Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-10, 11:20   #286
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Pai vrei sa zici ca defapt cumparatorul a fost inselat? Cum ramane cu aia care au facut teste si au atins 165-170 si 0-100 cam cat in datele oficiale.
Curios este faptul ca aia cu solenze care au facut aceleasi teste au obtinut viteze ceva mai mari si 0-100 un pic mai bun, asta ce inseamna? Eroare de bord sau ca au fost si ei inselati , masina fiind mai buna in realitate? Si daca era mai performanta in realitate de ce nu au trecut inginerii aspectul asta in datele oficiale ca pe o performanta?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 12:41   #287
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

mai bine ar face acelasi om mai multe teste cu un GTECH pentru 0-100 si viteza maxima si cu Solenza si cu Logan 1.4...si s-ar vedea diferenta..numai ca Solenza cu motor refacut ca sa fie corect si Logan nou.Nu neg ca Loganu nu prinde 0-100 in 13 secunde dar o SuperNova/Solenza sunt sigur ca iau mai repede 100.Au si jantele de 13/14 in loc de 15".
Pai nu stiu de ce nu au trecut daca era mai performanta..ei testeaza viteza maxima si celelalte performante in anumite conditii...de exemplu daca cauti pe net o sa gasesti cum se testeaza masinile pe pista de la Montlhery,in Franta.
Eu cred ca este vorba si de marketing aici.Sa dau un exemplu..Dacia da la Logan DCI 85cp 0-100 in 13 secunde,la fel ca la 1.4 MPI.Dar cei de la Montlhery au scos cu Sandero DCI 85 0-100 in aproximativ 12.5 secunde.La linie ar bate 1.4 mpi sau dci 85??

Last edited by golf3diesel; 27-10-10 at 12:45.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 22:52   #288
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Solenta si SN aprox egale ca si comportament iar loganul nu se compara la comportament dar nici dimensiuni, este mult mai comod inclusiv cand intri si iesi din el.
Off topic cred ca dci-ul bate, la drum intins, sigur bate.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 23:00   #289
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
pai e normal sa nu dea date mai slabe la Logan..trebuie sa isi vanda produsul nu?
Cred ca e doar vorba de idiotenie, indiferenta... asa si la aro cu motor cosworth au dat topspeed 150 si l-au dus unii la 180 real.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 12:21   #290
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Off topic cred ca dci-ul bate, la drum intins, sigur bate.
La consum in mod sigur
Si daca e 85 poate ca si la accelerari dar numai de la tr. a IV a in sus pe undeva prin intervalul 80,100-140 cam atat.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 01-01-11, 12:43   #291
Ryco1

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 22
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Stabilitate, demaraj si consum cel mai bine sta Supernova.Insa tabla si finisarile sunt sub Solenza si Logan.
Ryco1 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-11, 13:41   #292
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

mie imi place mai mult solenza are un aspect mai frumos si e mai bine finisata
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 01-01-11, 21:37   #293
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

dintre cele 3...parerea mea, dupa ce le-am condus pe toate este Solenza cu cutie de SuperNova. O Solenza Scala , chiar si dupa standardele 2010, este o masina absolut decenta pt oras, si o masina foarte ok la cat costa una second-hand in stare buna. Are dotarile minime de bun simt, taxe mici, consum mic si piese ridicol de ieftine.
Recomand Solenza ca prima masina, desi eu nu am primit asa ceva ca prima masina....desi vroiam.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 05:15   #294
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

imi place solenza la condus iar dupa vine loganul si dupa super nova.... le-am condus pe toate
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 09:51   #295
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by cata_golf View Post
mie imi place mai mult solenza are un aspect mai frumos si e mai bine finisata
sunt curios ce inseamna finisaje la tine.....
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 10:53   #296
Dadutu

Stage 5
 
Dadutu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 301
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by Ryco1 View Post
Stabilitate, demaraj si consum cel mai bine sta Supernova.Insa tabla si finisarile sunt sub Solenza si Logan.
ce te face sa crezi ca supernova are stabilitate mai mare decat solenza sau loganul cand e ridicata de c*r ca o caruta?sau demarajul...de unde si pana unde are fi mai bun ,daca cutia de viteze este de generatie mai veche cu rapoartele mai scurte?eu zic sa te abtii decat sa iti dai o parere aiurea ca in cazul de fata
__________________



Dacia Solenza 1.9D, 2004, no A/C, no ABS, no ESP, no EBD = more FUN.
Dadutu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 11:03   #297
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by Dadutu View Post
ce te face sa crezi ca supernova are stabilitate mai mare decat solenza sau loganul cand e ridicata de c*r ca o caruta?sau demarajul...de unde si pana unde are fi mai bun ,daca cutia de viteze este de generatie mai veche cu rapoartele mai scurte?eu zic sa te abtii decat sa iti dai o parere aiurea ca in cazul de fata
SuperNova/Solenza e aceeasi caroserie, motorul este la fel la SuperNova, Solenza, Logan, doar cutia de viteze difera putin...oricum se stie ca SuperNova are cea mai proasta tablarie dintre toate daciile.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 11:18   #298
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
sunt curios ce inseamna finisaje la tine.....
pai nu stiu mi se pare ca e facuta totusi mai calitativ nu cantitativ ca loganul deoarece solenza s-a fabricat in nr mai mic ca loganul si m-i se pare ca are un interior mai bine finisat si exteriorul mai frumos ca la celelate modele mai noi dacia asta e parerea mea...
__________________
Vw Golf mk2 1.6TD 70 CP 1991.
Vw Golf mk3 1.9D 64 CP 1993.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 11:39   #299
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by cata_golf View Post
pai nu stiu mi se pare ca e facuta totusi mai calitativ nu cantitativ ca loganul deoarece solenza s-a fabricat in nr mai mic ca loganul si m-i se pare ca are un interior mai bine finisat si exteriorul mai frumos ca la celelate modele mai noi dacia asta e parerea mea...
nu asta este factorul in care Solenza "ar fi" mai bine finisata ca Loganul faptul ca s-a facut intr-un nr. mic de exemplare...Solenza s-a fabricat putin, pentru ca aveau nevoie de un model intermediar pana sa lanseze Logan-ul, nu s-au incadrat in 2003 pentru lansarea Loganului si au mai amanat cu un an, si au decis sa mai bage repede un model in fabricatie pana la lansarea Loganului...din punctul meu de vedere, Solenza e buna ca masina, dar aspectul nu este peste Logan, aspectul Solenzei e mai patratos si ca SuperNova, interiorul este tot un plastic ieftin ca si al Loganului, facut din doua segmente si scartaie la un anumit timp si foarte simplu. Solenza este doar un mic facelift la SuperNova si sa repare greseala cu haionul, rugina pe la oale etc...
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 12:07   #300
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Mi-a placut Solenza din cauza look-ului ...
Loganul - desi este mai avansat - a fost numit cu porecla frigider...
rpopescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -