Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-14, 10:35   #7591
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Numai filtrul de motorina este 750 ron. 7 litri ulei, sabotii spate au fost cca 600 ron.
Banuiesc ca ai facut cu 3000 ron la cayenne aftermarket. Ma gandesc ca la cayenne o pereche de placute bune este minim 500 ron .
Edit ca nu citisem apropos de reprezentanta atent sunt in trafic. Or fi mai ieftine anumite piese la vw, chiar nu stiu ce sa zic. Sau poate nu ti au schimbat toate filtrele. De curiozitate cat costa filtrul de motorina pt motorul acela ?
Nu mai stiu exact preturile pentru fiecare in parte...o sa caut factura,dar nu s-a pus nimic aftermarket....sunt curios ce face filtru ala de 750 ron....nu am auzit si vazut in viata mea un filtru de motorina de 750 lei...a costat mai mult decat 7 litri de ulei...
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 18:03   #7592
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
..sunt curios ce face filtru ala de 750 ron....
Face acelasi lucru ca cel de Solenza Diesel, care costa 7 lei. ))
Radu_Toretto93 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 19:30   #7593
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pe autokarma cel mai scump filtru de combustibil pentru MERCEDES C-CLASS W204 (berlina) (C 320 CDI - 165 KW) este fix 138.42 RON
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 21:34   #7594
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pe autokarma sunt filtre de producator. Nu zic ca n-ar fi bune, mai ales cel Knecht, dar nu sunt originale.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 22:04   #7595
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Pe autokarma sunt filtre de producator. Nu zic ca n-ar fi bune, mai ales cel Knecht, dar nu sunt originale.
Si care ar fi diferenta in functionare!?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 22:05   #7596
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Pe autokarma sunt filtre de producator. Nu zic ca n-ar fi bune, mai ales cel Knecht, dar nu sunt originale.
Da frate ok am inteles....maine o sa cer oferta la tiriac auto si la autoclass...pe original sa vedem cat e filtrul....de fapt o sa cer oferta de revizie cu placute cu saboti...este imposibil sa ajungi la suma asta....la un ML cu motor de 420 cdi v8 cat sa coste revizia...10000 lei...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 22:46   #7597
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Glumeam, a costat 300 ron revizia. Gata multumite fetele? Am observat ca pe forumul asta orice scrii ajunge sa fie subiect de contrazicere si asta pt ca toti se pricep la absolut tot. Aici nu poti posta ceva ca sigur apar 10 maestri ai universului auto care iti trantesc niste replici de te lecuiesti sa mai dai login.

Ps: la o.toyota yaris un schimb de fluide, 2 stergatoare si inca un nimic a costat cca 1000 ron.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 23:07   #7598
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Glumeam, a costat 300 ron revizia. Gata multumite fetele? Am observat ca pe forumul asta orice scrii ajunge sa fie subiect de contrazicere si asta pt ca toti se pricep la absolut tot. Aici nu poti posta ceva ca sigur apar 10 maestri ai universului auto care iti trantesc niste replici de te lecuiesti sa mai dai login.

Ps: la o.toyota yaris un schimb de fluide, 2 stergatoare si inca un nimic a costat cca 1000 ron.
ori iti place sa fii ars ori crezi ca numai tu ai masina pe forumul asta...am mai auzit una zilele astea citroen c4 1.6 hdi 110 cai revizie la reprezentanta 2600 ron....ma gandesc din ce in ce mai des ca sunt unii care pana nu sunt prostiti nu dorm bine noaptea...ce o sa spui ca e reprezentanta?? Ma c_c in ea,am fost acum 2 saptamani la hyundai in spate la romexpo...am ulei in cutie si in motor pana la capatul jojei...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-02-14, 19:41   #7599
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Si care ar fi diferenta in functionare!?
M-am referit la pretul brandului. Omu' de mai sus a comparat pretul unui filtru original + adaos reprezentanta cu pretul unui filtru de producator luat de pe un site oarecare. Despre calitate n-am ce comenta, ca si eu tot Knecht folosesc, dar comparatia facuta mai sus a fost gen apples vs oranges.

@alex.panciu: ai fost in showroom-uri de masini premium? Cavaliere nu abereaza, adaosurile comerciale sunt uriase si ora de manopera este foarte scumpa (tin minte ca niste baieti cu Volvo vorbeau de revizii + cate o chestie in plus la peste 1500 lei). Daca vrei garantie la masina noua, te duci la ei. Pana la urma nu te-ai astepta sa coste o revizie a unei masini premium de peste 50K eur cat la un Opel.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-02-14, 20:20   #7600
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
M-am referit la pretul brandului. Omu' de mai sus a comparat pretul unui filtru original + adaos reprezentanta cu pretul unui filtru de producator luat de pe un site oarecare. Despre calitate n-am ce comenta, ca si eu tot Knecht folosesc, dar comparatia facuta mai sus a fost gen apples vs oranges.

@alex.panciu: ai fost in showroom-uri de masini premium? Cavaliere nu abereaza, adaosurile comerciale sunt uriase si ora de manopera este foarte scumpa (tin minte ca niste baieti cu Volvo vorbeau de revizii + cate o chestie in plus la peste 1500 lei). Daca vrei garantie la masina noua, te duci la ei. Pana la urma nu te-ai astepta sa coste o revizie a unei masini premium de peste 50K eur cat la un Opel.
daca citeai un pic ce am scris mai sus tocmai am spus ca am fost cu un cayenne 2013 3.0 diesel la revizie si am schimbat aceleasi piese ca si el mai putin sabotii...si a fost pana in 3000 ron....27-2800 ceva de genul nu mai tin minte exact pentru ca plata nu am facut-o eu...doar am semnat factura...d-aia nu m-a interesat prea tare....
adevarul e ca mercedesul e Mercedes....
de-a lungul timpului am mai fost si eu in reprezentante cu masini la revizie, la x5 4.8 is sau 4.8 I modelul nou nu costa 3000 ron,dar intr-adevar sunt benzina nu au filtru de motorina care costa mai mult decat uleiul....

pana la urma este problema lui cat a platit,dar am mai facut revizie la tiriac auto la un ml 320 cdi 4 matic masina de servici si nu imi aduc aminte sa fi fost atat filtru de motorina pentru ca imi sarea in ochi...
dar daca omul spune ca atat a platit este posibil...fiecare face ce vrea cu banii lui....

hai sa iti mai zic si alta problema...toate reprezentantele lucreaza cu firme ca unix,materom,autonet,elit,augsburg si asa mai departe...in momentul in care iti pune un filtru de ulei sau un filtru de aer nu ai in viata ta de unde sa stii ca ala e original sau nu....ai vazut tu pe vreun filtru de aer sa scrie Porsche sau Mercedes sau bmw si atat????eu nu poate au doar emblema marcii si scrie bosch sau valeo....este acelasi filtru pe care eu sau tu sau oricine il poate cumpara cu maxim,maxim 200 lei....exact acelasi lucru...

dar cum am mai spus,este strict problema lui cat a platit...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-02-14, 20:31   #7601
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tu ai si nu ai dreptate. Anumite "piese" se fac numai pe original. Ca de exemplu sabotii mei . In fine , nu mai conteaza .

ps: la Jeep, care sunt in curte cu tiriacul, am patit una buna in toamna. Am fost pentru o diagnoza la Grand Cherokee si dupa ce o verifica oamenii imi spune tipul de la receptie: " e nasol. Aveti multe erori si e cutia defecta, Dar nu stim sigur totusi". Si imi da o lista cu ce piese "cred ei " ca ar trebui schimbate.
Masina uneori la semafor in "D" , se oprea. Si pana la urma bineinteles ca era vorba de o mizerie de senzor de oxigen. Asa este, de multe ori in reprezentante nu gasesti solutii ieftine si nici macar solutii. Dar uneori, din diferite considerente , ajungem si pe acolo .

Last edited by cavaliere; 28-02-14 at 20:35.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 28-02-14, 20:47   #7602
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Tu ai si nu ai dreptate. Anumite "piese" se fac numai pe original. Ca de exemplu sabotii mei . In fine , nu mai conteaza .

ps: la Jeep, care sunt in curte cu tiriacul, am patit una buna in toamna. Am fost pentru o diagnoza la Grand Cherokee si dupa ce o verifica oamenii imi spune tipul de la receptie: " e nasol. Aveti multe erori si e cutia defecta, Dar nu stim sigur totusi". Si imi da o lista cu ce piese "cred ei " ca ar trebui schimbate.
Masina uneori la semafor in "D" , se oprea. Si pana la urma bineinteles ca era vorba de o mizerie de senzor de oxigen. Asa este, de multe ori in reprezentante nu gasesti solutii ieftine si nici macar solutii. Dar uneori, din diferite considerente , ajungem si pe acolo .
Ai dreptate anumite piese poti sa le cauti in toata lumea le gasesti numai pe original...iar vizavi de reprezentante eu unul am avut show-uri multe de-a lungul timpului...si m-am jurat ca nu mai calc la nici o reprezentanta...pana de curand cand am achizitionat un hyundai santa fe 2.2 diesel an fab 2007 si am zis ca sa merg la reprezentanta,mai ales ca si cunosteam un mecanic un electrician acolo si au zis ca se ocupa ei personal de masina mea...am platit de m-am uscat si exact cum am spus mai sus am ulei la cutie si la motor cel putin 1 litru peste maxim...baieti buni mi-au pus sa am...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-02-14, 22:59   #7603
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Poate asa intelege si lumea de ce Toyota este TOYOTA.

Pe langa fiabilitatea bine cunoscuta, avem si preturi de mare bun simt!

Cum este cu "japonezele scumpe la intretinere"!?

Si o sa mai observati ceva, spre deosebire de alte jeguri de reprezentante (mai ales VAG), Toyota nu face diferentiere de model, poate sa fie Yaris sau poate sa fie Land Cruiser, preturile sunt aceleasi, diferentele aparand doar de la cantitati, marimi.

Tot cam atat este o revizie si la Lexus.

http://www.toyota.ro/cars/new_cars/p...periodice.tmex
.
.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 13:52   #7604
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pe langa fiabilitatea bine cunoscuta, avem si preturi de mare bun simt!
100 lei un filtru de aer
700 lei un set de placute
Bine, nu zic ca-s uriase preturile, dar sunt mari pentru o masina ordinara de 15K eur.

http://www.toyota.ro/cars/new_cars/p...rolla_150.tmex
Vad ca preturile de la revizii variaza. Cumva anumite filtre se schimba abia la 30k km? 419 lei revizia de la 45k km nu prea cred ca include filtru aer, combustibil, habitaclu.
De asemenea, vad ca preturile de la filtrele de combustibil la motorizarile pe benzina nici nu-s afisate, inseamna ca nu le schimba? Nu intreb rautacios, chiar sunt curios.

Pentru mine o revizie de baza inseamna ca la fiecare 15K km sa fac urmatoarele: filtru combustibil, aer, habitaclu, solutie engine clean (se pune in ulei inainte de a-l scoate), ulei, filtru ulei, curatare corp clapeta. Toate astea ma duc la 400 lei la Astra si 600 lei la Vectra.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 21:03   #7605
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
100 lei un filtru de aer
700 lei un set de placute
Bine, nu zic ca-s uriase preturile, dar sunt mari pentru o masina ordinara de 15K eur.

http://www.toyota.ro/cars/new_cars/p...rolla_150.tmex
Vad ca preturile de la revizii variaza. Cumva anumite filtre se schimba abia la 30k km? 419 lei revizia de la 45k km nu prea cred ca include filtru aer, combustibil, habitaclu.
De asemenea, vad ca preturile de la filtrele de combustibil la motorizarile pe benzina nici nu-s afisate, inseamna ca nu le schimba? Nu intreb rautacios, chiar sunt curios.

Pentru mine o revizie de baza inseamna ca la fiecare 15K km sa fac urmatoarele: filtru combustibil, aer, habitaclu, solutie engine clean (se pune in ulei inainte de a-l scoate), ulei, filtru ulei, curatare corp clapeta. Toate astea ma duc la 400 lei la Astra si 600 lei la Vectra.
Nu stiu, eu la RAV nu am schimbat nicun filtru de combustibil niciodata.

Ei la unele revizii schimba lichid racire, lichid frana, sau mai fac inspectii tehnice, de aici apar diferente.

Iar la placutele de frana, cele pe fata originale au tinut aproape 40k de km, ATE si Textar au tinut ~15k, deci luand in calcul si manopera, mare diferenta nu este.

La BMW daca-l alerg ATE si Textar ma tin 10 - maxim 15k de km. Originale m-au tinut
cam 30k.

Si uita-te la Land Cruiser 150, ca diferente de pret nu sunt decat de la marime sau cantitati.

Sa faci o comparatie la Porsche Romania intre preturile de la Jetta/Golf cu alea de Touareg!

Si Mazda si Nissan sunt ok, Honda cam sare in aer la piese.

Pe langa asta preturile la piese la reprezentantele din Germania la BMW, AUDI, Mercedes sunt mai mici decat preturile de al reprezentantele din Romania, la Toyota/Lexus nu faci diferenta!

Last edited by GTR; 01-03-14 at 21:06.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -