Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-09, 17:37   #631
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
si cabrio..la variantele sedan lexus arata un pic mai bine dar de aici si dezavantajul numa unei caroserii coupeul arata mai bine decat IS-F berlina care nu are inca alternativa..eu zic cam 70% face motoru
eu am votat lexus (mi am argumentat votu in multe posturi din paginile anterioare ) ,dar daca ar fi vorba de BMW coupe , as merge pe BMW , doar pt design care este reusit .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 17:38   #632
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
eu am votat lexus (mi am argumentat votu in multe posturi din paginile anterioare ) ,dar daca ar fi vorba de BMW coupe , as merge pe BMW , doar pt design care este reusit .
de acord! M3 coupe/cabrio sunt foarte foarte frumoase
dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 15:18   #633
Sinuhe

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Salut,
Referitor la cutia de viteze de pe Lexus as putea sa zic urmatoarele:
1. In modul Drive (simplu) masina se comporta foarte civilizat, cu o acceleratie cursiva si lina atata timp cat nu abuzezi de pedala. Treptele se schimba undeva intre 2000 si 3500 ture. La kick down exista o fractiune de secunda de ezitare (moment in care masina "se gandeste" sa treaca din treapta de viteza in care se afla (la o viteza de 60-70 km/h este in a 7-a, peste 70 km/h in a 8-a) intr-o treapta inferioara - de obicei a 3-a sau a 4-a pentru a furniza turatia necesara depasirii sau a manevrei pe care vroiai sa o executi.
2. In modul Drive (cu butonul Sport activat) se schimba un pic lucrurile in sensul ca se intareste atat directia cat si reactia pedalei de acceleratie. Vitezele nu se mai schimba la 3500-4500 ture si se duc, destul de tentant, pana pe la 5500. Daca ai piciorul greu se duc pana la 6800 (limita maxima). La kick down aproape ca dispare milisecunda de ezitare masina ajungand intotdeauna in treapta 2 (pana la viteze de 90-100) sau a 3-a (peste 100 la ora).
3. In modul Manual (cu butonul Sport activat) nu mai exista nici o ezitare. Masina face exact ceea ce ii spui sa faca (cu mentiunea ca nu te lasa sa treci intr-o treapta inferioara atunci cand aceasta actiune ar duce acul indicator peste 6800 ture sau intr-o treapta superioara cand acul ar cobori sub 1000 turatii). In rest e ca o telecomanda - incotro o indrepti acolo bate . O chestie interesanta e ca atunci cand ajungi la 6800 de turatii intr-o viteza nu iti schimba treapta... te lasa sa stai acolo atat cat vrei tu.

Referitor la alte aspecte legate de masina:
- putere in exces (cel putin pentru mine) => daca nu ar fi "jandarmul electronic" se pierde aderenta pe sosea aproape instantaneu atunci cand "o calci". Pe modul Sport "politistul" este mai putin vigilent si te lasa sa "fugi de spate" in limite rezonabile. Poti sa faci un drift in toata regula... Exista optiunea sa dezactivezi sistemele de control al tractiunii si de stabilitate. Inca n-am facut-o pentru ca nu am gasit un loc propice pentru testare. Pe strada nu indraznesc sa fac asa ceva...
- spatiul in spate este intr-adevar destul de limitat (mai ales in zona plafonului). Totusi pot sta confortabil 2 persoane de dimensiuni "laterale" normale si cu o inaltime de 1.80m.
- suspensii fooooarte rigide. Un compromis pentru stabilitate fenomenala pe care o are. Rezulta eliminarea pietrelor la rinichi pe strazile din RO (mai ales pe asa numitele autostrazi si la "relantizoarele" din Bucuresti care trebuiesc negociate la viteze de sub 15km/h).
- consum REAL (nu oficial):
In oras (bucuresti): 18-20 la suta
Afara: 10-14 la suta (depinde pe unde si cum mergi).
- schimb ulei (8.6 litri) + filtru + O-ring filtru + filtru polen - aprox 1400 Ron

Pana acum am 11.000km cu ea facuti exclusiv in Ro in 4 luni jumate. Deocamdata nici o problema in afara de insectele de pe capota
Daca aveti alte curiozitati/ intrebari, va raspund cu drag in limita cunostintelor mele.

Si, DA, imi place si M3-ul.
Sinuhe is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 17:11   #634
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Sinuhe View Post
Salut,
Referitor la cutia de viteze de pe Lexus as putea sa zic urmatoarele:
1. In modul Drive (simplu) masina se comporta foarte civilizat, cu o acceleratie cursiva si lina atata timp cat nu abuzezi de pedala. Treptele se schimba undeva intre 2000 si 3500 ture. La kick down exista o fractiune de secunda de ezitare (moment in care masina "se gandeste" sa treaca din treapta de viteza in care se afla (la o viteza de 60-70 km/h este in a 7-a, peste 70 km/h in a 8-a) intr-o treapta inferioara - de obicei a 3-a sau a 4-a pentru a furniza turatia necesara depasirii sau a manevrei pe care vroiai sa o executi.
2. In modul Drive (cu butonul Sport activat) se schimba un pic lucrurile in sensul ca se intareste atat directia cat si reactia pedalei de acceleratie. Vitezele nu se mai schimba la 3500-4500 ture si se duc, destul de tentant, pana pe la 5500. Daca ai piciorul greu se duc pana la 6800 (limita maxima). La kick down aproape ca dispare milisecunda de ezitare masina ajungand intotdeauna in treapta 2 (pana la viteze de 90-100) sau a 3-a (peste 100 la ora).
3. In modul Manual (cu butonul Sport activat) nu mai exista nici o ezitare. Masina face exact ceea ce ii spui sa faca (cu mentiunea ca nu te lasa sa treci intr-o treapta inferioara atunci cand aceasta actiune ar duce acul indicator peste 6800 ture sau intr-o treapta superioara cand acul ar cobori sub 1000 turatii). In rest e ca o telecomanda - incotro o indrepti acolo bate . O chestie interesanta e ca atunci cand ajungi la 6800 de turatii intr-o viteza nu iti schimba treapta... te lasa sa stai acolo atat cat vrei tu.

Referitor la alte aspecte legate de masina:
- putere in exces (cel putin pentru mine) => daca nu ar fi "jandarmul electronic" se pierde aderenta pe sosea aproape instantaneu atunci cand "o calci". Pe modul Sport "politistul" este mai putin vigilent si te lasa sa "fugi de spate" in limite rezonabile. Poti sa faci un drift in toata regula... Exista optiunea sa dezactivezi sistemele de control al tractiunii si de stabilitate. Inca n-am facut-o pentru ca nu am gasit un loc propice pentru testare. Pe strada nu indraznesc sa fac asa ceva...
- spatiul in spate este intr-adevar destul de limitat (mai ales in zona plafonului). Totusi pot sta confortabil 2 persoane de dimensiuni "laterale" normale si cu o inaltime de 1.80m.
- suspensii fooooarte rigide. Un compromis pentru stabilitate fenomenala pe care o are. Rezulta eliminarea pietrelor la rinichi pe strazile din RO (mai ales pe asa numitele autostrazi si la "relantizoarele" din Bucuresti care trebuiesc negociate la viteze de sub 15km/h).
- consum REAL (nu oficial):
In oras (bucuresti): 18-20 la suta
Afara: 10-14 la suta (depinde pe unde si cum mergi).
- schimb ulei (8.6 litri) + filtru + O-ring filtru + filtru polen - aprox 1400 Ron

Pana acum am 11.000km cu ea facuti exclusiv in Ro in 4 luni jumate. Deocamdata nici o problema in afara de insectele de pe capota
Daca aveti alte curiozitati/ intrebari, va raspund cu drag in limita cunostintelor mele.

Si, DA, imi place si M3-ul.
Felicitari pt achizitie ... lumea e foarte curioasa sa vada si pe meleagurile noastre un ISF. Asadar poat faci si tu niste poze si sa o prezinti la rubrica "Masina mea Toyota - Lexus" (https://forum.4tuning.ro/114-masina-m...ota-lexus.html) si chiar si aici poti sa le postezi cred ...

p.s. Cat ai dat pe ea ?

Last edited by UNLORD; 15-07-09 at 17:15.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 22:15   #635
Sinuhe

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Felicitari pt achizitie ... lumea e foarte curioasa sa vada si pe meleagurile noastre un ISF.
Multumesc.

Referitor la partea cu pozele ma mai gandesc. Am totusi o problema cu ideea in sine de a face poze la masini si a le posta. Nu ma intreba de ce...

Pretul de catalog este 73.711 Eur (pret DDP evident, e versiunea cu trapa, fara Pre-Crash Safety Sistem), dar am primit un discount considerabil avand in vedere "criza"
Sinuhe is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 01:49   #636
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Sinuhe View Post
Multumesc.

Referitor la partea cu pozele ma mai gandesc. Am totusi o problema cu ideea in sine de a face poze la masini si a le posta. Nu ma intreba de ce...

Pretul de catalog este 73.711 Eur (pret DDP evident, e versiunea cu trapa, fara Pre-Crash Safety Sistem), dar am primit un discount considerabil avand in vedere "criza"
Ha, stiu de disc. si la pretul pe care l-au avut in oferta de criza isi face toti banii.
Felicitari si sa fie intr-un ceas bun.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 12:06   #637
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

sa fie intr-un ceas cu cuc! de apreciat postul obiectiv, fara bmw sux lexus rullz sau invers.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 12:14   #638
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Sinuhe View Post
Referitor la partea cu pozele ma mai gandesc. Am totusi o problema cu ideea in sine de a face poze la masini si a le posta. Nu ma intreba de ce...
Inteleg perfect!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 03:02   #639
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

"iem pauar" nush dc am o obsesie cu obiectele "made in Germany"
91-GRS is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 11:53   #640
MephistoBM

Stage 5
 
MephistoBM's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 878
Member of:
[FORD]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

votat Lexus! dupa parerea mea, Lexus-ul e mai frumos ca Bmw-ul, si nu e nici asa de des intalnit.
MephistoBM is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 17:40   #641
WTT79

Stage 3
 
WTT79's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 92
Member of:
[Insomnia]
[Nissan]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

lexus all the way .. e incredibil ca look, iar ca optiuni ... face M3
WTT79 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 17:03   #642
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by WTT79 View Post
lexus all the way .. e incredibil ca look, iar ca optiuni ... face M3
Intradevar, Lexus ofera si versiune Coupe cat si Cabrio, Lexus ofera si tractiune manuala ... se vede clar ca alegi Lexus doar pt faptul ca e japoneza ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 17:47   #643
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Unu la 1000 de useri care au ales bmw pt ca are opel sau vw ...e fix cantitate neglijabila ...oricum felicitari Unlord ca ai fost pe faza !
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 16:14   #644
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Unu la 1000 de useri care au ales bmw pt ca are opel sau vw ...e fix cantitate neglijabila ...oricum felicitari Unlord ca ai fost pe faza !
...si tie!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 13-01-10, 21:54   #645
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

citeam primele posturi si nu mai aveam chef in continuare. sunt unii oameni care pur si simplu nu inteleg unele lucruri:

"BMW PANA LA MOARTE...ce naiba aia de la lexus s-au chinuit sa scoata toti atatia cai cat au scos astia de la bmw de la un motor cu 1000 cmc mai mic....asa ca japonezii cu taoata tehnologia lor nu au putut bate bmw....nu zic ac lexus e urat dar...imi place mai mult bmw..."

chiar credeti ca daca voiau sa scoata mai mult nu scoteau? astea's aberatii... daca voiau dintr-un motor de 5000cmc scoteau si 500-600 hp. dar scopul lor nu e "la cat mai multi cai" ci sa scoata o masina fiabila, buna si sa fie vanduta.

on topic: aleg lexusul. mi se pare mai frumos ca design si cum ziceau alti useri, nu prea sunt multe pe strazi, si cam intorci capul dupa unul...

Sanatate.
valy91 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -