Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-11-12, 11:25   #466
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Manuala vs. automata

Pai eu am, intamplator (sau nu).
Si cam toate persoanele care sunt dispuse sa munceasca si chiar fac ceva in privinta asta au!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 11:43   #467
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Pai eu am, intamplator (sau nu).
Si cam toate persoanele care sunt dispuse sa munceasca si chiar fac ceva in privinta asta au!
Interesant, persoanele care muncesc, nusi permit. Doar daca fac ceva afaceri necurate ( poate la asta te-ai referit cind zici - a muncii ). Si mai ziceti ca-i criza. In Romania nu-i criza, aia-i vrajeala, acolo toata lumea isi permite, si concedii, si masini, de toate. Criza-i pt fraieri. Eu nu stiu cum e in partile voastre, da la noi in SM n-am vazut pe nimeni sa aiba o masina cu schimbator automat. Doar fostu meu patron, are un GIP Bmw automat. Nu se omoara nimeni dupa automate. Asa fuge lumea de masini automate, ca de gripa aviara, si cea porcina, bineinteles.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 12:15   #468
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Interesant, persoanele care muncesc, nusi permit. Doar daca fac ceva afaceri necurate ( poate la asta te-ai referit cind zici - a muncii ). Si mai ziceti ca-i criza. In Romania nu-i criza, aia-i vrajeala, acolo toata lumea isi permite, si concedii, si masini, de toate. Criza-i pt fraieri. Eu nu stiu cum e in partile voastre, da la noi in SM n-am vazut pe nimeni sa aiba o masina cu schimbator automat. Doar fostu meu patron, are un GIP Bmw automat. Nu se omoara nimeni dupa automate. Asa fuge lumea de masini automate, ca de gripa aviara, si cea porcina, bineinteles.
Asta e o mentalitate proasta si infecta. Daca vrei ceva muncesti! Nu te angajeaza nimeni? Pune mana si invata!!
Asta imi zicea mie un prieten, ca nu il angajeaza nimeni, ca nu are studii! Pai normal ca nu are studii, daca a frecat-o la rece in liceu si nici acum, cand a vazut ca nu se poate fara studii, nu vrea sa invete. Pune mana si fa o scoala si dupa aia o sa vezi cat de usor e sa iti gasesti un loc de munca bine platit!
Criza nu e pentru fraieri, criza e pentru lenesi!
Uite ca la noi in PH sunt multe masini cu schimbator automat! Noi, cei care avem un IQ mai mare decat al unei portocale, intelegem schimbarile si evolutia! Nu scoatem crucile cand vedem un bec care lumineaza, sau un GIP Bmw cu schimbator automat!

Tot asa fugea lumea si de telefoane mobile, si uite ca acum is peste tot!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 17:31   #469
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Eu n-am prea vazut Q7, X5, ML, A8, Seria 7, S si multe alte masini mari premium cu manuala.
Drumurile sunt pline de ele. Probabil in SM n-o fi niciuna din masinile de mai sus, daca tot zice fritz ca n-a vazut pe nimeni cu asa ceva (o cunoaste fiecare persoana din SM).
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 17:41   #470
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Defapt chiar o cunostinta are un Golf, 2000cc, 116 cai, automata. Da asta pt ca nevastasa nu stie conduce o manuala. Poate cine stie, o sa trecem toti pe automate, ca sa tinem si noi pasu cu America. Dejaaaa, ma bate gindu la o automata.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 19:01   #471
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Manuala vs. automata

Cam cat de inapt mintal sa fi ca sa afirmi ca "automatele sunt pentru lenesi" ?
Automata e pentru cine ii place
Manuala e pentru cine ii place
PUNCT.
Sa imi zica unu pe strada ca mi am luat automata ca imi e lene sa dau se schimbator...ca ii dau cu maneta in cap.
Tine DOAR de preferinta proprietarului si atat...
Noi abea am dat cu botu de 20 de ani in masa de marci auto "neromanesti"
gen honda, ford, dodge etc. si cei ce au prins suprematia Daciei pe plaiurile mioritice sunt retinuti asupra automatelor...
In America o manuala este privita exact ca o automata la noi si de aia nu putem noi sa balim la masinile lor pe you tube...sper ca nu o sa dati dovada de cretinismul absolut IAR si o sa bagati anticul stereotip "americanii nu stiu sa faca masini".
Tine de cultura auto a tarii.
Cand noi abea incercam sa producem primul model Dacia in Romania in America deja aparusera muscle car urile si motoarele V8 care ce sa vezi....erau automate.
Intrati pe @utovit si aplicati filtrul la transmisie automata...nu sunt chiar 2 3 rezultate zic eu.

Last edited by JDV; 28-11-12 at 19:24.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 20:17   #472
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Automata e pentru cine ii place
Si ce ma rog sa placa aicea?? Ca nu face nimic? eventual ii pentru aia la care NU le place si pentru fetiscanele paralele cu volanu!
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 23:14   #473
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Tibylica View Post
Si ce ma rog sa placa aicea?? Ca nu face nimic? eventual ii pentru aia la care NU le place si pentru fetiscanele paralele cu volanu!
Prima propozitie scrisa de mine in postul de mai sus iti este adresata tie si tuturor "mioriticilor" de acelasi nuvel de IQ cu tine...foarte scazut nivelul as putea chiar sa precizez.

Daca taceai...tot la fel de ... ramaneai...(si nu e "filozof" cuvantul pe care il cauti)

Last edited by aleks; 02-12-12 at 23:37.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 02:57   #474
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Manuala vs. automata

conduc frecvent si automate (generatii noi, 2012) si o manuala si cel mai bine ma simt in cea clasica. chiar daca in automata conduc cel mai comod. sunt si o fire mai energica si ma plictisesc imediat, plus ca gasesc diverse situatii cand nu imi place cum imi schimba cutia. de exemplu daca merg bara la bara si e o panta nu imi place sa accelerez la maxim ca sa imi scada o treapta sa pot si eu sa urc decent. daca nu fac asta am senzatia ca stau pe loc si raman in urma. si am mai multe astfel de exemple.

insa toate astea tin si de stilul fiecaruia de condus, de firea fiecaruia, de preferinte. fac pariu ca peste de 20 ani o sa ma vad intr-o masina hibrid automata si nu o sa mai vreau sa aud in veci de manuala.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 05:20   #475
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Asta e o mentalitate proasta si infecta. Daca vrei ceva muncesti! Nu te angajeaza nimeni? Pune mana si invata!!
Asta imi zicea mie un prieten, ca nu il angajeaza nimeni, ca nu are studii! Pai normal ca nu are studii, daca a frecat-o la rece in liceu si nici acum, cand a vazut ca nu se poate fara studii, nu vrea sa invete. Pune mana si fa o scoala si dupa aia o sa vezi cat de usor e sa iti gasesti un loc de munca bine platit!
Criza nu e pentru fraieri, criza e pentru lenesi!
Prietene nu te mai umfla atat in pene ca oricat de sus esti poti sa cazi nasol de tot si oricat ai vrea si te-ai zbate sa nu mai poti face mai nimic.
Sunt unul din cei care a invatat si are o scoloala, o situatie materiala de care nu ma plang dar toate astea s-ar da peste cap daca n-as putea sa-mi mai fac meseria.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 06:25   #476
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Prietene nu te mai umfla atat in pene ca oricat de sus esti poti sa cazi nasol de tot si oricat ai vrea si te-ai zbate sa nu mai poti face mai nimic.
Sunt unul din cei care a invatat si are o scoloala, o situatie materiala de care nu ma plang dar toate astea s-ar da peste cap daca n-as putea sa-mi mai fac meseria.
Prietene, nu ma umflu deloc in nicio pana. Ideea era ca atata timp cat esti sanatos fizic si vrei sa faci ceva, atunci poti!
Daca pe unul nu il duce capul sau e lenes, sau e prost, sau nu vrea, atunci e altceva!

Eu pot sa muncesc (slava Domnului) si daca mi-as pierde locul de munca de aici as cauta altul. Daca nu as gasi unul la fel de bun, nicio problema, as munci cu carca! Ideea nu era ca vai, ce jmecher sunt si cati bani am. Ca nu sunt jmecher si nici nu ma dau banii afara din casa, dar cel putin nu ma plang si ma multumesc cu ce am!

El a zis ca eu fur ca sa imi permit sa conduc o masina cu cutie automata si criza e pentru fraieri.
Sa inteleg de aici ca si tu furi ca sa iti permiti e46 320d?
Despre asta vorbeam...

Last edited by eMH; 29-11-12 at 06:35.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 09:02   #477
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

@ eMH @ Esti prea mic si tinar ca sa intelegi tu. Poate peste vreo 20 de ani ai sa intelegi. Pina atunci baga mare, ca de astia tari in gura cu studii am vazut si avut destui. M-am lamurit eu. Asa ca lasane cu studiile tale, ca nimeni nu-i curios. Esti harnic, muncesti, ai studii, te descurci destul de bine, nu ca altii, etc. Dar lasa astea pt tine, ca astia care-s tari in gura, si se arata cea ce nu sint, ......... nici mila nu mii de ei. Unu care are o virsta, nu vorbeste cum vorbesti tu, numai voi astia tineri sinteti tari. Cunosc stilul vostru, am avut de a face si cu astfel de oameni. Asa ca scutestene de reclame. Un produs bun, nu are nevoie de reclame. Daca intelegi ce vreau sa zic. Si daca tot nu te poti abtine, atunci e clara treaba.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 09:09   #478
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
de exemplu daca merg bara la bara si e o panta nu imi place sa accelerez la maxim ca sa imi scada o treapta sa pot si eu sa urc decent. daca nu fac asta am senzatia ca stau pe loc si raman in urma. si am mai multe astfel de exemple.
Asta depinde de masina, a mea are senzor de inclinare si la urcare chiar daca o accelerez usor (regim de oras, aglomeratie), nu schimba sub 3000-3500 rpm.

Eu am mai zis, multe din automatele noi sunt foarte bine gandite, softul cutiei este bun si lucreaza frumos cu toti senzorii astfel incat chiar ai senzatia ca se adapteaza foarte bine stilului tau de mers si sunt rare situatiile in care schimba cum nu vrei.

Last edited by 22VIN; 29-11-12 at 09:11.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 11:02   #479
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Manuala vs. automata

fac pariu ca daca de maine nu se mai fac deloc in lume masini cu cutie manuala nu se impusca din asta nici un sofer? se adapteaza toti la lux si gata.
cum ar fi in loc de o maneta care intra greu uneori ba ca e rece afara sau ca esti paralel cu condusul sa ai 3 butoane mici si frumoase din sidef, N, R si frumosul D care sa te puna in miscare sau dimpotriva sa te tina pe loc?
bonus scapi si de o pedala in plus, ca sunt destui care le incurca si produc accidente comice.
asa te poti frumos concentra doar pe directia masinii, telefon, muzica, esti mai relaxat in trafic si drumurile sunt mult mai sigure.
daca puneau astia de la renault pe prima dacie cutie automata sa vedeti ca statea acum altfel votul.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 12:07   #480
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Manuala vs. automata

Nu e adevarat, lor le place sa se complice aiurea. Astia sunt romanii.
Sunt acri strugurii...
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -