Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-07-13, 02:09   #6481
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
'Dieselul remapat da de pamant cu benzinarele' - exceptie facand desigur benzinarele turbate care la randul lor remapate (nah, ca fac si versuri) dau de pamant cu multe diesel-uri.
NU MAI COMPARA SUPRALIMENTATELE CU ASPIRATELE.
Si eu stiu 320D care dadea cu multe masini de pamant, pana ce a dat de pamant cu prorpiul motor de se prelingea pistonul pana in baie.
Aici vb de masini stock si nu de remapari, turbine schimbate, etc. si cu siguranta nu de liniute (drace, parca toata lumea asta incepe si se termina cu liniutele. Nu ar lua unii un viraj mai de Doamne ajuta nici sa ii tai). Daca un anumit BMW a batut un anumit Renault sau Opel sau ce pana mea a batut nu inseamna ca BMW e mai bun. Inseamna ca masina aia si / sau 'chilotul' e mai OK. Nu particularizam pt ca atunci nu facem nimic.

Si eu ziceam ca dieselul e bun numai la tractor pana ce m-am dat cu 320 generatia noua si dupa aia 640/535d de ziceam ca sunt rachete. Dupa aia a urmat un 3,5 benzinar de la Mercedes si dadeam foc la diesel. Astept sa fac un test drive cu Porsche si iar dau cu dieselul de pamant (nu imi spuneti ca sunt si Porsche diesel ca alea sunt impotriva natuirii si nu ma sui in ele nici daca e gratis).
fa comparatie intre 3.0 tdi si 3.0 tfsi la audi a6 si in paralel daca se poate...si vezi diferenta....ma refer la modelul nou...
si la consum si la putere...si mai sunt multe...
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 02:11   #6482
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Nu e de pe strada asta dar e diesel de 2l si 1450kg. Si fwd.

Sau cumva ti se pare ca e vreo racheta clio F1 ala.
Bine, recunosc ca am fost avantajat si de relief ca era la munte , mai mult in urcare, si masinile fara cuplu sunt facute sa mearga mai mult la vale.
ba baiatule ce rau esti,dar cum ai putut tu cu diesel de 2.0 tdi sa dai de pamant cu masina aia de formula 1....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 05:53   #6483
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
ba baiatule ce rau esti,dar cum ai putut tu cu diesel de 2.0 tdi sa dai de pamant cu masina aia de formula 1....
Alex... nu il starni si mai tare.. nu de alta... dar te lasa in fum [ la propriu ] cu toti caii resoftati de pe VECTRA C ul tau de 3.0d
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 08:55   #6484
ViorelP

Stage 4
 
ViorelP's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 195
Member of:
[Nissan]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Deci ca sa dai de pamant cu un clio f1 (nu cred ca ai mers si nici nu te-ai dat cu el) iti trebuie +200 cp. Daca nu ai ceva care scrie rs pe ea, atunci iti trebuie modificari zdravene ca sa dai tu de pamant cu f1. Si nici macar la 200 cp nu dai de pamant cu el.
Renault clio f1 si renault megane rs au cel mai bun timp pe Nordschleife in clasa lor. Si nu e linie dreapta.
Poate il faci in linie dreapta (poate subliniat), dar in curbe vii tu cu o barca cu motor 2.0 diesel si imi zici ca faci clio f1 care are 200 cp si face suta sub 7.
Sa nu intre cineva de pe forum renault sa citeasca bazaconiile de aici ca ne facem de ras.

Are 325d: pe la 7:20 incepe show-ul https://www.youtube.com/watch?v=BieUBkMAySI

Clio vs m3: https://www.youtube.com/watch?v=dz9G-apBhYk

Repet: poate sa il faci in linie dreapta, dar in curbe nu faci tu masina asta. Uita-te la video cum vine peste m3 in curbe si cum il lasa m3-ul in spate in linie dreapta.
PS: tot nu ne-ai spus ce masina ai.

Last edited by ViorelP; 12-07-13 at 09:07.
ViorelP is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 09:18   #6485
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Oricum vad ca stii mai multe ca mine.
Am zis ca am diesel de 2l nu am zis ca am masina de 200cp

Ah, am uitat, aveam si 2 persoane eu in masina atunci. In Clio erau soferul si pasagerul.

Special pentru persoane ca tine mi-am facut eu masina
Ma bucur sa vad ca inca mai existati.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 10:09   #6486
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Uite ASTA e masina lui, daca tot te roade atat de tare. Dar poate tii si tu cont ca filmuletul e din 2009.

Si nu inteleg de ce ridici atat in slavi Renault. Lucrezi pentru ei sau ce?

P.S.: Vezi ca mai are ceva filmulete interesante pe acolo. Asta daca mai esti curios...

Last edited by eMH; 12-07-13 at 10:17.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 10:44   #6487
ViorelP

Stage 4
 
ViorelP's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 195
Member of:
[Nissan]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai cu 300 cp (sau cat are) cum pana mea sa nu faci clio f1 ( am zis 300 pentru ca vad ca ai stat oglinda langa oglinda cu gti 300 cp).

PS: citeste penultimul post. Am zis ca sa dai cu clio de pamant iti trebuie pe putin 200 cp.
In 200 cp Clio nu prea are concurent, nu stiu cum sa va spun.
ViorelP is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 11:03   #6488
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu zic ca A3-ul lui Bluey are ceva peste aia 300 cp de care zici tu, dar sa revenim la ale noastre. Iti arat ca dau de pamant cand vrei tu cu clio ala cu doar un 2.0 v6 aspirat.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 12:12   #6489
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Postati si voi lucruri concrete, detaliate, nu vorbe aruncate aiurea. Asa ajungem ca peste 3 pagini sa puna cineva un link de 4 ani pe youtube si sa vedem ca de fapt are masina de 300 cai modificata si a batut un renault stock. Super.

Asa ma laud si eu ca 1.6mpi a mucificat un 1.6td, ce daca era Audi 80 cu 80hp.
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 12:59   #6490
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by omaigadlol View Post
Postati si voi lucruri concrete, detaliate, nu vorbe aruncate aiurea. Asa ajungem ca peste 3 pagini sa puna cineva un link de 4 ani pe youtube si sa vedem ca de fapt are masina de 300 cai modificata si a batut un renault stock. Super.

Asa ma laud si eu ca 1.6mpi a mucificat un 1.6td, ce daca era Audi 80 cu 80hp.
Daca Bluey a zis clar ca era 2.0 tdi + soft de ce te incapatanezi tu sa fii oaia neagra?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 13:18   #6491
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Daca Bluey a zis clar ca era 2.0 tdi + soft de ce te incapatanezi tu sa fii oaia neagra?
Incearca sa te concentrezi putin sa-mi spui ce 2.0 tdi cu soft se tine de GTI 30ed de 300cp!?

Soft inseamna STAGE 1- adica si daca avea 170 CP din start tot nu trecea de 210 asa ca nu batea niciodata nici un GTI 30ed stoc, nu mai vorbim de unul de 300 CP.

Cand se tine de un un GTI de ~300 HP insamna ca vb de un 2.0 TDI foarte bine modificat, nu "cu soft".
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 14:06   #6492
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Asta e ca atunci cand te dai cu cineva si zice ca are doar un "soft". Si dupa ce iti da 40 tiruri, stai sa vezi ca nu poate sa ridice capota ca e stricata balamaua.
Nu stiu ce e asa greu sa spui din start, am aia aia si aia.
Asa si cu Bmwul ala care bate masini de 200 de cai benzina si el are doar un soft "bine facut". Soft bine facut = soft admisie evacuare injectoare alt turbo , adica doar un simplu soft + stage 2 si 3.
Oricum s-a deviat mult de la scopul threadului astuia. Dar ne mai descretim fruntile si aflam si noi cum putem sa ne tunam masinile cu doar 300 de euro si sa batem masini mult mai potente .
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 14:34   #6493
ViorelP

Stage 4
 
ViorelP's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 195
Member of:
[Nissan]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Da )...Cum era un video de prin brazilia parca. Are logan 1.4 remapat. Si a batut audi a4 2.0 tdi. Logan-ul avea si turbo ). Nici macar nu se stie daca a ramas 1.4 la baza
ViorelP is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 14:54   #6494
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Masina are mai mult de un simplu soft. Dar motorul in sine e cam neatins. Pistoane stock,biele stock,cutie la fel. Dupa cum ziceam si altadata.
Ce vine pe diesel stock, masinile pe benzina folosesc ca upgrade
bluey is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 15:20   #6495
ViorelP

Stage 4
 
ViorelP's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 195
Member of:
[Nissan]
Default Re: Benzina sau motorina ?

O sa imi vand 1.8 turbo-ul si imi iau 2.0 dizal.
ViorelP is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -