Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-09-08, 18:44   #346
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by nigger View Post
ma refeream la lexus nu la bmw
Si eu la BMW !
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 03:33   #347
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

degeaba va uitati la hartii.........cei de la fifth gear au facut un test comparativ si bmw l-a batut pe lexus pe unde l-a prins........bmw 4 ever.........m3=my love
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 14:42   #348
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Consider ca atata timp cat esti fanul uneia dintre aceste 2 masini,nu poti avea o parere OBIECTIVA pe care sa o poti exprima pe acest thread. Asa ca sunt de parere ca cei care nu au nimic mai bun de zis decat : M3=my love, sau IS-F = my love sau alte non-sensuri din astea sa se abtina de la a posta. Haideti sa discutam OBIECTIV,cu argumente si eventual dupa ce am condus una dintre aceste 2 masini. Din pacate nu am apucat sa merg cu niciuna dintre aceste 2 masini DEOSEBITE. Estetic vorbind ar fi cam asa: M3 pare parca putin mai agresiv, in timp ce IS-F este o tenta mai elegant si parca mai bine "pus la punct" ... E greu sa zici ca M3 este mai bun decat IS-F doar pt. ca asa au zis cei de la FIfth gear... Cati oameni,atatea pareri... Daca vrei sa discuti despre testul comparativ din 5th gear parerea mea este ca Tiff este undeva mai sus ca si driving skill decat Jason... Si a reusit sa -i creasca pulsul tipei la sfarsit cu acele donuts,si doar cu 1 heartbeat pe minut in plus? Mi se pare oarecum necloncudent testul baietilor..Putin cam Producer suggested rezultatul...De ce sa nu promoveze imaginea europencei? Trebuie tinut cont de asemenea ca IS-F este(din cate stiu eu) prima tentativa lexus de supersportiva...fiind precedata de mai modestul IS 350 care avea undeva la 300 de cai..Pe cand M3 a fost imbunatatit de-a lungul generatiilor de nenumarate ori...Ca si parere pur subiectiva,eu as merge pe mana Lexusului...Este o masina mai exclusivista,design-ul este sex curat,iar cutia aia in 8 trepte pare o alternativa buna la cutiile normale in 6 trepte.. Daca vreti sa vedeti si o comparatie realizata de revista japoneza cautati Filmul revistei BEST MOTORING pe torrenturi IS-F VS. M3 si veti vedea ce au de zis si expertii de acolo. Numai bine!
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 20:33   #349
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by dragos1989 View Post
Consider ca atata timp cat esti fanul uneia dintre aceste 2 masini,nu poti avea o parere OBIECTIVA pe care sa o poti exprima pe acest thread. Asa ca sunt de parere ca cei care nu au nimic mai bun de zis decat : M3=my love, sau IS-F = my love sau alte non-sensuri din astea sa se abtina de la a posta. Haideti sa discutam OBIECTIV,cu argumente si eventual dupa ce am condus una dintre aceste 2 masini. Din pacate nu am apucat sa merg cu niciuna dintre aceste 2 masini DEOSEBITE. Estetic vorbind ar fi cam asa: M3 pare parca putin mai agresiv, in timp ce IS-F este o tenta mai elegant si parca mai bine "pus la punct" ... E greu sa zici ca M3 este mai bun decat IS-F doar pt. ca asa au zis cei de la FIfth gear... Cati oameni,atatea pareri... Daca vrei sa discuti despre testul comparativ din 5th gear parerea mea este ca Tiff este undeva mai sus ca si driving skill decat Jason... Si a reusit sa -i creasca pulsul tipei la sfarsit cu acele donuts,si doar cu 1 heartbeat pe minut in plus? Mi se pare oarecum necloncudent testul baietilor..Putin cam Producer suggested rezultatul...De ce sa nu promoveze imaginea europencei? Trebuie tinut cont de asemenea ca IS-F este(din cate stiu eu) prima tentativa lexus de supersportiva...fiind precedata de mai modestul IS 350 care avea undeva la 300 de cai..Pe cand M3 a fost imbunatatit de-a lungul generatiilor de nenumarate ori...Ca si parere pur subiectiva,eu as merge pe mana Lexusului...Este o masina mai exclusivista,design-ul este sex curat,iar cutia aia in 8 trepte pare o alternativa buna la cutiile normale in 6 trepte.. Daca vreti sa vedeti si o comparatie realizata de revista japoneza cautati Filmul revistei BEST MOTORING pe torrenturi IS-F VS. M3 si veti vedea ce au de zis si expertii de acolo. Numai bine!

Eram sigur ca o sa ne iei prin invaluire si o servesti pe asta cu obiectivitatea ca defapt sa spui ca Lexusul este alegerea ta! Iar probabil revista japoneza a avut si ea un producator amator de Lexus. Ideea e ca eu si nu numai, am postat diferite teste comparative a altor publicatii si cam in toate concluzia e ca BMW-ul este superior. Cred ca stii si tu defapt dar inteleg faptul ca poate esti suprasaturat de BMW. Adevarul ca ar fi bineprimit un Lexus in Romania printre sutele de M-uri si AMG-uri etc.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 20:59   #350
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Am precizat ca parere pur SUBIECTIVA ca as alege Lexusul.Nu ma pot exprima obiectiv din moment ce (din pacate) nu am condus si nici nu am stat in vreunul dintre cele 2 modele,desi mi s-ar parea natural ca M-ul sa fie deasupra dupa atatia ani de experienta..Intr-un fel,m-ai intuit,chestia e ca nu sunt suprasaturat de BMW,ci mai mult de "indivizi" pentru care BMW se rezuma a fi un simplu "magnet feminin" ,si nu un exemplu de performanta sau rafinament. Nu pot spune ca sunt fan in mod deosebit BMW (imi place sa conduc cam orice masina indiferent de marca an renume etc)...asa ca ma rezum doar la subiectivismul votului acordat IS-F -ului...Numai bine si ignorati-ma va rog daca aveti impresia ca spun prostii :P
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 19:37   #351
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by dragos1989 View Post
Consider ca atata timp cat esti fanul uneia dintre aceste 2 masini,nu poti avea o parere OBIECTIVA pe care sa o poti exprima pe acest thread. Asa ca sunt de parere ca cei care nu au nimic mai bun de zis decat : M3=my love, sau IS-F = my love sau alte non-sensuri din astea sa se abtina de la a posta. Haideti sa discutam OBIECTIV,cu argumente si eventual dupa ce am condus una dintre aceste 2 masini. Din pacate nu am apucat sa merg cu niciuna dintre aceste 2 masini DEOSEBITE. Estetic vorbind ar fi cam asa: M3 pare parca putin mai agresiv, in timp ce IS-F este o tenta mai elegant si parca mai bine "pus la punct" ... E greu sa zici ca M3 este mai bun decat IS-F doar pt. ca asa au zis cei de la FIfth gear... Cati oameni,atatea pareri... Daca vrei sa discuti despre testul comparativ din 5th gear parerea mea este ca Tiff este undeva mai sus ca si driving skill decat Jason... Si a reusit sa -i creasca pulsul tipei la sfarsit cu acele donuts,si doar cu 1 heartbeat pe minut in plus? Mi se pare oarecum necloncudent testul baietilor..Putin cam Producer suggested rezultatul...De ce sa nu promoveze imaginea europencei? Trebuie tinut cont de asemenea ca IS-F este(din cate stiu eu) prima tentativa lexus de supersportiva...fiind precedata de mai modestul IS 350 care avea undeva la 300 de cai..Pe cand M3 a fost imbunatatit de-a lungul generatiilor de nenumarate ori...Ca si parere pur subiectiva,eu as merge pe mana Lexusului...Este o masina mai exclusivista,design-ul este sex curat,iar cutia aia in 8 trepte pare o alternativa buna la cutiile normale in 6 trepte.. Daca vreti sa vedeti si o comparatie realizata de revista japoneza cautati Filmul revistei BEST MOTORING pe torrenturi IS-F VS. M3 si veti vedea ce au de zis si expertii de acolo. Numai bine!
apreciez tonul, si faptul ca indiferent de preferinte, ti-ai argumentat parertea si cu altceva decat :bmw ii bmw"(inlocuiti bmw cu orice altceva)
daca toata lumea ar posta asa munca moderatorilor ar deveni inutila
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 19:40   #352
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

cele 2 filme de la 5 gear sunt deadreptul exceptionale!ca o paranteza emisiunea lor este mult mai reusita decat arogantii aia de la top gear!

dar...viata bate filmul si pana nu le pilotezi(nu se numeste condus, cand zbori cu cele 2 "avioane") nu poti stii cu siguranta care este mai buna ca cealalta, desii mai multi factori dau castigator m3-ul
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 00:08   #353
bix

No Speed Limit

Stage 5
 
bix's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 470
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

votat legenda...!
bix is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 15:14   #354
Claw166

Stage 5
 
Claw166's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 609
Member of:
[Suzuki]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

aleg BMW,deoarece 1)Are mai multa agresivitate in design,ceea ce imi place;in timp ce Lexus mi se pare putin cam incarcat. 2)Povestea cu aceeasi putere intr`un motor mai mic,la BMW 3)Stopurile de pe BMW nu`mi plac deloc (parca sunt de pe dacia 1310) ,dar si esapamentul de pe Lexus este total inestetic ... si in ultimul rand sunt fan BMW
-Oricum,nici Lexus nu este de neglijat
Claw166 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 15:51   #355
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

aceeasi putere din motor mai mic se traduce prin cuplu mai mic, si curba de putere/cuplu mai proasta...deci nu ar fi chiar avantaj
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 19:00   #356
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

2 masini care sunt intradevar de exceptie.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 21:11   #357
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Desi poate as fi putin partinitor ... pot spune cu certitudine un singur lucru ... daca nu ai condus un M nu poti vorbi despre ele .. nici cu parerea nu iti poti da ... oarecum nu ai dreptul ..
Lexus este o masina extrem de frumoasa ... dar este o japoneza ... o masina care in istoria ei a avut ca sursa de inspiratie masinile europene .... o masina care la ora actuala dupa parerea mea isi construieste personalitatea ei ... incercand sa se desprinda de tiparul majoritate masinilor japoneze.
Totusi sa nu uitam ca M de la BMW este "un mod de viata" ... o traditie care nu moare niciodata ...o masina extraordinara de robusta si cu o personalitate debordanta.
Asta este parerea mea ... vot pt M3.
__________________
E46 323 Turbo - Horsepower Freaks
"I hope you're not going to be an irresponsible driver.
"This thing is scary.
"This thing is serious.
"This thing is fucking sonofabitch.
Calimero2003 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 23:28   #358
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Calimero2003 View Post
Lexus este o masina extrem de frumoasa ... dar este o japoneza ... o masina care in istoria ei a avut ca sursa de inspiratie masinile europene .... o masina care la ora actuala dupa parerea mea isi construieste personalitatea ei ... incercand sa se desprinda de tiparul majoritate masinilor japoneze.
1. Asta este parerea ta ca japonezele au avut ca sursa de inspiratie masinile europene???
2. Lexus LS a iesit masina de lux a anului 2007 in SUA (pt, care a si fost conceputa marca Lexus) deci peste Mercedes S si BMW 7 - personalitatea ei este formata din anii '90 dar nu in Europa pe ca nu Europa a fost targetul lor.

Este greu de ales intre cele 2, daca vrei performanta mai buna si legenda alegi M3 daca vrei mai mult exclusivism, confort, design interior si fiabilitate, fara mare rabat de performanta, alegi Lexus.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-09-08, 15:17   #359
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Calimero2003 View Post
Totusi sa nu uitam ca M de la BMW este "un mod de viata" ... o traditie care nu moare niciodata ...o masina extraordinara de robusta si cu o personalitate debordanta.
Asta este parerea mea ... vot pt M3.
Nu vreau sa ma bag, dar astea sunt basme care le cred romanii.
Procentul pasionatilor si celor cu adevarat cunoscatori ai performantelor masinilor de genul este insignifiant pentru marca in sine.
95% din romani, de exemplu, care isi cumpara un M, sau un AMG, isi cumpara pt ca au auzit ei cum c-ar fi beton masina, nu neaparat din pasiune sau atasament fata de marca.
Nemtii nici atat, nu prea sunt pasionati ei de masini. Aici ma refer la grosul pietii, cei care fac intradevar vanzare.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 10:55   #360
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

e normal ca cine are bmw sa voteze bmw e spiritul de turma! si daca era 320 D vs IS-F tot bmw iesea primul pe poll.. ca doar e bmw

dar cel mai mult imi place partea cu istoria.. woaa ce istorie ma?
asa hai sa comparam si o dacie si sa zicem... nu imi iau dacie istorie proasta! dar uite ca acum dacia a crescut mult si cel putin la fiabilitate bate multe marci/modele cu pretentii! ... dar na ! bmw e bmw! si chiar daca e m3 .. voi mergeti cu 20 la ora prin oras ca sa va vada lumea!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -