Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-14, 10:33   #7501
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Daca esti nemultumit de ce nu iti cauti in alta parte? Daca nu te angajeaza inseamna ca nu esti suficient de bun in ceea ce faci. Fa o specializare, mai fa un curs, pune-te si invata, studiaza, devino mai bun si o sa vezi cat de usor e sa iti gasesti un loc de munca bun.
E mai bine sa astepti sa pice din cer, dar daca astepti sa pice din cer s-ar putea sa primesti doar rahat de porumbei.
Tu cred ca traiesti pe alta lume.

Ce sa cauti in alta parte?Ti-ai cautat de munca prin tara asta sa stii macar ce se ofera?Ai lucrat prin tara asta la mai multe companii sa vezi cum e si ce se intampla in aproape toate din ele?

Da , fa o specializare , fa un curs , fa o facultate...ca doar toata lumea are banii necesari sa le faca.

Nu stiu de unde ai luat tu asta ca-i usor sa-ti gasesti un loc de munca , in special unul bine platit dar asa cum zice colegu' mai sus , pe un post platit peste medie nu te baga nimeni in seama daca nu ai studii si experienta in domeniu , asa ca nu mai vorbii din filme.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 11:38   #7502
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Tu cred ca traiesti pe alta lume.

Ce sa cauti in alta parte?Ti-ai cautat de munca prin tara asta sa stii macar ce se ofera?Ai lucrat prin tara asta la mai multe companii sa vezi cum e si ce se intampla in aproape toate din ele?

Da , fa o specializare , fa un curs , fa o facultate...ca doar toata lumea are banii necesari sa le faca.

Nu stiu de unde ai luat tu asta ca-i usor sa-ti gasesti un loc de munca , in special unul bine platit dar asa cum zice colegu' mai sus , pe un post platit peste medie nu te baga nimeni in seama daca nu ai studii si experienta in domeniu , asa ca nu mai vorbii din filme.
Intamplator da, am lucrat la mai multe firme de pe aici si acum am un loc de munca unde castig ~2500 ron/luna fara sa fac mare lucru. Pentru 22 de ani ai mei eu sunt destul de multumit.
Dar asta pentru ca am invatat, am citit, stiu sa ma exprim, stiu sa imi impun punctul de vedere si nu ma imbat cu apa de ploaie.
Crezi ca am lucrat aici dintotdeauna? Am spalat covoare la un cacat de firma care ma platea cu 1000 ron/luna si cu salariul ala am reusit sa imi platesc facultatea si cateva cursuri.

Normal, daca ti-a placut sa o freci la rece cand ai avut varsta pentru scoala si acum ai 30 de ani si 8 clase terminate, sotie si 2 copii, cam asta a fost, nu te astepta la prea mare lucru... (asta la modul general, nu ma refer la tine, Tzantzarule, nu am treaba cu tine).
eMH is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 15:12   #7503
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Benzina sau motorina ?

care ulei 2T ar fii cel mai bun, pt a fii amestecat cu motorina?
eu am folosit mol 2T garden, 300 ml/71 l, plin!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 17:56   #7504
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am auzit ca ala pt. motoare de barci, vezi ca exista si pe la noi importat din SUA : CITGO Superguard Marine Plus Two Cycle TCW-3
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 20:00   #7505
marculescu

Stage 4
 
marculescu's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 268
Default Re: Benzina sau motorina ?

A-klass nu e masina, adica nu e Mercedes. Mai pui ceva si cumperi C-klas care e masina adevarata.
Benzinar sau diesel, depinde ce vrei. Vrei sport si silentios cumperi benzinar.
Vrei sa faci naveta, cumperi diesel. Diferenta mare nu mai e, chiar mai scump iesi cu diesel dar caztigi ceva la revanzare, dieselul are pret de revanzare mai mare si se depreciaza mai putin...asta daca ai bagat bani in el sa-l intretii....
marculescu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 20:25   #7506
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by marculescu View Post
A-klass nu e masina, adica nu e Mercedes. Mai pui ceva si cumperi C-klas care e masina adevarata.
Benzinar sau diesel, depinde ce vrei. Vrei sport si silentios cumperi benzinar.
Vrei sa faci naveta, cumperi diesel. Diferenta mare nu mai e, chiar mai scump iesi cu diesel dar caztigi ceva la revanzare, dieselul are pret de revanzare mai mare si se depreciaza mai putin...asta daca ai bagat bani in el sa-l intretii....
Sunt curios cum iesi mai scump cu diesel...😃😃
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 20:35   #7507
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ Tzzantaru @ - eMH e baiat descurcaret, no coment.
Mai cunosc eu oameni descurcareti. Fete care lucreaza la PUF in strainatate sau stau pe centura, si cand se duc inapoi in Romania, asi fac o facultate, asi deschid ceva salon de manichiura pedichiura sau mai stiu eu ce, si se tin mare doamne.
Mai cunosc pe unu ( are vreo 26 de ani ) si stie cum sa faca acte false, o diploma de bacalaureat, o diploma de facultate, si cand se angajeaza la o firma, asi arata licenta si deja castiga bani frumosi.
Apoi mai cunosc cateva femei frumoase, care se culca cu procurori, avocati, politicieni, si din cauza asta ajung si ele cu o functie.
Am avut cativa colegi care stiau cum sa se bage sub pielea sefului, sefu fiind cu relatii si pile, s-apoi unul a ajuns sa lucreze la pompieri, altu in armata, altu a ajuns un sef mai mic, etc.
Intrun singur cuvint, trebuie sa fi smecher, viclean, si o sa ajungi si tu un baiat descurcaret ca si eMH.
Eu din pacate nu sint baiat descurcaret sint prea cinstit, ce am pe inima o spun pe gura, si din cauza asta am numai de pierdut. Cam atit despre bani. Sa trecem inapoi la diesel.
Un prieten de al meu are un Chevrolet pe benzina, motor de 1000 cc, si nu poate depasi cu ea, mai mult de 100 nu mergea. In masina era el, nevastasa, si portbagaju plin. O zis ca n-are masina putere. Pai si normal la asa un motor mic, ce asteptari sa ai de la un motor de 1000 cc ? I-am spus sa-si ieie diesel. Asa a si facut, sia luat o masina noua - Citroen Picaso C3, motor 1,6 diesel. O zis ca diferenta e foarte mare.
Ati iei o benzinara, si cind ai portbagaju plin, si inca doi in masina, deja gata, asa se comporta masina ca si cum n-ar mai avea vlaga in ea. Dieselu tot diesel ramine. Dieselu are forta, consuma putin, ce mai vreti ? Chestia e ca, depinde de venitul pe care-l aveti fiecare dintre voi. Cine castiga 200 de euro pe luna ca si mine de ex, asi ia un diesel ( motor 1,5 - 1,7 - sau max 1,9 ). Iar cine vrea sa fie bagat in seama sau sa fie tare in parcare, asi ia o masina pe benzina cu vreo 200 de cai, saaaauuuu o motocicleta Suzuki gsx-r 750 cu 140 de cai de ex, si e boos, cel mai tare din parcare.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 02:40   #7508
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by marculescu View Post
A-klass nu e masina, adica nu e Mercedes. Mai pui ceva si cumperi C-klas care e masina adevarata.
Benzinar sau diesel, depinde ce vrei. Vrei sport si silentios cumperi benzinar.
Vrei sa faci naveta, cumperi diesel. Diferenta mare nu mai e, chiar mai scump iesi cu diesel dar caztigi ceva la revanzare, dieselul are pret de revanzare mai mare si se depreciaza mai putin...asta daca ai bagat bani in el sa-l intretii....
Daca la mine te refereai , poate nu stii la ce imi trebuie, am scris in posturile alea.
Am ceva de talia lui C: un e46 si l-as schimba doar pentru ca are o varsta dar acum consider o miscare mai buna A-klass.
Deocamdata nu consider un C ca masina a familiei, eventual mai incolo un E. De fapt daca stau bine sa ma gandesc daca renunt la BMW nu mai pun accentul pe dinamica ci pe costuri de intretinere, undeapropo stiu A-ul e riscant dar, repet stiu mai bine la ce-mi trebuie.

Am zis cu categorisirea bla-bla-bla dar tre sa-ti pun eticheta: n-ai avut diesel, sau ai avut ghinioane cu diesel.
Exemplul meu prefrat la low-cost (desi sunt constient ca pot fi altele mai bune dar pe asta il stiu bine) e 1.5crdi 110Cp - cat te costa benzina care-l bate? Sincer personal mi-e greu sa contorizez banii cu masina decat vag pentru ca eu sunt pe principiu:ai masina -tre sa mearga, oricat costa, daca te face sa o tii pe dreapta, schimb-o sau ia-ti bicicleta, desi pastrez bonurilenu prea fac socoteala.
Tata in schimb care are un venit constant si nu prea mare, poate vedea exact ce si cum si pe scurt a zis ca iesea o idee mai bine cu logan 1.4i+gpl decat cu accent 1.5crdi dar ca per toatal e mai multumit ca are o grija in minus cu gpl-ul dar un mare plus la reprize, mai ales la viteze de exterior.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 13:07   #7509
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
[...]
Fritz, doar pentru ca am muncit si am invatat suficient cat sa imi gasesc un loc de munca destul de bun si destul de repede nu inseamna ca sunt descurcaret sau ca m-am bagat pe sub pielea sefului. Credeam ca e evident ca oricum nu ai ocazia sa te bagi pe sub pielea sefului decat dupa ce te angajezi.

@RVL, asa e, eu am 3 masini si toate cu GPL. Intr-adevar, la consum iesi mai bine, dar si masinile sunt putin mai puturoase.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 20:55   #7510
marculescu

Stage 4
 
marculescu's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 268
Default Re: Benzina sau motorina ?

Stiu bine ce inseamna A-class, e prost conceputa, e mica, un Matiz mai marisor, service-ul te chinuie rau de tot, pt orice reparatie dai motorul jos, intervale de revizie scurte, preturi la consumabile prea mari.
Din proprie experienta in spun ca mai ieftin intretii un E-class din aceladi an, ieftin vb de Mercedes nu de dacie.
Daca vb de A-class de productie recenta ( w169) atunci lucrurile se schimba.


Din orice punct de vedere benzinarul e mai ieftin ca dieselul. Daca ai motor cu comonrail sau PD va trebui sa alimentezi doar cu motorina scumpa, altfel faci praf motorul. Dif de 1 leu fata de benzina.
Apoi dieselul e masina alergata sh, la tine cade turbina... .Apoi la masinile recente cand schimbi ambreiajul de multe ori schimbi si volanta...., Apoi tot la diesele cu distributie pe lant recente ,distributia se face cu set de cale, ajunge cu totul la peste 3000 lei..., Apoi dieselele mai recente au renumitul Filtru de particule care inseamna doar belele in Ro...., si mai sunt multe alte belele de dieselist care le stiu multi posesori dar nu le zic.
Diesel az lua doar sa fie tip vechi, non euro sau unul nou, il tii 3 ani si-l dai la altul.
marculescu is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 21:33   #7511
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by marculescu View Post
Daca ai motor cu comonrail sau PD va trebui sa alimentezi doar cu motorina scumpa, altfel faci praf motorul. Dif de 1 leu fata de benzina.
Am PD, si de 3 ani de zile nu am mai trecut prin Peco. Turbina s-a spart, pentru ca imi doream intr-o oarecare masura. De aproape 2 ani motorul merge cu 2 bari presiune in turbina (nu e stock). Si nu m-a lasat in drum

Nu cred ca sunt un caz izolat.
Nu putem generaliza, nici intr-o situatie nici in cealalta. La fel de bine stiu motoare identice cu al meu, care la jumatate de kilometrii s-a spart blocul motor.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 22:03   #7512
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tu tre sa crezi ca suntem masochisti sau ceva (cei cu diesel)
Merg pe al 5-lea an, destui bani bagati in masina, nu in motor
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 22:33   #7513
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pe aici ajung multe frustrari despre diesel ca se duce turbina, aia e o mare vrajeala.Depinde si de cum a fost folosita acea turbina.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 22:40   #7514
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pe mine oricum nu ma poate face nimeni sa trec de la diesel la benzina atat timp cat am avut masini si diesel si benzina...motoare diferite de la 1.2 la 2.0 benzina si de la 1.4 la 3.0 diesel....de fiecare data am iesit mult mai bine cu dieselul....cei care doresc le fac comparatii destule intre una si alta si din punctul meu de vedere iese mai bine dieselul...
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 00:25   #7515
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by marculescu View Post
Stiu bine ce inseamna A-class, e prost conceputa, e mica, un Matiz mai marisor, service-ul te chinuie rau de tot, pt orice reparatie dai motorul jos, intervale de revizie scurte, preturi la consumabile prea mari.
Din proprie experienta in spun ca mai ieftin intretii un E-class din aceladi an, ieftin vb de Mercedes nu de dacie.
Daca vb de A-class de productie recenta ( w169) atunci lucrurile se schimba.


Din orice punct de vedere benzinarul e mai ieftin ca dieselul. Daca ai motor cu comonrail sau PD va trebui sa alimentezi doar cu motorina scumpa, altfel faci praf motorul. Dif de 1 leu fata de benzina.
Apoi dieselul e masina alergata sh, la tine cade turbina... .Apoi la masinile recente cand schimbi ambreiajul de multe ori schimbi si volanta...., Apoi tot la diesele cu distributie pe lant recente ,distributia se face cu set de cale, ajunge cu totul la peste 3000 lei..., Apoi dieselele mai recente au renumitul Filtru de particule care inseamna doar belele in Ro...., si mai sunt multe alte belele de dieselist care le stiu multi posesori dar nu le zic.
Diesel az lua doar sa fie tip vechi, non euro sau unul nou, il tii 3 ani si-l dai la altul.
Daca vroiam tot un sedan mai luam un e46 doar pentru ca stiu la ce sa ma astept nu pt ca e mai cu mot, sau luam ceva low cost.
Dar eu vreau ceva de formatul A klass cu cutie automata. Eu nu stiu alternativa in parametrii dati si imi pare rau deja ca au turtit de tot ultimele modele.

E bine ca la A klass vb din experienta dar la diesel lasa-i pe altii sa zica daca tu nu ai. In plus mie nu mi se pare un cap de tara nici unul din exemplele de ce poate sa pice cand masina consuma bani destui si asa.
Da nu mi-ar fi egal sa dau 3000 de lei sau nu dar daca maine gasesc far aripa bara strambe mai serios sau usa si oglinda,dau tot pe acolo, tre sa o incalt de vara, o sa dau vreo 2000 probabil.
Nu m-am interesat dar totusi 3000 pare cam mult, chiar si asa, cat costa distributia cu curea in acelasi interval?
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -