| VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC |
04-12-04, 19:13
|
#16
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,152
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [VW]
|
tico!!!!!!!!
acelasi motor...tico are carburator dublucorp,e mai usor...
matiz ,injectie,greutate mai mare
|
|
|
04-12-04, 21:05
|
#17
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of: [Crazy Drivers] [PARTICIPANT CURSE]
|
speeder tu acu vrei sa spui ca un carburator dublu corp e mai buna ca o injectie ?
|
|
|
05-12-04, 10:27
|
#18
|
Stage 3
Join Date: Oct 2004
Posts: 97
|
carburator DUBLUCORP?!?!?  pe tico????asta chiar nu stiam,cum dreq are carp dublucorp?speeder esti sigur?asa ceva jur ca n-am mai auzit.eu stiam ca are carb simplu,pt ce ar avea tico nevoie de carb dublucorp?poti te rog sa-mi areti o poza cu un motor cu carb dublucorp de tico,sau macar o schema ceva,sunt total uimit!!!
|
|
|
06-12-04, 10:41
|
#19
|
Stage 3
Join Date: Oct 2004
Posts: 91
|
design si confort bate matizul....dar la performantze sigur tico e tatic
|
|
|
06-12-04, 14:05
|
#20
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 413
|
nu are cum sa aiba tico dublucorp mah!?
|
|
|
06-12-04, 14:54
|
#21
|
|
AfterDark Racing Member
 Stage 5
Join Date: Oct 2004
Posts: 381
Member of: [AfterDark Racing]
|
daca e sau nu tico dotat cu carb dublu corp nu stiu dar asta e tot ce am gasit despre motorul de tico:
Tip Motor SOHC
convertor catalitic, EURO II
Alezaj x cursa (mm) 68 x 72,5
Raport compresie 9,3:1
Putere maxima (cp/rpm) 42 / 5800
Cuplu maxim (Nm/rpm) 60 / 2800-3600
Capacitate cilindrica (cmc) 796
Cutie viteze manuala cu 5 trepte
__________________
Honda CBR 900 RR Fireblade 140 Cp
|
|
|
06-12-04, 15:18
|
#22
|
|
Guest
|
Stiati ca s-a facut si Tico cu cutie automata?
Am vazut specificatii pe net, si cu 30, si cu 35KW...eu pe talon am 35kw..
|
|
|
|
10-12-04, 01:43
|
#23
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of: [Crazy Drivers] [PARTICIPANT CURSE]
|
matizul e mai elegant .. bordul imi place mai mult ... si pare mai spatioasa
|
|
|
13-12-04, 18:11
|
#24
|
Stock
Join Date: Dec 2004
Posts: 7
|
Stiu ca e greu de crezut dar tico are carb dublu corp. Asta e un motiv pentru care la performante e mai bun ca matizu.
|
|
|
14-12-04, 14:52
|
#25
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of: [Crazy Drivers] [PARTICIPANT CURSE]
|
mihu ihi .. si de aia mananca si mai putin ca matizu` .. ca are carburator dublu-corp .. arata o poza eu nu te cred ,,, nici nu cred ca incape un asemena carburator in tico ..
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
|
|
|
23-01-05, 21:55
|
#26
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2004
Posts: 373
|
offtopic Nush cum poate un om normal sa conduca o masina cu cutie hidramata sincer  stai foarte incomod.. la volan.. avand obisnuinta sa apese ambraiajul  si sa schimbe viteza sau la plecari si la opriri... din propria experienta.. e ORIBILA Masina cu cutie Hidramata  da ata ete.. altfel oameni ologi fara un picior  nu ar avea ce conduce :P si apropo de tico cu cutia aia de viteze...acu ontopic: Ce e cu cu craca aia infipta acolo  ) si cu frana aia ca la autobuz ... nu aveau ce face astia de la DAEWOO si au spus hai sa ne batem joc de o masina care deja e vai de curu ei.. ca daca tragi cu pistolu cu bile in portiera trece bila si prin a 2a portiera.. sau daca iei o groapa cu tico la viteza... curu te doare o sapt.. la demaraj / viteza - TICO .. la confort si spatiu - Matiz... la ASPECT amandoua... eh
__________________
Owned cars:
SAAB 9000 2.0t Unknown HP > 
SAAB 9-5 2.3t Aero
Dacia Logan 1.6MPI
Matiz 0.8l
|
|
|
23-01-05, 22:09
|
#27
|
Stage 1
Join Date: Jan 2005
Posts: 13
|
tico e mult mai stabil dect matizu
|
|
|
24-01-05, 09:34
|
#28
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
|
bun poll, buna intrebarea.
alegere intre fiabilitate si stabilitate versus comfort si design.
sau era vorba doar despre viteza?
in tico stai infect (eu am 1.85 deci nu-s chiar atat de inalt si totusi cu scaunul dat maxim in spate tot prost stateam - nu mai zic ca in locul din spatele meu nu ar mai fi avut loc nici un copil).
in matiz stai foarte bine, iar in spate incap 3 persoane adulte. ca sofer ai avantaje de vizibilitate fatza de tico (data de pozitia mai inalta, logic).
tico este mult mai fiabil din toate punctele de vedere.
tico este mult mai stabil - se tine ok in curbe fatza de matiz la care se cutremura toata masina si cand o urci pe o bordura... de ai impresia ca o sa cada intr-o parte)
ambele sunt capcane curate in caz de accident, trebuie sa ai sange sa mergi cu asemenea jucarii de masini pe drumuri interjudetene - eu n-as avea, sincer!
|
|
|
24-01-05, 10:25
|
#29
|
|
NoSpeedLimit Romania Club Member
 Stage 5
Join Date: Sep 2004
Posts: 5,385
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club] [Design Team]
|
Tico :P
|
|
|
25-01-05, 20:48
|
#30
|
Presedinte Insane Racers
 Stage 5
Join Date: Dec 2004
Posts: 841
Member of: [Moderators] [PARTICIPANT CURSE]
|
Quote:
|
ambele sunt capcane curate in caz de accident, trebuie sa ai sange sa mergi cu asemenea jucarii de masini pe drumuri interjudetene - eu n-as avea, sincer!
|
Daca te loveste trenul nici intr-un mercedes nu te vad bine...   si nu stii niciodata ce da in tine...
Oricum dupa parerea mea matizu e superior ticoului... Adica si ca aspect, si ca comfort si ca fiabilitate... iar in ceea ce priveste performantele amandoua nu o duc prea bine...
Stiati ca in europa occidentala matizul are motor de 1400?? ala e bun sa-l aduci pe aici si sa te arzi cu el pe la liniute...
|
|
|
|
|