Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-13, 02:48   #6991
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Nu frate smart dexter boy genius... dar daca iesi la 8 din casa si umblii prin oras 2 ore cand e crima de Bucuresti ajungi pe 15 cu animalul tau de motor de 3 litri care nu isi foloseste toti caii in oras,iar daca mai umblii si dupamasa la ora de agitati iara ai o medie nasoala,iar dupa aceea poti sa te tot plimbi tu seara ca nu mai vezi 10 pe ceas decat pe instant. Tu esti odihnit rau frate , te agiti mai rau decat cola , nu ai nevasta copii,chiar forumul asta iti capteaza toata atentia ? zici ca ai 18 ani si stai blana pe un lucru sa il demonstrezi sa arati cu ca asa e. Se vede ca ai mintea odihnita,parca te si vad dimineata la cafea "bai frate ce i-am pus eu la punct pe prostii aia de pe forum , sunt varza toti ma toti ! i-am pus eu la punct frate ca ei nu ma cunosc pe mine" )) Chestia asta cu consumul o dezbati atata la sange doar daca ` chiar nu ai ce face,ai prea mult timp liber,nu te descarci in alta parte decat aici in topic , altfel ti-ai fi dat si tu seama ca problema consumului tine de ora,oras,stil de condus,jante,anotimp,carburant,distante parcurse,interval de ore etc lucruri care fac inutila discutia gen 'eu nu te cred ca iti papa doar 10 in oras'. Mai da si quit,mai incearca alt nivel.

pana la urma ai si tu dreptate....tu unu ai recunoscut singur,ce dracu ma chinui eu sa ii fac pe unii care sunt limitati sa inteleaga ca masina mea consuma 10 in bucuresti.....este strict problema mea cat imi consuma......

la faza ca consumul tine de anumiti factori,o spun de vreo 2 pagini,dar probabil ca nu poti sa citesti tot....

nu am incercat sa pun pe nimeni la punct niciodata ca unii oricum nu au nici o legatura cu masinile decat din ce citesc pe net....si de masina care o conduc,dar nici de masina aia nu prea au habar cu ce se mananca.....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!

Last edited by alex.panciu; 20-09-13 at 02:52.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 03:09   #6992
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
pana la urma ai si tu dreptate....tu unu ai recunoscut singur,ce dracu ma chinui eu sa ii fac pe unii care sunt limitati sa inteleaga ca masina mea consuma 10 in bucuresti.....este strict problema mea cat imi consuma......

la faza ca consumul tine de anumiti factori,o spun de vreo 2 pagini,dar probabil ca nu poti sa citesti tot....

nu am incercat sa pun pe nimeni la punct niciodata ca unii oricum nu au nici o legatura cu masinile decat din ce citesc pe net....si de masina care o conduc,dar nici de masina aia nu prea au habar cu ce se mananca.....
peace
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 12:37   #6993
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Azi noapte am fost pana la Mc , am facut dus-intors vreo 25 de kilometri ca am mai dat o tura. Mi-a consumat 6.7 de cand am iesit din garaj. Deci 25x4=100. Deci am consum 6.7 daca merg de 4 ori la Mc prin Bucuresti.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 13:49   #6994
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Nu frate smart dexter boy genius... dar daca iesi la 8 din casa si umblii prin oras 2 ore cand e crima de Bucuresti ajungi pe 15 cu animalul tau de motor de 3 litri care nu isi foloseste toti caii in oras,iar daca mai umblii si dupamasa la ora de agitati iara ai o medie nasoala,iar dupa aceea poti sa te tot plimbi tu seara ca nu mai vezi 10 pe ceas decat pe instant. Tu esti odihnit rau frate , te agiti mai rau decat cola , nu ai nevasta copii,chiar forumul asta iti capteaza toata atentia ? zici ca ai 18 ani si stai blana pe un lucru sa il demonstrezi sa arati cu ca asa e. Se vede ca ai mintea odihnita,parca te si vad dimineata la cafea "bai frate ce i-am pus eu la punct pe prostii aia de pe forum , sunt varza toti ma toti ! i-am pus eu la punct frate ca ei nu ma cunosc pe mine" )) Chestia asta cu consumul o dezbati atata la sange doar daca ` chiar nu ai ce face,ai prea mult timp liber,nu te descarci in alta parte decat aici in topic , altfel ti-ai fi dat si tu seama ca problema consumului tine de ora,oras,stil de condus,jante,anotimp,carburant,distante parcurse,interval de ore etc lucruri care fac inutila discutia gen 'eu nu te cred ca iti papa doar 10 in oras'. Mai da si quit,mai incearca alt nivel.
+1.

Alex nu te supara, dar esti ofticos si nu stii sa recunosti cand altii au dreptate. Si da, esti setat pe asta cu consumul, si nu te lasi pana nu iese ca tine.....
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 14:07   #6995
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
+1.

Alex nu te supara, dar esti ofticos si nu stii sa recunosti cand altii au dreptate. Si da, esti setat pe asta cu consumul, si nu te lasi pana nu iese ca tine.....
prietene discutia de aici nu are nici o legatura cu oftica....poate cu prostia...
daca eu spun ca masina consuma 10 l/100 km,intri tu sa imi spui ca consuma 15,ca nu are cum sa consume mai putin......a condus vreunul din voi masina mea sa stiti cat consuma????ati avut voi vectra de 3.0 diesel sa stiti cat consuma????

stii cum e asta cum ti-as spune eu tie ca tico consuma 14 in oras,dar eu nu am avut masina ca a ta si nici nu am condus,asa ca daca tu spui ca masina ta consuma 6 te cred sau in cel mai rau caz mai intreb si eu prin stanga,prin dreapta.....nu ma apuc sa latru p-aici ca nu are cum,ca nu exista,ca poate impinsa,ca poate mergi cu ea numai intre 2-5 noaptea,ca poate ti-ai pus vasle si d-aia consuma atat....

de cel putin un an de zile au mai ramas foarte putini pe acest forum care mai gandesc si mai stiu si cate ceva despre masini/condus....restul traiasca google...

la fel ca si la faza cu astra si loganul de 1.6 8 valve.....
habar nu aveau de astra j decat din ce vedeau pe net si gata domne nu poti sa bati loganul de 1.6 8 valve,conform calculelor sunteti egali.....si i-am dat 2 tiruri....

am cerut sa fac proba cu logan de 16 valve,m-au cautat numai aia cu ele modificate si cand il intrebam daca are evacuare,soft ceva...nu mai raspundea....


am la vectra computerul de bord neresetat pe mers in bucuresti de 2500 km si am media de 10.5 pe bord......
deci ma arde si pompa imi baga mai multa motorina,ma pacaleste si computerul imi arata consum mai mic...

nu m-am contrazis niciodata cu nimeni daca nu am avut masina aia sau cel putin sa o conduc....trebuie sa ai probleme grave sa te certi cu cineva pe anumite lucruri ce tin de masina lui,dar tu nici macar nu te-ai urcat vreodata in acel model de masina....dar ai vazut tu ca scrie pe net altceva decat spune propietarul.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 15:48   #6996
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Trebuia sa te dai si cu un logan din ala "modificat". Cat ar putea sa aiba? 115-118CP. Tu ai cuplu dublu. Macar aflai cum stai fata de unul stock.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 16:27   #6997
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Benzina sau motorina ?

Alex, nu te supara dar eu cred ca tu faci un consum mixt. Adica, mergi in Bucuresti si apoi faci un drum in afara lui, apoi iar Bucuresti si iti da urban, aici cred ca te pacalesti legat de cei 10l.
De ce nu te cred, pentru ca motoare cu pretentii economice au consum asemanator cu al tau, frati-miu G5 1.9tdi dsg, mers serviciu-casa si cateva plimbari seara are consum 8, uneori 8+. Dupa ce ajunge la serviciu pana la 17 nu misca masina de acolo. Iar dsg-ul merge subturat, nu cred ca tu la 3.0 si 170+cp schimbi la 1700rot si carai masina sa iesi la consum.
Pentru 2 litri in plus de motorina si cateva sute de lei la impozit merita sa mai 70cp in plus,nu?
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 19:27   #6998
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Trebuia sa te dai si cu un logan din ala "modificat". Cat ar putea sa aiba? 115-118CP. Tu ai cuplu dublu. Macar aflai cum stai fata de unul stock.
si 450-500 kg peste el....sa ia inca 3 persoane in masina si ma dau si cu ala modificat.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 19:36   #6999
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Alex, nu te supara dar eu cred ca tu faci un consum mixt. Adica, mergi in Bucuresti si apoi faci un drum in afara lui, apoi iar Bucuresti si iti da urban, aici cred ca te pacalesti legat de cei 10l.
De ce nu te cred, pentru ca motoare cu pretentii economice au consum asemanator cu al tau, frati-miu G5 1.9tdi dsg, mers serviciu-casa si cateva plimbari seara are consum 8, uneori 8+. Dupa ce ajunge la serviciu pana la 17 nu misca masina de acolo. Iar dsg-ul merge subturat, nu cred ca tu la 3.0 si 170+cp schimbi la 1700rot si carai masina sa iesi la consum.
Pentru 2 litri in plus de motorina si cateva sute de lei la impozit merita sa mai 70cp in plus,nu?
nu ma supar pe tine,stiu cat consuma g5 tdi am avut si eu...si octavia am avut,am si passat de 1.9 tdi si 131 al mamei mele.....

frate sormea are suzuki swift 1.3 benzina din 2007,93 cai si 35.000 km.....i-am dat masina intr-o zi deoarece a ei era in service si nu avea cu ce sa mearga....si-a bagat singura motorina si a mers 2 zile,cand mi-a adus masina a zis ca a mea consuma cat a ei......
ce poate sa stie sormea de consum,de motoare la 23 ani si 2 ani de permis....
si-a dat si ea seama atat cum o duce pe ea capul si a ajuns la concluzia asta...
am invatat-o de fiecare data cand baga benzina/motorina sa reseteze trip-ul si sa vada cati km face cu cati litri a bagat....

sunt curios ce consum scot acum...am mers cu ea la 8 dimineata si am stat in coloana o ora....am mers 2 zile doar doar la orele 11-12........ 5-10 km,deci nici nu apuca sa se incalzeasca motorul.....o sa merg si in seara asta cu ea....sunt curios cand se aprinde becul cati km am facut cu 100 lei motorina.....
dupa care fac ce teste vreti voi......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 21:21   #7000
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Poimaine fac iar plinul si o iau incet spre casa. Ca un diesel amarat.
La intoarcere am facut 900km si s-a aprins becul. Am mers si ceva mai tare si nici nu i-am mai bagat motorina pana in gat.

Daca stau sa ma gandesc bine cred ca mie imi ia 11-12 in oras daca merg normal (cum merg eu normal). Dar am avantajul ca daca merg incet sau constant , consuma putin.Si caii sunt tot acolo, sa moare dujmanii de ciude.
Avantaj pe care masina pe benzina nu prea il are.
Zic si eu.

Si mai am una. Am facut 2500km si nu a zis nici miau. Nimic. Cu toate prostiile pe care i le-am facut eu pe la motor. Recunosc ca am plecat cam cu morcovu asa, dar m-a tinut.
Acum nu stiu benzinarele modificate cum or fi, da a mea ca e diesel nu se strica.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 22:25   #7001
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
si 450-500 kg peste el....sa ia inca 3 persoane in masina si ma dau si cu ala modificat.....
daca astra j este un nereusit dpdv al greutatii , cu un motor de generatie veche , de ce trebuie sa dai si la altii handicapul tau ? si chiar de o dacie te apuci sa faci gargara aici pe forum ? stai tu linistit ca fata de 100 cai la 1600 kg un logan 16v chiar e agresiv , iti dai seama , evacuare eisenmann de 1500 euro , serpi inox de 318 is modificati , axe de renault 2.0 150 cai , jante 15 oz racing super usoare , eleron ltw pentru stabilitate scaune bmw performance , usi de fibra , iti dai seama ca toti cu logan si-au dorit logan exact sa bage 10 mii euro in toate astea sa arda un diesel din 2012 cu 100 cai nu ? bine ca nu ai zis ca aveau suspensie sport si aveau aerodinamica mult mai buna decat a ta ti-am zis tati,esti odihnit , vi relaxa acasa dai sign in pe forum si incepi cu logan , cu consumul de 3 litri , cu soft pe dacie.. te invidiez,de mult nu mai duc o viata atat de linistita sa am timp sa ma gandesc la toate rahaturile astea
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 22:32   #7002
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nenea, nenea, consum urban nu inseamna consum in Bucuresti, mai ales la ora de varf. Sau poate pentru voi "mediu urban" e egal cu Bucuresti.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 22:38   #7003
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Da nene , ai dreptate. Bucurestiul nu e etalon de trafic urban. Dar ce sa fac sa dau foc masinii si sa merg cu ratb?
Ideea e ca unii mananca bors cu consumuri fantasmagorice, si nu ma refer doar la forum. Am vecin care cu motor de 4 litri benzina consuma 12 in Bucuresti zice el. Dar nu precizeaza si faptul ca merge seara cu 60 la ora cand exista sanse mai mari sa prinzi 2 3 semafoare verde . Si chiar de le prinzi rosu, oricum nu stai sa arzi gazu in coloana cum faci ziua cand ies termitele la plimbare.
In Bucuresti intr-adevar , pt un om care circula in toate intervalele orare, consumul se face ca la tractor , la ora.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 22:42   #7004
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Acuma nah, fiecare circula cand are nevoie/cand vrea. Daca Alex, de exemplu, nu are treaba la ore de varf, ce sa faca? Sa iasa cu masina la ore de varf ca sa ii consume mai mult daca nu are nevoie? Sau tu, sa lasi masina acasa la ore de varf si sa mergi cu autobuzu ca sa nu iti mai consume mult?
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 23:18   #7005
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mai conteaza mult si unde mergi ziua in Bucuresti!

Una este sa merg din Berceni in Dr. Taberei, sau din Militari in Baneasa alta este sa tai centrul de 2,3 ori. La mine diferenta de consum in cazurile enumerate mais sus este de 2-3 l%.

Consumuri medii la mers LiNISTIT in Bucuresti -:

BMW 535d Ziua - ~13% si Noaptea ~10%

Pathfinder 2.5d - identic cu BMW-ul

Rav 4 2.0 - consum gaz - ~14%

Consumuri in afara la mers linistit (20 km/h peste legal)

BMW 535 d - ~7.5%

Pathfinder - ~8.5%

RAV4 - ~10% gaz.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -