Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-11, 23:59   #1
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default CLS vs A7

M-am gandit ca ar fi de folos acest topic tuturor celor care ar dori sa isi cumpere una din aceste 2 masini. Asteptam parer de la utilizatori dar si de la cei care detin aceste masini sa ne spuna cat costa intretinerea, taxele, etc.
La aceste 2 masini nu cred ca se pune problema de consum.

Last edited by ryoraul; 26-11-11 at 00:07.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 22:17   #2
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: CLS vs A7

La aceste doua masini nu se prea pune problema nici de taxe , ambele fiind Euro 5 , iar intretinerea nu se mai discuta de la A6 sau E-Klasse in sus .

In ceea ce priveste celelalte aspecte legate de aceste masini , singurii care ar trebui sa-si dea cu parerea ar fi cei care le detin si eventual cei care le-au condus .
__________________
A turbo: exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens and you go faster. - JC
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 22:23   #3
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: CLS vs A7

Am condus A7. Mi-a placut. O sa o mai fac.

Motor 3.0 TDI (inca n-am reusit sa aflu ce e nou la el). Cutie automata.

Din punctul meu de vedere, este mai interesanta decat CLS-ul, pe care il gasesc urat.

Practic este un A7 sportback (cum este si A4-A5).

As pune banii la bataie pentru ea. Nu-mi place sa ma intind la povesti, mai bine ma intrebati.
__________________

low sau nu ?

Last edited by Predator; 27-11-11 at 22:27.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 11:41   #4
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: CLS vs A7

M-am urcat in CLS (ala din reclama Tiriac Auto) si nu prea mi-a placut! Interiorul e inghesuit, plansa centrala e banala si plasticoasa pt un Mercedes. Nu am condus insa, cred ca se conduce mai bine decat A7 si ai la dispozitie si varianta AMG care este super performanta. Designul ext. nu mai este atata de atragator ca la generatia trecuta, a devenit mai opulent, A7, imi place mai mult, atat la ext si cat la interior. Si am gasit si un test de la TopGear.

P.s. Era bun si un poll...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 19:10   #5
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: CLS vs A7

Mai bine pareri, cu pollul isi dau cu clickul toti neintrebatii...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 20:56   #6
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: CLS vs A7

Din exterior imi place mai mult CLS si noua filosofie de design a celor de la Mercedes!!In rest totul tine de gusturi masinile fiind foarte apropiate!!
UNLORD a aparut si S7!!
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 17:21   #7
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: CLS vs A7

3.0 TDI de pe ultimele generatii de Audi este un fel de facelift la modelul trecut, de fapt 3.0 TDI a fost modificat in mai multe randuri. De la 225 CP si 450 NM la 233 CP si 500NM la 240, 245, 250+ CP acum pe ultimele modele (A8 de exemplu).

On topic - noul CLS nu mi se pare deloc urat, arata chiar ok desi parca vechiul model este mai echilbrat, ca sa ma exprim asa. Interiorul la ultimele modele de MB nu mi se pare asa misto, are ceva in el care nu imi place, parca nu e fluid. Nu am avut ocazia sa fiu nici sofer nici pasager in CLS.

De A7 cand a fost prezentat multi ziceau ca e urat, bla bla, mie mi-a placut din prima, cand l-am vazut pe strada/la reprezentanta mi-a placut si mai mult. Arata frumos (din punctul meu de vedere), iar la interior asa cum m-am obisnuit la Audi, calitate de top, design frumos. Nici cu asta nu am mers dar sigur nu se conduce rau, si-a luat varul meu acum un A5 Sportback 2010 3.0 TDI cu S Tronic, jante 19", suspensie adaptiva si se conduce superb, sigur nici A7-le nu te lasa la greu .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 30-11-11 at 17:25.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -