Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-07, 20:37   #61
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

Am si eu o intrebare : ce diferenta pot sa apara daca aleg michelin pilot sport in loc de michelin pilot primacy pe dimensiunea 255/45/18? Ma refer in principal la galagia produsa si confortul oferit. Masina in cauza e o limuzina iar in cartea tehnica imi recomanda cauciucuri MO ( doar primacy are acest indicativ) S-ar potrivii oare ?
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 10:38   #62
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

eu am MICHELIN si sunt foarte multumit
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 12:56   #63
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

WTC,
cu alegerea Pilot Sport2 vei avea o precizie mai mare la volan, atāt pe carosabil uscat cāt si pe umed. Pilot Sport2 are o greutate mai mică faţă de Bridge Potenza, sau Yokohama, insă trebuie să mentionez şi faptul că peretele lateral este din construcite mai elastic, atentie la gropi, borduri!
Insă, faţă de Pilot Primacy este o altă compozitie, mai moale, oricum ambele sunt cu 99Y. Probabil nu intāmplător se găseşte acest model pe SLR, este alegerea tunerilor de fabrică. Randamentul de kilometraj insă, la PS2, este mai mic, cam 65-70% faţă de Primacy, depinde de stilul de condus.

Ca concluzie, iti recomand PilotSport2, am Clienti (BMW5, in 245/40 si 275/35R18, Porsche Cayenne in R20) care au fost foarte multumiţi de acest model!

Salutari, Gergo
gergo is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 13:27   #64
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

Despre Marangoni, in special despre Zeta Linea am urmatoarele informaţii: ca fabrică, este una autentică deci nu face parte din vreun concern, este mai recunoscut despre liniile de reesapare, resapează anvelope de turisme si camioane. Anvelopele noi sunt undeva la calitatea Barum / Matador / Debica / Fulda / Sava, cu mentiunea că cele văzute de mine pe maşinile care umblă la noi la service, au fost grele şi la finisaj (asta însemnând aspect, inscriptionare) sunt destul de slabe.
gergo is offline   Reply With Quote
Old 28-07-07, 04:06   #65
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

Quote:
Originally Posted by gergo View Post
WTC,
cu alegerea Pilot Sport2 vei avea o precizie mai mare la volan, atāt pe carosabil uscat cāt si pe umed. Pilot Sport2 are o greutate mai mică faţă de Bridge Potenza, sau Yokohama, insă trebuie să mentionez şi faptul că peretele lateral este din construcite mai elastic, atentie la gropi, borduri!
Insă, faţă de Pilot Primacy este o altă compozitie, mai moale, oricum ambele sunt cu 99Y. Probabil nu intāmplător se găseşte acest model pe SLR, este alegerea tunerilor de fabrică. Randamentul de kilometraj insă, la PS2, este mai mic, cam 65-70% faţă de Primacy, depinde de stilul de condus.

Ca concluzie, iti recomand PilotSport2, am Clienti (BMW5, in 245/40 si 275/35R18, Porsche Cayenne in R20) care au fost foarte multumiţi de acest model!

Salutari, Gergo
Sunt pilot sport 1.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 28-07-07, 09:44   #66
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

Quote:
Originally Posted by gergo View Post
Despre Marangoni, in special despre Zeta Linea am urmatoarele informaţii: ca fabrică, este una autentică deci nu face parte din vreun concern, este mai recunoscut despre liniile de reesapare, resapează anvelope de turisme si camioane. Anvelopele noi sunt undeva la calitatea Barum / Matador / Debica / Fulda / Sava, cu mentiunea că cele văzute de mine pe maşinile care umblă la noi la service, au fost grele şi la finisaj (asta īnsemnānd aspect, inscriptionare) sunt destul de slabe.
Mersi pt informatii

BTW: de cand se tine Fulda de mana cu Sava sau Matador, era de asteptat sa fie o firma cu ceva pretentii

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 31-07-07, 11:48   #67
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

Intr-adevar, Fulda se poate considera o categorie mai superioara, are istorie in domeniul anvelopelor, cateva modele frumoase (Carat Extremo era cel mai iubit printre fanii BMW, de exemplu) insă, recent am constatat o depreciere a mărcii, de exemplu am constatat că Fulda Carat Progresso si Sava Intensa sunt construite pe acelaşi carcasă!
Grupul Goodyear pozitionează marcile lor in acest fel, GY premium, Dunlop pt sport, sub ele este Fulda un brand mai economic, iar Debica Sava pentru căruţe. In ultima perioadă "tinde" spre linia Sava-Debica, după părerea mea.
gergo is offline   Reply With Quote
Old 09-05-11, 22:57   #68
dracushorul

Stage 4
 
dracushorul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

am continental si au o buna aderenta, pe alta masina aveam good year si mi se pareau mai slabe ... acum chestia e ca actuala este un focus 2 si precedenta un s40 ... si aici apar semne de intrebare
dracushorul is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 00:07   #69
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

Tocmai am achizitionat Michelin Pilot Sport PS2 si am avut bulan ca le-am mai prins, pt ca nu se mai produc, fiind inlocuite de PS3 care sunt mai slabe la capitolul performanta. Oricum au o aderenta incredibila si pe uscat si pe ud.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 01:37   #70
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Tocmai am achizitionat Michelin Pilot Sport PS2 si am avut bulan ca le-am mai prins, pt ca nu se mai produc, fiind inlocuite de PS3 care sunt mai slabe la capitolul performanta. Oricum au o aderenta incredibila si pe uscat si pe ud.
Da, foarte shmechere cauciucurile, sa le folosesti sanatos!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 00:48   #71
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

Bridgestone Potenza am avut de 3(schimburi de perechi) ori pana acum si nu imi mai trebuiesc. parerea mea ca's slabe. mult mai bune sunt continental(nu mai stiu exact modelul).

MICHELIN nu mai sunt ce erau odata, adica nr.1, oricum sunt prin preajma 2,3.

yokohama sunt foarte bune, le situez pe aceeasi lungime de unda cu toyo.
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 13:14   #72
iulian_rs

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

of, salut am 2 cauciucuri michelin pilot sport 2 ,255/35 pe 19 de vanzare noi noute ptr cine este interesat ,on sunt foarte aderente atat pe uscat cat si pe ploaie singurul neajuns ar fi ca au o durata de viata mai mica decat concurentele in cazul unui stil de condus foarte agresiv so my vote is for michelin
iulian_rs is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 20:13   #73
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: YOKOHAMA vs PIRELLI vs MICHELIN

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
MICHELIN nu mai sunt ce erau odata, adica nr.1, oricum sunt prin preajma 2,3.
Eu zic ca cei mai buni producatori de pneuri sunt: Michelin, Continental si Dunlop, mai ales ca se vor premium si scoti ban gros pt ele (nu neaparat in ordinea asta). Despre PS2-uri, am gasit un test interesant de la Car And Driver
UNLORD is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -