Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care credeti ca e mai buna ?
Audi q7 4.2 35 19.44%
Range Rover SuperCharged 145 80.56%
Voters: 180. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-09, 01:29   #61
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Mi se par la fel de inutile ambele, costa enorm noi si nu prea au nici o utilitate, nu sunt nici masini de teren in adevaratul sens al cuvantului iar ca masini de strada sunt failures, mari, grele, putin manevrabile, etc. Nu vad de ce ar vrea un om normal care locuieste in oras si nu are parcare privata+alta masina de zi cu zi sa isi cumpere asa ceva.

Ca sa va zic asa o chestie de mentalitate de cocalari iesiti din foame, in Craiova , intr-o tura de calea bucuresti vad mai multe x5 x6 q7 decat am vazut in 3 zile in tot Stuttgartul si in toata Germania(1000 de km de autostrada), nu mai zic de Bucuresti care e capitala suferintelor.
Cred ca exagerezi lucrurile,
1. nu costa enorm pt. ce ofera mai ales sh
2. fac destul de bine fata pe teren accidentat
3.nu sunt deloc putin manevrabile, sunt chiar foarte usor de condus si nu mai mari decat o limuzina de lux
4. oriunde ai locui sunt niste masini polivalente, putin mai incomode in oras ce-i drept dar in rest destul de spatioase, confortabile si cu ceva performate (in functie de motor).
Ca isi iau fitosii nu are nici o relevanta, acum daca toti "negri" isi iau Mercedes ce insemna ca Mercedes este o masina pt. "negri", nu, tot Mercedes ramane.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 17:10   #62
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

desi nu suport genu asta de masini, am incercat sa ma detasez si sa fiu obiectiv. am ales q7 pt ca am mers de curand cu un 4.2 diesel si pot sa spun ca mia placut cum se misca motorul ala pe masina, te face sa nu mai simti masivitatea masinii, la interior e placut, comod, insa imi place mai mult range-ul la exterior, nu am mers cu el si nu ma bag, insa motorul de pe "chiusepte" e misto rau, consum pe bord mixt 13% zic ca e super ok avand in vedere masivitatea masinii si performantele
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 10:19   #63
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
desi nu suport genu asta de masini, am incercat sa ma detasez si sa fiu obiectiv. am ales q7 pt ca am mers de curand cu un 4.2 diesel si pot sa spun ca mia placut cum se misca motorul ala pe masina, te face sa nu mai simti masivitatea masinii, la interior e placut, comod, insa imi place mai mult range-ul la exterior, nu am mers cu el si nu ma bag, insa motorul de pe "chiusepte" e misto rau, consum pe bord mixt 13% zic ca e super ok avand in vedere masivitatea masinii si performantele
Interesant cum poţi alege între două maşini când despre una n-ai nici cea mai vagă idee...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 12:04   #64
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

)) da e cam aiurea, am vrut sa fac referire la faptul ca la q7 cunos motorizare si imiplace, in schimb range-ul e mai frumos la interior-exterior, ca doar am stat in unu nu am si mers cu el......am facut o varza cu cultimul post....)) mi scuzi
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 15:43   #65
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

votat Range Rover pentru ca e ceva mai deosebit. o masina care nu o intalnesti la fel de des ca si q7-le
si are si alt aer masina asta.

si intr-adevar, masinile astea nu prea isi au rostul in orase, mai ales cele aglomerate(cum incep sa fie cam toate)
Spark is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 19:50   #66
ka2alin

Stage 2
 
ka2alin's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 29
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Exterior
Range Rover Sport este agil pe carosabil normal, exceptional pe teren accidentat. Caroseria sa atletica, puternica a fost conceputa centimetru cu centimetru cu gandul la obtinerea unei forme aerodinamice si a unor performante notabile. Parbrizul inclinat si caroseria lin rotunjita dau senzatia ca Range Rover Sport merge chiar si atunci cand sta pe loc. Un hayon din aluminiu monobloc, spoiler-ul posterior, pneurile sport adaptate pentru toate tipurile de teren si jantele optionale de 20 inch din aliaj contribuie si ele la alura sportiva a autoturismului. Liniile elegante regasite la Range Rover includ plafonul ‘plutitor’ si capota cochilie cu o linie mai sportiva a parbrizului.
ka2alin is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 22:49   #67
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Intersant copy/paste... şi părerea ta este.... ?
cum e totusi capota cochilie şi plafonul plutitor? explică putin ce-ai vrut să spui, şi partea cu aluminiul monobloc, cum ţi-ai dat seama că aşa e?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 23:47   #68
THE BLACK DREAM

Stage 3
 
THE BLACK DREAM's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 120
Talking Re: Audi q7 VS Range Rover Supercharged

Range Rover pt ca audi q7 mise pare o masina de fite puturoasa
THE BLACK DREAM is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 08:42   #69
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Audi q7 VS Range Rover Supercharged

Quote:
Originally Posted by THE BLACK DREAM View Post
Range Rover pt ca audi q7 mise pare o masina de fite puturoasa
chestia ca masina de fite e valabila la amandoua dar ca Q7 e puturos hmm un tanc de 2.4 tone care accelereaza in 6.4 sec 0-100km/h 4.2tdi un Range SC 4.2 400cp 0-100km/h in 7.5 sec
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 12:33   #70
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Quote:
Originally Posted by ka2alin View Post
Caroseria sa atletica, puternica a fost conceputa centimetru cu centimetru cu gandul la obtinerea unei forme aerodinamice si a unor performante notabile. Parbrizul inclinat si caroseria lin rotunjita dau senzatia ca Range Rover Sport merge chiar si atunci cand sta pe loc
Chiar a fost declarat cel mai aerodinamic SUV cu cele mai bune performante , mai ales pe autostrada.

Acum , singurul lucru care mi-a placut la range e faptul cum sunt concepute usile, care acopera pragurile si protejeaza impotriva murdaririi hainelor la urcarea si coborarea pasagerilor din masina.In rest, nimic spectaculos la masina....aa, am uitat, singurul lucru spectaculos la masina sunt facturile de service, care , inmomentul in care le vezi, iti pui gheata la inima.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 13:53   #71
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Quote:
Originally Posted by ka2alin View Post
Exterior
Range Rover Sport este agil pe carosabil normal, exceptional pe teren accidentat. Caroseria sa atletica, puternica a fost conceputa centimetru cu centimetru cu gandul la obtinerea unei forme aerodinamice si a unor performante notabile. Parbrizul inclinat si caroseria lin rotunjita dau senzatia ca Range Rover Sport merge chiar si atunci cand sta pe loc. Un hayon din aluminiu monobloc, spoiler-ul posterior, pneurile sport adaptate pentru toate tipurile de teren si jantele optionale de 20 inch din aliaj contribuie si ele la alura sportiva a autoturismului. Liniile elegante regasite la Range Rover includ plafonul ‘plutitor’ si capota cochilie cu o linie mai sportiva a parbrizului.
Range Rover Sport sa nu-l confundam cu Range Rover, nu este aceeasi mancare de peste, nu exceleaza in teren accidenta, fiabilitatea este un puc sensibil al lui iar intretinerea si preturile de service sunt exorbitante.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 22:24   #72
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
fiabilitatea este un puc sensibil al lui iar intretinerea si preturile de service sunt exorbitante.
Un flacon de distonocalm inainte sa iei masina din reprezentanta , ca altfel o iei razna.

La audi sunt mai acceptabile preturile la intretinere.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -