| VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC |
05-02-06, 14:32
|
#46
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [DAEWOO] [FORD] [BMW]
|
cu adevarat batalia \"gigantzilor\" pana la urma e o chestiune de gust la alegerea ei , performantele sunt sensibil egale, personal matizul mi se pare ptuin mai confortabil decat tico ...... putin ..... daca se poate spune asa, ce am inteles este ca Matizul este putin mai gurmand decat Tico dar diferentza nu e asa mare, asa ca daca as cumpara vreuna din ele cred as alege Matizul.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala

|
|
|
05-02-06, 19:06
|
#47
|
|
NoSpeedLimit Romania Club Member
 Stage 5
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [DAEWOO]
|
fara nici o indoiala prefer tico......stiu cum merge si e destul de reusit pt ce a fost conceput
matiz-ul \"pute\"....stiu caz in care o bordura a rasturnat matiz-ul.....fara misto,bordura avea inaltime vreo 8 centimetrii
zic inca odata....nu mint cu nimic
Cine stie cunoaste!
|
|
|
05-02-06, 20:33
|
#48
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [DAEWOO] [FORD] [BMW]
|
la mersul prin oras nu cred ca se rastoarna nici una ..... stii buturuga mica rastoarna carul (in cazul de fata - mic  ). asa am auzit si eu un caz petrecut la casa armatei (regina elisabeta) in care o motocicleta de la BGS a rasturnat un Matiz  , asta chiar e pe bune.
|
|
|
05-02-06, 21:03
|
#49
|
|
NoSpeedLimit Romania Club Member
 Stage 5
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [DAEWOO]
|
dap....e pe bune
si eu auzisem si sincer sa fiu nu prea m-a surprins
era de asteptat sa fie rasturnat,bine nu de-un motor  dar asta e realitatea
apropo ca tot e vba de matiz.....imi cer scuze pt urmatoarea intrebare off-topic:
are vreo importanta daca fac scoala pe un matiz si sa zicem in parcare o sa am altceva ex logan,golf ceva??
Multumesc
|
|
|
05-02-06, 23:31
|
#50
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [DAEWOO] [FORD] [BMW]
|
o sa aiba  , glumeam  si faza cu motocicleta de la BGS e chiar pe bune, cel de pe motocicleta era medic si a scapat cu viatza.
|
|
|
07-02-06, 11:17
|
#51
|
|
Crazy Drivers Members
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of: [Crazy Drivers]
|
Am mers vara trecuta si cu Tico si cu Matiz prin Bucuresti la ora de varf. Tico all the way!!! La Matiz, k sa te bagi intr-o intersectie mai aglomerata, trebuia sa cuplezi turbo (opresti AC) ca sa ai oarecare putere. Plus ca mi se pare mai zgomotos Matiz. Din interior zbiara parca e masina de raliuri, dar la casa poporului trebuie sa urci cu a 3-a si sa fii intrat bine in ture, altfel moare. Cu Tico n-avem stres. Si franele tin mai bine la fierul ala de calcat.
|
|
|
07-02-06, 11:25
|
#52
|
|
NoSpeedLimit Romania Club Member
 Stage 5
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [DAEWOO]
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"neXus\"
La Matiz, k sa te bagi intr-o intersectie mai aglomerata, trebuia sa cuplezi turbo (opresti AC) ca sa ai oarecare putere.Dar la casa poporului trebuie sa urci cu a 3-a si sa fii intrat bine in ture, altfel moare. Cu Tico n-avem stres.
|
Adica,vrei sa-mi spui ca Matiz-ul are turbo........nu cred
Si o panta tu cu ce treapta ai vrea sa o urci
Cu 5a??
Si totusi,vbim despre un motor de 800cmc
Sa fim realisti,la ce performante te astepti la un \"juma de talon\"
|
|
|
07-02-06, 11:35
|
#53
|
|
Crazy Drivers Members
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of: [Crazy Drivers]
|
Turbo era o gluma. Voiam sa subliniez (desi recunosc ca nu mi-a iesit foarte bine) ca Matizul pierde multa putere cand pornesti AC (daca nu chiar jumatate). Si da, poti urca panta aceea cu a 5-a. Clio 1.5 dCi poate, chiar foarte bine. Stiu stiu, nu se compara cuplul (160 Nm) cu cel al Matizului, dar este o realizare pentru turcoaica...
Scoala e bine sa o faci pe Matiz, nu din cauza motorului, ci din cauza dimensiunilor. Eu as sti. Am facut scoala pe o Corsa, si m-a ajutat mult dimensiunea redusa.
|
|
|
07-02-06, 12:06
|
#54
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [DAEWOO] [FORD] [BMW]
|
in general cuplarea unui AC ia cam 10% din puterea unui motor de pana in 150CP, si neXus cu CLIO in a5a indif de putere nu urci intr-a 5a, be real .... personal am incercat o serpentina in Bulgaria unde pentru a depasi un tir a fos necesara a2a, depinde si de unghiul de inclinare al pantei.
|
|
|
07-02-06, 12:19
|
#55
|
|
Crazy Drivers Members
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of: [Crazy Drivers]
|
Stiu ca nu pare posibil. But trust me  . Cine a fost pe Oituz la trecatoare poate spune ce rampe sunt pe acolo, iar Clio le facea intr-a 5-a fara probleme, atita timp cat o tineam turata pe la 2000 sa tin turbina in miscare.
|
|
|
07-02-06, 12:39
|
#56
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [DAEWOO] [FORD] [BMW]
|
deci ce spui tu este imposibil nu ai cum sa fii in miscare si in panta (urcare in a 5a si sa o tii in 2000 de ture). imposibil (nici in linie dreapta cu viteza constanta de peste 130 ptr a5a nu o tii in 2000 de ture .... deci ... )
|
|
|
07-02-06, 12:57
|
#57
|
|
Crazy Drivers Members
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of: [Crazy Drivers]
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"NWZeu\"
deci ce spui tu este imposibil nu ai cum sa fii in miscare si in panta (urcare in a 5a si sa o tii in 2000 de ture). imposibil (nici in linie dreapta cu viteza constanta de peste 130 ptr a5a nu o tii in 2000 de ture .... deci ... )
|
Demultiplicarea este diferita la 1.5 dCi. Asa ca la 2000 rpm nu ai cine stie ce viteza, dar cuplul este suficient pentru a putea ACCELERA in panta (masina goala, evident). M-a surprins de multe ori motorul asta mititel. Chiar mi-ar veni sa-l modific un pic, dar n-am \"timp\"($$$). Stii ce viteza maxima am scos cu el pe A1? Ghici.
PS: nu te gandi la valori astronomice precum 190-200 km/h, ca s-ar rupe cauciucurile la viteza aia.
|
|
|
07-02-06, 13:13
|
#58
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [DAEWOO] [FORD] [BMW]
|
am avut masina diesel cu tractiune spate (propulsie) cu putere dubla (si cuplu) si nu am urcat pante cu unghi mare de inclinare in a5a (in a2a, a3a sau cel mult a 4a)..... poate spui si viteza cu care urcai tu in a5a ..... ca sunt foooooarte curios .... daca era pana in 20% nu ar fi o problema asa ca fii mai explicit.
|
|
|
07-02-06, 13:16
|
#59
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [DAEWOO] [FORD] [BMW]
|
cred ca ar fi cazul sa ne oprim cu aceste mesaje si sa continuam pe privat ca suntem foooooooarte mult off-topic, eu opresc aceasta discutie aici.
|
|
|
07-02-06, 13:23
|
#60
|
|
Crazy Drivers Members
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of: [Crazy Drivers]
|
De acord cu tine Zeule. Inapoi la \"gigantii\" autohtoni, si anume Matiz si Tico. Intrebare: De ce s-a oprit productia lui Tico la atit de putini ani de la lansare? Producatorii l-au vazut pe Matiz ca pe un urmas? Daca da, Daewoo a facut o involutie mare cu clasa mini.
|
|
|
|
|