Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: maybach sau rolls
Maybach 62 62 38.51%
Rolls Royce Silver Phantom '04 99 61.49%
Voters: 161. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-05-06, 15:35   #46
bluedevil

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 61
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

Quote:
Originally Posted by sil4tuning
Motorul de pe Rolls in comparatie cu al Maybach-ului este net inferior uitativa la cifre si ca putere demaraj pana la 100 si vit maxima asa ca lasatio mai moale cu rollsu vostru pt ca denota a batranete si este ffff masiva am votat pt maybach motoarele amg si brabus rules pritenii stiu de ce
Pentru cei de la Rolls asta a fost si ideea sa faca un motor fara turbo fara alte artificii care i-ar fi putut lua din silentiozitate sau din modul super "fin" de functionare (am vazut asta in ceva documentar deci nu o spun de la mine).

Myabach este mai exclusivist decat RR. De exemplu in Londra sunt 3 reprezentante RR si doar una Maybach.

Dintre cele doua as alege totusi RR pentru designul exterior....
Noul S are multe facilitati pe care Maybach-ul lui Gigi nu le are.
De exemplu NightVision sau sistemul de pastrare a distantei fata de autoturismul din fata. Dai 400mii pe o limuzina si nu ai optiunile unei limuzine de 100mii......
bluedevil is offline  
Old 09-05-06, 19:13   #47
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

Niciodata nu mi-a placut frigiderul de Rolls. Cred ca mi se pare doar mie, dar e chiar urata masina aia. Urata cu draci. Si are umbrele in usi. Interiorul "britanic" este, cu toate ca lucrat exceptional, foarte urat. Numai volanul imi creeaza repulsie.
Pe cand Maybachul este o alta poveste. Se cunoaste din plin mana celor de la Mercedes in inginerie. Este desavarsirea luxului, dar nu epateaza.
(Nenea Jiji este un babalau care nu-si da seama ca Maybachul este facut sa fie condus de soferul personal, nu de tine insuti.)
Si nu cred ca daca fosta generatie S Klasse avea sistemul de pastrare a distantei, Maybachul nu vine cu asa ceva. Poate Becali nu si l-a instalat, ca el oricum merge ca un cretin.
neXus is offline  
Old 11-05-06, 19:55   #48
AfUr|sIt

Stage 2
 
AfUr|sIt's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 39
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

mda Maybachul este sa duca business man-ul dintr-un birou in altul pe cand Rollce-ul il duce pe proprietar la avionul personal. S-a avuyt in vedere doua conceptii total diferite la constructia lor.
AfUr|sIt is offline  
Old 11-05-06, 20:04   #49
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

Rolls Royce pentru ca e RR
F.R.Sonic is offline  
Old 16-05-06, 01:32   #50
fredtga

Stage 3
 
fredtga's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 98
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

aleg Maybach ; am avut ocazia sa le conduc pe amandoua, nu pe distanta mare ci doar 3-4 intersectii, asa ca nu pot sa aduc argumente pro si contra asupra performantelor doar ca ambele te tintuiesc in scaun daca o calci mai tare; ambele arata superb, se conduc extrem de usor foarte foarte bine finisate, silentioase insa dpdv al meu parca in maybach e mai confortabil plus ca are design mai modern;
pararea mea e ca daca oricine si-ar permite asa masini atunci maybachul e pt tineri iar RR e pt cei mai in varsta;
__________________
... Keep it on the track ...
fredtga is offline  
Old 27-06-06, 19:44   #51
WestCoastCustoms

Stage 3
 
WestCoastCustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 121
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

Maybach clar.. la ce lux oferaaaa
WestCoastCustoms is offline  
Old 27-06-06, 20:45   #52
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

cred ca maybach, designul rolls-ului fiind mult prea invechit

DAR daca m-ar pune cineva sa aleg intre 57 si S nou fara ezitare S-ul nou
alexSHO is offline  
Old 20-07-06, 14:18   #53
E31

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 133
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

Niciodata nu mi-a placut maybachu... arata ca un melc fara cochilie. Ma scarbesc numai cand il privesc. Nu stiu, da e urata ca draci masina aia! Mai ales farurile alea de cretin cu ochelari. Dezgustator. Interiorul, desi bine lucrat, arata ca naiba, formele parca sint alese la intamplare. Dotarile in schimb sint foarte interesante, dar nu stiu cat de utile. Sincer, segmentul de piata care cumpara aceste masini, daca are de parcurs mai mult de 300km, isi ia elicopterul sau avionul personal. Oare i-ar fi fost greu Rollsului sa puna scaune individuale? Inca de pe seria 7 rechin exista optiunea asta. Rollsu se vede ca e facut pt oamenii cu gust, iar nu pentru rapperi sau patroni de cluburi. Designu e ultraconservator, are o masivitate greu de trecut cu vederea. Nimic nu e incarcat, totul e unde ar trebui sa fie. E echipat doar cu ce trebuie. Lordul care o isi ia Rolls nu trebuie sa isi ia o masina care sa arate tuturor cat de tare e si cum se misca scaunu si cu cati cai are motorul si ca are zaruri de puf roz la oglinda. Rapperul care isi ia Maybach, in schimb, toata viata lui a fost un nimeni si de aceea vrea sa isi ia masina CEA MAI SCUMPA, CEA MAI PUTERNICA, ca sa vada ceilalti ca el a reusit. De ce naiba credeti ca Jiji a luat m.? Bineinteles, mai sint si exceptii, in care rapperul ia rolls royce, la fel cum sint unele exceptii in care manelistul ia bmw si nu mercedes.

Quote:
Originally Posted by sil4tuning
Motorul de pe Rolls in comparatie cu al Maybach-ului este net inferior uitativa la cifre si ca putere demaraj pana la 100 si vit maxima asa ca lasatio mai moale cu rollsu vostru pt ca denota a batranete si este ffff masiva am votat pt maybach motoarele amg si brabus rules pritenii stiu de ce

Nu stiu cat are baiatul, banu ca sub 18, dar exact genul asta de comparatii in cifre denota totala lipsa de viziune in subiect. Se intalneste un Maybach cu un Rolls la semafor. E rosu. Soferii celor 2 mosi din spate se uita unu l aaltu, baga basu mare, tureaza motoru, se face verde si VVVVVVRRUUMMMMMMMM!

Rollsul e cel care stie ca 450 de cai ii sint arhisuficienti pentru ce are de facut. Maybach e cel care trebuie sa urle tuturor uite, eu sint mai tare! Asta dupa parerea mea denota un usor complex de inferioritate....
__________________
profilul romanului tipic: grandoman si frustrat
E31 is offline  
Old 20-07-06, 14:48   #54
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

Quote:
Originally Posted by E31
Niciodata nu mi-a placut maybachu... arata ca un melc fara cochilie. Ma scarbesc numai cand il privesc. Nu stiu, da e urata ca draci masina aia! Mai ales farurile alea de cretin cu ochelari. Dezgustator. Interiorul, desi bine lucrat, arata ca naiba, formele parca sint alese la intamplare. Dotarile in schimb sint foarte interesante, dar nu stiu cat de utile. Sincer, segmentul de piata care cumpara aceste masini, daca are de parcurs mai mult de 300km, isi ia elicopterul sau avionul personal. Oare i-ar fi fost greu Rollsului sa puna scaune individuale? Inca de pe seria 7 rechin exista optiunea asta. Rollsu se vede ca e facut pt oamenii cu gust, iar nu pentru rapperi sau patroni de cluburi. Designu e ultraconservator, are o masivitate greu de trecut cu vederea. Nimic nu e incarcat, totul e unde ar trebui sa fie. E echipat doar cu ce trebuie. Lordul care o isi ia Rolls nu trebuie sa isi ia o masina care sa arate tuturor cat de tare e si cum se misca scaunu si cu cati cai are motorul si ca are zaruri de puf roz la oglinda. Rapperul care isi ia Maybach, in schimb, toata viata lui a fost un nimeni si de aceea vrea sa isi ia masina CEA MAI SCUMPA, CEA MAI PUTERNICA, ca sa vada ceilalti ca el a reusit. De ce naiba credeti ca Jiji a luat m.? Bineinteles, mai sint si exceptii, in care rapperul ia rolls royce, la fel cum sint unele exceptii in care manelistul ia bmw si nu mercedes.

Quote:
Originally Posted by sil4tuning
Motorul de pe Rolls in comparatie cu al Maybach-ului este net inferior uitativa la cifre si ca putere demaraj pana la 100 si vit maxima asa ca lasatio mai moale cu rollsu vostru pt ca denota a batranete si este ffff masiva am votat pt maybach motoarele amg si brabus rules pritenii stiu de ce

Nu stiu cat are baiatul, banu ca sub 18, dar exact genul asta de comparatii in cifre denota totala lipsa de viziune in subiect. Se intalneste un Maybach cu un Rolls la semafor. E rosu. Soferii celor 2 mosi din spate se uita unu l aaltu, baga basu mare, tureaza motoru, se face verde si VVVVVVRRUUMMMMMMMM!

Rollsul e cel care stie ca 450 de cai ii sint arhisuficienti pentru ce are de facut. Maybach e cel care trebuie sa urle tuturor uite, eu sint mai tare! Asta dupa parerea mea denota un usor complex de inferioritate....
si eu observ ca tu esti un mare fan bmw si la tine in orice versus bmw - orice altceva.. bmw`ul e mai bun iar mashina cealalta o faci de tot ***u sa te simtzi tu bine
ce treaba are bekali, rapperi, manelisti, lorzi si ce draq ai mai scos tu acolo cu topicu asta.. ? de ce va tot legatzi de chestiile astea? de acuma un om numai are voie sa conduca maybach ca vezi doamne are bekali si e cioban.. da bine ca are varasu de giovanni rolls .. deci e total irelevant.. la tine pana si ca maybach are perfromante mai bune ca rollsu te deranjeaza .. da nu e vorba de asta pt tine asta e un minus.. te rog fii si tu mai subiectiv in parerile tale si incearca sa privesti amandoua mashini de la egal nu cum auzi numele de bmw sa fie cel mai bun. nu am nimic impotriva ca preferi rolls poate si eu il prefer da nu pt ca maybach e condus de rapperi si ca are performante mai bune.. ci pt ca are o traditie..
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline  
Old 21-07-06, 07:55   #55
E31

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 133
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

Espinoza, in primul rand postul a fost adresat lui Nexus si la baiatul care compara cele doua masini in termeni de CP si 0-100 (total neadecvat, parerea mea). O sa vezi ca inceputul e foarte similar...
Apropo de Giovani care are rolls, am zis "Bineinteles, mai sint si exceptii, in care rapperul ia rolls royce".
Acuma obiectiv vorbind, e laudabil ce a facut Maybach, desi la capitolul traditie am unele indoieli. Da, e veche, dar din '30 n-a facut nimic, noua firma a trebuit sa o ia de la 0 - oamenii, designul. M-a deranjat putin asemanarea prea evidenta cu limuzinele Mercedesului, dar la capitolul interior mi-a placut foarte mult. Insa exact ce mi-a placut m-a facut sa nu o consider potrivita pentru o limuzina de uberluxus. Exact dotarile care fascineaza atat de mult o fac sa semene cu o limo americana. Stii, alea care au si piscina in spate. Extravagante, tipatoare, dar nu pe gustul conservator al segmentului traditional. Pentru aceasta mi se pare rolls-ul mai reusit.
Na, uite, un post cuminte si care nu musca pe nimeni
E31 is offline  
Old 21-07-06, 09:24   #56
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

Quote:
Originally Posted by E31
Espinoza, in primul rand postul a fost adresat lui Nexus si la baiatul care compara cele doua masini in termeni de CP si 0-100 (total neadecvat, parerea mea). O sa vezi ca inceputul e foarte similar...
Apropo de Giovani care are rolls, am zis "Bineinteles, mai sint si exceptii, in care rapperul ia rolls royce".
Acuma obiectiv vorbind, e laudabil ce a facut Maybach, desi la capitolul traditie am unele indoieli. Da, e veche, dar din '30 n-a facut nimic, noua firma a trebuit sa o ia de la 0 - oamenii, designul. M-a deranjat putin asemanarea prea evidenta cu limuzinele Mercedesului, dar la capitolul interior mi-a placut foarte mult. Insa exact ce mi-a placut m-a facut sa nu o consider potrivita pentru o limuzina de uberluxus. Exact dotarile care fascineaza atat de mult o fac sa semene cu o limo americana. Stii, alea care au si piscina in spate. Extravagante, tipatoare, dar nu pe gustul conservator al segmentului traditional. Pentru aceasta mi se pare rolls-ul mai reusit.
Na, uite, un post cuminte si care nu musca pe nimeni
poi da alta treaba sa stii ca eu itzi urmaresc posturile pt ca vad ca te pricepi intradevar si ai ceva de spus da de cand te certzi cu race ala in nu stiu ce topicuri ai devenit si tu ca el
ESPinoza is offline  
Old 21-07-06, 09:26   #57
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

Maybachul este masina managerului, iar Rollsul a patronului in general.
Rollsul e altceva, are o imagine impunatoare, epatanta chiar. Cand am vazut primul Rolls am crezut ca cine stie ce Jeep american e. Rolls-ul parca spune I´m the big daddy. Nu imi place deloc canapeaua ai din interior, ideea e buna, dar nu e de mine.
Maybach prea seamana cu S-Class. Ce spun ca seamana? E un S mai mic, pardon era, acuma deja arata invechit si are doar 2 ani.
basy is offline  
Old 21-07-06, 09:49   #58
WestCoastCustoms

Stage 3
 
WestCoastCustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 121
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

vrei sa zici un S mai mare cred.. ca mai mic nu prea are cum
WestCoastCustoms is offline  
Old 21-07-06, 10:25   #59
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

Quote:
Originally Posted by E31
Insa exact ce mi-a placut m-a facut sa nu o consider potrivita pentru o limuzina de uberluxus. Exact dotarile care fascineaza atat de mult o fac sa semene cu o limo americana. Stii, alea care au si piscina in spate. Extravagante, tipatoare, dar nu pe gustul conservator al segmentului traditional. Pentru aceasta mi se pare rolls-ul mai reusit.
Un comentariu de genul asta au facut unii cand au aparut telefoanele mobile Vertu - dai 4000-6000 EUR pe un telefon cu ecran monocrom, fara camera foto/video, fara MP3, fara 3G etc.... uitand ca o mare parte a po****tiei considera electronicele complexe un semn de "pustism", iar cei care au banii pentru un Vertu nu sunt tocmai tineri, si chiar cand sunt, n-au interesul s-o arate pentru ei e mai importanta agenda cu 1000 de numere si calitatea sunetului, decat camera cu care-ti faci poze singur in club ca sa ai ce pune pe Hi5

Marea majoritate a proprietarilor de limuzine de 400 000 EUR nu sunt interesati de mecanica, electronica, timpul pe 400m sau acceleratia laterala in curbe, cea mai mare parte a timpului merg cu fantastica viteza de 50 km/h si nu sunt interesati sa explice curiosilor la fiecare oprire ce masina au si de ce e in stare - nu prea mi-l imaginez pe nea Virinel laudandu-se cu performantele Rollsului la o bere la terasa... Din punctul asta de vedere e preferabil un design ceva mai discret, ba chiar urat, foarte luxos si confortabil in interior, si intr-o culoare neutra, in genul lui Rolls-Royce.

~Nautilus
Nautilus is offline  
Old 21-07-06, 12:33   #60
E31

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 133
Default Re: Maybach vs Rolls Royce

Mersi de atentionare, o sa incerc sa nu devin ca el. Atata numai ca nu suport sa ma calce cineva pe coada.
E31 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -