Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-12, 22:20   #1
big_marian

Stage 5
 
big_marian's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 445
Member of:
[Oltcit]
Default Solex 32 DIS vs. Webber 32 DIR

As vrea sa aflu opiniile voastre(pertinente) referitor la aceste doua carburatoare utilizate la proiectele turbo.

In acest topic, vom urmari sa comparam performantele acestor carburatoare si cel mai recomandat pentru un proiect turbo.

Eu as vrea sa utilizez unul dintre aceste carburatoare la un motor de oltcit( e un fix de al meu , nu neaparat ca urmaresc cine stie ce performante).

Va multumesc pentru opiniile voastre...
__________________
big_marian is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 22:30   #2
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Solex 32 DIS vs. Webber 32 DIR

Quote:
Originally Posted by big_marian View Post
As vrea sa aflu opiniile voastre(pertinente) referitor la aceste doua carburatoare utilizate la proiectele turbo.

In acest topic, vom urmari sa comparam performantele acestor carburatoare si cel mai recomandat pentru un proiect turbo.

Eu as vrea sa utilizez unul dintre aceste carburatoare la un motor de oltcit( e un fix de al meu , nu neaparat ca urmaresc cine stie ce performante).

Va multumesc pentru opiniile voastre...
Compari mere cu pere.
Solex-ul 32 dis se foloseste pentru un sistem suflat (blow thru/through), weber-ul printre multe altele se foloseste la sistem aspirat/supt (draw thru/through)

Later edit.
Cat despre performante, cauta la sectiunea oltcit, masina lui julaikos. In mare, am observat ca putere a obtinut ceva, dar cuplul s-a dublat.
__________________
A four dimension person trapped in a three dimension world
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 00:22   #3
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Solex 32 DIS vs. Webber 32 DIR

Cel mai bun e in primul rand cel pe care ti-l permiti,si cel pe care il gasesti.
Solexul din ce am vazut duce caluti destui de multi pe reno 5,ce-i drept cu diverse magarii care probabil inca nu se stiu;in curand o sa ajung la dyno cu rabla sa vad exact ce am stors din masina de cusut .
Oricum tot solexul e mai simplu,usor de depanat,de reglaje nu incape discutie .
Intrebare,ai ajuns la capat cu toate si asta e singura dilema?
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 08-04-16, 22:17   #4
big_marian

Stage 5
 
big_marian's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 445
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Solex 32 DIS vs. Webber 32 DIR

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Cel mai bun e in primul rand cel pe care ti-l permiti,si cel pe care il gasesti.
Solexul din ce am vazut duce caluti destui de multi pe reno 5,ce-i drept cu diverse magarii care probabil inca nu se stiu;in curand o sa ajung la dyno cu rabla sa vad exact ce am stors din masina de cusut .
Oricum tot solexul e mai simplu,usor de depanat,de reglaje nu incape discutie .
Intrebare,ai ajuns la capat cu toate si asta e singura dilema?
se poate inchide ! multumesc!
big_marian is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -