Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-06, 17:28   #1
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Question DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

Care e cea mai buna cutie automatica ? Ce parere aveti..? Ce stiti despre fiecare in parte ? Care e cea mai rapida? Stiu doar despre DSG ca asta am pe masina. Are 2 ambreiaje intotdeauna fiind cuplate 2 trepte de viteza ex 5-3... astfel schimbarea se face instant, mai stiu ca este mai rapida decat oricine cu o manuala.. Sunt foarte multumit de ea .. dar nu stiu de restul nimic .. si sunt curios ... chiar e cea mai rapida ? mai rapida decat cutiile supercarurilor ? Astept opinii , parerii , impresii.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	direct_shift.jpg
Views:	703
Size:	91.5 KB
ID:	193980  
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 18:58   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

1. ai masurat cu un accelerometru (in caz extrem, cu un cronometru de mana) timpul 0-100 km/h? alti utilizatori s-au plans ca DSG schimba la fel ca o cutie manuala sau chiar mai incet

2. presa auto a criticat Cambiocorsa, pretinzand ca rapoartele cutiei si timpul de schimbare nu ajuta deloc la obtinerea de performante

3. experienta mea personala cu cutii semiautomate se reduce la cutia de Smart Roadster, care m-a nemultumit profund, fiind de altfel motivul pentru care nu am ales Smart Roadster-Coupe: pauze de 1 sau mai multe secunde intre decuplarea/cuplarea vitezelor, timp de acceleratie caraghios de lung, feeling "amortit" al masinii etc. Chiar daca ar fi avut 280 CP in loc de 80, tot l-as fi respins cat timp nu are o cutie de viteze capabila

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 19:07   #3
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

Am masurat cu telefonul am scos prima oara 6.5 . A 2-a oara 6.7.Stiu ca nu e prea relevant fiind masuratori facute cu telefonul .. dar ca idee . Stiu persoana cu Gti care a scos 6.3 tot cu Dsg si pe you tube e un filmuletz cu un Gti stock care scoate 6 ... pe asta nu prea il cred dar in fine. Mai e si testul acela de la Best Motoring tot pe you tube Gti Dsg vs Gti manual, Megane Rs manual, Astra GTC manual si le face pe toate pe 400 m.. pilotul schimba extrem de repede pe manuala.


https://www.youtube.com/watch?v=gmMNRQ1GJ3o
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 30-12-06, 00:50   #4
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

Eu unul numai laude am auzit de la posesorii de GTI 5 din oradea, in legatura cu DSG-ul.
Am inteles ca si SMG-ul de la BMW e foarte rapida, ceva de genul 3milisecunde schimbarea de viteza.
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 30-12-06, 07:48   #5
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

smg-ul de la bmw este o gluma pe langa dsg-ul de la vw ca si rapiditate...smg2 schimba vizibil mult mai lent ca dsg-ul ... smg3 n-am mers cu ea dar nu are 2 ambreiaje deci nici asta teoretic nu are cum sa schimbe mai rapid ca dsg-ul....de fapt dsg-ul se spune a fi cea mai rapida cutie din lume pt ca are 2 ambreiaje logic nu? de celelalte n-am nici o idee dar faptul ca si veyron are dsg mie imi spune multe
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 30-12-06, 08:09   #6
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

smg e mult peste dsg
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 30-12-06, 09:04   #7
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

Presupun ca ai pe una din masinile tale SMG. Dar poti sa argumentezi ? De ce e mult peste DSG?
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 30-12-06, 09:23   #8
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

Ce are nr de ambreiaje cu timpul de schimbare.
SMG si DSG e ceva total diferit.
SMG veritanil este o cutie derivata de la curse si adaptata pentru strada.
DSG este o cutie automatizata care nu schimba ci face preluari de treapta in timp ce este cuplata o alta treapta deci se face preluare din mers, dar aici apar pierderi controlari de cuplu pentru ca se distruge iar socul suportat de cutie si rezistenta ei sunt mult mai mici.
SMG este destul de sportiva si da la schimbare acele impulsuri care propulseaza masina violent.
Prefer SMG comparativ cu DSG dar sunt convins conducand ambele tipuri ca inca e superioara cutia mecanica clasinca pentru strada si tuning.
Nu confundati SMG de strada cu o secventiala de curse.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-12-06, 16:06   #9
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

SMG e o secventiala punct.
De ce am spus ca SMG e mult peste DSG? in primul rand pentru simplul fapt ca tehnologia e dezvoltata de mai de mult decat DSG
__________________
sec
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 30-12-06, 20:17   #10
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

SMG nu e inca perfect dar e mult peste DSG si desi ambele trebuiesc perfectionate si mai e mult de lucru la DSG este cunoscut defectul de a se mai opri la semafor.
Direct Shift Gearbox (DSG) este o evolutie a sequential manual transmission (SMT), ceea ce este de fapt o transmisie manuala total automatizata cu ambreiaj controlat electronic.
Inante de a intelege DSG-ul trebuie inceput cu o explicate a modului de lucu a SMT.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-12-06, 22:59   #11
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
SMG nu e inca perfect dar e mult peste DSG si desi ambele trebuiesc perfectionate si mai e mult de lucru la DSG este cunoscut defectul de a se mai opri la semafor.
Direct Shift Gearbox (DSG) este o evolutie a sequential manual transmission (SMT), ceea ce este de fapt o transmisie manuala total automatizata cu ambreiaj controlat electronic.
Inante de a intelege DSG-ul trebuie inceput cu o explicate a modului de lucu a SMT.
Dc e mult pese DSG ? concret? Schimba mai rapid? ma indoiesc... si in legatura cu opritul la semafor.. nu mi s-a intamplat niciodata . Stie cineva modul de functionare al SMG sa il explice ? vreau argumente.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 05:34   #12
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

eu am spus ca dsg-ul e mult peste smg doar ca rapiditate...ca si complexitate si moduri de setare smg e faraon si schimba mai inteligent...repet cu smg3 n-am mers dar smg2 schimba mult mai lent decat dsg...unde ai auzit tu sebi sa se opreasca la semafor ca eu n-am auzit pe nici un om sa zica asa ceva...in schimb tot aud ca pica smg-uri (nu 2)? de bune ce sunt nu?
bottom line si eu prefer smgul in fata dsgului chiar daca e o idee mai lenta dar are avantajele ei clare fata de dsg
zGb is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 10:01   #13
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

Credeti ca daca explic exact cum functioneaza un SMG au alta cutie aici in cateva randuri se va intelege ceva?
Ma indoiesc dar cine vrea se poate documenta poate cauta schite sa vada machete in muzee tehnice, saloane, la producator.
Referitor la fiabilitatea lui SMG si aici nu dicut decat cele ce se monteaza si se vor monta pe e46, e60 si e90 deci ultima si penultima generatie ca restul sunt incercari nereusite, pot sa spun ca sunt f bune si doar primele exemplare au cedat lamentabil.
la DSG dupa 50 000 -60 000 la o masina exploatata in stil GTI apar problemele indicate de mine si cel mai mult au parut pe R32 Golf 4.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 11:24   #14
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

Deci SMG e cea mai buna pana la urma? ok .. dar cutiile Ferrari&co (cutiile de pe enzo, murcielago, gallardo, F430 si in general automatele ce se pun pe unele supercaruri) ? cum sunt ? mai rapide ? mai lente fata de DSG sau SMG ?sunt tot secventiale cum e SMG sau Semi auto cum e DSG ?
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 11:32   #15
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DSG vs SMG vs Cambiocorsa vs Tiptronic vs G-tronic vs Ferrari&co...

Eu vorbesc de ce am condus si stapnesc, mai departe sigur tot timpul e ceva mai bun dar sa vorbesc arbitrar sa-mi dau doar cu parerea, o poate face oricine dar fara rezultat corect.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -