Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-13, 21:13   #46
Adrians88

Stage 2
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 38
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Adriane, nu stiu cum conduci tu, dar din ce spui cred ca e un stil de condus copiat de la altii si nu al tau, ca sa simti motorul. 7-8% e mult in oras pentru un diesel de generatie mai noua ca 1.7 CDTI. Eu cu golf-ul meu 5, cu motor de 1.9 TDI, generatie mult mai veche, si mult mai gurmand am scos 6.5 % in Budapesta saptamana trecuta si am circulat vreo 400 km numai in oras, si e Budaesta unde sunt 5 semafoare pe fiecare strada in 50 de metri
my friend, fara suparare insa Budapeste este pistol cu apa fata de Bucuresti si "fara suparare" insa am trecut destul de des prin budapesta
Pe timp de ploaie din fata de la casa poporului pana la P-ta Muncii nu cred ca apuci sa dai treapta 3 intre orele 17-19.

PS: sper sa se duca ploaia cat mai repede ca au aparut toti retarzii pe strazi cu masini ....


@ ionut_cluj
este parte dintr-un articol de pe buhnici.ro, mecanicul meu mai aduce masini din UK pt piese/vanzare in .ro si spunea ca majoritatea masinilor au nr de km dati inapoi ...
Adrians88 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 21:19   #47
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by Adrians88 View Post
@ ionut_cluj
este parte dintr-un articol de pe buhnici.ro, mecanicul meu mai aduce masini din UK pt piese/vanzare in .ro si spunea ca majoritatea masinilor au nr de km dati inapoi ...
In Romania, da! In alte parti... nu prea ii dau dreptate
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 21:25   #48
Adrians88

Stage 2
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 38
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

pai vorbim de minunata romanika ...
Adrians88 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 21:37   #49
algabone20

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 39
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Aberatii si neadevaruri spuse de un neavizat atat in domeniul auto cat si in comertul cu autoturisme si mecanismele care duc la uzura masinii.
Singura lui performanta e ca a reusit sa fie arestat odata.
Nu ma refer la tine, Adrians, ma refer la asta de se crede clarkson.

*Belgia si Olanda sunt piete mult mai bune pentru autoturisme, pentru ca acolo (cel putin inca) nu se practica manevrarea kilometrajului.
*Olanda dispune de un site si o aplicatie pe mobil unde poate fi verificata istoria oricarei masini inmatriculate in tara respectiva, pe baza numarului.
*"mai tineam una pentru un tip care e pe drum". NICIODATA un neamt nu iti va vinde o masina care e rezervata deja de altcineva. NICIODATA!
*"Trebuie să stai cu săptămānile pe mobile.de pānă ochești un dealer specializat pe marcă și model." POVESTI! In primul rand nu exista dealeri specializati pe "model", numai pe unele marci. In al doilea rand, la cate reprezentante si dealeri cu traditie au pagina pe mobile.de, poti sa gasesti cam orice masina te intereseaza in maxim maxim 2 ore. "Cu saptamanile" stau doar paranoicii.
Nici eu nu inteleg de ce nu sunt credibili km ai masinilor din Belgia si Olanda in ideea in care sunt un sfert din suprafata Romaniei, cat sa mergi cu masina ca doar nu te invarti in jurul ei.
in Germania e altceva......
algabone20 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-16, 14:06   #50
Andrei030899

Stock
 
Join Date: Mar 2016
Posts: 1
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Prietene, vorbesti in necunostinta de cauza:
1. Opelul nu are cum sa fie mai stabil decat Focus pentru ca opelul are punte pe spate in schimb focus-ul suspensie independenta
2. Exagerezi cu costul dublu de intretinere, intr-adevar este mai mare, dar nu dublu.
Andrei030899 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-16, 15:36   #51
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

1.6 TDCI vs 1.7 CDTI.. niciuna.

Nu se merita decat daca faci f multi km sa zici ca ai economisit la combustibill.

In rest, cu ambele vei avea la un moment dat probleme cu volanta (2500-3000 ron) injectoare (100E reconditionare/buc) EGR, DPF, bujii.. si asa mai departe. Piese scumpe care la benzinare nu prea pica sau sunt mult mai ieftine.
Zgomot in masina, trepidatii, caldura iarna mai greu.. si alte neajunsuri.

Mai bun un motor pe benzina. 1.6 Ti-VCT de 115cp de pe focus ca exemplu
__________________
Leon 2004 1.6 16V

Ex Ford Focus 2001 1.4 16V

Ex BMW e36 1994 316i Compact
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 17-05-16, 12:15   #52
Cristian.Adochitei

Stock
 
Join Date: May 2016
Posts: 3
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Va salut.
Eu am astra H GTC de 150cp si in afara de faptul ca in linie dreapta mananca asfaltul, confirm problemele:
- din cauza puntii spate, e mai instabila decat concurenta cu susp indep (compar cu golf V al lui taica-miu, care are si garda mai joasa). Cu un bagaj in portbagaj se rezolva partial problema.
- probleme cu DPF doar DACA nu intretii motorul cum trebuie (sa ai EGR curat, uleiul potrivit ACEA C3). Un update de soft la ECU din 2011 este necesar pt corectarea procedurii de regenerare. Ca fapt divers, trebuie sa fii complet atehnic (sa fiu elegant) ca sa infunzi complet DPF-ul incat regenerarea automata sa nu mai functioneze. Eu n-am reusit asta in 255.000km.
- doua amortizoare fata Sachs IDS+ controlate electronic: 2200 lei.
In rest, masina e in regula:
- consider ca in special zona ceasurilor arata mai bine decat la Focusul pre-2010 (am un amic cu Focus 2006)
- ambreiaj complet schimbat la 240.000 (3000lei), n-as zice ca a tinut putin.
- o singura distributie facuta la 150.000,conform producatorului (1000 lei)
- alte probleme minore: butuc portiera sofer, switch portbagaj.

Masina are 10 ani...nu consider ca am investit mult si nu consider ca am avut probleme grave. Nu am umblat inca la injectoare, turbina, rampa comuna etc. Un motor bun si puternic (gandit de FIAT,modificat de Opel pe partea electrica). Cazanul in care se afla...meh.
Cat timp opelul meu diesel a functionat fara probleme majore, o groaza de 1.6hdi-uri de conceptie PSA (peugeot) au ramas in drum si intr-un final nefericit la dezmembrari (vazute, pozate..pt prieteni care au).

In concluzie, on topic, daca as cauta alta acum, as fi un plimbacios cu multe vacante, as lua diesel si as lua Opel.
Pentru benzina, m-as orienta catre Focus, Citroen, Peugeot <2009. Motoarele de 1.4/1.6 16v n-au moarte si sunt EXTREM de silentioase. Nu tu EGR (care se monteaza pe benzinarele mai noi) si alte prostii. Motorul amicului meu cu C4 nu se aude cu capota ridicata in Piata Constitutiei.
Cristian.Adochitei is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -