germana".

punctul 2. "din totdeauna opel in raport pret/calitate/fiabilitate..s.s.m.d. si-a facut banii!
nu lucrurile cele mai scumpe sunt cele mai bune si invers..."

asta e parerea ta, pe vremuri VW era mult peste ei si in materie de calitate si de fiabilitate iar Mercedes de referinta (ce vremuri )).

Punctul 3. "toyota are preturi mult mai ridicate la tot achizitie, intretinere, piese..."

Mai studiaza peoblema sa vezi ca la un Land Cruiser reviziile pana la 100 de mii de km costa cat la o Astra, la fiabilitate nu are inca Opel loc printre producatorii japonezi, piesele nu sunt mai scumpe la japoneze + ca rata de schimb a pieselor e mult mai mica la japonezi.
In privinta preturilor japonezii nu sunt cu mult peste producatorii europeni la acelasi nivel de motorizare si echipare, ba uneori sunt chiar mai ieftine (exe:Mazda 3 vs VW Golf). Problema este ca ei nu vand masini "chelite" in varianta de baza cum fac europenii si pe langa asta pretul de revanzare al masinilor japoneze este mult superior marcilor germane devalorizarea acestora fiind mult mai mica.
Sa nu mai punem si partea de garantie unde (in Europa) producatorii japonezi si coreeni fac legea.

Asa ca mai documenteaza-te si nu mai veni cu pareri personale partinitoare fara argumente.

Last edited by GTR; 04-09-08 at 17:54.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 00:48   #90
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Mai studiaza peoblema sa vezi ca la un Land Cruiser reviziile pana la 100 de mii de km costa cat la o Astra, ...
cred ca tu vb de alte filme...
piesele, intretinerea, pretul de achizitie este mult mai mare!am prieteni care "se plang" de chestiile astea.

Last edited by unchiulNOS; 05-09-08 at 00:50.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -