Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-09, 23:40   #226
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Nu sunt asa triunghiulare, iar spatele ala chiar daca e nasol nu e atat de nasol si taiat cu flexu ca la Solnita. La ala dupa facelift treaba sta si mai bine.

Btw, stiti cum se numesc cei care au pareri fixe, pareri gresite de altfel, care nici dupa ce li se servesc argumente nu si le schimba ? Si daca tot veni vorba, daca parerile (formate gresit) nu sunt schimbate ce mai faceti pe un forum ? E cam impotriva principiului, aici vii sa mai inveti ceva, in cazul in care stiai ceva gresit sa iti schimbi opinia si sa o insusesti pe aia corecta nu sa continui sa porti ochelarii de cal.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 00:03   #227
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Acest proces de modernizare esuat de fapt e un succes total. Se vede prin prisma vanzarilor. Si vreau sa vad si eu masinile alea noi mai ieftine si MULT mai bune ca Ligheanu. Chiar sunt curios, sa aiba acelasi spatiu interior, portbagaj etc. Cred ca tu cautai ce nu trebuie de la un Sedan low cost conceput pentru familie. Si ai dreptate, chiar nu este varianta de rezerva la nimic, fiinca nu mai are niciun rival in clasa asta care sa coste atat de putin (variantele mai ieftine). Doar la aia full option mai apar variante dar cu minusurile lor, gen Hyundai Accent (interior / portbagaj mai mic, cost sensibil mai mare) sau FIAT Albea care arata a cub mai mult ca Loganul si nu, nu este mai grozava. Daca tu consideri ca o masina sub sigla Dacia, cu "semnatura" Renault care sa fie o mica garantie a calitatii la banii astia (daca era o petarda nu isi permitau sa isi puna numele, se faceau de ras si era anti marketing) se vinde excelent in tara si in afara este o rusine sa fii sanatos.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 01:11   #228
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
ca este peste Solnita la ORICE capitol. Absolut orice capitol, este mult mai reusita, gandita mai mult, este mai sigura, mai bine fabricata, interior mai frumos si mai de calitate, in special la modelul facelift
1.) Mie interiorul mi se pare mult mai frumos la Solenza decīt la Logan pre-facelift. La cel cu facelift arată binişor tapiseria şi feţele uşilor, şi s-a mai dres bordul, īnsă consola centrală tot urītă e. De fapt nu ştiu dacă e corect spus urītă, pentru că nu există nici un design, nici o formă, e doar un dreptunghi, cu butoane urīte. Iar feţele uşilor la Loganul cu facelift au mīnere din plastic ce pare că va umple de greieri maşina. Zic pare, că nu am văzut una uzată, dar m-am urcat la reprezentanţă şi cum puneam mīna pe mīnere pocneau īntr-o veselie. La Solenza mea nu am nici un zgomot. Am avut un singur greiere la casetofonul original, al cărui faţă era dintr-un plastic prost, asemănător cu cel din care sīnt făcute mīnerele la Logan.
2.) Solenza e barcă pe viraje, īnsă tot am īncredere īn ea mai mult decīt īntr-un Logan, pentru că e previzibilă, se simte mai bine. De exemplu am mers cu ambele pe un drum care avea nişte denivelări īn valuri, şi Loganul de destabiliza puternic pe diagonală, adică avea un joc din ce īn ce mai amplu şi brutal pe una din diagonale, īncīt mă simţeam foarte nesigur, īnsă cu Solenza nu s-a īntīmplat nimic, pur şi simplu urma drumul, amortizīnd confortabil denivelările.
3.) Uită-te mai bine la portbagajele celor două, eventual puse alături. Io zic că portbagajul la Solenza, care are hayon, oferă un acces incomparabil cu Loganul, al cărui portbagaj e prost gīndit, şi unde īncurcă braţele capacului.
4.) Cīt despre calitatea construcţiei, pe līngă mīnerele care pocnesc, la Logan sunt mari probleme cu rugina, şi poate să vadă oricine pe forumul Dacia. Vopseaua este proastă, şi probabil şi tabla mai proastă, sau mai prost tratată. Iar īn portbagaj, la Solenza e vopsit normal, chiar şi sub mochetă, pe cīnd la Logan e dat din zbor. Sunt destule cazuri īn care la Logan, ligheanul unde stă roata de rezervă are rugină pe toată suprafaţa. Celelalte puncte unde apare rugina rapid sunt aripile spate, īn faţa roţii, şi deasupra parbrizului.

Īn concluzie, problema cu rugina e de departe cea mai mare, şi sincer īmi pare rău. E păcat, şi cred că e cea mai mare problemă, şi cel mai mare obstacol īn a achiziţiona un Logan. O aripă o schimbi mai uşor, dar cu plafonul e mai greu...

http://www.antena3.ro/Dacia-scoate-i...27522_ext.html

Cāt despre reclamaţiile clienţilor Dacia referitoare la apariţia ruginei pe caroseria de Logan, preşeintele Dacia spune că de vină sunt: excrementele păsărilor. „Acestea sunt foarte acide şi au un efect coroziv. La unele expertize tehnice, excrementele erau vechi de cāteva săptămani şi, de aceea, caroseria a avut de suferit”, susţine Fourmont.
raman is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 01:59   #229
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Rectific, era un singur caz cu ligheanul roţii de rezervă ruginit. Mai joacă memoria feste, aveam impresia că erau mai multe. Am uitat să precizez că au fost şi destule probleme cu garanţia de 6 ani pt ruginire, plus cazuri cu rugină sub chedere.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_4660.jpg
Views:	134
Size:	122.4 KB
ID:	1013293   Click image for larger version

Name:	IMG_0126.jpg
Views:	124
Size:	414.6 KB
ID:	1013294   Click image for larger version

Name:	1JPG.jpg
Views:	138
Size:	202.1 KB
ID:	1013295  

Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	123
Size:	160.1 KB
ID:	1013296  
raman is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 07:51   #230
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Acum inteleg de ce in ciuda tuturor argumentelor aduse, tot Solenza e mai sigura. PENTRU CA TE SIMTI TU MAI SIGUR IN EA ! Chiar daca una are 3 stele si a fost testata, si alta a fost testata...nema, important e ca ma simt eu mai sigur in ea.

In cazul asta baietii, Oltcit Poweh, ca ma simt eu mai sigur in ea decat in Laguna 3 care are 5 stele.

Credeam ca pana la urma forumurile sunt facute pentru ca mai multi oameni sa se sfatuiasca si sa poarte o discutie productiva, care sa il ajute si pe cel care o citeste peste un an, sa se hotarasca ce e mai bun, Solenza sau Logan, insa argumentele cu "nu conteaza ce indice de siguranta are, ma simt eu mai sigur in ea", la fel ca si "bmw e bmw" nu vad ce avantaj aduc acestei discutii.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 08:33   #231
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by raman View Post
1.) Mie interiorul mi se pare mult mai frumos la Solenza decīt la Logan pre-facelift. La cel cu facelift arată binişor tapiseria şi feţele uşilor, şi s-a mai dres bordul, īnsă consola centrală tot urītă e. De fapt nu ştiu dacă e corect spus urītă, pentru că nu există nici un design, nici o formă, e doar un dreptunghi, cu butoane urīte. Iar feţele uşilor la Loganul cu facelift au mīnere din plastic ce pare că va umple de greieri maşina. Zic pare, că nu am văzut una uzată, dar m-am urcat la reprezentanţă şi cum puneam mīna pe mīnere pocneau īntr-o veselie. La Solenza mea nu am nici un zgomot. Am avut un singur greiere la casetofonul original, al cărui faţă era dintr-un plastic prost, asemănător cu cel din care sīnt făcute mīnerele la Logan.
2.) Solenza e barcă pe viraje, īnsă tot am īncredere īn ea mai mult decīt īntr-un Logan, pentru că e previzibilă, se simte mai bine. De exemplu am mers cu ambele pe un drum care avea nişte denivelări īn valuri, şi Loganul de destabiliza puternic pe diagonală, adică avea un joc din ce īn ce mai amplu şi brutal pe una din diagonale, īncīt mă simţeam foarte nesigur, īnsă cu Solenza nu s-a īntīmplat nimic, pur şi simplu urma drumul, amortizīnd confortabil denivelările.
3.) Uită-te mai bine la portbagajele celor două, eventual puse alături. Io zic că portbagajul la Solenza, care are hayon, oferă un acces incomparabil cu Loganul, al cărui portbagaj e prost gīndit, şi unde īncurcă braţele capacului.
4.) Cīt despre calitatea construcţiei, pe līngă mīnerele care pocnesc, la Logan sunt mari probleme cu rugina, şi poate să vadă oricine pe forumul Dacia. Vopseaua este proastă, şi probabil şi tabla mai proastă, sau mai prost tratată. Iar īn portbagaj, la Solenza e vopsit normal, chiar şi sub mochetă, pe cīnd la Logan e dat din zbor. Sunt destule cazuri īn care la Logan, ligheanul unde stă roata de rezervă are rugină pe toată suprafaţa. Celelalte puncte unde apare rugina rapid sunt aripile spate, īn faţa roţii, şi deasupra parbrizului.

Īn concluzie, problema cu rugina e de departe cea mai mare, şi sincer īmi pare rău. E păcat, şi cred că e cea mai mare problemă, şi cel mai mare obstacol īn a achiziţiona un Logan. O aripă o schimbi mai uşor, dar cu plafonul e mai greu...

http://www.antena3.ro/Dacia-scoate-i...27522_ext.html

Cāt despre reclamaţiile clienţilor Dacia referitoare la apariţia ruginei pe caroseria de Logan, preşeintele Dacia spune că de vină sunt: excrementele păsărilor. „Acestea sunt foarte acide şi au un efect coroziv. La unele expertize tehnice, excrementele erau vechi de cāteva săptămani şi, de aceea, caroseria a avut de suferit”, susţine Fourmont.
Probleme cu rugina (posibile) sunt la modelele inainte de 06. De asta pe toti posesorii de lighean inainte de 06 ii cheama la reprezentanta sa le bage nu stiu ce ulei / ceara in praguri si sa le puna la aripi niste chestii din plastic pentru a preveni asta. Cat despre faptul ca la pre facelit tu consideri interiorul mai urat...sa fim seriosi. Ori esti prea subiectiv ori gusturile sunt putin ciudate. Cu siguranta daca am face un poll unde NU ar vota posesorii de lighean / solnita, chiar in afara, interiorul de pe Logan indiferent care ar castiga detasat. Dreptunghi sau nu oricum arata mult mai bine si tema de culori la fel. Nu e doar un plastic in tot interiorul de o culoare ciudata si ordinar la atingere in toata masina. Nici nu prea arata a interior din sec XXI cel de pe Solenza.

Este drept ca mai scartie cate un plastic dar asta doar dupa multi KM si nu este neaparat. LA om masina noua este imposibil si problema asta exista si la Solenza la o scara mai mare. E drept ca Loganu are plastice cam proaste, ca toate masinile de genu la banii astia. Doar nu vrei sa ai materiale ca pe S KLasse, insa la Solenza este si mai prost si indiferent cat de subiectiv esti poti sa remarci usor asta. Referitor la "greieri" sunt destule taxiuri cu Logane, cu sau fara facelift si o sa fii surprins ca multe din alea cu km multi nu au nicio "insecta" prin interior. Totul se rezuma la cum il intretii insa daca as avea de pariat pe Logan sau Solenza amandoua noi si care urmeaza a fi folosite in conditii similare cu siguranta as pune banii pe Logan care s-ar mentine mai bine pe o perioada mai mare e timp. Bineinteles ca si exagerarile "crase" sunt la ordinea zilei. Chiar daca sa zicem ai prins un exemplar mai prost de Logan la care mai scartia putin cate ceva, din spusele tale "pocneau" intr-o veselie. Hai sa fim seriosi...mai aveai putin si spuneai ca si daca te faceai ca pui mana pe ele pocnesc. In cate ligheanuri am mers in mare parte taxi nu am intampinat asta si brusc apare acum.

Referitor la portbagaje, Ligheanul are 505 sau 510 litri. Solnita cat are ? Prost gandit, prost gandit dar tot bagi toata casa in el. Am o ruda care si-a schimbat Loganu pe un Hyundai Accent si cam plange dupa spatiul interior al loganului si dupa portbagaj. Tot soferita zicea ca loganul i se parea mai stabil, asa ca astea sunt basme cu "foarte nesigur" si fel de fel de oscilatii pe diagonala in timp de Solenza merge mai bine. Ar fi fi imposibil tehnic, Solnita a fost un fel de exercitiu, vanduta doar aici. La Logan s-au petrecut mult mai multi ani in dezvoltare, testare ca sa poata fi vandut in jdemii de tari. Si se pare ca au succes, chiar foarte mare. Daca le iei de la un cap la altul, exterior / interior si nu incepi cu fanboysme fara vreo legatura cu realitatea doar pentru ca esti posesor de X o sa vezi ca Loganul este mult mai gandit si mai bine inchegat.

Vopseaua nu e deloc proasta, cel putin aia metalizata atata timp cat proprietarul nu este bou si nu isi bate joc de ea, tine mult si bine. Iar rugina daca proprietarul tot bou este poate sa apara si la mama masinii, nu ai ce sa ii faci. Dar in cazurile astea ciobanianu de proprietar e de vina nu masina.

Last edited by _anaconda_; 20-07-09 at 08:40.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 15:28   #232
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Cat despre faptul ca la pre facelit tu consideri interiorul mai urat...sa fim seriosi. Ori esti prea subiectiv ori gusturile sunt putin ciudate.
Sīnt foarte serios. Cine vrea să se lămurească cu privire la design-ul interior să se urce īn SLZ şi īn Logan pre-facelift, facelift, şi apoi să-şi creeze opinia, că din poze nu-ţi dai seama. Şi io dacă aş fi văzut doar pozele aş fi crezut că Loganul arată mai bine, dar īn realitate arată mai rău. Īn plus tu ai pus doar poze cu interiorul de la facelift, care este muuult mai bun decīt la pre-facelift.

Quote:
E drept ca Loganu are plastice cam proaste
Pentru greieri, plasticul de pe feţele uşilor de la Logan pre-facelift era mai bun. Cel cu facelift arată mai bine, īnsă cred că va cīnta. Io am spus că mīnerele pocnesc cīnd pui mīna pe ele, atīt, nu alte părţi. Deci nu era vorba de toate, iar tu probabil ai mers cu Logan-uri pre-facelift. Am mers şi eu cu de-alea şi nu pocnea nimic, şi nici greieri nu am auzit. Cu greierii Loganul stă foarte bine, spre deosebire de f multe maşini străine, considerabil mai scumpe.

Quote:
Probleme cu rugina (posibile) sunt la modelele inainte de 06.
Rog pe cei interesaţi de adevăr să intre pe forum Dacia şi să vadă acolo cīt sīnt de posibile, la maşini de doar 1 an vechime, şi cum se īngrozesc posesorii, dintre care unii mai au 5 ani de plătit la ele, şi se īntreabă dacă mai ţine tabla pīnă cīnd termină de plătit, şi să vadă şi problemele cu garanţia. Şi se īntīmplă la maşini şi de după 2006. E pur şi simplu bătaie de joc din partea francezilor.

Quote:
Am o ruda care si-a schimbat Loganu pe un Hyundai Accent si cam plange dupa spatiul interior al loganului si dupa portbagaj
Cred şi eu că plīnge după Logan, şi eu aş plīnge, dar ce legătură are cu Solenza, care are portbagaj mult mai mare decīt Accent? īntre Logan şi Solenza aş 'plīnge' după hayon-ul Solenzei, sincer...

Quote:
Vopseaua nu e deloc proasta
Dacă sare uşor, dacă se cojeşte, dacă apar īnflorituri cu rugină de dedesubt, cum se cheamă că este? Şi tabla la fel. De ce nu se īntīmplă la fel şi la o scară atīt de mare la maşinile străine? (bineīnţeles că sīnt şi excepţii, cum ar fi Fiat, īn special Grande Punto, sau Kia C'eed, ba chiar şi Golf 5, mai ales astea luate din Romānia).

Quote:
Iar rugina daca proprietarul tot bou este poate sa apara si la mama masinii
Hai să mai tăiem coada ursului. Dacă este bou şi dă cu şmirghel, sau aruncă cu pietre īn maşină, sau cum?

Īn īncheiere vreau să spun că cel mai bun lucru la Solenza pentru mine este vizibilitatea. E foarte foarte uşor de condus, te īncadrezi foarte bine. Şi al doilea e lipsa unei console centrale care să curgă spre spate şi care să-mi ţină piciorul fix īn volan, dar asta oferă şi Loganul.
Īmi pare rău de problema cu rugina la Logan, pentru că altfel l-aş prefera īn detrimentul multor maşini străine, care sunt făcute īn spiritul consumismului şi nu mai ţin ca cele de acu cīţiva ani, la nici un capitol.
raman is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 15:55   #233
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Ce ai omis tu este faptul ca si Solnita are plastice ordinare, chiar mai proaste ca la Logan. Nu am intalnit o masina noua la banii astia care sa nu aiba plastice cam proaste, dar ce vrei la cateva mii de euro ?

Astea cu saritu, cojit, inflorituri...SF. Daca masina este intretinuta cat de cat astea nu apar veci. Am vazut ligheane cumparate atunci cand au aparut deci au o varsta si vopseaua (metalizata) arata foarte bine. Dupa cum am spus nu e vina masinii ca proprietaru e cioban.

PS: Interiorul la facelift este mai frumos dar diferenta nu este asa mare, nu e "Muuult" mai frumos.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 16:21   #234
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Primele apărute poate erau mai bune la capitolul tablă-vopsea, dar pe urmă s-a stricat treaba. Aşa era unu cu o Nova din '96 parcă, de culoare verde, cu vopsea bună, şi nu avea absolut deloc rugină.

Quote:
Astea cu saritu, cojit, inflorituri...SF
Iată 'SF-urile' : http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=36746&st=0

Te bănuiesc că vrei să aperi valoarea la revīnzare la Logan.


Putem face şi poll cu privire la design dacă vrei tu, pe mine mă interesează prea puţin. Mai degrabă şi mai rapid e să pun nişte poze.

Şi e discutabil şi cu exteriorul, care arată mai a maşină, plus potenţialul de tuning, ca să mai lungim thread-ul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	5_2.jpeg
Views:	181
Size:	69.0 KB
ID:	1014266   Click image for larger version

Name:	renault-logan-interior.jpg
Views:	140
Size:	28.9 KB
ID:	1014267   Click image for larger version

Name:	dacia-logan-picture-3-mare.jpg
Views:	99
Size:	38.5 KB
ID:	1014268  

raman is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 16:31   #235
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Loganul care se vinde acum este facelift deci in mod normal pe ala trebuia sa il pui. Dar ca si cum asta nu ar fi fost suficient ai pus unul la un logan mediu echipat, ce te-a retinut sa pui unul de Prestige ?

Referitor la thread-ul ala este exact ce ziceam (50% offtopic, unele balarii si cateva cazuri). Niste masini ghinioniste si / sau proprietari care nu le-au ingrijit nu inseamna ca masina e de vina. Poti numara cazurile de acolo si bazat pe sutele de mii de masini vandute nu imi lasa impresia de problema generala.

PS: M-ai prins cu revanzarea la lighean, am o adevarata flota acasa si doresc sa o vand =)))

PS2: Din spusele alora de la Dacia unele din primele loturi aveau un risc ridicat la rugina. Deci eventual treaba s-a imbunatatit pe parcurs. Si atata timp cat ai 6 sau 7 ani garantie la asta si e un caz la nu stiu cate jdemii de masini putin imi pasa.

PS2: Dupa cum am mai spus cei de la Dacia de cheama sa iti bage ceara in praguri si sa iti puna niste "aparatori" de platic pe aripi in cazul in care esti unul din cei cu masinile cu risc mai mare de a aparea rugina. Gratis.

LE: Un topic similar cu solnita oare nu exista ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	interior_prestige.jpg
Views:	102
Size:	30.6 KB
ID:	1014289  

Last edited by _anaconda_; 20-07-09 at 16:42.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 16:41   #236
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Ba tocmai că se vīnd ambele variante, şi tot thread-ul s-a vorbit de ambele tipuri de Logan, aşa că poza e f relevantă. La varianta de echipare chiar nu m-am mai gīndit. Arată altfel? Cred că are doar capac la airbag. Sīnt vederi de ansamblu, şi asta contează. Astea-s pozele pe care le-am găsit acuma rapid.

Bine că mi-am adus aminte că acu vreo 2 săptămāni am vorbit cu un amic care vroia Logan pentru tatăl său, şi a fost la un service unde i-au zis ăia că au avut 2 Logan-uri la dezmembrat, de circa 1 an vechime, şi la ambele podeaua sub şofer era ruginită tare, că intra şurubelniţa prin ea.
raman is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 08:41   #237
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Acuma sa fim seriosi, daca era de o varsta cu Dacia 1300, avea timp sa ajunga intr-un asemenea hal, daca nu nu pot sa imi dau seama cum sa ajunga la o exagerare de genul intr-un an. Nici daca statea in mediu salin cu umiditate mare si nu ajungea asa.

E ca vorba aia: daca 10 iti zic ca e bun, e ok, dar daca vine unul si zice ca nu e bun, imediat iti schimbi parerea si il crezi pe ala.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 16:07   #238
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

cred ca doar cei care au condus suficient ambele masini isi pot forma o parere obiectiva.si eu credeam ca dacia 1310 ii da "fum" pe demaraj unui logan pana cand am vazut cum e sa conduci un logan,cum sa ai frane sigure,confort,tinuta buna de drum,etc. solenza inca nu am condus dar cred ca intre aceste 2 masini solenza si logan diferenta e doar la design, si poate putin la confort in rest cu ambele ajungi la destinatie transpirat si cu o oboseala mentala daca e vara si nu ai AC,in ambele simti o nesiguranta la peste 130km/h,in ambele esti intrecut daca isi pune mintea unul cu bmw cu tine si la ambele nu mai auzi radio daca treci de o anumita viteza.
chiar nu-si are rostul desemnarea unei castigatoare, oricare dintre ele ar fi,ambele sunt 2 masini banale de familie dar mult peste dacia 1310,aro,oltcit,lada sau alte "masini" de acest gen

Last edited by aleks; 23-07-09 at 13:38.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 10:24   #239
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

de ce se sterg posturi aici(care nu contin jigniri sau altele)?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 13:39   #240
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
de ce se sterg posturi aici(care nu contin jigniri sau altele)?
Eu am gresit, am vrut sa-l editez ca sa scot quote-ul la un post sters si l-am sters cu totul, impreuna cu celelalte. Mea culpa.
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -