Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-07, 14:42   #151
Luigyy

Stage 5
 
Luigyy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 433
Default Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

calimero2003 dute ma shy te ascunde !!! auzi la el nu are rivali !!! vezi ma ca sunt ursi la noi in RO care nu au ce face dintr-un corrado fie el tunat sau nu . Merg pe bmw , asta este parerea mea , nu zic , ca corrado nu este o masina buna dar tot bmw-ul este favorit
Luigyy is offline   Reply With Quote
Old 25-06-07, 13:10   #152
iZOTOPE

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 54
Default Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

degeaba e favorit cand inca 1000 ca tine au aceeasi masina, nu zic ca ursuletzu nu e frumos, dar oricand as alege corrado, doar pentru prestigiul care il are, e o masina de cult, cum am zis si in topicul anterior, are suflet, intoarce capete, handling nemaipomenit, si sunetul unic al vr6-ului iti face sa ti se ridice paru de pe tine. in plus daca ai bani si stii ce sa-i cumperi sa-l tunezi cum trebuie ajungi lejer la 650 cai pe o masina care nu cantareste mai mult de 1100 kg.
pur si simplu corrado are ceva ce ursuletzu nu are ... si totusi altfel se uita lumea la tine cand iesi cu un corrado pe strada decat cand te vede cu un ursuletz.

si la top gear, baietii au spus ca, corrado este una din primele 10 masini din lume care merita condusa intr-o viata de om.

oare pe ce loc era ursuletzu ??
__________________
FUCK NEW MODEL CARS! I'M RIDING OLD SCHOOL!!
iZOTOPE is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 22:28   #153
daco_dac

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 46
Default Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

iZOTOPE!!!...nu vorbi de prestigiul lu corrado si mai ales ca ar fi masina de cult...Uita-te mai bine si vezi cate fan cluburi BMW (seria 3 sau alte modele) si cate VW (corrado sau alte modele) sunt in lume.Vrei sa spui ca bmw-ul ursulet nu este masina de cult sau este mai prejos din pct-ul asta de vedere?MUlti au spus ca sunt rare...de ce?Unii au dat si raspunsul...pt ca fost un concept pagubos...Iar comparatia ar trebui facuta cu modele cu acelasi litraj.Un singur lucru mai pot spune...este o diferenta mare intre tehnologia motoarelor BMW si VW a anilor '88-'94.
daco_dac is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 23:06   #154
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

Quote:
Originally Posted by daco_dac View Post
iZOTOPE!!!...nu vorbi de prestigiul lu corrado si mai ales ca ar fi masina de cult...Uita-te mai bine si vezi cate fan cluburi BMW (seria 3 sau alte modele) si cate VW (corrado sau alte modele) sunt in lume.Vrei sa spui ca bmw-ul ursulet nu este masina de cult sau este mai prejos din pct-ul asta de vedere?MUlti au spus ca sunt rare...de ce?Unii au dat si raspunsul...pt ca fost un concept pagubos...Iar comparatia ar trebui facuta cu modele cu acelasi litraj.Un singur lucru mai pot spune...este o diferenta mare intre tehnologia motoarelor BMW si VW a anilor '88-'94.
Daca ai de gand sa umplii toate Thread-urile cu afirmatii de genul "Bmw Rulezzz" ai face bine sa dispari Toti pustii au ramas impresionati de ce fac ursuletii la legale/ilegale. O masina n-o cumperi doar pentru asta, ci si pentru aspect, desing, fiabilitate etc. Nu contest ca bmw ursulet nu este o masina buna, ba chiar este peste VW Corrado, dar nu cu mult, si zicea cineva cata lume intoarce capu dupa un urs si cati dupa un corrado...Ursuletzul este banal, la fel cum sunt passat-urile, astrele, golf-urile, vectrele etc, pe cand corrado le numeri pe degete intr-o viata de om, ma refer in RO
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 17:05   #155
Dragosh_xxx

Stage 2
 
Dragosh_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 29
Default Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

Ursul e original, arata bine si are performante bune, dar corrado are performantze f bune si arata binisor. Voi reveni cu dovezi...
Dragosh_xxx is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 17:21   #156
pharaon

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 182
Default Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

Quote:
Originally Posted by iZOTOPE View Post
degeaba e favorit cand inca 1000 ca tine au aceeasi masina, nu zic ca ursuletzu nu e frumos, dar oricand as alege corrado, doar pentru prestigiul care il are, e o masina de cult, cum am zis si in topicul anterior, are suflet, intoarce capete, handling nemaipomenit, si sunetul unic al vr6-ului iti face sa ti se ridice paru de pe tine. in plus daca ai bani si stii ce sa-i cumperi sa-l tunezi cum trebuie ajungi lejer la 650 cai pe o masina care nu cantareste mai mult de 1100 kg.
pur si simplu corrado are ceva ce ursuletzu nu are ... si totusi altfel se uita lumea la tine cand iesi cu un corrado pe strada decat cand te vede cu un ursuletz.

si la top gear, baietii au spus ca, corrado este una din primele 10 masini din lume care merita condusa intr-o viata de om.

oare pe ce loc era ursuletzu ??
Ursuletul e pe locul 1 !!!
pharaon is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 17:27   #157
Dragosh_xxx

Stage 2
 
Dragosh_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 29
Unhappy Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

BMW ursu' :
Cylinders:16 valve inline 4
Capacity:152.2 Cu.in.
Power:195
Torque:170 ft/lbs.
Weight:2733 lbs.
**********/Weight:14.02 lbs./hp
Length:171.1 in.
Width:66.1 in.
Height:53.9 in.
Wheelbase:101.0 in.
Top Speed:143mph
Speed (0-50 mph):5.5 sec

corrado: plm nam gasit
poate mai gasitzi voi despre corrado. Eu stiu numai k are accelerati 0-100 in 4.6 s parca la modelul de top.
Dragosh_xxx is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 19:16   #158
XeqT

Stage 3
 
XeqT's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 83
Default Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

da mai bine faceti un ,, poll '' un VOT ! eu merg pe ideea., ,, CORRADO it's the best, fuck the REST '' !
XeqT is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 05:08   #159
E31

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 133
Default Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

Ca sa incep... iar avem un caz Steaua vs. Dinamo. Sint fan BMW si tin eu E30-ul, dar cu toate astea am o mica afinitate pt corrado. Asta nu inteleg eu la romani, dc naiba trebuie neaparat sa aruncam cu noroi in adversar pt a ne sustine cauza?? Dc cuvantul gentleman ne este defapt atat de strain? Sincer, imi place corrado in principal pt indrazneala de care a dat dovada vw prin statement-ul asta. au facut o masina care, dincolo de cai, 0-100, v-max etc te facea sa te simti bine cand o conduceai, si care pe deasupra arata bine intr-o perioada in care producatorii auto nu mai stiau cum sa faca o masina mai plina de rotunjimi.
Dpdv strict tehnic insa, nu stiu daca are rost sa se faca vreo comparatie. corrado e FWD, e30 RWD. Pe langa torque steer, understeer si celelalte probleme asociate fwd-ului, masina sufera de o distributie proasta a maselor, de o suspensie mai putin decat favorabila si mai ales de o greutate mare. BMW a folosit formula KISS: Keep It Simple, Stupid! un layout clasic, greutate mica, motor fara complicatii:P Un 325 stock este net superior unui g60... dar asta sincer nu cred ca ar trebui sa conteze, cand vorbim de cifre. Pentru ca la o adica, masinile sport de acum 30-40 de ani pot fi intrecute de un TDI cu tractiune fata de 20.000E. Pentru simplul fapt ca se pun cauciucuri mult mai late, cutiile au mult mai multe trepte si oricum intr-o cursa arareori treci peste 200. Parerea mea e ca o masina sport trebuie sa te faca sa simti ca o conduci. Iar aici, caii nu vorbesc, vorbeste 'buchetul' compus de firma. Dc credeti ca masina pe care o prefera Schumacher la un drive e Fiat 500? (~20cp, dar centru de greutate f jos, roti spre capetele caroseriei, vreo 500kg banui). Oricum, mie imi plac ambele masini. E30 arata k req (in afara de m3), cu linia de mijloc cu mult sub inaltimea masinii, dar tehnica este superioara. Asta e doar parerea mea, sinteti liberi sa credeti ce vreti. Numai bine!
__________________
profilul romanului tipic: grandoman si frustrat

Last edited by E31; 03-09-07 at 05:11.
E31 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 15:05   #160
XeqT

Stage 3
 
XeqT's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 83
Exclamation Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

Nuu nuuu.....corrado e corrado no comment...
XeqT is offline   Reply With Quote
Old 07-09-07, 22:11   #161
corrado_ro

Stage 5
 
corrado_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 304
Member of:
[VW]
[BMW]
Default Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

Niciodata nu oi sa ne convingeum unii pe altii ca avem dreptate...
Sustin corrado...VR-ul iti da anumite senzatii pe care nu le-am trait in alta masina!
corrado_ro is offline   Reply With Quote
Old 10-09-07, 18:40   #162
Stefan205

Stage 3
 
Stefan205's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 97
Default Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
URS ...
deoarece
1: Tractiune spate , ofera mult mai multe senzatii tari decat corrado .. - fwd
2: banuiesc ca se gasex piese mult mai usor decat la corrado .. si mai ieftine : /
3: \"tuning\" f usor de facut , spre deosebire de corrado , pe urs - 3.5 si ai rezolvat problema ..
pe ... corrado .. ce poti sa pui .. un compresor .. : /
raspuns clar : URS , ptr simplul fapt ca are tractiune spate , si ... numai ptr plecarea aia in lateral ...
Vroiam sa spun ca VW-ul rupe da cumde am vazut poza cu urusul albastru m-am indragostit
Stefan205 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-07, 19:12   #163
XeqT

Stage 3
 
XeqT's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 83
Exclamation Re: VW Corrado vs. BMW ursulet

degeaba vorbim noi astia care contrazicem.. dar noi poate n-am condus aman2 masinile sa vedem DIFERENTZA INtRE ELE asa ca sa spuna cineva care le-a condus pe aman2 !.... right?
__________________
DMLmk1 WWVe30
XeqT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -