Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce ati alege ?
Opel Insignia 60 54.05%
Noul Passat 25 22.52%
Peugeot 508 26 23.42%
Voters: 111. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-12, 22:20   #1
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Un versus interesant intre 3 sedanuri europene , daca ar fi sa alegeti ,ce ati alege si de ce ? design ,dotari , pret , motorizari etc...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	opel-insignia--4-usi-sedan-2009_1.jpeg
Views:	270
Size:	39.6 KB
ID:	2380010   Click image for larger version

Name:	VW_Passat_MARE_0a95c6d9e0.jpg
Views:	290
Size:	28.7 KB
ID:	2380011   Click image for larger version

Name:	Peugeot-508-01.jpg
Views:	375
Size:	60.3 KB
ID:	2380012  


Last edited by KAY_; 28-03-12 at 22:22.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 22:35   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Am condus Insignia si 508; impresii: Insignia se simte mai sigura si mai solida, iar 508 mai finuta si parca putin mai placuta la drum. 508-ul era echipat cu un 2.0hdi (163cp parca), si sincer spun ca este unul din putinele diesel-uri cu care chiar mi-a facut placere sa merg. Silentios, elastic, foarte placut. Insignia era echipata cu un 1.6T 180cp care contrar cilindreei mici era foarte vioi si dadea suficienta putere cat sa ai siguranta in depasiri.
Ca design si interior parerea mea e ca sunt foarte reusite amandoua, n-am gasit nimic care sa ma deranjeze la niciuna, sunt elegante si au optiuni din plin.
Mi-au placut foarte mult ambele, dar in final tot pe Insignia as merge; alegere subiectiva bineinteles, pentru ca sunt foarte multumit de Opel si continui sa ii prefer pana la proba contrarie. Dar chiar mi-a placut Peugeot-ul, este o masina extrem de reusita si foarte bine desenata.
Despre noul Passat nu pot sa ma pronunt pentru ca nu am condus niciuna, nici macar in dreapta n-am mers. Pot sa ma pronunt asupra aspectului exterior care, in opinia mea, nu "tine pasul" cu modele gen 508, Mondeo, Insignia, s.a.m.d. Poate comepnseaza pe partea de confort, tinuta de drum, motorizari, nu stiu, nu ma pronunt pana nu pun mana pe una.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 23:59   #3
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Sincer, nici una! .....mai ales la preturile exorbitante cu care incearca sa prosteasca cumparatorul!!! Am mers cu Insignia si nu mi-a placut, am stat un pic in passat, de pejoiele oricum sa nu aud ca nu le suport gram.....daca totusi ar fi sa aleg una din ele ca masina de firma sau cadou, cred ca as merge pe mana nemtilor de la VW, iar pe locul 2 Insignia la cum arata macar :P
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 02:37   #4
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Sincer, nici una! .....mai ales la preturile exorbitante cu care incearca sa prosteasca cumparatorul!!! Am mers cu Insignia si nu mi-a placut, am stat un pic in passat, de pejoiele oricum sa nu aud ca nu le suport gram.....daca totusi ar fi sa aleg una din ele ca masina de firma sau cadou, cred ca as merge pe mana nemtilor de la VW, iar pe locul 2 Insignia la cum arata macar :P
Poftim DOHC aici argumente.

ON:

Eu as alege 508(parere strict subiectiva) pe cat posibil cu acel 2.2 hdi.
La exterior passatul a ramas putin in spate.In masina asta apare si jetta intr-o oarecare masura, parerea mea.
La interior 70% e aceiasi plansa de bord ca la B6, mici retusuri pe ici pe colo.Nu este o masina originala, eu prefer sa-i zic un Facelift al lui B6.

508-ul vine cu o plansa de bord noua, total diferita de predecesorul lui 407, un interior refacut.
E desenata de la 0 si are un aspect superb, in realitate arata mult mai bine ca in poze.
Discutia dintre motoarele Hdi vs tdi nu vreau s-o deschid ca n-are rost.
Cine a avut macar hdi-u de 2 litri pe 407 stie ca este un motor economic, rafinat, silentios.

De insignia nu stiu nimic.Dar pot sa zic ca arata mai bine decat passatul
Aspectul exterior al masinii asteia dealtfel ca si la 508 este influentat foarte tare si de culoare, pe ambele le prind bine non-culorile.
In poza atasata de tine Insignia aia visinie e ok, una alba e altceva.

In comparatie ar intra perfect si o mazda 6 care e o masina
__________________

PSA ♥♥♥

Last edited by Radu.; 29-03-12 at 02:54.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 06:51   #5
ba_esti_nebun

Stage 1
 
ba_esti_nebun's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 16
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Eu am votat Opel Insignia.
Dupa parearea mea noul passat nu are nimic nou..doar cateva retusari pe ici pe colo, iar peugeot-ul 508 chiar imi place mai mult decat passatul..
ba_esti_nebun is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 16:16   #6
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Mai bine un Skoda Superb de ultima generatie pe care l-ai uitat sa il pui.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 11:24   #7
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Eu merg pe Peugeot. Nu ca are nu stiu ce motor. Si pur si simplu imi place ca arata elegant, modern.

Am avut motor HDi pe 307 si nu mi-a placut, era inferior TDi-ului. Cel putin la capitolul vlaga. As prefera benzina.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 11:25   #8
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
Mai bine un Skoda Superb de ultima generatie pe care l-ai uitat sa il pui.
Mai bine la ce ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 11:56   #9
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Mai bine la ce ?
Surprinzator, dar e bine la multe.

Asam mai sunt mult in categorie, Avensis, Acord, I40, etc.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 12:21   #10
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Nu stiu de ce e mai bine la mai multe. Ca o am de mai bine de un an si jumatate si pot umple o lista cu minusuri.

Doar la portbagaj si spatiu interior sta bine, plus cateva lucruri.

Motorul este clasic, nu are rost sa il includem in comparatie. Are o bila alba ca a tinut admirabil intr-un giratoriu pe directia Ploiesti-Bucuresti, care l-am luat destul de grabit, a facut o miscare zdravana de fund stanga-dreapta, dar si-a revenit.

Acum are probleme cu clapeta EGR care merge sporadic, i-a plecat volanta intr-o lume mai buna iar cutia uita ca imi trebuie treapta 1 pentru a pleca de pe loc, si nu a doua.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 21:03   #11
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Quote:
Originally Posted by Predator View Post

Acum are probleme cu clapeta EGR care merge sporadic, i-a plecat volanta intr-o lume mai buna iar cutia uita ca imi trebuie treapta 1 pentru a pleca de pe loc, si nu a doua.
Sunt curios la cati km sunt problemele astea?.....mai ales cea cu volanta, pt ca la profesorul meu de reparatii automobile, avand fix aceeasi motorizare tot pe 307 i s-a dus la aprox 25mii km, km in care cica a condus fica-sa ceea ce ma gandesc eu ca a fortat mai mult ambreajul...

Chestia cu cutia de viteze e normala, si eu am reusit la un 307 nou chiar intr-un show-room la expozitie dupa ce am sportivit-o putin cand am bagat-o in R acolo a ramas, asa ca am iesit din masina si din standul PSA de parca nici nu am fost acolo =))))

Last edited by Gixer; 30-03-12 at 21:07.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 21:24   #12
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

II mai "bine" la frumusete, la motorizare, are un aspect mai agresiv si din fata si din spate, mie imi place mai mult decat cele 3.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 21:26   #13
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Astea sunt la Skoda Superb.

Volanta a picat la 66000km, la putini km dupa revizie. Iar o data cu ea, se va schimba si ambreiajul si habar nu am daca pe garantie .
Acum astept EGR-ul sa moara de tot, sa il schimbe.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 21:43   #14
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
II mai "bine" la frumusete, la motorizare, are un aspect mai agresiv si din fata si din spate, mie imi place mai mult decat cele 3.
In afar de spatele ala cu stopuri de autobuz,e destul de reusita masina.Dar tot plictisitoare si anosta ramane.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 22:35   #15
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Astea sunt la Skoda Superb.

Volanta a picat la 66000km, la putini km dupa revizie. Iar o data cu ea, se va schimba si ambreiajul si habar nu am daca pe garantie .
Acum astept EGR-ul sa moara de tot, sa il schimbe.
Aha, am crezut ca ai tot 307 si la el erau problemele. Ca e Skoda superb, ca e Octavia, ca e Polo, daca are acelasi motor problemele ar trebui sa apara tot in zona aia de km logic vb....
Gixer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -