Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 06-08-08, 01:12   #46
3-Tek

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 15
Default Re: Celica vs Calibra

calibra ..
3-Tek is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 03:34   #47
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Celica vs Calibra

Hai sa fim seriosi, ce treaba are Celica cu Calibra, Celica (mai ales modelul anterior GT4) este mult peste ce a facut Opel vre-o data si Calibra in afara de forma frumoasa chiar nu e o masina care sa imbine sportivitatea cu fiabilitatea. Cel putin sasiul este sub orice critica.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 12:08   #48
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Hai sa fim seriosi, ce treaba are Celica cu Calibra, Celica (mai ales modelul anterior GT4) este mult peste ce a facut Opel vre-o data si Calibra in afara de forma frumoasa chiar nu e o masina care sa imbine sportivitatea cu fiabilitatea. Cel putin sasiul este sub orice critica.
nu stiu dc spui tu ca sasiul este sub orice critica!?
eu am mers cu multe modele(motorizari) dintre cele 2 contracandidate si pot spune ca sunt strans legate, cu diferente infime, cu +/- de o parte si de alta, dar parca calibra m-a fermecat mai tare!

fiabilitatea are sanse in fata unor proprietari mai domestici, nu in fata unora care schimba pe rosu!]
ce motor rezista la un astfel de tratament!?

C20LET si 3SGTE sunt 2 motoare de exceptie.
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 12:45   #49
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Celica vs Calibra

Topicul asta este ceva de genul:"ne plictisim,hai sa ne certam un pic" Intre Celica si Calibra e o mica diferenta,diferenta data de cele 2 titluri mondiale in WRC castigate de Celica,plus ca in alti 2 ani a mai fost masina condusa de liderul clasamentului in WRC.La capitolul sporturi cu motor,din pacate,calibra e zero barat.Liniutele si cursele disputate de amatori nu sunt elocvente.In Europa ,normal, Calibra este mult mai cunoscuta si mai intalnita decat Celica.Motorizarile sunt cam la fel,ca design amandoua arata bine,in rest totul tine de gusturile fiecaruia.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 00:45   #50
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Celica vs Calibra

dar nu a luat nimeni laurii celicai!

daca calibra nu a participat in alte competitii(decat DTM) nu inseamna ca este slaba, nu!?
asa nici un mercedes sau bmw... nu au participat in WRC, dar nu inseamna ca nu sunt f bune!

nu prea avea calibra aliura de WRC, chiar daca garda era mai ridicata!
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 08:55   #51
79BYG

Stage 5
 
79BYG's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 529
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Celica vs Calibra

calibra trage in celica din toate pozitiile !!!!
priviti bine si cautati calibra asta pe net .. a a unui baiat din craiova .... si a dat ceata la multe masini celebre in Romania a .... de de o celica care sa faca asa ceva nu am auzit ..

https://www.youtube.com/watch?v=5Vib-...eature=related
__________________
79BYG is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 15:36   #52
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by 79BYG View Post
calibra trage in celica din toate pozitiile !!!!
priviti bine si cautati calibra asta pe net .. a a unui baiat din craiova .... si a dat ceata la multe masini celebre in Romania a .... de de o celica care sa faca asa ceva nu am auzit ..

https://www.youtube.com/watch?v=5Vib-...eature=related
Misto masina,chiar ca e racheta.Dar masina asta e modificata,iar masinile modificate ies din functie.Pot sa-ti arat si eu filmulete cu Brabus-uri sau RS4 facute praf de o masina veche de 20 de ani.Celica e o masina rara in Romania,iar romanii au prostul obicei de a critica tot ce nu vad pe strada.Daca ei n-au auzit de modelul respectiv,inseamna ca masina e slaba.
uitati-va la comentarii si la toti "titanii" care au pilotat asa ceva.Enjoy.https://www.youtube.com/watch?v=Lf1LmzSS8aQ.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 18:03   #53
79BYG

Stage 5
 
79BYG's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 529
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
Misto masina,chiar ca e racheta.Dar masina asta e modificata,iar masinile modificate ies din functie.Pot sa-ti arat si eu filmulete cu Brabus-uri sau RS4 facute praf de o masina veche de 20 de ani.Celica e o masina rara in Romania,iar romanii au prostul obicei de a critica tot ce nu vad pe strada.Daca ei n-au auzit de modelul respectiv,inseamna ca masina e slaba.
uitati-va la comentarii si la toti "titanii" care au pilotat asa ceva.Enjoy.https://www.youtube.com/watch?v=Lf1LmzSS8aQ.
stai mah frate ca e vb de celica vs calibra ... vezi ca te abati de la drum cu brabus rs4 etc. ... Eu am dat ex de o masina din topicu asta !!!!
79BYG is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 18:08   #54
79BYG

Stage 5
 
79BYG's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 529
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Celica vs Calibra

si apropo ceea ce ne arati tu pe filmuletul asta https://www.youtube.com/watch?v=Lf1LmzSS8aQ este o masina din WRC la care au lucrat cel putin 100 de ingineri zic eu ... deci o msina super preparata ... iar pe fimultetul calibra vs porche chayen este o calibra modificata de proprietar in garaj la el cu ce a putut omu si dupa posibilitati.... ca drept urmare a batut o masina de aprox 100.000 euro ...

deci nu ai sa ma convingi niciodata ca o celica modificata, preparata , aranjata, cosmetizata, polisata, etc in garaj o sa fie in fata undei calibra ...
79BYG is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 18:59   #55
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Celica vs Calibra

Quote:
Originally Posted by 79BYG View Post
si apropo ceea ce ne arati tu pe filmuletul asta https://www.youtube.com/watch?v=Lf1LmzSS8aQ este o masina din WRC la care au lucrat cel putin 100 de ingineri zic eu ... deci o msina super preparata ... iar pe fimultetul calibra vs porche chayen este o calibra modificata de proprietar in garaj la el cu ce a putut omu si dupa posibilitati.... ca drept urmare a batut o masina de aprox 100.000 euro ...

deci nu ai sa ma convingi niciodata ca o celica modificata, preparata , aranjata, cosmetizata, polisata, etc in garaj o sa fie in fata undei calibra ...
Pentu cultura ta generala denumirea corecta e Porsche Cayenne.Citeste cu atentie ce am scris,NU INTRA IN DISCUTIE MASINILE MODIFICATE! Nici macar nu ma obosesc sa te conving care e mai buna pentru ca respect gustul fiecaruia dintre noi in materie de masini.
Am mai spus si o repet:cele 2 modele au puteri si performante apropiate,cu un plus la Celica pentru ceea ce a facut in WRC.In rest,fiecare cu gusturile lui.
P.S. pe PM foloseste un limbaj civilizat,da?
raduku is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 09:30   #56
79BYG

Stage 5
 
79BYG's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 529
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
[2 Roti]
Thumbs down Re: Celica vs Calibra

offtopic

Last edited by BASU; 08-08-08 at 10:17.
79BYG is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 10:11   #57
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Celica vs Calibra

Ca sa intelegeti mai bine, ce comparati voi aici este absolut aiurea.

Celica din generatiile T180 Series (1990-1993) si T200 Series (1994-1999) sunt echivalentul masinilor Subaru Impreta WRX STI GC chassis (1992 - 2001) si Mitsubishi Lancer EVO (Evolution I - V 1992-1999) si nu este cu nimic mai prejos decat acestea ba chiar le-a dominat o perioada.

Toate cele 3 de mai sus au fost masini participante si castigatoare la Raliuri Grupa N.

E, cum sa putem compara vre-una din cele 3 cu Opel Calibra, hai sa fim seriosi ca nu au nici un fel de legatura, nici ca platforma, nici ca transmisie, nici ca motoare, nici pretabilitatea la tuning si sa nu mai vorbim de fiabilitate.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 17:19   #58
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Celica vs Calibra

celica pt design
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 23:04   #59
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Celica vs Calibra

La design Calibra bate de la 10 poste Celica , clar! Si ce o tot dam cu titlurile la WRC ca si calibra a castigat titlul in DTM in '96 cu 9 victorii in acel an. Asa ca nu cred ca exista diferente intre cele doua , inafara de design.
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 22-08-08, 04:04   #60
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Celica vs Calibra

Au fost si Calibre de raliu, ce-i drept foarte putine si fara rezultate: http://www.rallye-info.com/carspecs.asp?car=304 , erau si niste filme, dar nu le gasesc acum. Oricum, discutia cred ca e despre masinile de strada, nu despre WRC, DTM si alte competitii de genul asta. Eu inclin spre Calibra, desi amandoua imi plac si performantele sunt asemanatoare.
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -