Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-13, 21:13   #7366
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Asta eu am fost ? Nu-mi vine sa cred Gata nu mai am ce comenta, ciocu mic la mine si joc de glezna
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 01:34   #7367
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
35% crestere de putere din soft..tare rau..
Si chiar de ar obtine 200 de cai dintr-un amarat de soft, depinde si in ce interval de rpm ii are. Softuri minune, nu ca vreau sa vb prostii, dar un 330 d amesteca visele din orice pozitie unui 320 d chiar si cu soft din asta super smecher .
Si chestia asta cu rezistatul... Sa fim seriosi, daca ii faci soft sa ii dea 50 de cai in plus din 150 stock, fii sigur ca daca dai in ea sa exploatezi caii aia in plus , ai sanse sa ii pui ambreiaj volanta turbo pe butuci exponential. Aici vorbim de masini cu minim 150 mii de km , in cazul fericit, si ele se strica sistock , daramite sa ii dai in gura cu niste grafice modificate .
cu soft dinala smecher se cam culca 330d
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 02:59   #7368
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
35% crestere de putere din soft..tare rau..
Si chiar de ar obtine 200 de cai dintr-un amarat de soft, depinde si in ce interval de rpm ii are. Softuri minune, nu ca vreau sa vb prostii, dar un 330 d amesteca visele din orice pozitie unui 320 d chiar si cu soft din asta super smecher .
Si chestia asta cu rezistatul... Sa fim seriosi, daca ii faci soft sa ii dea 50 de cai in plus din 150 stock, fii sigur ca daca dai in ea sa exploatezi caii aia in plus , ai sanse sa ii pui ambreiaj volanta turbo pe butuci exponential. Aici vorbim de masini cu minim 150 mii de km , in cazul fericit, si ele se strica sistock , daramite sa ii dai in gura cu niste grafice modificate .
320 d,e46,automat cu soft pe care il stiu,are aproximativ 190-195 cai...bate orice 3.0 diesel,automat sau manual,e46 sau e39 stock....mai putin 330 d de 204 cai...nu s-a dat cu niciunul pana acum,iar cand l-am intrebat a zis ca nu se pronunta pana nu incearca....

pe mine cu 3.0 diesel pe Vectra c,184 cai....ma bate zdravan....cel putin cu plecare de pe loc ma zapaceste....e violenta rau....

la viteza dupa 180 km/h a recunoscut ca s-ar putea sa nu ma mai bata....sa fim cam p-acolo...la el se cam termina forta aia mare,dar tot trage mult mai bine decat unul stock....are soft schimbat si la cutie....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!

Last edited by alex.panciu; 25-10-13 at 03:06.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 08:54   #7369
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai caii aia multi se cam termina pe la 4000rpm cu o turbina stock si soft.
Si aceiasi turbina stock o sa omoare si ambreiajul.
Mai ales la un soft care da drumu la cuplu maxim sa simta soferul pe ce a dat banu.
O fisa dyno comparata intre turbo stock si turbo mai mare , pe acelasi motor ar face putina lumina.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 13:21   #7370
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
in principiu aia normala de 51....deoarece aia aditivata ca sa ii cresca cifra octanica,folosesc niste aditivi care o fac mai *uscata*....
cam asta este explicatia unui angajat de la o benzinarie....asta este explicatia care am primit-o si eu cand am intrebat....
Motorina noastra deja e uscata... aditivii o mai "ingrasa", d-aia pun unii ulei in motorina (tractoare).
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 16:41   #7371
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Motorina noastra deja e uscata... aditivii o mai "ingrasa", d-aia pun unii ulei in motorina (tractoare).
aditivii nu prea o mai *ingrasa*....din moment ce ii maresc cifra cetanica...
o aditiveaza cu niste solutii care o fac sa arda mai repede sau mai tare.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 20:50   #7372
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Veste proasta. Am fost 3 zile in Romania. Cind am venit din Oradea inapoi in Viena ( sint 560 de km, ruta aia mai lunga ), am facut plinu ( 50 de litrii ), si cind am ajuns acasa am ramas fara motorina. Vreau sa mai adaug ca, am mers cu 150 incontinuu. Cind cu 140, cind cu 150, si de citeva ori cu 160. Deci dao dracu de treaba, pai cu 50 de litrii numai 560 de km, pe autoban ? Si e si diesel ? Na stiti cee ? O sa-mi vind io dieselu si o sa trec io inapoi la benzina. Numai sa mio cumpere careva. Pai atita imi consuma si o masina pe benzina ! Daca ai dai in gura la un diesel, iti consuma si aia exact ca si una pe benzina, asta-i clar. Io-s martor, pe pielea mea am testato. Ma f..t in el diesel, ca oricum are sunet de tractor. Sau poate ai ceva cu motorina din Romania. In fine, m-am invatat minte, altu nu mai merg cu viteza in viata mea. Si nici scaune sport nu-mi mai trebuie in viata mea. Scaunele sint moi, da lateral sint aripile alea tari, si ma dor soldurile de la ele.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 21:12   #7373
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

fereasca dumnezeu si maica domnului....
bai franz tu ai prieteni????
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 21:40   #7374
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
fereasca dumnezeu si maica domnului....
bai franz tu ai prieteni????
Are si nevasta....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 22:01   #7375
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
fereasca dumnezeu si maica domnului....
bai franz tu ai prieteni????
Nu prea.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 07:38   #7376
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Asta explica multe...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 09:42   #7377
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
bai franz tu ai prieteni????
O intrebare mai buna ar fi daca el chiar exista in realitate....
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 04:33   #7378
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Veste proasta. Am fost 3 zile in Romania. Cind am venit din Oradea inapoi in Viena ( sint 560 de km, ruta aia mai lunga ), am facut plinu ( 50 de litrii ), si cind am ajuns acasa am ramas fara motorina. Vreau sa mai adaug ca, am mers cu 150 incontinuu. Cind cu 140, cind cu 150, si de citeva ori cu 160. Deci dao dracu de treaba, pai cu 50 de litrii numai 560 de km, pe autoban ? Si e si diesel ? Na stiti cee ? O sa-mi vind io dieselu si o sa trec io inapoi la benzina. Numai sa mio cumpere careva. Pai atita imi consuma si o masina pe benzina ! Daca ai dai in gura la un diesel, iti consuma si aia exact ca si una pe benzina, asta-i clar. Io-s martor, pe pielea mea am testato. Ma f..t in el diesel, ca oricum are sunet de tractor. Sau poate ai ceva cu motorina din Romania. In fine, m-am invatat minte, altu nu mai merg cu viteza in viata mea. Si nici scaune sport nu-mi mai trebuie in viata mea. Scaunele sint moi, da lateral sint aripile alea tari, si ma dor soldurile de la ele.
Ceva nu "da"cum trebuie...
ori nu e vorba de cantitatea aia (de fapt ai bagat mai putina motorina)
ori nu-ti merge bine kilometrajul (vitezometrul), in cat timp ai facut cei 560 de km?
ori ai sarit de la punct

Da-o incolo, cu a mea nu reusesc sa toc atat decat daca am MEDIA 180km/h
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 06:56   #7379
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Ceva nu "da"cum trebuie...
ori nu e vorba de cantitatea aia (de fapt ai bagat mai putina motorina)
ori nu-ti merge bine kilometrajul (vitezometrul), in cat timp ai facut cei 560 de km?
ori ai sarit de la punct

Da-o incolo, cu a mea nu reusesc sa toc atat decat daca am MEDIA 180km/h
560 de km am facut in 4 ore jumate, cam asa. Da aici mai trebuie adaugat si depasirile, tot ce am avut in fata mea am depasit. Si daca erau 4 masini in coloana, si pe aia i-am depasit. Tiruri una dupa alta, si pe aia. Plus ca drumul nu era peste tot la un nivel drept, ci era si cu inclinatie in sus. Eu cred ca e ceva cu motorina din Romania, ca ceva nu-i in regula. In fine, dao incolo de consum. Daca pe unii dintre noi, chiar ne deranjeaza cit consuma masina, atunci ne-am lua toti VW LUPO 1,2 tdi care ia vreo 3 litrii. Da vad ca nimeni nu are o astfel de masina. Asta inseamna ca nu prea sinteti voi curiosi de cit consuma masina.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 09:56   #7380
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu vad de ce ar consuma un diesel de putere mica la 140 9 si ceva la suta. Poate e defect Am avut skoda octavia 1.9tdi traversat Germania cu pedala la fund peste tot unde s-a putut- consum la pompa de 6 fix. Ford Mondeo 2.2 tdi 175 de cai, la fel mers blana , 7.5 consum. Alfa 159jtd consum undeva la 7 . Ideea este ca nu inteleg cum poate consuma un diesel la "doar" 140 150 aproape 10.
Cu C klass w204 , la 200 + mi-a consumat mediu 7. Si consum facut la pompa, fara exagerari. Daca mergi cu o benzina in acelasi regim nu scoti sub 10 in cel maifericit caz. Sau se poate?
cavaliere is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -