Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-13, 00:46   #5686
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Liviu_DLA View Post
daca intradevar este asa cum spui tu (greutate) intradevar este printe putinele comparatii oricum hyundai e cam varza la motoare pe benzina din cate stiu
si eu iti dau 100 de ex de benzina cu diesel aceasi putere nu il va face dieselul..
asa e frate cum spui tu....inainte sa iti demonstrez ai spus ca nu crezi ca bate dieselul si ca e mai usor,ti-am aratat contrariul din toate punctele de vedere....acum spui ca e varza hyundai la motoare pe benzina.....ok,asa e ca tine.....crede-ma ca am obosit si tu nici cu cifre nu crezi,nici nu ma mai obosesc sa iti arat altceva....dar crede-ma ca diferenta pe strada e mult mai mare.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 00:50   #5687
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
am inteles domnul profesor doctor,imi cer scuze am doar 8 clase....cu fizica stau cam prost.....si promit maine sa ma duc sa imi cumpar un compresor si o sa dau sms prietenilor in caz ca vor sa mearga cu mine in masina sa ma anunte cu o ora inainte ca trebuie sa umflu rotile......
AM INTELES,SA TRAITI!

ba fratilor aveti o boala sa va contraziceti si sa da-ti peste nas aiurea ce nu am pomenit......
am si eu o intrebare la tine cam cati km ai facut tu o corolla 1.4 benzina,97 cai,manuala 5 viteze ultimul model??????
am facut de la 800-65.000 km cu aceasta masina,te rog nu te mai contrazice ca iti pot demonstra oricand.......
Nu te enerva, stai calm.

Am specificat ca este in functie de masina, daca citesti printre randuri nu este vina mea.

Pe de lata parte, la incarcarea masinii, cel mai mare mancator de putere este strict pneul.

Oricand vrei bem "o bere" si-ti explic si fizic de ce exista si in ce conditii, cazuri cand o masina incarcata sa prinda viteza mai mare decat goala.

P.S.

Si in cartea masinii si pe stalpul ei sunt specificatiile presiunii in pneuri in functie de incarcare si crede-ma ca nu au facut-o de tampiti.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 01:01   #5688
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Nu te enerva, stai calm.

Am specificat ca este in functie de masina, daca citesti printre randuri nu este vina mea.

Pe de lata parte, la incarcarea masinii, cel mai mare mancator de putere este strict pneul.

Oricand vrei bem "o bere" si-ti explic si fizic de ce exista si in ce conditii, cazuri cand o masina incarcata sa prinda viteza mai mare decat goala.

P.S.

Si in cartea masinii si pe stalpul ei sunt specificatiile presiunii in pneuri in functie de incarcare si crede-ma ca nu au facut-o de tampiti.
stai linistit ca am inteles perfect ce ai vrut sa spui nu sunt atat de batut in cap pe cat crezi,ai spus ca nu exista diferenta asa mare de la singur in masina la 4 persoane....niciodata nu am prins viteza egala sau mai mare cand eram in masina 4 persoane decat atunci cand eram singur.....
si stiu si eu faza cu pneurile,dar nu o sa mearga masina la fel chiar daca umflu rotile si este si normal sa nu prinda viteza egala sau mai mare cand am in masina aproximativ +240 kg....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 02:05   #5689
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Liviu_DLA View Post
daca intradevar este asa cum spui tu (greutate) intradevar este printe putinele comparatii cand un diesel castiga la aceasi putere,oricum hyundai e cam varza la motoare pe benzina din cate stiu
si eu iti dau 100 de ex de benzina cu diesel aceasi putere nu il va face dieselul..
tu mai ai inca multe de aflat... ca de exemplu diferentele transmisiilor. vezi ca acolo ambele au cutie 6 trepte manuala dar ea nu este la fel. rapoartele la diesel sunt mai scurte
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 11:32   #5690
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
asa e frate cum spui tu....inainte sa iti demonstrez ai spus ca nu crezi ca bate dieselul si ca e mai usor,ti-am aratat contrariul din toate punctele de vedere....acum spui ca e varza hyundai la motoare pe benzina.....ok,asa e ca tine.....crede-ma ca am obosit si tu nici cu cifre nu crezi,nici nu ma mai obosesc sa iti arat altceva....dar crede-ma ca diferenta pe strada e mult mai mare.....
da se pare ca aici iese dieselul invingator cu foarte putin (unul din putinele cazuri) ,de hyundai am si specificat ca nustiu ce este cu ele ci doar din auzite ,am si spus ca sa ma corectezi daca gresesc pt ca nustiu mai nimic de hyundai pt ca nu ma interesat niciodata aceasta marca de masini
__________________

Passat 3BG
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 11:38   #5691
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
tu mai ai inca multe de aflat... ca de exemplu diferentele transmisiilor. vezi ca acolo ambele au cutie 6 trepte manuala dar ea nu este la fel. rapoartele la diesel sunt mai scurte
da stiu asta ,sunt mai multi factorii care influenteaza performante decat cp ,cum ar fi cutia,aerodinamicitatea si etc ...
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 12:17   #5692
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
tu mai ai inca multe de aflat... ca de exemplu diferentele transmisiilor. vezi ca acolo ambele au cutie 6 trepte manuala dar ea nu este la fel. rapoartele la diesel sunt mai scurte
Rapoarte mai scurte ,adica e cutia mai scurta la diesel ?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 12:35   #5693
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
tu mai ai inca multe de aflat... ca de exemplu diferentele transmisiilor. vezi ca acolo ambele au cutie 6 trepte manuala dar ea nu este la fel. rapoartele la diesel sunt mai scurte
Tu ai si mai multe de aflat. Cutia la diesel este mai lunga ca la benzina.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 13:15   #5694
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu intotdeauna. Daca 1.6 diesel prinde 50km/h in tr. 1 la 4500rpm, si 1.6 benzina prinde tot 50km/h, dar la 6500 rpm, e mai lunga la diesel cutia.
Dar la motoare mari de obicei daca 3.0d prinde 60 in tr1, 3.0i prinde 70, si atunci sunt cam apropiate rapoartele.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 13:55   #5695
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Nu intotdeauna. Daca 1.6 diesel prinde 50km/h in tr. 1 la 4500rpm, si 1.6 benzina prinde tot 50km/h, dar la 6500 rpm, e mai lunga la diesel cutia.
Dar la motoare mari de obicei daca 3.0d prinde 60 in tr1, 3.0i prinde 70, si atunci sunt cam apropiate rapoartele.
Daca nu stii cum sunt calculate rapoartele unei cutii/transmisii de ce iti dai eronat cu parerea pe forum ? E ca si cum ai vrea sa futi da nu ti se scoala !
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 15:16   #5696
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Daca nu stii cum sunt calculate rapoartele unei cutii/transmisii de ce iti dai eronat cu parerea pe forum ? E ca si cum ai vrea sa futi da nu ti se scoala !
urat cuvant "scoala"
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 15:25   #5697
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pana la urma care o are mai lunga si care mai scurta????
Cutia zic.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 16:01   #5698
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Da.... si care are randamentul mai bun... tot la cutie referindu-ne!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 18:03   #5699
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Daca nu stii cum sunt calculate rapoartele unei cutii/transmisii de ce iti dai eronat cu parerea pe forum ? E ca si cum ai vrea sa futi da nu ti se scoala !
Daca tot ma contrazici, macar argumenteaza si spune`mi unde am gresit, ca nu esti pe youtube.

Eu stiu ca o cutie cu rapoarte mai lungi ii da masinii o viteza mai mare la aceeasi turatie a motorului fata de o cutie cu rapoarte mai scurte. Gresesc?

Daca tot citesti forumul asta, ai putea sa inveti ceva de la GTR, care dupa ce te contrazice iti si arata unde ai gresit, nu doar arunca cu ca*at cum fac altii.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 18:03   #5700
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Deci eu cred ca da.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -