Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-13, 11:13   #31
Adrians88

Stage 2
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 38
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

@ lord_wader

nu stiu ce masina ai, dar vad ca tocmai imi spui cum se comporta o masina pe o conduc de ceva ani, si chici ce, spui numai tampenii.

becuri am pus numai philips h7 55w blue vision (poate astia de la philips fac becuri proaste, nu cumva vrei sa imi sugerezi alte becuri ? eventual xenon fara lupa sau alte mizerii ???)

la treaba cu siguranta pe curbe, este parerea mea, am mers cu ambele masini, le am in curte (daca vrei atasez o poza) , nu vorbesc din auzite de la unul sau altul si nici search pe google pt post hunting.

deja o dam in offtopic.
Adrians88 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 16:18   #32
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
De unde regula asta? din contra, treapta aIa fiind f. f. scurta la orice diesel trebuie schimbat chiar putin peste 3000 daca vrei sa iti "cada" acul la turometru undeva pe la 2000-2300 in treapta a2a. Daca schimbi la 2500 si f. lent iti garantez ca pleci subturat cu aIIa. Cuplul maxim la ce turatie il ai?




De la becuri facute pe vapor se matuiesc farurile nu de la plasticul prost.



Asta nu am inteles-o! Siguranta, mai ales in curbe ti-o faci singur adica ataci curba cu o viteza potrivita masinii si periculozitatii curbei. Poate ca ai vrut sa zici ca masina e mai stabila in curbe luate cu viteza mare, desi multa lume zice ca fordul la stabilitate e tata lor pe acest segment, dar na fiecare cu parerea lui.

pun pariu ca are farurile pe fond negru,numai acestea o problema cu matuirea,am avut si eu si la fel...aceeasi problema...
in schimb la cele de facelift dupa 2007 pe fond argintiu nu este aceasta problema,am avut si am vazut multe niciunul matuit.....
nu cred ca este de la becuri....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 17:17   #33
Adrians88

Stage 2
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 38
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

de ce se matuiesc farurile :

https://www.4tuning.ro/tehnica-auto/s...ale-13255.html
Adrians88 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 18:42   #34
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by Adrians88 View Post
in primul rand temperaturile foarte ridicate sunt dusmanul nr 1 al farurilor din plastic,fie ele de la motor sau de la natura....la unele masini daca va uitati farurile sunt matuite si ingalbenite in partea de sus langa capota....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	faruri-opel-astra-h-12595dd0a9f82163b-0-0-0-0-0.jpg
Views:	209
Size:	791.7 KB
ID:	2788581  
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 21:13   #35
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by Adrians88 View Post
@ lord_wader

nu stiu ce masina ai, dar vad ca tocmai imi spui cum se comporta o masina pe o conduc de ceva ani, si chici ce, spui numai tampenii.
Trebuie sa intelegi ca nici eu nici tu nu detinem adevarul absolut. Asa ca, ceea ce ti se pare tie tampenie poate fi corect, mai stii....
Sa iti reamintesc ce ai scris pe pagina precedenta?
Quote:
Originally Posted by Adrians88 View Post
- este un motor de turatie, trebuie schimbat numai in 3000 rpm, exceptie treapta 1 pe care o schimbi mai devreme 2500.
Chiar daca ai masina asta nu inseamna ca stii totul despre ea sau ca in general un diesel se conduce asa cum sugerezi tu. Nu mi-ai explicat de ce trebuie sa schimbi la 3000 si nu la 2700 de exemplu si de ce treapta aIa trebuie schimbata la 2500 cand, eu cred ca procedand asa cazi pe aIIa subturat la orice diesel.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 21:20   #36
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Adica daca accelerezi un diesel, lin, de la 1800 de ture in sus il strici ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 02-06-13, 08:20   #37
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Am zis eu asta?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-06-13, 11:00   #38
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Oricum o dai in oras,schimbi degeaba la 3000 cand trebuie sa pui iar frana brusc dupa 100 metrii,deci masinile sunt predispuse la mers subturat oricum....asta vor si producatorii probabil,downsizing sa se duca mai repede piesele la mers "necorespunzator" cum afirma cei de la reprezentanta sau service.....bine acum sunt si multi care nu isi cunosc masina sau blonde care habar nu au daca au motor pe motorina sau benzina,dar asta e alta poveste..
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 00:22   #39
Turok

Stage 1
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 16
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Cand ai pomenit de superioritatea Astrei in curbe fata de Focus m-ai dat gata. Din 99 de cand a aparut, Focusul e tata lor in acest segment. Si eu am condus ambele masini, una dintre ele o si detin (Ghiceste care) si iti spun cu mana pe inima ca in nicio secunda nu m-am simtit mai in siguranta pe curba in Opel. Dar e putin mai comfortabila, asta e adevarat.

@initiator
Sa te bucuri de alegere, tie trebuie sa-ti placa, nu noua
Turok is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 11:54   #40
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

diferenta intre ele chiar in curbe este foarte mica, nu iti dai sema, dar tu vb de parca ai fii pilot de rally.
law53 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 12:01   #41
Adrians88

Stage 2
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 38
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

fac aproximativ 23-25.000 km / an din care aproximativ 10.000 prin tara si afara, este parerea mea despre cele 2 masini, poate ca nu abordez eu curbele cum trebuie cu fordul insa impresia mea generala despre ele asta e ...
cerintele mele de la una dintre cele doua masini coincid cu ceea ce imi ofera opelul. Fiecare este indreptatit sa-si sustina parerea si stilul de condus.
Adrians88 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 20:10   #42
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Adriane, nu stiu cum conduci tu, dar din ce spui cred ca e un stil de condus copiat de la altii si nu al tau, ca sa simti motorul. 7-8% e mult in oras pentru un diesel de generatie mai noua ca 1.7 CDTI. Eu cu golf-ul meu 5, cu motor de 1.9 TDI, generatie mult mai veche, si mult mai gurmand am scos 6.5 % in Budapesta saptamana trecuta si am circulat vreo 400 km numai in oras, si e Budaesta unde sunt 5 semafoare pe fiecare strada in 50 de metri
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 20:11   #43
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

nu trebuie sa fii pilot de rally ca sa simti diferenta am mers cu ambele masini si nu exista comparatie la cum sta focusul in curbe, vorbind de masini stock. ford focus a avut inca de la primul model suspensie independenta pe spate. facem un test, eu aduc focus-ul meu, desi este st si primul model (deci mai vechi) tu vii cu astra si vedem care masina e mai stabila
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 20:31   #44
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
nu trebuie sa fii pilot de rally ca sa simti diferenta am mers cu ambele masini si nu exista comparatie la cum sta focusul in curbe, vorbind de masini stock. ford focus a avut inca de la primul model suspensie independenta pe spate. facem un test, eu aduc focus-ul meu, desi este st si primul model (deci mai vechi) tu vii cu astra si vedem care masina e mai stabila
stefane nu prea e buna comparatia
poate doar daca vine cu o astra cu ids+ sa iti puna probleme....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 20:43   #45
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by Adrians88 View Post
cam asa sta treaba cu masinile din Germania :
Cele de 188.000 km vor avea aici 74.000.
Cele de 240.000 vor avea aici 113.000
Cele de 280.000 vor avea aici 133.000
Cele de 500.000 vor avea în târg la noi maximum 143.000
Ai prins ideea…
Acum ideea este cum procedezi ca să o iei mai tânără de 150.000 km. Și să fie din Germania, nu din Italia, Franța sau mai rău Belgia ori Olanda. Trebuie să stai cu săptămânile pe mobile.de până ochești un dealer specializat pe marcă și model. Apoi aștepți. Când vezi ceva bun suni instant și o rezervi. Dar nici asta nu va merge la sigur.

Dar dacă insiști cu amabilitate, neamțul (de preferat neamț-neamț) s-ar putea să îți zică ceva de genul: ”Mai am una sau două pe drum, la spălătorie sau mai țineam una pentru un tip care e pe drum. Nu le-am pus încă pe site că nu am apucat să le fac poze.” Acesta e secretul. Mașinile cu adevărat bune dispar de pe site-uri în câteva ore. Dacă nu au ajuns așadar încă în oferta lui online, ai șansa de a pune mâna pe un chilipir.
Aberatii si neadevaruri spuse de un neavizat atat in domeniul auto cat si in comertul cu autoturisme si mecanismele care duc la uzura masinii.
Singura lui performanta e ca a reusit sa fie arestat odata.
Nu ma refer la tine, Adrians, ma refer la asta de se crede clarkson.

*Belgia si Olanda sunt piete mult mai bune pentru autoturisme, pentru ca acolo (cel putin inca) nu se practica manevrarea kilometrajului.
*Olanda dispune de un site si o aplicatie pe mobil unde poate fi verificata istoria oricarei masini inmatriculate in tara respectiva, pe baza numarului.
*"mai tineam una pentru un tip care e pe drum". NICIODATA un neamt nu iti va vinde o masina care e rezervata deja de altcineva. NICIODATA!
*"Trebuie să stai cu săptămânile pe mobile.de până ochești un dealer specializat pe marcă și model." POVESTI! In primul rand nu exista dealeri specializati pe "model", numai pe unele marci. In al doilea rand, la cate reprezentante si dealeri cu traditie au pagina pe mobile.de, poti sa gasesti cam orice masina te intereseaza in maxim maxim 2 ore. "Cu saptamanile" stau doar paranoicii.
__________________

Official Porsche hater.

Last edited by ionut_cluj; 03-06-13 at 20:47.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -