Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-11-06, 22:43   #61
-ZZ-

Stage 5
 
-ZZ-'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 694
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
RS: 0 - 100 km/h : 6.7
GTI: 0 - 100 km/h : 7.3

E destul de mare diferenta! Si am vazut performantele si de pe circuitul TopGear in care GTI nu apare!
Vezi ca gti cu manuala are 7.1 si cu dsg are 6.9....viziteaza vw romania macar.....

Si o sa le comparam in scurt timp,pt ca un prieten de al meu din Bacau si-a luat un ford..si o sa ne dam putin sa vedem ce si cum....macar la viraje ca la liniutze il afum acum

Si o sa punem un filmuletz ceva poate...lasatzi povestile de pe circuite..privitzi un pic spre realitate,spre drumurile noastre etc etc...

Last edited by -ZZ-; 10-11-06 at 22:46.
-ZZ- is offline  
Old 11-11-06, 00:00   #62
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Problema e ca pentru el Ford`ul nu are concurenta, in segmentul hot hatch asta e singura problema a vs-ului.
Nu , singura problema a vs-ului este ca se compara totusi o masina la care s-a schimbat generatia cu una la care generatia este actuala , iar pt GTI Ford are alt concuret cu care merge comparat mai bine , si anume ST-ul din noua generatie

OT : Daca as fi pus in situatia sa aleg una dintre cele doua din acest vs , as lua GTI fara sa stau pe ganduri .
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline  
Old 11-11-06, 00:44   #63
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

in orice fel as lua-o ... tot GTI as alege ... indiferent de ce teste se fac ... nici nu miroase fordul pe langa VW ... fara suparare eu zic ca fordu e acolo ... pe fundul sticlei ... se bate pt ultimele locuri cu alte de bransa lor ... parerea mea ... so ... fan VW 4 ever ... si fan GTI 4 ever ^^
__________________
It is the space inside that gives the drum its sound ...
Hori is offline  
Old 12-11-06, 02:01   #64
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

Quote:
Originally Posted by Hori View Post
in orice fel as lua-o ... tot GTI as alege ... indiferent de ce teste se fac ... nici nu miroase fordul pe langa VW ... fara suparare eu zic ca fordu e acolo ... pe fundul sticlei ... se bate pt ultimele locuri cu alte de bransa lor ... parerea mea ... so ... fan VW 4 ever ... si fan GTI 4 ever ^^
In ceea ce priveste RS (generatia trecuta de focus) iti dau perfecta dreptate , dar daca comparam cu ST? tot nu miroase?
Cosmin255 is offline  
Old 12-11-06, 19:06   #65
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

Quote:
Originally Posted by obrazNICK View Post
In ceea ce priveste RS (generatia trecuta de focus) iti dau perfecta dreptate , dar daca comparam cu ST? tot nu miroase?
sti cum e ... ca gusturile nu se discuta. .. asadar si prin urmare... mie imi place VW si raman la VW iar in ceea ce priveste ST si GTi eu tot GTI as alege pt ca e VW... ia gandeste-te daca te intreaba cineva ... ce marca de masina ai .... si tu zici VW ... nu e tot una ca si cum ai raspunde Ford :P
Hori is offline  
Old 13-11-06, 09:20   #66
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Atunci care sunt argumentele tale? Ca doar nu compari bmw cu olcit! compari 2 masini relativ din aceasi clasa! Pe mine nu ma fascineaza abundenta cromului pe o masina ci comportamentul de drum, acceleratii, design, timpi pe circuit, etc! Suntem pe un site de tuning!
nici eu nu sunt adeptul cromului, dar daca nu ne luam dupa gust (sincer, focus nu imi place. la ext mai merge, dar la interior nu e pe gustul meu), hai sa ne luam din real life. nu am mers cu RS, dar crede-ma ca astea sub 1 sec sunt cifre degeaba. doar asa ..sa dea in carte. astea greu se obtin de 2 ori la fel. sunt dif prea mici. conteaza prea mult aici soferul si conditiile ideale de testare.
daca comarai BMW cu Olcit, exact atunci ma uitam la cifre si design si concluzionam. dar aici. e o chetsie de gust mai mult. daca tu imi psui mie ca cineva cumpara masina X pt ca are cu 0,y secunde mai putin de la 0-100 fata de masina Z..atunci sa fie el sanatos..
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline  
Old 13-11-06, 17:26   #67
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
nici eu nu sunt adeptul cromului, dar daca nu ne luam dupa gust (sincer, focus nu imi place. la ext mai merge, dar la interior nu e pe gustul meu), hai sa ne luam din real life. nu am mers cu RS, dar crede-ma ca astea sub 1 sec sunt cifre degeaba. doar asa ..sa dea in carte. astea greu se obtin de 2 ori la fel. sunt dif prea mici. conteaza prea mult aici soferul si conditiile ideale de testare.
daca comarai BMW cu Olcit, exact atunci ma uitam la cifre si design si concluzionam. dar aici. e o chetsie de gust mai mult. daca tu imi psui mie ca cineva cumpara masina X pt ca are cu 0,y secunde mai putin de la 0-100 fata de masina Z..atunci sa fie el sanatos..
F corect spus . Intr-adevar interiorul de la focus , modelul anterior e ff urat si nereusit . Si in ceea ce priveste cifrele iar e doar o poveste , conteaza mai mult ce simti tu in acea masina decat cifrele pe care nu prea ai unde sa le obtii in trafic
Cosmin255 is offline  
Old 13-11-06, 19:04   #68
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

Quote:
Originally Posted by Hori View Post
in orice fel as lua-o ... tot GTI as alege ... indiferent de ce teste se fac ... nici nu miroase fordul pe langa VW ... fara suparare eu zic ca fordu e acolo ... pe fundul sticlei ... se bate pt ultimele locuri cu alte de bransa lor ... parerea mea ... so ... fan VW 4 ever ... si fan GTI 4 ever ^^
Eu sunt de parere ca vw sunt pe fundul sticlei (am avut masini vw in firma care au cam esuat la fiabilitate! iar service-ul extrem de scump! daca te uiti in j.d. power o sa vezi ca stau cam nasol vw fata de ford (adica se amesteca cu masinile coreene si italienesti) Si daca vw gti e asa de performant de ce nu apare in clasamentul topgear?
volswaginilor o sa va tepuiti cu mandrie!
UNLORD is offline  
Old 13-11-06, 23:52   #69
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

ce pot sa zic ... nu-s asa documentat ... si drept rasplata nu ma contrazic ... oricum ... cel mai mult prefer grupul vw ... eu am avut 2 vw si nu erau asa rele ... si pe langa asta nici nu au fost noi ... acuma depinde fiecare si ce noroc are ...
Hori is offline  
Old 14-11-06, 21:17   #70
GTI

Stage 5
 
GTI's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 579
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

De ce sa ne tepuim cu mandrie UNLORD?
Orice masina de firma esueaza la fiabilitate in Romania...
GTI is offline  
Old 14-11-06, 23:19   #71
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

GTI degeaba incerci sa`i explici ceva cuiva care o tine cu BMW RULLZZZ, pentru ca asa e romanu, dar multi trebuie sa intelega ca s-a terminat cu suprematia Mercedes si BMW de mult!
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline  
Old 15-11-06, 17:11   #72
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

de la gti vs rs ati ajuns la bmw vs mercedes....
Si inca ceva....dc nu ar fi VW fiabil?
Cosmin255 is offline  
Old 15-11-06, 17:18   #73
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
GTI degeaba incerci sa`i explici ceva cuiva care o tine cu BMW RULLZZZ, pentru ca asa e romanu, dar multi trebuie sa intelega ca s-a terminat cu suprematia Mercedes si BMW de mult!
si prin afirmatia asta vrei sa spui ca daca imi cumpar un passat sau un bmw seria 3 ... sau un mercedes c-klasse .... e tot una ?
steaua23 is offline  
Old 15-11-06, 23:31   #74
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

Quote:
Originally Posted by GTI View Post
De ce sa ne tepuim cu mandrie UNLORD?
Orice masina de firma esueaza la fiabilitate in Romania...
Te sustin GTI ... e asa cum zici tu ... orice masina ti-ai lua ... nu e fiabila ... da altii care baga bani in ele ... ei cred ca e ceva normal ... deci baga bani in ele din cauza la drumurile noastre toate ... si mercedesu se strica la fel ca si Vw .... si RS`u se strica la fel ca Gti ... doar ca la Gti tin putin mai mult piesele
Hori is offline  
Old 16-11-06, 12:38   #75
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: GOLF 5 GTi VS. Ford focus RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Eu sunt de parere ca vw sunt pe fundul sticlei (am avut masini vw in firma care au cam esuat la fiabilitate! iar service-ul extrem de scump! daca te uiti in j.d. power o sa vezi ca stau cam nasol vw fata de ford (adica se amesteca cu masinile coreene si italienesti) Si daca vw gti e asa de performant de ce nu apare in clasamentul topgear?
volswaginilor o sa va tepuiti cu mandrie!
LOOOL hai ca asta e GENIALA ....

daca vw GTI e asa de smecher de ce nu apare in clasamentul TOP GEAR?

dar oare de ce au ales-o MASINA ANULUI ???
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -