Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-07, 15:18   #31
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

Ca sa fie corect inteleasa treaba...putin mai la nord de "inscrisurile" noastre este un post al unui pilot de raliuri din Campionatul National ( Daniel Onoriu), care in esenta scrie cam acelasi lucru, in sensul ca M3 (si bmw in general) e o sportiva de strada, iar EVO o sportiva pur sange, prima ofera lux, antifonare, suspensii si scaune mai comode (iar despre Audi (RS4) sper ca nu ai dubii), dar ofera si energie etc, a doua e spartana si mananca jar.Nu am indoieli (si am scris-o in posturi mai devreme) ca EVO nu rupe M3-ul pe circuit, ca nu se joaca cu el, dar numai comoda nu e.Si mie imi place al naibii de mult si mi-as dori-o, dar am spus in ce variante; ori ca as fi profesionist si atunci scopul e clar, ori burlac, ori ca mi-as permite doua masini.Cum prima si a treia sunt dificile, iar a doua nu mai e cazul, as opta pentru una care imbina puterea si sportivitatea (chiar daca nu la nivelul lui EVO), dar si confortul.
@Referitor la acel "cateva", eu stiu ca asta poate insemna si de la 3 incepand, sau o cifra mai maricica.Luand cu indulgenta prima varianta, daca imi spui ca un motor de BMW (si in speta de M3, ca de el vorbim aici) nu tine 450k de km ma inveselesti de-a dreptul.De fapt deduc ca sustii hotarat EVO-ul, dar o faci cam in stilul "sa moara capra vecinului", deci ma asteptam sa ma contrazici in chestia cu 150 de mii de km la EVO (care repet si acum, am auzit destul de multe zvonuri, nu stiu in ce masura sunt adevarate), nu sa ma convingi ca BMW-ul traieste mai putin.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 16:20   #32
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

in legatura cu fiabiliatea ''exemplara'' a motorului de m3 tin sa te contrazic putin.am avut un m3 e36 de care eram absolut incantat de cum merge si de ce forta dezvolta acest 6 in linie aspirat...dar cand esti ''abonat'' de incredere la bavaria cand pt un piston topit,cand pt discul de ambreiaj care nu prea rezista si exemplele pot continua,,,

nu contest interiorul absolut fenomenal la m3 dar....asta nu ma face sa nu vad celelante minusuri ce le are la capitolul fiabilitate.
acum nu poti spune ca evo sau wrx sunt simple carute si au atasat numai un motor potent si atat.ele nu ofera satisfactie ?,nu iti induce acea placere de a conduce?sau acest lucru face parte numai de apanajul masinilor cu stema alb-albastru?

si inca ceva...daca imi aduci vreun motor de m3 ce a depasit pragul de 150k km fara interventii interne il mananc bucata cu bucata
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 16:57   #33
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

nu confunda placerea de a conduce (a mea) cu ce ar spune cei din spate, aka nevasta, copilul, in special nevasta , cand simte suspensiile tari, cand aude turbina cum face ca avionul etc.Pentru mine ar fi o placere, dar...poate si ptr ea asa, la deplasari scurte, dar la drum lung mi-e ca ai cam avea parte de nervi, indispozitie si oboseala mult mai accentuata.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-07, 09:06   #34
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

Anul acesta am avut doua EVO de strada si doua EVO de curse, mai exact un evo6 pe care cand l-am cumparat avea 3000km (aproape nou) si un evo9 care l-am luat la 0km pentru strada si antrenament. EVO 6 a rezistat pana la 17000km dupa care un piston a bubuit iar EVO 9 a crapat saracul la 7000km. Nu stiu ce le-am facut dar ambele motoare au crapat destul de repede si nu erau tunate deloc, nu le-am modificat pentru ca trebuieau sa reziste foarte multi km si sa ma invete sa merg si sa fac antrenament in ambele campionate in care am participat. (crr/cvcr) Probabil ca aceste motoare care dupa mine sunt foarte fiabile nu rezista in regim MAXIM foarte mult. M3 nu am avut niciodata iar din primavara o sa-mi cumpar unul si d-abia astept sa vad cat o sa tina si imi doresc sa am aceasta masina pentru oras nu pentru a face antrenament in CRR.
Ziceam intr-un post mai sus ca evo este fiabil si imi sustin in continuare parerea (cu toate ca anul acesta am spart doua motoare) si cred ca nici o alta masina nu rezista mai mult cand mergi TARE sau FOARTE TARE.
As vrea sa lamurim putin problema confortului: parerea mea este ca EVO si STI sunt singurele masini intr-adevar tari ce au 4 usi iar masinile astea sunt perfecte pentru un familist mai sportiv (cum e cazul meu) deoarece au destul spatiu si te poti deplasa in concediu cu familia + bagaje, etc.... iar esapamentul daca nu il modifici nu e deranjant deloc.
PS. Una peste alta parerea mea este ca aceste doua masini sunt in clase diferite si nu trebuiesc comparate pentru ca sunt foarte diferite cu toate ca ambele sunt masini foarte puternice si ambele sunt masini sport.
__________________
www.ono41.ro (NOU)
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-07, 15:35   #35
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

Exact...nu trebuiau comparate.EVO vs WRX era perfect, M3 nu avea ce cauta aici, s-au comparat mere cu pantofi.Si intr-adevar, nu ai cum sa compari trenul de rulare, suspensii etc de la un EVO, care e conceput pentru raliu, sa mearga in orice conditii de drum cu pedala la podea (inclusiv pe drum forestier daca vrei) cu cele de bmw care il ajuta sa aiba "swunk", transmit bine puterea motorului, ii asigura stabilitate, dar trebuie exploatate cu grija, pe drum bun, daca dai de o groapa incetinesti, treci incet, apoi pleci mai departe etc.Iar motoarele si transmisiile sunt iarasi diferite ca de la cer la pamant, ca si comportament, etajare....

Last edited by carutasu; 10-12-07 at 15:38.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-07, 18:11   #36
AdiNX

Stage 5
 
AdiNX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,058
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

nu prea e potrivita comparatia evo-wrx-m3.. dar daca ar fi sa aleg, as alege evo.. daca imi amintesc bine, jeremy clarkson a spus intr-o emisiune TG ca evo si wrx sunt foarte apropiate, dar evo ii place mai mult... anyhoo.. evo ftw
AdiNX is offline   Reply With Quote
Old 16-12-07, 09:54   #37
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

eu as alege clar m3,pentru ca nu sunt pilot de raliu,nu vad pt ce mi-as luat un evo,da' totusi vad ca nimeni nu a preferat Subaru...care mi se pare clar mai frumoasa ca masina,si il consider si mai sportiv decat evo...da' avand in vedere ca deocamdata nici pe strada nu mai merg (am ramas fara permis) mi-as lua un m3.Daca o sa ma apuc vreodata de raliuri,sau ceva de gen,clar as schimba masina,pt ca m3 e sportiva eleganta,nu sportiva spartana...nu e forta bruta de la evo sau sti...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 14:26   #38
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Wink Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

nici noul EVO X, nici noul impreza nu ajung la performantele unui M3 !!!

dar avind in vedere raportul pret-performantze, se cam schimba treaba,...

asa ca ramine fiecare la gustul lui, intrebarea fiind EVO vs. SUBARU !!

M3 este in alta liga.


__________________
......... go hard or go home .........
!!! m3e30.com the one & only real M !!!
--- M3E30 CLUB MUNICH 4 REAL ---
............www.m3e30.com............

dan_m3 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 23:24   #39
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

1 sunt fan bmw desi detin un vw.
imediat dupa revolutie cam toata lumea blestema masinile straine, in principal bmw si toti ziceau ca sunt masini proaste si nu sunt fiabile. acum multi am auzit sa laudebmw`u mercedesul si vw ca fiind cele mai fiabile,si cred ca toti stim de bmw sau mercedes cu peste 1000 000km..in fine deviez de la subiect.
subaru si evo sunt supersportive care participa la curse gen wrc dar sa nu uitam ca si bmw`ul participa la mult mai multe curse gen circuit (fia gtcc sau cum ii zice)
eu aleg bmw`ul plentru plusul de eleganta si interiorul deosebit care`l detine. asta e parerea mea si nu ma criticati.
si inca ceva. n`am condus nici una din masinile de mai sus
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 24-12-07, 01:01   #40
bitza_zmz

Stage 5
 
bitza_zmz's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,383
Member of:
[Honda]
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

dar de ce nu ai ales o supra,skyline si un m3 de aceasi generatzie?cand m3 va avea aceasi greutate,capacitate cilindrica si sa aiba performantele unei japoneze?Hmm am vazut ca un baiat mai sus spusese ca la 18 ani a avut M3,(si aici vreau sa generalizez) oare stia ce vrea de la o masina,si-a pus vreo data intrebare De ce BMW? sau Dar alta masina cu aceasi HP sau chiar mai multi mai exista? Sunt destui baiatzi tineri in tzara asta care si-ar permite o supra cu vreo 700hp sau un skyline si totusi isi cumpara un M3 De ce? poate ca este la botu' calului,este popu.lara,fara prea multe eforturi,etc;o masina impresionanta BMW-ul,but only 850......
__________________
Id de mes: Draganstefanzen
Nr de tel: 0727 545 706
0767 350 914
bitza_zmz is offline   Reply With Quote
Old 24-12-07, 01:40   #41
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

cred ca si vanzarile spun cate ceva...
vacaroz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -