Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: care pe care!
S40 Evolve 31 32.98%
RS4 63 67.02%
Voters: 94. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-07, 18:51   #31
Vlako

Stage 3
 
Vlako's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 88
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

ba deocamdata concurentza ii intre astea 2 care au amandoua la fel puterea, aproape .... nu ca ala daca il mai tunezi scoti mai mult si ca ala ii la max si din astea .... zice clar intre astea 2 de atata si atata putere nu ca din ala poti sa ma scoti si din celelalat nu ... intre astea 2 mie imi place volvo
Vlako is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 21:03   #32
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

aleg rs4 vb lu blowwind una e sa fie din fabrica cu 420 si alta e sa fie tunata dusa pana la ....!!deci raman la rs4:PP
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 23:28   #33
Quattro27

 
Quattro27's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 252
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
Exclamation Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

Quote:
Originally Posted by Sc0OTeR View Post
Eu stiu ce zici tu dar o gagica nu stie ea ca RS4 e total diferit de A4, ea crede ca e doar un A4 putin modificat, nu Motorul nu este nou, este derivat din cel de pe S4 vechi care a primit alta chiulasa, compresia marita de la 11 la 12,5 si turatia marita de la 7000 la 8250 Nu contest ca Audi este tare pe circuit, dar Volvo este mai dragut dupa parerea mea
lasa ba gagicile ... ca aproape toate cred ca daca ai masina "tare" le poti satisface orice dorinta... aici vorbim de masini... si eu zic ca RS4 este "the king" . comparatia e cam aiurea
dar nu conteaza, inca unu doborat pe lista lui RS4
__________________
Pimpin 'aint easy...
but is necesary...
Quattro27 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 23:30   #34
Quattro27

 
Quattro27's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 252
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
Talking Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

Quote:
Originally Posted by Vlako View Post
ba deocamdata concurentza ii intre astea 2 care au amandoua la fel puterea, aproape .... nu ca ala daca il mai tunezi scoti mai mult si ca ala ii la max si din astea .... zice clar intre astea 2 de atata si atata putere nu ca din ala poti sa ma scoti si din celelalat nu ... intre astea 2 mie imi place volvo
cati dintre ei crezi ca o sa-si cumpere un RS4 sa-l modifice ) )
Quattro27 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 09:58   #35
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

Ca tot ati redeschis topicul astaa!!
Quote:
Originally Posted by Vlako View Post
ba deocamdata concurentza ii intre astea 2 care au amandoua la fel puterea, aproape .... nu ca ala daca il mai tunezi scoti mai mult si ca ala ii la max si din astea .... zice clar intre astea 2 de atata si atata putere nu ca din ala poti sa ma scoti si din celelalat nu ... intre astea 2 mie imi place volvo
Ce concurentza visezi?! Nu stiu ce cauta volvo langa RS4 e din start o lupta pierduta pt. volvo. Pai dc. tot pui un volvo "tunarit",ia si un rs4 facut de MTM!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 11:25   #36
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

hmmm...cam dure criticile aduse volvo-ului eu sunt mare fan audi...dar daca stam sa facem o mica comparatie audi ala nu e chiar asa de stock, pentru ca un tuning facut la audi ala ar insemna practic un stage 2 la un motor stock...pe cand la volvo ala daca stam sa ne gandim motorul e un 5 in linie, evident modificat, dar sunt de parere ca volvo cu masina asta il cam bate pe audi la popou din toate punctele de vedere mai putin finisaje...cine zice ca rs4 e o masina stock se inseala putin mai mult este stock pentru ca asa iese din fabrica, dar nu este stock fata de un audi a4 cu acelasi motor eu sunt gata sa fac pariu ca pe acest s40 sunt mai putine piese care difera fata de ce era initial pe masina, in comparatie cu rs4 si un audi a4 cu motor bazal de rs4
__________________
the cars i've owned: audi a4 1.8i, audi a4 2.5 tdi quattro, bmw 316i e46, bmw 323ci e46, bmw 725 tds, fiat brava 1.8 16v, mitsubishi 3000gt mk1, mitsubishi 3000gt mk3, nissan 200sx s14a, opel vectra 2.2dti, peugeot 205 1.3i, peugeot 406 coupe 3.0, peugeot 607 3.0 v6, volvo s60t5 2.3t, clio sport...still here:kia pro ceed, infiniti fx35, bora VR6 4M, audi a3
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 10:54   #37
mmihai82

Stage 3
 
mmihai82's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 153
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
Tocmai asta e faza...Volvo nu face masini pt a se apropia de performantele unui rs pt ca nu fac masini de viteza...ca au modificat aia de la Evolve un S40 asta-i alta treaba.
pai atunci nu prea pot sa fac o comparatie intre cele doua.rs-ul e o masina de serie iar s40 evolve e un s40 care a intrat pe mana unui tuner.oricum,cu siguranta,as alege audi rs
__________________
No links allowed !
mmihai82 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 16:42   #38
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

Cu siguranta as alege BMW daca vreau andrenalina
Malos is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 17:13   #39
mmihai82

Stage 3
 
mmihai82's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 153
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
Cu siguranta as alege BMW daca vreau andrenalina
felicitari!bmw nu era in ecuatie.te-ai ratacit?
mmihai82 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 17:51   #40
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

M-am ratacit deoarece e o comparatie aiurea...cand o sa auziti voi vreodata la constructorii volvo ca ei vor sa faca masini de viteza atunci sa comparati cu rs4...pana atunci voi aalege Volvo pt confort si Siguranta..BMW sportivitate...Mercedes LUX...Audi...trebuie sa ma gandesc pt ce as alege...poate pt design..ATAT!
Malos is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 20:02   #41
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

Parerea mea este ca a inceput sa se cam rasufle usor usor faza cu "bmw-sportivitate"/"mercedes-lux"/"volvo-siguranta"...Toate au lucrurile enumerate mai sus, dar depinde in ce proportii le au si de cum le percepe fiecare. Apropos, nu luxul conteaza, ci cum te face sa te simti inauntru. Ergonomia, faptul ca gasesti instinctiv butoanele. Nu ma incanta ca se foloseste nush ce mahon sau nush ce piele de caprioara virgina. Nu dau doi bani pe asta. In privinta luxului, ma intereseaza sa fie lucrurile unde le simt eu mai bine, sa fie placute la atingere.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 02:08   #42
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

parerea mea e ca nu nu te simti intr-un bmw cum te simti intr-un audi dar un audi nu il simti ca pe un bmw, volvo sincer este inca tatic la siguranta am unu si sincer am si un bmw am comparat cat de cat masinile si...volvo e facut pentru a rezista la accidente in care bmw s-ar face praf, parerea mea, volvo face si masini care fug...evident nu ca audi sau bmw dar fug...si chiar chestia cu nu stiu de ce as alege un audi...poate pentru design mi se pare foarte stupida, doar o persoana care nu cunoaste ar spune asa ceva
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 09:57   #43
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
M-am ratacit deoarece e o comparatie aiurea...cand o sa auziti voi vreodata la constructorii volvo ca ei vor sa faca masini de viteza atunci sa comparati cu rs4...pana atunci voi aalege Volvo pt confort si Siguranta..BMW sportivitate...Mercedes LUX...Audi...trebuie sa ma gandesc pt ce as alege...poate pt design..ATAT!
Cand va aud cu chestia asta ca Volvo nu face masini pentru viteza ci pentru confort si siguranta mi se face greata. Chestia asta cu siguranta a fost candva pentru Volvo atu-ul lor, acum concurenta este la acelasi nivel. Voi sustineti ca e aiurea comparatia, intre o masina stock si una tunata, atunci AMG-ul/ Brabus-ul ce sunt? o masina stock? nu prea cred. Fiecare companie are cate un tunar care-i prelucreaza masinile insa la Volvo nu este un parteneriat asa strans precum cel dintre AMG-Mercedes.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 10:00   #44
mmihai82

Stage 3
 
mmihai82's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 153
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

pai si audi si bmw si mercedes si volvo sunt marci consacrate si fiecare are farmecul ei.din punctul meu de vedere sunt foarte apropiate una de cealalta in ceea ce priveste comfortul,siguranta,tinuta de drum,dotarile,motorizarile.bineinteles ca putem face un top in care una din ele ar iesi pe primul loc iar alta ar fi pe ultimul dar acest top il facem fiecare diferit,mai mult in functie de gusturi.eu acum am un audi de care sunt foarte multumit iar daca ar fi sa o schimb nu m-ar deranja sa-mi iau alt audi cum nu m-ar deranja nici mercedes,nici bmw si nici volvo.am uitat sa adaug saab si cam astea sunt masinile de care ma simt atras.in ceea ce priveste comparatia din acest topic zic eu ca volvo nu poate rivaliza cu rs4(poate doar la performante) pentru ca audi s/rs are ceva istorie fata de volvo...evolve
mmihai82 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 10:03   #45
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Audi RS4 vs. Volvo S40 Evolve

Te pishi pe ea de istorie! Va place sa traiti atata in trecut...Aici vorbim de prezent!
The_Mask is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -