Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-12-04, 19:13   #16
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

tico!!!!!!!!

acelasi motor...tico are carburator dublucorp,e mai usor...

matiz ,injectie,greutate mai mare
SpeedeR is offline  
Old 04-12-04, 21:05   #17
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

speeder tu acu vrei sa spui ca un carburator dublu corp e mai buna ca o injectie ?
HolySoul is offline  
Old 05-12-04, 10:27   #18
killme

Stage 3
 
killme's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 97
Default

carburator DUBLUCORP?!?!? pe tico????asta chiar nu stiam,cum dreq are carp dublucorp?speeder esti sigur?asa ceva jur ca n-am mai auzit.eu stiam ca are carb simplu,pt ce ar avea tico nevoie de carb dublucorp?poti te rog sa-mi areti o poza cu un motor cu carb dublucorp de tico,sau macar o schema ceva,sunt total uimit!!!
killme is offline  
Old 06-12-04, 10:41   #19
tazmania

Stage 3
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 91
Default

design si confort bate matizul....dar la performantze sigur tico e tatic
tazmania is offline  
Old 06-12-04, 14:05   #20
MicDaRAu

Stage 5
 
MicDaRAu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 413
Default

nu are cum sa aiba tico dublucorp mah!?
MicDaRAu is offline  
Old 06-12-04, 14:54   #21
darkager
AfterDark Racing Member

Stage 5
 
darkager's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 381
Member of:
[AfterDark Racing]
Default

daca e sau nu tico dotat cu carb dublu corp nu stiu dar asta e tot ce am gasit despre motorul de tico:
Tip Motor SOHC
convertor catalitic, EURO II
Alezaj x cursa (mm) 68 x 72,5
Raport compresie 9,3:1
Putere maxima (cp/rpm) 42 / 5800
Cuplu maxim (Nm/rpm) 60 / 2800-3600
Capacitate cilindrica (cmc) 796
Cutie viteze manuala cu 5 trepte
__________________
Honda CBR 900 RR Fireblade 140 Cp
darkager is offline  
Old 06-12-04, 15:18   #22
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Stiati ca s-a facut si Tico cu cutie automata?



Am vazut specificatii pe net, si cu 30, si cu 35KW...eu pe talon am 35kw..
 
Old 10-12-04, 01:43   #23
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

matizul e mai elegant .. bordul imi place mai mult ... si pare mai spatioasa
HolySoul is offline  
Old 13-12-04, 18:11   #24
mihu

Stock
 
mihu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 7
Default

Stiu ca e greu de crezut dar tico are carb dublu corp. Asta e un motiv pentru care la performante e mai bun ca matizu.
mihu is offline  
Old 14-12-04, 14:52   #25
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

mihu ihi .. si de aia mananca si mai putin ca matizu` .. ca are carburator dublu-corp .. arata o poza eu nu te cred ,,, nici nu cred ca incape un asemena carburator in tico ..
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
HolySoul is offline  
Old 23-01-05, 21:55   #26
adi01

Stage 5
 
adi01's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 373
Default

offtopic Nush cum poate un om normal sa conduca o masina cu cutie hidramata sincer stai foarte incomod.. la volan.. avand obisnuinta sa apese ambraiajul si sa schimbe viteza sau la plecari si la opriri... din propria experienta.. e ORIBILA Masina cu cutie Hidramata da ata ete.. altfel oameni ologi fara un picior nu ar avea ce conduce :P si apropo de tico cu cutia aia de viteze...acu ontopic: Ce e cu cu craca aia infipta acolo ) si cu frana aia ca la autobuz ... nu aveau ce face astia de la DAEWOO si au spus hai sa ne batem joc de o masina care deja e vai de curu ei.. ca daca tragi cu pistolu cu bile in portiera trece bila si prin a 2a portiera.. sau daca iei o groapa cu tico la viteza... curu te doare o sapt.. la demaraj / viteza - TICO .. la confort si spatiu - Matiz... la ASPECT amandoua... eh
__________________
Owned cars:
SAAB 9000 2.0t Unknown HP >
SAAB 9-5 2.3t Aero
Dacia Logan 1.6MPI
Matiz 0.8l
adi01 is offline  
Old 23-01-05, 22:09   #27
burnout

Stage 1
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 13
Default

tico e mult mai stabil dect matizu
burnout is offline  
Old 24-01-05, 09:34   #28
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default

bun poll, buna intrebarea.
alegere intre fiabilitate si stabilitate versus comfort si design.
sau era vorba doar despre viteza?
in tico stai infect (eu am 1.85 deci nu-s chiar atat de inalt si totusi cu scaunul dat maxim in spate tot prost stateam - nu mai zic ca in locul din spatele meu nu ar mai fi avut loc nici un copil).
in matiz stai foarte bine, iar in spate incap 3 persoane adulte. ca sofer ai avantaje de vizibilitate fatza de tico (data de pozitia mai inalta, logic).
tico este mult mai fiabil din toate punctele de vedere.
tico este mult mai stabil - se tine ok in curbe fatza de matiz la care se cutremura toata masina si cand o urci pe o bordura... de ai impresia ca o sa cada intr-o parte)
ambele sunt capcane curate in caz de accident, trebuie sa ai sange sa mergi cu asemenea jucarii de masini pe drumuri interjudetene - eu n-as avea, sincer!
teddy is offline  
Old 24-01-05, 10:25   #29
GolfuletzS
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
GolfuletzS's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 5,385
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
Default

Tico :P
GolfuletzS is offline  
Old 25-01-05, 20:48   #30
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 841
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Quote:
ambele sunt capcane curate in caz de accident, trebuie sa ai sange sa mergi cu asemenea jucarii de masini pe drumuri interjudetene - eu n-as avea, sincer!
Daca te loveste trenul nici intr-un mercedes nu te vad bine... si nu stii niciodata ce da in tine...
Oricum dupa parerea mea matizu e superior ticoului... Adica si ca aspect, si ca comfort si ca fiabilitate... iar in ceea ce priveste performantele amandoua nu o duc prea bine...
Stiati ca in europa occidentala matizul are motor de 1400?? ala e bun sa-l aduci pe aici si sa te arzi cu el pe la liniute...
__________________
Proud driver of Renault Clio and Mazda Mx5

www.rensit.ro
www.clubclio.ro
Toto - BOD is offline  
Closed Thread



- Copyright 2026 4Tuning -