Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-14, 10:56   #7486
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cand eram mititel conduceam in brate la tata un Mercedes diesel , la 18 ani golf 5 (masina de scoala ) tot motorina ,la serviciul 1 aveam un clio diesel la serviciul 2 sprinter transport persoane 3. momentan detin o astra 1.7 cdti 2004 pe care vreau sa o schimb tot cu un diesel . 30.000 km intr-un an cu masina proprie si n-am intrat nici macar 1 singura data in peco acum are 240 si ceva de mii de km ) Toata viata mea e legata de diesel (e o boala ) ) . Eu sunt pro diesel si asa o sa raman pana o sa crap indiferent de sugestiile altora si de tonul lor zeflemitor. + ca daca conduc o benzinara parca sunt surd , orb , olog pur si simplu nu-mi place !!! Cat despre detaliile tehnice nu intru in discutie ca s-a vorbit suficient . SCURT !

Last edited by PrasleaCelVoinic; 10-02-14 at 11:07.
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 11:47   #7487
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Asa, lauda-te ca nu treci pe la Peco ca poate ramai fara servici
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 12:13   #7488
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Praslea nu faci cinste pro-diesel-arilor, esti exact reversul celor care n-au mers cu diesel mai mult de 5 metri dar il blameza.
Asa ziceam eu acum zece ani ca dieselul e cah, din cauza ca nu intalnisem unul ca lumea, acum sunt pro diesel(nu orice diesel) dar nu consider ca in absolut toate situatiile este preferabil, drept dovada ce am scris mai sus pentru cazul meu particular.
Dupa mine nu poti fi sigur ce ti-e mai util/placut daca nu le incerci bine pe amandoua.

Ca nu calci in PECO... ai grija ca am citit de unu care l-au saltat pentru ca s-a laudat PE FORUM ca a atins 170km/h pe o alee, bine nu in Romanica...poate n-ai nici un motiv sa-ti faci griji
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 13:17   #7489
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Asa, lauda-te ca nu treci pe la Peco ca poate ramai fara servici
iti dai seama ca nu sunt constrans de rate la apartament , datorii , leasinguri , familie etc ) de aia si-mi permit . + ca sunt in cautare de un loc de munca mai bine platit . Daca nu-mi fac eu parte cine sa-mi faca ? patronul ? pot face si mai urat cu anumite treburi , dar sunt un domn si am bun simt
Si chiar daca tuna ma doare-n mana , bara de directive , si chiar daca ninge are cine impinge pompa de injectie . . .
Cum mi-a zis un domn militia legat de o treaba . . . " Si ce ? a murit cineva ? ) . . . ce atata stres? "

Last edited by PrasleaCelVoinic; 10-02-14 at 13:23.
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 14:49   #7490
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Asta e cel mai nasol la noi: furtul e ceva normal, 8 din 10 te considera fraier ca vrei sa fi cinstit. Cand i-am zis administratorei ca platesc aiurea la intretinere (pe un apartament in care satu 2-3 luni pe an) ea imi zice sa ma bag la ajutor, eu o dadeam ca nu am dreptul (moral cel putin) ea ii dadea cu portite cum sa obtin ajutor. Pana la urma i-am zis pe scurt ca nu vreau sa fur ca sa ies mai bine, vreau sa nu mai fiu furat!
Pe langa ca tata lucra cu zeci de tone de motorina de calitate foarte greu de contorizat exact, mi s-a mai propus motorina ieftina dar nu am furat/cumparat din "surse" un litru.

Practic in tara asta trebuie sa faci eforturi sa nu furi, din toate partile vin "oferte" pentru te miri ce de fur-gaseala.

Nu condamn numai omul de rand ca fura de la patron (el e cel mai nevinovat probabil) stiu ca si patronul il fura pe el, pe patron il fura statul statul fura patronul, omul fura de la stat si tot asa, asta e tara...toti furam care cum si deunde apucam.

Last edited by RVL 2000; 10-02-14 at 15:02.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 16:53   #7491
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Asta e cel mai nasol la noi: furtul e ceva normal, 8 din 10 te considera fraier ca vrei sa fi cinstit. Cand i-am zis administratorei ca platesc aiurea la intretinere (pe un apartament in care satu 2-3 luni pe an) ea imi zice sa ma bag la ajutor, eu o dadeam ca nu am dreptul (moral cel putin) ea ii dadea cu portite cum sa obtin ajutor. Pana la urma i-am zis pe scurt ca nu vreau sa fur ca sa ies mai bine, vreau sa nu mai fiu furat!
Pe langa ca tata lucra cu zeci de tone de motorina de calitate foarte greu de contorizat exact, mi s-a mai propus motorina ieftina dar nu am furat/cumparat din "surse" un litru.

Practic in tara asta trebuie sa faci eforturi sa nu furi, din toate partile vin "oferte" pentru te miri ce de fur-gaseala.

Nu condamn numai omul de rand ca fura de la patron (el e cel mai nevinovat probabil) stiu ca si patronul il fura pe el, pe patron il fura statul statul fura patronul, omul fura de la stat si tot asa, asta e tara...toti furam care cum si deunde apucam.
Candva am gandit si eu ca tine si radeau de mine colegii ) (atunci nu I-am inteles dar in timp ). . . usor usor am fost furat la facturare sau am fost pus sa lucrez pe programe mai slabe unde nu se faceau bani , statul ma trage si el in piept la maximum si uite asa am intrat si eu in clica asta si am devenit rau si a dracu profitor si manglitor . Rezultatul sociopatiei P.S. come to dark side we have cookies

Last edited by PrasleaCelVoinic; 10-02-14 at 16:56.
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 10:23   #7492
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Asta e cel mai nasol la noi: furtul e ceva normal, 8 din 10 te considera fraier ca vrei sa fi cinstit.
La drept vorbind daca la noi ar fi numai salarii incepand de la 500E (sa nu zic mai mult, pt. ca 500 e super super decent in Ro) nu cred ca s-ar mai fura asa mult. Tu daca de maine ai fi nevoit sa muncesti pe 200E (probabil ca nu vei fi ca te va ajuta pregatirea/imaginatia/ambitia etc dar sa spunem ipotetic) nu te-ai gandi sa te "mai scoti" cumva prin vreun mijloc? Ca daca esti singur te descurci dar cand ai familie...Ce solutii ar avea un Dorel ca sa progreseze? fura si el cat poate, fenteaza etc
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 11:34   #7493
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
La drept vorbind daca la noi ar fi numai salarii incepand de la 500E (sa nu zic mai mult, pt. ca 500 e super super decent in Ro) nu cred ca s-ar mai fura asa mult. Tu daca de maine ai fi nevoit sa muncesti pe 200E (probabil ca nu vei fi ca te va ajuta pregatirea/imaginatia/ambitia etc dar sa spunem ipotetic) nu te-ai gandi sa te "mai scoti" cumva prin vreun mijloc? Ca daca esti singur te descurci dar cand ai familie...Ce solutii ar avea un Dorel ca sa progreseze? fura si el cat poate, fenteaza etc
Adevarat graiesti + ca multa lume face comparatii cu tari din vest unde lumea e cinstita in mare parte , spre exemplu Germania unde un gunoier are 3800 euro probabil soferul are mult mai mult . In acest caz ar trebui sa ai dunga rosie-n buletin sa incerci vreo magarie de la motorina pana la smenuri cu oglinzi si alte "consumabile" . ideea este ca esti IMPINS / FORTAT / NEVOIT sa mai ciupesti si tu ceva (ca doar nu faci avere nu furi in stil maratonist ca domnii la costume de la stat , banci etc pt ca n-ai de unde) .

Last edited by PrasleaCelVoinic; 11-02-14 at 11:40.
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 12:19   #7494
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ai dreptate, stiu, nu sunt ipocrit imi dau seama ca si pentru ca imi permit cat de cat incerc sa fiu cinstit. Asta e una din temerile mele : ce fac daca maine se rupe caruta?!?

Cum am zis, muncitorul e cel mai nevinovat, de cele mai multe ori fura ca sa supravietuiasca, si 500 e putin, mi s-ar parea ok cu 2 salarii/famillie de cate 500, eu am venitul mai mare si tot mi se pare ca prea greu se lipeste banu de mine, e un cerc vicios ca si statul te "asupreste" ca sa supravietuiasca, probabil ca una din probleme e acolo unde statul e jefuit masiv ca sa-si bage unu in buzunar 10% din cat pagubeste statul, habar-n-am zic si eu.
Ar mai fi si conceptia romanului ca daca te faci patron trebuie sa te scoti, sa rupi gura targului, si asta intsant, in alte tari cand iti deschizi o mini-afacere la inceput trebuie sa muncesti mult mai mult (decat ca angajat) doar ca sa o tii pe linia de plutire un timp, parca in state daca ai o crestere de ~15%(nu sunt sigur exact cat) pe an te ia fiscu la ochi sa vada cum ai reusit tu asa ceva, la noi daca nu ti-ai inmultit baniide cateva ori esti de rasul curcilor, ori nu poti sa faci asta cinstit decat foarte rar (acum nu mai sunt la curent cu ce e in tara, poate ca nu mai e adevarat dar am vazut in trecut pe 2-3 care s-au lansat si cam asta e impresia pe care mi-au lasat-o)

Mi se pare ca mai e si o problema si de mentalitate gen "la cat ma platesc astia nici nu tre sa fac nimic".
Ca sa exemplific: in 2007 eram pe sfarsitul contractului si, dupa mine, cam tragem mata de coada, ma cam fofilam, cand am avut un joint venture cu alti muncitori romani dar ei erau cu traba lor eu cu a mea (eu lucarm la companie straina dar venisem in tara cu treaba asta, ei lucrau in tara), dupa cum am zis nu prea ma omoram, ei nici atat, dar eu nu stiam ce treaba, ce ordine au ei. In fine a doua zi m-a socat replica unuia, cica: "da nu stai de loc, alergi de colo-colo tot timpul" pe cand eu ma simteam oarecum cu musca pe caciula ca iau banii cam degeaba...
Acum sa fiu cinstit pana la capat, cand am aflat ce salarii aveau ei, n-aveai ce sa zici...

P.S. scuze de off-topicuri lungi, am timpi morti in productie si imi vin idei...
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 12:54   #7495
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by PrasleaCelVoinic View Post
ideea este ca esti IMPINS / FORTAT / NEVOIT sa mai ciupesti si tu ceva (ca doar nu faci avere nu furi in stil maratonist ca domnii la costume de la stat , banci etc pt ca n-ai de unde) .
Nu stiu de ce dar am impresia ca nu te incadrezi la categoria asta, imi cer scuze daca gresesc; alta boala pe care incerc sa o evit este categorisirea, impresia pe care o avem ca stim noi care e treaba cu ala si cu celalat, dar sa-ti vezi de oala ta e si mai greu decat sa nu furi, ca doar tre sa fii informat cat se fura sa nu iesi in evidenta furand prea mult sau Doamne-fereste prea putin
Inca o data: imi cer scuze daca ma insel si te judec gresit, oricum in principiu ai dreptate ca asta e situatia.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 13:21   #7496
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Nu stiu de ce dar am impresia ca nu te incadrezi la categoria asta, imi cer scuze daca gresesc; alta boala pe care incerc sa o evit este categorisirea, impresia pe care o avem ca stim noi care e treaba cu ala si cu celalat, dar sa-ti vezi de oala ta e si mai greu decat sa nu furi, ca doar tre sa fii informat cat se fura sa nu iesi in evidenta furand prea mult sau Doamne-fereste prea putin
Inca o data: imi cer scuze daca ma insel si te judec gresit, oricum in principiu ai dreptate ca asta e situatia.
Ai dreptate si ma regasesc . ex meu loc de munca si salariu . 1200- 1500 ron (depinde cate zile lucrez ) la 5 dimineata sunt drepti la 9 intru pe usa acasa in acesti bani intra stresul / panarama / si nemultumirea vesnica a patronului nesatul . imi vine-n minte melodia de la puya - pesti mici !

Last edited by PrasleaCelVoinic; 11-02-14 at 13:28.
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 12-02-14, 08:07   #7497
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca esti nemultumit de ce nu iti cauti in alta parte? Daca nu te angajeaza inseamna ca nu esti suficient de bun in ceea ce faci. Fa o specializare, mai fa un curs, pune-te si invata, studiaza, devino mai bun si o sa vezi cat de usor e sa iti gasesti un loc de munca bun.
E mai bine sa astepti sa pice din cer, dar daca astepti sa pice din cer s-ar putea sa primesti doar rahat de porumbei.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 12-02-14, 12:58   #7498
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

1. Omu a zis salariul, nu venitul... numai din ce zice el mai baga de ~inca atata doar motorina

2.E greu sa te muti, eu am tras de timp un an ca sa imi schimb locul de munca la undeva cu 50% mai bine platit, pentru ca, nu reusam sa strang, coincidenta, to 50% din salariu, necesari pentru cursuri/examene, intr-un final mi-am luat inima in dinti am riscat si am investit ultimi bani, de fapt fiind in datorii deja, m-am pus cu burta pe carte si am reusit ce mi-am propus, daca nu-mi iesea mai treceau cel putin 6 luni, dar probabil un an pana sa incerc iar.

Eu cred ca loc de munca iti gasesti relativ usor dupa ce ai o oarecare experienta(in domeniu si eventual pe functie), eu vad in domeniul meu, in curand fac zece ani si pe mine ma suna si azi cu oferte , desi n-am mai zgariat pe la usi de 5-6 ani,(e adevarat ca ofera sub ce am acum dar tot e confortul psihic ca in caz de ma da afara de aici nu mor de foame) absolventii saracii se chinuie si trebuie sa-si faca experienta pe nimica toata (cum am facut si eu de fapt) Si asta pe o piata unde este DEFICIT de oameni, pentru ca intr-un domeniu ~paralel unde e usor surplus sunt sunt munti de dosare in astpeptare. Sa-i dea Dumnezeu sanatate lu tata ca m-a indrumat in partea asta si nu cealalta!

Mult mai scriu, scuze Alex ca-ti dau de munca, nu-mi parea rau macar daca luai si tu comision la fiecare post sters...
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 08:24   #7499
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Benzina sau motorina ?

NU are nici un gunoier 3800EUR in DE, nu mai vorbi din filme SF.
In primul rand, TOATE salariile in DE sunt salarii BRUTE, nimeni nu da salariul net pt ca e aproape imposibil de calculat la prima vedere.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 10:16   #7500
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
La drept vorbind daca la noi ar fi numai salarii incepand de la 500E (sa nu zic mai mult, pt. ca 500 e super super decent in Ro) nu cred ca s-ar mai fura asa mult.
Corect, daca la noi productivitatea unui angajat ar fi suficienta cat sa produca un salariu mai mare, ce ţara am fi....
Pana atunci, hai sa furam cu totii, si sa ne plangem "incotro merge ţara asta..."
p.s.: nu te contrazic deloc in ce spui, doar te completam, off-topic, scuze
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -