Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-07, 12:57   #16
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

Cum intra subaru in gama asta raspunsul va fi evident, dar numai pe plan de performanta si calitate...dar cum stim, si masinele frantuzesi si italieni sunt cumparate, multore le trebue batai de cap pentru "frumusete"...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 09:03   #17
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

Hai sa lamurim o chestie ... singurul motiv pentru care Renault-ul "a iesit mai un urma" in alte teste chiar si in cel Top Gear este ca ei fac o comparatie all round chiar si in topul lor scria top choice for petrol-heads sau ceva in genul asta ... acest test se refera in primul rand la performante ... raport calitate/pret. Au mai fost si alte reviste britanice (adica nu franceze) care au ales R26 ca cel mai tare hot hatch la ora actuala. Top Gear si in parerea mea sunt foarte comerciali nu ma mai uit de mult timp la ei ca o referinta in domeniu ... poate doar in domeniul entertainment-ului.

Sebastian are si el dreptate cu STI-ul, dar nu prea e ontopic ...
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 21:06   #18
L3on

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 208
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

Sebastiane cred ca tu esti cam complexat pe aici ...in majoritatea posturilor tale se vede o idee de aroganta...pacat ca realizarile tale imi indicau un altfel de om.
L3on is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 22:46   #19
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

Quote:
Originally Posted by L3on View Post
Sebastiane cred ca tu esti cam complexat pe aici ...in majoritatea posturilor tale se vede o idee de aroganta...pacat ca realizarile tale imi indicau un altfel de om.
complex de ... poate ai studi de psihologie , fi explicit eu nu ma supar, dar nici o data nu am avut vre un fel de complex.
Stiu bine ce pot, ce sunt, unde ma situez si consider modestia falsa o perversitate iar modestia in general asa cum spunea marele George Calinescu "o caracteristica a oamenilor mediocri"
Te ascult!
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 14-08-07, 08:57   #20
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

hai mai ... nu mai offtopic-uiti ... daca aveti probleme cu modul de exprimare al lui Sebastian exista PM

mai puneti si voi teste asemanatoare daca aveti
Morro is offline   Reply With Quote
Old 19-08-07, 03:02   #21
bogdan2am

Stage 1
 
bogdan2am's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 21
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

legat de testul ala probabil ca megane are cele mai bune performante. vorbind de viata reala poate ca ar fi o optiune (service poate e mai ieftin la masinile frantuzesti, imi imaginez doar, nu am nici o baza cand zic asta) dar per total nu cred ca sasiul de megane e mai rigid decat cel de focus ST sau ca motorul+quattro de S3 e mai putin performant decat cel de megane. Trebuie avut in vedere ca megane avea cauciucuri Michelin Pilot sport 2 adica dintre cele mai bune cauciucuri de strada, cat priveste clio 197 cred ca raportul cp/tona lsi pretul l-au propulsat pe un nemeritat loc 3 care eu zic ca ar fi trebuit sa fie ocupat de civic type R care e mult mai ieftina decat la noi pt ca se produce in Uk. nici GTi nu a fost bagat in seama dar cred ca imaginea si capacitatile de allrounder nu au fost luate in considerare.
bogdan2am is offline   Reply With Quote
Old 19-08-07, 09:20   #22
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

daca ajung sa ma las influentat de o emisiune comerciala ...
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 11:18   #23
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Fiecare face teste dupa mai mutle criterii. Sebastian dupa alte criterii, Top Gear dupa alte criterii samd.
daca face SEBASTIAN testele precum scrie... sincer n-as vrea sa vad nici un rezultat
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 12:45   #24
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

Quote:
Originally Posted by bogdan2am View Post
dar per total nu cred ca sasiul de megane e mai rigid decat cel de focus ST sau ca motorul+quattro de S3 e mai putin performant decat cel de megane
Aici cred ca te inseli ... sasiul de Megane este recunoscut ca fiind cel mai bun ,de fapt asta e toata smecheria la masina asta impreuna cu LSD-ul cu care vine. S3 si mie mi se pare o masina mai tare ca R26, fara nici un fel de ezitare, dar probabil faptul ca este mult mai scump decat R26 si scoate doar 1 secunda in plus pe circuitul lor de test, in ciuda 4WD si 35 de cai in plus a facut diferenta.

Aceasi poveste si cu Clio, unde motorul chiar nu e cea mai buna varianta, dar sasiul face totul si este foarte laudat cam de toata lumea, mai intereseaza-te ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 15:00   #25
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

la top gear p[arca au comparat astra opc cu gti si cu megane-ul si astra era cea mai rapida deci nu stiu cum de le-a iesit astora in afara top6
iar la 5th gear au incercat sa compare opc cu megane-ul si dupa prima tura megane-ul a fost dus la service pe platforma)) nici asistenta renault n-a stiut ce sa-i faca
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 15:23   #26
PaulMIG

Stage 5
 
PaulMIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,002
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[SKODA]
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

Pacat ca nu e si un poll...
Sper sa nu fie considerat OT dar mai pun niste versusuri poate cunoscute de unii. Clio 197, masina excelenta la banii aia, sasiu f bun, care nu iroseste nici un calut din cati are disponibili. Nu se pune problema ca ii mai buna sau nu ca un gti, gti e allrounder, CTR e mai mult pt track days si rev lovers, iar R26-le chiar daca e cea mai driver's car dintre toate, e si mai user friendly ca altele. Parerea mea e ca depinde si de test, ce fel de masina se cauta, deci nu tre sa va mirati "cum o iesit 197 pe 3?" sau "unde-i CTR-u?", toate-s bune, plus ca nu cred ca sunt multi pe aici care sa le poata valorifica la maxim, deci ramane o chestiune de gusturi... Dac-ar fi sa aleg, poate tot un GTI, asteptam mkVI

https://www.youtube.com/watch?v=r2qHwm0DRzU
https://www.youtube.com/watch?v=BglRC...elated&search=
https://www.youtube.com/watch?v=WKHOLdnpiOk
__________________
PaulMIG is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 21:38   #27
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

mazda ce are?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 21:59   #28
PaulMIG

Stage 5
 
PaulMIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,002
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[SKODA]
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

Are 4 roti si volan. Culmea, (sry de of) peste ocean e considerata mai buna decat noul wrx https://www.youtube.com/watch?v=i6PGMi89qRo dar sunt sigur ca stiai deja. Masina buna dar gusturile nu se discuta, nu-mi inspira nimic designu asta, fara personalitate.
PaulMIG is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 22:12   #29
bogdan2am

Stage 1
 
bogdan2am's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 21
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
mazda ce are?
mazda e de asemenea geniala, am mers mult pe mazda 6 cu motorul de 2.3 si trage bine chiar si cu cutie automata, se pare ca nu e destul de buna in astfel de cercuri.In legatura cu sasiul de megane, nu mi s-a parut niciodata special, nici pe departe atat de reusit ca cel de focus care e absolut perfect dpdv al tinutei de drum. Nu prea contez pe ce zic altii, pana la urma opinia personala, fie ea si gresita, este mai buna decat a lua drept etalon o fraza din revista.
bogdan2am is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 13:11   #30
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: 14 Hot Hatch Test 2007

Ce chestie cu Megane asta...Toata lumea incearca sa-l ridice-n slavi de parca ar da Renault faliment !!! Eu unul dau credit S3-ului si chiar daca sunt foarte multumit de ST-ul meu nu pot sa nu-i dau Caesarului ( a se citi Audi ) ce-i al lui...Cat despre Megane...abia astept sa ma dau cu unul ca sa pot fi obiectiv...Pana atunci Top3-ul meu este altul :
1. S3
2. ST
3. GTI
__________________
I'LL MAKE YOU AN OFFER YOU CAN NOT REFUSE !!!

GodfatherN
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -