Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L
BMW 760Li 104 37.01%
Mercedes S600 104 37.01%
Audi A8 6.0L 73 25.98%
Voters: 281. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-08, 15:23   #151
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
cred ca ai gresit cand ai tastat BMW, la clasa limuzine de lux, e pe dinafara, are mult de invatat de la audi, si mai ales de la mercedes, un simplu search pentru filme comparative,reviste etc o sa te edifice. Pana atunci, nu mai bate campii
la o intalnire a celor trei CEO ai VAG, BMW si Mercedes, cel al VAG a declarat ca pana in 2011 ar vrea ca Audi sa fie mai bine cotata ca marca premium decat rivalele germane. asta ce inseamna... ca pana si el realizeaza ca au facut pasi mari in sensul asta dar inca mai au mult...
replica celui de la MB a fost ca Audi va deveni un brand premium (cu A in momentul in care va renunta la sistemul Quattro... o masina de calibrul ala nu poate fi confortabila prin prisma faptului ca diferentialele Quattro sunt mecanice si au un sistem destul de invechit (nu zic ineficient) iar asta se va resimti intr-un "-" la confortul la viteze mari...

alta raca pe care o am eu vis-a-vis de Audi (si uneori si BMW mai face asta) e ca folosesc f f multe elemente de la modelele mai mici la "nava amiral"... ori premium exact asta implica, sa ai ceva ce ceilalti nu au... ca de aia dai o palarie de bani pe o asemenea masina...

in plus de asta, MB in anii 70 facea modelul Grosser (prezentat si la TopGear) care era un fel de nava spatiala a timpului, pe cand Audi s-a avantat in jocul asta de abia la sfarsitul anilor 90, iar in momentul acela nu a facut-o prea stralucit... de abia ultima generatie de A8 se poate compara cu rivalele sale... dar pt un impatimit al masinilor (si aici nu ma refer la colectionar de poze de pe internet sau postere, ci un om care stie ce vrea de la masina lui, stie cum trebuie folosita, si a mers cu toate ca sa poata face o comparatie) va taxa aspectele astea la Audi ...
Achim is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 15:55   #152
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

in mare ai un punct bun de vedere, insa audi cu quattro este din totdeauna, oare de ce au bagat recent si merc, si bemeu pe ultima generatie de seria 7 tractiune integrala disponibila?ca sa iasa din clasa premium?cred ca e mai putin important ca se traduce prin oarecare '-' la viteze mari (250?irelevant) fata de avantajele oferite de 4WD.

Si e o diferenta intre cum e cotata si cum sta treaba cu adevarat, ce daca sunt nefesistii de la colt de bloc care ard cauciuc cu seria 3 de o seama cu maicamea si coteaza bemveu ca cea mai super mega tare firma cand in realitate nu mai e chiar asa, era o data poate...

De asemenea toate firmele folosesc mai mult sau mai putin elemente la navele amiral de la modelele mai mici, insa oricum ai pune problema, seria 7 < A8...si bineinteles S Klasse, LS...oricum fanii bmw-ului pot sa zica si sa abereze cat vor, in realitate situatia este ne afectata deci este egal cu 0....o zi buna
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 21:05   #153
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

nu e vba de 250... eu am si un A6 (vezi semnatura daca vrei sa il cumperi ) si se simte faptul ca diferentialele lucreaza kiar si la viteze de 140-160 kmh (diferentialele nu vor fi mereu perfect sincronizate si asta se va resimti intr-un "rontait" la mers "de autostrada")

BMW si Mercedes au introdus sisteme 4x4 dar care sunt ceva diferite fata de quattro... dupa cum ziceam, quattro e mecanic si astfel functioneaza tot timpul (kiar si atunci cand nu ai nevoie) ... ideea e ca s-au introdus aceste sisteme pt ca lumea cauta un condus cat mai simplu, cat mai sigur... nu vor sa ramana impotmoliti, si momentan inca nu se uita la consum ... 4x4 iti trebuie daca mergi pe macadam, la raliu, sau pe varful muntilor prin nameti sau prin zapada de 1m... altfel daca le ai cu cele 3 pedale si doua picioare + colacul din fata, RWD e ceea ce trebuie uite pana si Lamborghini (membru al VAG) o sa scoata o editie de Murcielago, denumita SV care va fi doar spate (ca in anii '90) pt ca oamenii cu adevarat pasionati si priceputi au cerut asta... la fel si Porsche (al membru al grupului VAG) a scos GT3 RS su GT2 doar cu tractiune spate, pt puristi... pt cei care vor Porsche mai mult "de oras" intr-adevar e mai bun un 4x4

repet... nu neg ca Audi nu are un oarecare avantaj cu quattro fata de cumparatorul obisnuit, dar aici vbim de o comunitate de pasionati, nu?!

BMW are o oarecare reputatie nasoala in RO, dar nici Audi nu e departe si in afara nu e vazut asa de premium cum e la noi... in Londra cand vine vba de o masina premium e full de S-Class, Flying Spur si Lexus ...
Achim is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 21:32   #154
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

as cumpara A6-le ala, dar am si 'eu' unul de vanzare deci nu am ce face cu 2 =)...

tot 2005, ~90k km, xenon,piele,mmi basic, dsp sound system,etc
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 20:49   #155
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: BMW 760Li vs. Mercedes S600 vs. Audi A8 6.0L

la clasele de lux, nu inteleg pt ce iti trebuie 4x4!?doar nu mergi prin noroaie, zapada, drum accidentat, macadam...daca nu esti vre-un sange albastru de tre sa mergi exclusiv cu o nava amiral, dar nici in cazul asta pt ca exista jeepuri luxoase mult mai potrivite pt drumuri accidentate!
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -