Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-08, 12:54   #361
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

nu am spus ca bmw este cel mai bun, dar cu siguranta ca este intre primele 3 locuri, eu vb de toata istoria bmw care ne-a aratat multe.

renuleme de bad boy nu si l-a castigat degeaba, ci mai mult prin fapte. pot spune ca mai multe a aratat pe strada, decat in competitii!

nici eu nu suport mentlitatile fixe, ca x este cel mai bun PUNCT, dar nu putem noi sa le luam laurii, castigati pe merit.
premiile castigate fac mai mult decat am vb noi 1000 pag cel putin!
unii* castiga premii, pe care nu le merita, datorita unor factori straini noua, pt ca x cunoaste pe y, y pe z..s.s.m.d.
vad/aud vb de bine despre unele masini care sunt departe de adevar, dar zicala "Prosteste poporul cu televizorul" a functionat/functioneaza si o sa mai functioneze, doar cineva care se pricepe cel putin la un mediu mai sus de mediocru, poate sa faca o diferenta. multi fac credite/rate pt masina x, pt ca la tv spune de bine despre ea, face un drive-test vede ca face stanga dreapta, accelereaza putin...si zic: "WoW"..ce masina, iar dupa ce o achizitioneaza spun "masina mea este cea mai buna, pt ca am vazut la tv...", dar de multe ori treaba nu este chiar asa.

prea putini pot face o evaluare concreta dintre 2 masini! trebuie sa fii condus mai mult timp mai multe masini, de tipuri diferite tdi-i,benzina turbo, non-turbo...si doar atunci este mai "intelept"!

in ziua de astazi in general masinile din aceeasi clasa sunt aproximativ egale, cu + si - de rigoare, iar un om neinstruit nu stie/poate face o diferentiere.

de ex imi place cum merge/arata un audi, dar parca ii lipseste ceva! are ceva care nu ma multumeste intrutotul. stiu ca o sa fiu criticat(injurat in gand, cel putin), dar asta este ce simt.
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 13:01   #362
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
ce dracu masini exceptionale?! ca am tinut un e46 in garaj 3 luni ca sa merg cu el 2 zile , ca apoi sa il mai tin iara 3 luni de prost ce era! ce renume?! daca puneam aici in poll bmw m3, golf gti, etc. cine avea bmw vota bmw, cine avea vw vota vw, cine avea audi vota audi ! asta este romanul! nu pot sa cred ca s-a ajuns sa se compare o supersportiva DE LUX cu un m3.. o chestie care merge repede
Pai....poti sa-ti iei si-un tanc de razboi,ca dc a trecut prin 2 razboaie,e si normal sa nu mai functioneze!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 13:40   #363
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

o masina la vreo 70.000 km , tinuta in garaj de neamt, si mers lejeranu cu el sa fie in halu asta .. mi-e cam greu sa cred!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 13:55   #364
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
o masina la vreo 70.000 km , tinuta in garaj de neamt, si mers lejeranu cu el sa fie in halu asta .. mi-e cam greu sa cred!
Sunt cazuri si...cazuri!..asta nu inseamna ca E46 nu e o masina buna,sunt persoane care au peste 300 de mii de km facuti si nu au intampinat probleme inca.
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 14:40   #365
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

La fel si cu daewoo...
Nu comparam fiabilitatea BMW VS Lexus. Nu de alta, da acolo castiga lexus, nu?
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 14:46   #366
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Crisskro View Post
La fel si cu daewoo...
Nu comparam fiabilitatea BMW VS Lexus. Nu de alta, da acolo castiga lexus, nu?
Asta e alta idee care a circulat din gura-n gura si acum romanului i-a intrat in cap ca lexus este o masina fiabila!..O fi fiabila,dar de unde stiti?,din articole de pe net??...Sa vedem cum se impaca cu Romania acest brand si apoi mai vorbim,dar pana atunci.....doar presupuneri,nimic concret!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 14:49   #367
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Din sondajele efectuate de casele de asigurari din toata lumea. Stii tu, aia care sunt fraieri si cer mai putini bani pe asigurarea masinilor fiabile, ca sa iasa in pierdere.

Nu vreau sa fiu inteles gresit: M3 e masina. Dar BMW are o imagine atat de sifonata la noi in tara, incat indiferent cat de pasionat esti de masini, tot vei fi privit ca marea majoritate a posesorilor de BMW, cu sau fara vina ta.

Si cum posesorii acestei boli (pasiunea masinilor) vor ceva sa fie al lor, nu vor ca vecinul sa aiba la fel in nici un caz. Drept pt care, pasionatii se indreapta catre alte marci, iar procentul de cocalari cu BMW se mareste pe zi ce trece. Si asta se vede in fiecare zi, cu fiecare zi ce trece, mai mor cativa intr-un BMW infasurati in cate un stalp/sant/alte masini.
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html

Last edited by Crisskro; 23-09-08 at 15:03.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 14:59   #368
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Crisskro View Post
Din sondajele efectuate de casele de asigurari din toata lumea. Stii tu, aia care sunt fraieri si cer mai putini bani pe asigurarea masinilor fiabile, ca sa iasa in pierdere.
Deci sa inteleg ca dc ai un lexus platesti mai putin la asigurare,nu? Ceea ce rezulta ca lexus este o masina fiabila.
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 15:05   #369
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Platesti in functie de segmentul in care se incadreaza. Dar se fac sondaje anuale pentru a se cunoaste ce masini prezinta risc mai mare pentru companii. Si in unele cazuri, se mai fac si reduceri.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 15:07   #370
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

bine ma gata.. bmw e cel mai tare ...doamneeeeeeeeeeeee
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 15:18   #371
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Dupa cum zicea baiatul care imi spala masina: ai dat 10K euro pe asta mica? Pfoai pai eu de 10 mii imi luam un beamveu... la care eu i-am raspuns sec: Normal.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 17:12   #372
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

stai linistit ca nu esti singurul! si eu mi-am auzit o perla de'asta... de la un tip! cica" pai de banii astia imi luam bemveu" la care eu.. ia-ti frate... nu trec 3-4 luni.. isi ia tipul bmw-u.. vine la mine sa se mandreasca cu el ! de parca cine stie ce avea ... nu trece o luna " MAVINDE" .. il sun, ia zi ma de ce il vinzi? raspuns : " prea multe bmw-uri frate in tot orasu.. m-am saturat de el "
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 19:14   #373
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Am devenit un fan al Lexusului de vreun an. Eram fan, si inca mai sunt, BMW de 3-4 ani. Pe masura ce tot citesc despre astea 2 marci si/sau vad teste, subiectiv acum mi se par cam la egalitate(modelele acutale).

Inafara avantajului pe care il prezinta motorul de Lexus(>)fata de cel al BMWului, oamenii cu ochii oblici au vazut destul de bine cand si-au desenat masinuta, iar sedanul lor este mult superior celui bavarez.
Pentru mine, la o masina sport, nu conteaza foarte mult interiorul, de aceea nu iau in calcul acest criteriu.

Una peste alta, daca as avea suficienti bani sa-l cumpar de nou, as opta pentru Lexus. Bravo LEXUS !
__________________

MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 19:19   #374
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

gandeste-te daca aia cu ochii oblici au desenat mult mai frumos lexusul decat bmw-ul atunci aia de la bmw sunt chiori rau au probleme mari ! mai ales la sedan care e coplesitor de urat
dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 22:06   #375
B-69-TAU

Stage 5
 
B-69-TAU's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,730
Member of:
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

votat bmw M3!
B-69-TAU is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -