Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-07, 14:33   #16
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

He heeee....exista un altul, de-al lui Evo
http://www.clipfish.de/player.php?vi...J8MTA1Mg%3D%3D
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 15:30   #17
renegatu`

Stage 1
 
renegatu`'s Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 20
Member of:
[PEUGEOT]
Red face Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

____M3_____
renegatu` is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 21:42   #18
13kox

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 19
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

clar un m3 nu are ce cauta linga evo sau sti. cei care au vazut o etapa de raly chiar si in tara stiu asta
13kox is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 12:07   #19
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

Ceva de genul filmului de mai sus din link, Evo8 vs Murcielago, a fost unul zice-se (nu l-am vazut, nu l-am gasit) cu un Evo7 vs M3-ul vechi (de 333cp), dar testul a fost de vreo 15 ture de pista.Spuneau cei care zic ca l-au vazut, ca in ultimul tur Evo a ajuns da vada din spate asa mai de departe M3-ul, la aproape un tur deci avans.Tinand cont ca pentru o masina rapida Top Gear track se parcurge cam in 1min35s, daca distanta la care se vedea M3-ul sa fi fost de vreo 10-12s, diferenta trebuie sa fi fost cam de 5s si ceva pe tur.Nu stiu daca a fost adevar ori exagerare (repet, nu am gasit filmul), dar parca judecand dupa filmul cu Evo8, s-ar putea spune ca M3 si M5 stau langa Evo la liniute, pe circuit mai greu.
Este adevarat si ce spunea cineva intr-un topic, cum ca pentru masinile puternice, de la 350cp in sus, mai relevanta ar fi o comparatie pe un circuit veritabil de curse, lung si rapid, cu linii lungi care sa puna in valoare puterea si viteza maxima a masinii, Hochenheim, Nurburgring, Silverstone.Totusi si in cazula acesta, fata de M3 sau vechiul M5 parca as miza pe Evo, fata de noul M5 nu stiu, afara de cazul acelui FQ400.Top Gear track este cam mic parca pentru a pune pe de-antregul in valoare masini de peste 300cp.

Last edited by carutasu; 19-11-07 at 12:10.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 14:10   #20
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

evo shi sti vor fi clar tot timpu' peste m3 in ceea ce priveshte circuit, timpi etc. au fost gandite ca mashini de competitzie din start, nu mashini de strada. cre`ca snt peste 100 de filmuletze shi teste in privintza asta. bagatzi un m3 in wrc shi vedetzi ce se intampla. daca vorbim insa de placerea de a conduce, situatzia ar sta cu totul altfel..
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 09:57   #21
adiandrei

Stage 3
 
adiandrei's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 104
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

am avut m3 pana acum cateva luni fiind prima masina la 18 ani.Aleg m3 ca am ost f multumit ,fugea f bine si tinand cond ca era varaianta cabrio cu 100 kg mai grea decat cea coupe si face 100 in 5.5 si coupeul in 5.2 ,am facut un s8 de 450 cp la liniutza de 400 m care are 5.0 0-100.
adiandrei is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 10:33   #22
RikA

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 64
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

As alege EVO - https://youtube.com/watch?v=2aMhKTP1OHU
RikA is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 23:25   #23
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

Daca ar fi sa aleg strict dupa performanta, si sa fiu "nesatul", sa vreau cat mai multa posibila (in speta pe circuit....desi faptul ca stiu ca masina X bate masina Y pe circuit e o chestie asa, pe hartie pentru mine, nefiind pilot profesionist), probabil ca Evo l-as alege.Privind insa lucrurile pe ansamblu, eu as trage catre M3.Mult mai confortabil, interioarele nu le compari nici de la o mila, in M3 ma pot plimba si singur si cu familia, cu Evo mai greu, deci am o fiara (in cazul bmw-ului) care este si confortabila.In privinta partii functionale, Evo il vei folosi mai cu economie, mult mai cu economie ((ca durata de exploatare in regim sportiv, forja), motorul ii cade mult mult mai repede decat la bmw (am inteles ca in jur de 150k de km e cifra pe care te cam poti baza ca te tine in bune conditii, pe cand la M3...de cateva ori mai mult.Mai facusem asa, o paralela asemanatoare intre Evo si RS4, si desi primul (daca are peste 300cp) ar bate audi-ul pe circuit (cu toate ca are 380cp), de o mie de ori eu l-as prefera pe al doilea (deci RS4) second hand versus primul, chiar nou.Cel mai important insa e ceea ce vrei de la masina respectiva, performanta pura, sau sa mai poata avea si alta utilitate (si viata mai lunga).
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 00:23   #24
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

ori evo ori subaru pentru ca sunt mai spartane si chiar mai rele intr-un fel parca.m3-ul il vad mai mult ca pe un GT.si m3-urile sunt deja oarecum comune pe la noi,parca mai mult ma incita un evo sau un sti,oricum e o alegere pe care as face-o considerand cat de mult ma atrag fiecare,nu cat de performante sunt
__________________
renaultsport clio 182
riptor is offline   Reply With Quote
Old 08-12-07, 00:01   #25
Vlad_BMW
BMW Driver

Stage 5
 
Vlad_BMW's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 665
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

Evo sau Sti ......nu imi place m3 .. nu zic ca sunt masini urate dar.. mie nu imi plac masinile coupe.... ....dar mai mult as opta Evo ....hai noroc..
Vlad_BMW is offline   Reply With Quote
Old 08-12-07, 23:58   #26
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

Pe posesorii de Sti si Evo, nu ii deranjeaza zgomotu infernal pe care il fac la relantie masinile astea? Acuma poate sunt eu sensibil, da totusi le aud si cred ca poate deveni deranjant la o vreme, in trafic in oras, mai ales cum in Bucuresti se pare ca se circula bara la bara toata ziua. Probabil nici cu un M3 nu esti mai castigat, atata ca nu are toba aceea zgomotoasa, ca la consum e clar ca papa destul cat sa nu ajungi la urmatoarea benzinarie, fie el motor cu 6 cilindri.

dan m3 spunea de 335i, care are in comun motorul turbo cu celelalte doua. Mi se pare o alegere mult mai inteleapta, avand in vedere ca pe strada efectiv nu vei avea nevoie de acei 70-100 de cai in plus(diferenta fata de M3ul curent, s-au tot facut teste pe dyno la 335i si se pare ca are mult mai mult decat pretinde BMW, probabil o chestie de marketing pentru a mentine nivelu de vanzari a vechiului M3)

Acuma e clar ca unii vor spune de diferenta pe circuit, da adevaru e ca nu cred ca ai timp si nervi sa tot mergi pana in Germania, Franta sau Italia sa o exploatezi la maxim, plus ca e clar ca vei avea nevoie si de un set de cauciucuri nou, etc. Cat despre pret, 335i ma gandesc ca e mai apropiat de cele 2 japoneze, sincer n-am stat sa caut preturi ca nu planuiesc sa cumpar una prea curand.
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 08:20   #27
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

Hai sa spun si eu parerea mea despre aceste doua masini:
M3-ul este o masina sport de lux in care te simti foarte confortabil dar nu ai cum sa mergi blana deoarece este putin sensibila la gropi.
EVO este o masina 100% sport, poti merge cum vrei de tare sau cat te tine inima pe orice suprafata posibila deoarece masina asta este aproape perfecta si nu se strica niciodata. Daca deti ceva bani pentru modificari ii poti creste foarte repede puterea iar pentru performante maxime ii trebuie si o suspensie profii si niste placute de frana carbon loren.
Una peste alta Evo este peste M3 din toate punctele de vedere iar Bmw-ul sta mai bine doar la capitolul calitatii sau a lux-ului ceea ce pentru un om ce merge INTR-ADEVAR TARE nu e suficient.
__________________
www.ono41.ro (NOU)

Last edited by ono41; 09-12-07 at 08:23.
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 09:01   #28
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

Strict din punct de vedere sportivitate nu vei putea compara M3 cu EVO, dar ca sa iti iei aceasta masina trebuie ori sa ai un scop anume (participi la raliuri, VTM etc), ori esti burlac si iei masina pentru tine, pentru placerea ta, ori iti permiti 2 masini, asta si o alta in care poti sa-ti plimbi si familia...in EVO mai greu.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 13:37   #29
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Daca ar fi sa aleg strict dupa performanta, si sa fiu "nesatul", sa vreau cat mai multa posibila (in speta pe circuit....desi faptul ca stiu ca masina X bate masina Y pe circuit e o chestie asa, pe hartie pentru mine, nefiind pilot profesionist), probabil ca Evo l-as alege.Privind insa lucrurile pe ansamblu, eu as trage catre M3.Mult mai confortabil, interioarele nu le compari nici de la o mila, in M3 ma pot plimba si singur si cu familia, cu Evo mai greu, deci am o fiara (in cazul bmw-ului) care este si confortabila.In privinta partii functionale, Evo il vei folosi mai cu economie, mult mai cu economie ((ca durata de exploatare in regim sportiv, forja), motorul ii cade mult mult mai repede decat la bmw (am inteles ca in jur de 150k de km e cifra pe care te cam poti baza ca te tine in bune conditii, pe cand la M3...de cateva ori mai mult.Mai facusem asa, o paralela asemanatoare intre Evo si RS4, si desi primul (daca are peste 300cp) ar bate audi-ul pe circuit (cu toate ca are 380cp), de o mie de ori eu l-as prefera pe al doilea (deci RS4) second hand versus primul, chiar nou.Cel mai important insa e ceea ce vrei de la masina respectiva, performanta pura, sau sa mai poata avea si alta utilitate (si viata mai lunga).
adica intr-un coupe te poti plimba cu familia lejer,iar cu un sedan(4 usi) nu te poti plimba?

iar in legatura cu fiabilitatea...cred ca glumesti cand spui ca un motor de M3 ar rezista de cateva ori mai mult decat 150k de km.

tu citesti ce aberatii spui aici?
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 14:19   #30
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW M3 vs. EVO VIII vs. WRX STi

Spor la plimbat familia in EVO...eu nu servesc.Daca as alege dintre cele 2 variante pentru asa ceva...da imi mantin parerea, sau pentru RS4 (ca tot l-am pomenit si pe ala).Incetati sa va mai dati inventatorii gaurii din cascaval, tot ce nu corespunde opiniilor voastre e aberatie, deh.Oricum, mi-am expus propria opinie si chiar nu simt nevoia sa mi-o justific fata de nimeni.Si da, ai dreptate, motoarele de bmw cad asa, la vreo 151k de km, cam la un km sau doi dupa celalalt.

Last edited by carutasu; 09-12-07 at 14:23.
carutasu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -