Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L
BMW 760Li 104 37.01%
Mercedes S600 104 37.01%
Audi A8 6.0L 73 25.98%
Voters: 281. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-07, 16:09   #61
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

meercedes facea sel-ul ala acum 25 de ani cu piele ,geamuri electrice si alte optionale care pe vremea aia te lasau cu ochii in soare. daca nu ma insel abs-ul tot ei l-au bagat pe masini.poate ma insel in privinta cu abs-ul dar de cand e lumea asta cand zici mercedes bati gandul la eleganta si lux.mercedes clar
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 01:42   #62
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

Quote:
Originally Posted by dark_elder View Post
nu stic cat de logic si normal e k un audi, o masina kre se crede cu pretentii, sa scoata fum dupa 5-6 ani de folosinta. Culmea e k la s-klasse, nici makr la cele vechi de prin 80 nu prea vezi asa ceva.
E .. si eu am C220 cdi din 2001 si recunosc (masina luata de noua, nu forjata ) din cand in cand scoate fum daca o accelerezi m-ai tare, dar dupa ce ai pomenit de turbina la 760Li, eu zic sa te lasi de topicul acesta.

Gabby_ , adevarul ca S-ul a fost din totdeauna pe primul loc, generatia trecuta W220 a fost ceva m-ai slaba, a avut diferite probleme dar cu generatia actuala au revenit in forta.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 08:46   #63
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

Quote:
Originally Posted by dark_elder View Post
Toata lumea vorbeste ca prietenul ala a avut masina aia si e f buna sau nu ii place deloc sau ca masina aia a lui mama
s-a defectat dupa nu stiu cati km...astea sunt toate niste mici pb pe care orice firma le are.
In privinta fiabilitatii audi are mari pb. Merg pe strada cu masina si vad tot mai des la audi-uri
fum negru scos pe esapament,f multa lume vinde audi de 4-5 ani pt k au pb cu consumul
sau cutia de viteze face fitze si tb schimbata,pb des intalnite la audi.
despre bmw pot zice k sunt bune, dar nu sunt prea stabile, mai ales seria 1.
Sa nu mai zicem k in caz de defectiuni costa de te nenoroceste.
O turbina de seria 3 coste in jur de 60 milioane...si se strica rpd dak ii dai in ture.
oare kt costa una de 760Li?
e clar mercedes pe primul loc la fiabilitate.
Noul e klasse a fost testat 6 milioane de km, asa garanteaza firma, si in plus e o firma cu o adevarata traditie in
spate. De exemplu, s-klasse e folosit in proportie de 97% de senatorii/guvernatorii din lume.
Si sa nu mai vorbim...mercedes reprezinta rafinament si respect!
Respect pentru sofer, impune respect in trafic si oriunde mergi cu un mercedes dai impresia de om serios
si ...respectat
Atunci knd parchezi in fatza unui restaurant cu un mercedes toata lumea sare sa iti faca pe plac.Oare de ce?
Iar in final as vrea sa amintesc si de performantele lui S klasse.
Adik nu stiu cum te-ai simti sa mergi pe strada la volanul unui ferrari kre nu are nici makr butoane in interior
doar k sa fie mai usoara si rapida,si sa vina un s-klasse (sufragerie pe roti nu alta) si sa te intreak cu ai sai
380KW si 830 Nm (cuplu de camion).
Oricum in final, Mercedes are de partea sa traditia,renumele, tehnologia si performantele superioare...
Si vorba aia...e Merc
Poate k se apropie BMW cu Audi incet incet de Mercedes...dar knd te dai la un brand asa de mare nu trebuie sa fii
numai la fel de bun ca el. Trebuie sa fii de 10 ori mai bun k sa fii luat in considerare.
De ajuns k sa te convingi nu este sa le vezi pe strada...
Knd am intrat in seria 7 am fost impresionat, knd am intrat in A8 am fost foarte impresionat dar knd am intrat in
noul S...acolo mi-a ramas inima..si in plus nu stiu cat de mult conteaza dak e plin de S alb in buc
Masina se ia k iti place, nu pt k are sau nu vecinul si alte 100 de mii de persoane.
Dar vrei cva c nu are multa lume, nu iti cumperi masina de serie.
Si BMW-ul e foarte scump la intretinere.
In final, e de ajuns sa faci o comparatie chiar si uitandu-te pe net la poze si performante sa realizezi k
S-ul e elita.
Asta e doar o parere subiectiva cu mici parti obiective, luati-o ca atare.






pustiuuuuuuuu
am acasa un audi de prin anii 80 care alerga destul de bine si faca treaba .
si am si mers cu a8 6.0L si stiu ce poate.
am prieten sofer pe 760i si si-a furato de la un a8 rau.
la confort si sigurante sunt egale toate ca au pe ele tot ce se poate pune.
turbina de la 760 nu se strica niciodata pt ca este invizibila.
treci si termina lectiile la matematica si lasa prostiile.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 12:33   #64
Vlako

Stage 3
 
Vlako's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 88
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

mercedesu le da clasa la restu ....nu zic toate is faine A8 , 760 da S`u ii cu cativa pasi inainte !
Vlako is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 12:45   #65
DaThuG
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 62
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

toate 3 sunt masini de masini , dar eu am boala pe bmw , imi place stilul lor la nebunie
DaThuG is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 13:52   #66
dragos_77

Stage 3
 
dragos_77's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 121
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

B M W-ul ESTE SI VA RAMANE MASINA. CINE A AVUT SAU ARE BMW SI A CONDUS SI MERCEDES POATE CONFIRMA
dragos_77 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 13:54   #67
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

Quote:
Originally Posted by dragos_77 View Post
B M W-ul ESTE SI VA RAMANE MASINA. CINE A AVUT SAU ARE BMW SI A CONDUS SI MERCEDES POATE CONFIRMA
am avut si am bmw si pot sa confirm ! mai bine imi iau audi sau vw sau opel !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 13:58   #68
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

dupa mine mercedes ramane cea mai fiabila , rapida , luxoasa si in mai toate termenele de comparatii posibile
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 14:44   #69
dark_elder

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

si am si mers cu a8 6.0L si stiu ce poate.
am prieten sofer pe 760i si si-a furato de la un a8 rau.


Mda...exact ce ziceam...lumea tinde sa vorbeasca din ce a a auzit, vazut sau condus 10 min o masina. Ideea e k exista tot felul de soferi, unii mai buni altii mai putin buni (am vazut cu ochii mei o octavia tour 1.9 TDI facuta varza de un megane 1.6Mpi.Eram in megane) ceea ce denota varietatea soferilor. Deci cel mai bine e sa ramen la statistici, acolo unde mercedes-ul face legea.
Cat despre faza cu "treci si termina lectiile la matematica si lasa prostiile.
" nu pot sa zic dekt k se vede k nu ai facut atata scoala kta vacanta am avut eu. Aici era vorbe de o comparatie intre masini dar vad k bunul simt lipseste de la multi oameni care se cred scoliti si care isi trec la Ocupation :MAD
dark_elder is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 14:51   #70
mmihai82

Stage 3
 
mmihai82's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 153
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

are un vecin un e 220 cdi de 150 de cai masina e din 2003 si scoate un fun cand o calca de nu mai vezi nimic in spate.faza asta cu fumul nu e un argument.depinde cum s-a mers cu masina,ce ulei s-a folosit etc.de exemplu eu am folosit castrol si nu scotea pic de fum iar la ultimul schimb am pus aral si mai scoate ceva fum cand o calc.oricum asta se poate intampla la orice motor diesel deci nu cred ca e un argument.
__________________
No links allowed !
mmihai82 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 15:23   #71
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

masinile din acest versus nu sunt diesel.. asa ca daca un c220 cdi ar scoate fum nu vad cu ce ar putea influenta suprematia lui S600 (da S600 e cea mai tare); in plus in aceasta clasa mercedes nu are decat un diesel..
si acum sa ramanem la limuzine cu V12
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 16:18   #72
dark_elder

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
masinile din acest versus nu sunt diesel.. asa ca daca un c220 cdi ar scoate fum nu vad cu ce ar putea influenta suprematia lui S600 (da S600 e cea mai tare); in plus in aceasta clasa mercedes nu are decat un diesel..
si acum sa ramanem la limuzine cu V12
Vezi k sunt 2 motorizari la clasa S si 3 modele : S320CDI, S320CDI 4Matic , S420CDI
dark_elder is offline   Reply With Quote
Old 10-07-07, 02:18   #73
IamCross

Stage 3
 
IamCross's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 87
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

O mashina lipseshte cu desavarshire, Lexus LS 600h. E cu un cap mai sus decat S-classu' care mi se pare cea mai reusita din cele 3.
IamCross is offline   Reply With Quote
Old 10-07-07, 03:02   #74
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

dark_elder, tare am impresia ca vorbesti din zona abdominala(a se citi "burtologie")... nu stiu cum poti veni cu vorbe de genul "audi scoate fum, audi nu este fiabil"...uite, sa iti spun cateva lucruri, cu motorul cald(250.000km la bord, si real) garantez ca b4-le meu nu fumega...singurele probleme ce le-am avut a fost alternatorul, a2a e pompa de injectie(combustibili procurati de la ROMBUTOI), masina e de 9 ani in familie...ca un S600 din 90 nu fumega, nu ma mir...insa uite-te putin la CDI-uri(de retinut, euro 3), chiar si sub 50.000km...daca e motor rece si ii dai talpa...fumega...perfect normal...si din cate tin minte, marele pierzator la fiabilitate nu a fost audi, ci mercedes... SBC iti spune ceva?? 1200 000 de masini in service...cred ca mai ai nevoie de putina documentatie...
Korne is offline   Reply With Quote
Old 10-07-07, 23:58   #75
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

orice diesel scoate fum.asta nu-i relevant ca daca audi scoate fum este mai naspa.stai linistit ca sunt multe mertz-uri si bmw care scot fum.

oricum S-KLASSE este peste toate
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -