Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-13, 11:15   #6766
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by colt4 View Post
Parerea mea este ca benzina este pentru autovehicule iar motorina pentru camioane si utilaje agricole.
Ce remarca inteligenta si bine argumentata! )))
GTR is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 11:49   #6767
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Este un guru in Logane de 1.4 remapate???
Are multa experienta si stie cu "cipuirea" asta???
Ala cu barba???

Daca e ala cu biblia, nu-l cunoastem.
Medicameeeenteee!!!!!
JDV is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 13:36   #6768
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by colt4 View Post
Parerea mea este ca benzina este pentru autovehicule iar motorina pentru camioane si utilaje agricole.
Franz 2 fugi in munti
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 14:13   #6769
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Benzina sau motorina ?

Da ai spuneti-mi voi ce benzinara mai poate sa faca asa?
https://www.youtube.com/watch?v=Fw2r_lIRgpY

Sau care e diferenta la pretul principlalelor piese de revizie. Sau reconditionarea unei turbine.

Ceea ce multi nu stiu e cum se conduce o masina pe benzina, si anume ca, de exemplu un motor de 2 litri benzina nu trebuie sa vada viteza a 4-a pana in 80 la ora. Si ca n-ai ce cauta sub 3000 de ture decat in viteza 1.

Ia mergeti voi cu benzinarele asa cum au fost concepute sa se mearga cu ele si n-o sa mai vedeti nici lipsa de cuplu, nici injectoare stricate, niti catalizatoare infundate si - culmea- consum mai mic decat la mersul subturat.

Si apoi sa povestiti.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 14:36   #6770
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si o benzina de 3 litri, cu un mers minim 4000 rpm o sa consume super putin.
Dar asa e, sunt multi care merg cu a 4 a la 50 . Dar asta nu inseamna ca "majoritatea" nu stie sa mearga cu o benzina. Ca asa pot sa zic ca majoritatea are nevoie de ture multe la benzina ca sa mearga vioi. Si de aici nici consumul nu are cum sa fie mic. Este doar consum normal pt benzina.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 15:50   #6771
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ce e rau in a merge cu masina in a 4-a la 50?...Subturata...nu as zice.
Sa merg cu a 3-a la 50....daca iti place cum suna motorul la 3000 da...mergi cu a 3-a, si sa iti mai consume si mai putin decat daca ai merge cu a 4-a....ma "indoi".
Motorul consuma cel mai putin atunci cand zgomotul facut de acesta este apropiat de cel facut cand este la relanti....un motor subturat se simte in mers ca nu e in regula...nici nu mai ai nevoie de turometru.

Last edited by JDV; 29-07-13 at 15:53.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 15:58   #6772
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Da ai spuneti-mi voi ce benzinara mai poate sa faca asa?
https://www.youtube.com/watch?v=Fw2r_lIRgpY
Cred ca abia platise taxa de mediu si a vrut sa fie sigur ca polueaza de banii care i-a dat
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 16:21   #6773
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Benzina sau motorina ?

Viteza de 80kmh pentru schimbare de treapta este mai mult decat relativa. Depinde de cutie/grup. Nu viteza este importanta, ci turatia. Eu merg cu 70kmh in treapta a patra si nu e subturata. Asta pe drum drept, nu panta. Importanta este curba de cuplu. Acolo unde 2,3 mei dezvolta sufi cuplu, motoarele mici sunt in continuare rasnita de cafea. Idem motorasul meu de 2,3 fata de motoare de 5-6-7L.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 16:44   #6774
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu la Supernova mea, merg cu a 4-a la 50-60 la ora..a 5-a vine abea dupa 80...fara ca motorul sa fie subturat, se aude si se simte foarte "la locul lui" in acest regim, iar consumul de carburant este foarte bun.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 21:02   #6775
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu am dat de exemplu un motor de 2 litri benzina, deci nici mare nici mic. Bine inteles ca un motor mai mic, sa zicem de 1.4 sau 1.6 este ar putea fi considerat ca supraturat la 3500-4000 rpm. Insa intreaba orice mecanic care stie ce face si iti va spune ca motoarele pe benzina sunt concepute pentru o functionare in ture. Mergi subturat si in timp strici injectoarele, catalizatorul, sondele lambda...

Cel putin in cazul meu, atat e36-le 320i cat si e91 320i (vedeti deci ca am continuat pe benzina, desi erau de n ori mai multe 320d de vanzare decat 320i) consuma mai mult la mersul batraneste decat la mers "sportiv", adica in oras doar treptele 1-3, cu schimbat intre 3500-4000 RPM. Si in felul asta si injectoarele stau curate, nici catalizatorul nu se infunda si sunt mereu in zona de cuplu maxim, deci nu simt lipsa de nimic.

Consumul intr-adevar nu se compara poate cu cel al motorinei, dar nici bataile de cap.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 21:53   #6776
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Nu, am fost prea subtil pentru tine
Faceam bascalie.
Quote:
Originally Posted by colt4 View Post
Parerea mea este ca benzina este pentru autovehicule iar motorina pentru camioane si utilaje agricole.
Absolut!
Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Eu am dat de exemplu un motor de 2 litri benzina, deci nici mare nici mic. Bine inteles ca un motor mai mic, sa zicem de 1.4 sau 1.6 este ar putea fi considerat ca supraturat la 3500-4000 rpm.
Motoarele mai mici ar trebui sa se simta chiar mai bine la o turatie ceva mai mare. Cred. Si oricum, la 3500 nu cred ca se considera a fi supraturatie pentru oricare din motoarele pe benzina. Iar cu partea cu consumul, iti dau dreptate, si mie imi consuma mai mult daca merg cu motorul subturat.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 22:44   #6777
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Fasso imi cer scuze daca erai in tema cu subiectul
bluey is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 22:47   #6778
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pana la urma este o chestiune de gusturi. Insa unii au impresia ca 1.9 TDI e superlativul motorului, ca "trage de rupe" si consuma "de nu simti".

Last edited by rdy4ever; 29-07-13 at 22:52.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 23:59   #6779
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai la fel cum tu stii sa conduci 2.0I peste 3000Rpm si sa consume mai putin ca un diesel, poate sunt unii care stiu sa conduca acel 1.9tdi sa fuga tare si sa consume putin.
Dar stai, ala consuma putin din orice pozitie!
Nici macar nu poti sa banuiesti pe cineva ca minte de ingheata apele daca iti zice ca stie el sa il conduca astfel incat sa consume 4,5.
Nasol!
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 30-07-13, 00:12   #6780
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Talking Re: Benzina sau motorina ?

Cate posturi si n-ati ajuns la nici o concluzie
1.9TDI chiar este un fel de superlativ, deoarece motorul trage si consuma putin.
Cel putin varianta de 116/131cp cu 6 trepte. Am vazut ca are reprize mai bune ca 2.0i de 131cp de pe A4.
Eu sunt fan benzina. Insa sunt uimitoare si noile dieseluri cu, cate 2-3turbine. Si totusi n-as vrea sa fiu langa proprietarul unui astfel de exemplar atunci cand trebuie sa le inlocuiasca + injectoarele (care sunt facute pentru a merge cu motorina fina din europa de vest si nu motorina de locomotive din europa de est).
Rebelul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -