Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-10, 16:35   #271
j0e_black

Stage 3
 
j0e_black's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 86
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

ca performante, solenza este peste logan. Am o solenza 1.4 si am facut la liniute cu logan 1.4, logan 1.6, sandero 1.4. Nu vreau sa laud solenza pt ca am eu(bine,mai mult merge taica-miu cu ea, eu am un bertone 2.0T), dar am condus si logan si sandero si solenza se infige cel mai bine. Intradevar la capitolul dotari si design interior (doar interior) loganul sta mai bine.
__________________
I AM LEGEND !
j0e_black is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 15:01   #272
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by j0e_black View Post
ca performante, solenza este peste logan.
Cam in ce procent? 1%, 2%, 5%...20% ?

Quote:
Originally Posted by j0e_black View Post
la capitolul dotari si design interior (doar interior) loganul sta mai bine.
Si vazuta din spate solenza e mult mai frumoasa, nu?Nu vorbesc de diferite bodykituri ci de cum au iesit ele din fabrica
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	logan-facelift-spate.jpg
Views:	89
Size:	16.4 KB
ID:	1664932   Click image for larger version

Name:	dacia_solenza-2.jpg
Views:	98
Size:	106.1 KB
ID:	1664933  
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 15:54   #273
j0e_black

Stage 3
 
j0e_black's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 86
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Cam in ce procent? 1%, 2%, 5%...20% ?


Si vazuta din spate solenza e mult mai frumoasa, nu?Nu vorbesc de diferite bodykituri ci de cum au iesit ele din fabrica


Daca ar fi sa faci un sondaj de opinie, cred ca in jur de 65 % vor zice ca solenza arata mai bine solenza vs. logan (2004 2005)

Ma intrebai de procent solenza 1.4 vs logan 1.4 acelasi an solenza este cu app 15% mai performanta. Asta este parerea mea - le-am condus pe ambele. Acum fiecare are dreptul lui la opinie, dar realitatea asta este>
j0e_black is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 16:01   #274
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Eu zic ca in jur de 13, 5 % . Deci ai gresit
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 17:20   #275
AlexSpeed

Stage 3
 
AlexSpeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 161
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

solenza si supernova bat loganul de 1.4 din cauza greutati! iar intre solenza si supernova nu e mare diferenta! si da solenza arata cel mai bine.
AlexSpeed is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 13:02   #276
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Asa cred si eu, am mai zis, ca per total solenza arata mai bine, dar as prefera ca spatele sa aiba neaparat alt spoiler, faruri modificate, scoasa roata de rezerva si "plasa" aia care sustine rezerva ca arata rau de tot zici ca o bucata de gard de sarma de pe un santier si se vede urat cand esti in masina din spate. Din lateral, din fata arata mai bine solenza dar spatele stock niciodata. Nici macar fata de logan ph1.
Ca masa proprie masinile sunt apropiate, probabil ca solenza "full" sa fie chiar mai grea putin ca un logan "chel". Dar cum la noi cele mai multe masini sunt "chele"...

*J0e black, 15% ar insemna sa prinda suta in vreo 11s si la topspeed solenza sa atinga vreo 190/h
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DaciaSolenzaSport03_640x480.JPG
Views:	106
Size:	216.5 KB
ID:	1666369  

Last edited by lord_wader; 22-09-10 at 13:06.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 19:51   #277
j0e_black

Stage 3
 
j0e_black's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 86
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Asa cred si eu, am mai zis, ca per total solenza arata mai bine, dar as prefera ca spatele sa aiba neaparat alt spoiler, faruri modificate, scoasa roata de rezerva si "plasa" aia care sustine rezerva ca arata rau de tot zici ca o bucata de gard de sarma de pe un santier si se vede urat cand esti in masina din spate. Din lateral, din fata arata mai bine solenza dar spatele stock niciodata. Nici macar fata de logan ph1.
Ca masa proprie masinile sunt apropiate, probabil ca solenza "full" sa fie chiar mai grea putin ca un logan "chel". Dar cum la noi cele mai multe masini sunt "chele"...

*J0e black, 15% ar insemna sa prinda suta in vreo 11s si la topspeed solenza sa atinga vreo 190/h

chiar am atins 190 km/h cu solenza la un an dupa ce am luat-o (cel putin asa arata kilometrajul masinii - facusem si o poza - sa vad dc o mai gesesc in calculator)
Oricum loganul n-are nici o treaba la liniute- i-l face solenza din orice pozitie. Nu vorbesc aiureli, chiar am facut liniute cu destule logan-uri, si le-am facut pe toate.
j0e_black is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 20:34   #278
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by AlexSpeed View Post
solenza si supernova bat loganul de 1.4 din cauza greutati! iar intre solenza si supernova nu e mare diferenta! si da solenza arata cel mai bine.
diferenta dintre Supernova si Solenza e ca Supernova are ambreajul mai mare iar comanda lui e hidraulica fata de solenza care are cablu la ambreaj, e posibil si cutia de viteze sa fie diferita asta nu stiu sigur, dar majoritatea posesorilor care au solenza si au condus supernova spun ca supernova are demaraj mai bun
Relu_GTT is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 21:54   #279
aleXpeed

Stage 5
 
aleXpeed's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 314
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Acum depinde ce comparati, cand va referiti ca Loganul 1.4 trage mai prost ca orice Solenza 1.4, vorbim strict de versiunile chele chele, da? Desii as fi in dubii, desi Solenza are jante pe 13", parca are treptele mai lungi, iar Loganul desi are jante pe 15" ar avea cutia mai scurta, nu aveti vreun versus Logan chel 1.4 vs. Solenza cheala 1.4? Ca si Loganul chel 1.4 imi place cum trage. Ca daca iei un Logan 1.4 cu servo-directie si aer conditionat vs. Solenza cheala (nici macar turometru), normal ca Solenza trage mai bine. Solenza o consider o masina buna, fiabila, care nu cade ca Dacia veche (e valabil si pentru SuperNova sau Logan), insa fata de Logan, Solenza este inghesuita in interior, nu poti sa spui ca Solenza este mai buna decat Logan din toate punctele de vedere, este conceputa pe baza Novei care e facuta din 1995 doar ca mai imbunatatita estetic si functional insa confortul a ramas cam acelasi (Solenza au avut aer conditionat + servo-directie si geamuri electrice fata, unele versiuni). Loganul a aparut in 2004 si nu se bazeaza pe nicio caroserie mai veche, este mai bine gandita, e si normal.

Legat de SuperNova, stiu ca au fost unele cu cutie de Laguna, alea ar fi tras foarte bine.

Last edited by aleXpeed; 22-09-10 at 21:56.
aleXpeed is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 10:53   #280
p1Tz1

Stage 5
 
p1Tz1's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 509
Member of:
[VW]
Talking Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pret de achizitie normal ca e mult mai mic la SN ca doar nu se compara, dar cum nu prea mai gasesti noua nu se pune. Doi la mana despre ce logan vorbesti ? Probabil 1.5 dCi 70CP sau 1.4 MPI...la 1.6 16V 105 CP cred ca nu are rost si tind sa cred ca si 1.6 90CP este in fata fara prea mari probleme. Pe 402M intre masini de genu aerodinamica nu conteaza mai deloc + ca la capitolul asta amandoua stau cam la fel. (nu tocmai ideal).
in primul Rand ERa vb daca esti putin aTEnT despre motoare 1.4 la fiecare dintre masini nu 1.5 1.6 si parerea mea ca la motoarele 1.4 nu se compara niciuna cu solEnZa ... am mers si cu logan si cu sn dar solenza se simte altfel acum fiecare dintre noi am mers cu masini diferite .... dar parerea mea este ca solEnZa este no1
__________________
FAne TuNinG & CaZanul Cu Tuica
p1Tz1 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 19:02   #281
mada_10

Stage 2
 
mada_10's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 57
Talking Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

solenza pentru ca e mult mai frumoasa
mada_10 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 19:38   #282
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Solenza e cea mai buna dacie facuta vreodata la Colibasi, am vazut o Solenza cu 400.000 la bord si merge ff bine. Ca performante e mai buna ca Logan 1.4 si mai frumoasa, atat exterior cat si interior.

- Supernova cu comanda hidraulica la ambreaj??? eu nu am vazut la Supernova cum e cu ambreaju, ele sunt bune, dar au probleme cu etansarea usilor si a haionului din spate, intra apa si tablaria e cam nenorocita se mananca repede.

Am vazut multi sustinatori, Solenza, Solenza...
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 23:22   #283
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Ca performante e mai buna ca Logan 1.4 si mai frumoasa, atat exterior cat si interior.
Si cu toate acestea producatorii dau topspeed si timpi 0-100 identici. Cei mai multi de pe forum spun ca solenza e mai rapida, un pic. La exterior practic solenza e un logan in miniatura, nu vad ce ar fi mai frumos la ea in afara de fata masinii.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 08:16   #284
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Si cu toate acestea producatorii dau topspeed si timpi 0-100 identici. Cei mai multi de pe forum spun ca solenza e mai rapida, un pic. La exterior practic solenza e un logan in miniatura, nu vad ce ar fi mai frumos la ea in afara de fata masinii.
luand in considerare ca totusi daca zici ca Solenza e logan in miniatura...Loganul s-a inspirat din design-ul Solenzei. Si motoarele sunt indentice 1.4 8V - 75 cp. Ce diferenta e intre Solenza si Logan, este greutatea..Solenza e mai usoara si putin mai aerodinamica decat Logan. La stabilitate ii da clasa loganului...
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 10:39   #285
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Dacia SuperNova vs. Dacia Solenza vs. Dacia Logan stock

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Si cu toate acestea producatorii dau topspeed si timpi 0-100 identici. Cei mai multi de pe forum spun ca solenza e mai rapida, un pic. La exterior practic solenza e un logan in miniatura, nu vad ce ar fi mai frumos la ea in afara de fata masinii.
pai e normal sa nu dea date mai slabe la Logan..trebuie sa isi vanda produsul nu?
golf3diesel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -