Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-01-05, 21:26   #31
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

frate de unde ai scoos-o pasta cu 1400 pe matiz? da-ne o dovada
steph is offline  
Old 25-01-05, 21:49   #32
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

steph, good point!

Motorizarea cea mai mare este de 1l care are 64 cp! Viteza max 94 mile si acceleratia 0-60 mile este de 12.9 sec!
B 68 VLD is offline  
Old 25-01-05, 22:54   #33
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default

mai auzisem de o motorizare de 1100cmc pentru tico coreean, ar trebui sa fie un mic 'bolid' cu motorizarea asta... la greutatea lui...
teddy is offline  
Old 25-01-05, 23:18   #34
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Motorizarile pe Tico au fost de 800 si 900cmc, altceva nu am gasit. Totusi, am o dilema...de ce pe talon scrie 35KW, si am mai vazut si pe alte taloane cifra asta, iar pe net nu am gasit decat 30 KW si 30,5 KW
Oricum, ar fi mers o motorizare de 1 L turbo de 100cp, ca pe Charade GTti, nu?
 
Old 26-01-05, 11:03   #35
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
Oricum, ar fi mers o motorizare de 1 L turbo de 100cp
Nu-i duce pe astia de la Daewoo capu' sa faca ceva misto!
B 68 VLD is offline  
Old 26-01-05, 18:49   #36
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

eu stiu doar de 800 pe tico si matiz 1 si de 1000 cc sau 800 pe matiz 2

pana si pe ala nou matiz sau mx3 sau cum ii zice tot 1000 cc are

pana la 1400 mai e ceva
steph is offline  
Old 02-02-05, 21:08   #37
motanu

Stock
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1
Default

tico!!!!!!!!!!!imi place cum merge fata de matiz.
motanu is offline  
Old 11-04-05, 12:00   #38
AdiRMG

Stage 1
 
AdiRMG's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 13
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"killme\"
carburator DUBLUCORP?!?!? pe tico????asta chiar nu stiam,cum dreq are carp dublucorp?speeder esti sigur?asa ceva jur ca n-am mai auzit.eu stiam ca are carb simplu,pt ce ar avea tico nevoie de carb dublucorp?poti te rog sa-mi areti o poza cu un motor cu carb dublucorp de tico,sau macar o schema ceva,sunt total uimit!!!
am citit pe forumul daewooclub cum ca tico SX (acela cu AC, dar cred ca e valabil si pt SL) are carburator dublu corp pentru a mari puterea cand intra AC in functiune. tot acolo spunea cineva ca se poate face ceva ca a doua camera sa se deschida chiar daca nu e AC in functiune. iata link-ul

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=3227
AdiRMG is offline  
Old 12-04-05, 08:54   #39
ServaR

Stage 2
 
ServaR's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 55
Default

Tico rulz... este mult mai usor, la motorizare nu e mare diferentza, matizul il are mai mare dar nu cu mult.
ServaR is offline  
Old 12-04-05, 10:07   #40
alexutzu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
alexutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,128
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

TICO all the way, chiar daca la aspect e mai placut un matiz
alexutzu is offline  
Old 13-04-05, 08:52   #41
Grecu

Stage 5
 
Grecu's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 353
Default

Inca nu am avut ocazia sa ma dau cu un matiz dar cred ca l-as face. Tico rulezz
Grecu is offline  
Old 13-04-05, 12:32   #42
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

1. tico are carburator dublu corp, soc automat (spunea cineva aici, ca nu pricepe \"unde are loc carburatoru dublu-corp intr-un tico\" .... maestre, pe ce lume traiesti? mai documenteaza-te inainte sa afirmi ceva! iti spun eu ca are loc, carb ala e o adevarata \"industrie\", extrem de complex, nu se regleaza la ureche ... si e vreo 22 de milioane in magazin!)
2. pe talonul meu scrie clar 35KW
3. sa-l vad io pe ala ML sau G BRABUS pe calea ferata cand o da Intercity cu 130/h in el ... si sa mor in chinuri groaznice daca nu ii platesc io masina dc vad ca nu pateste nimic ! asa ca terminati cu tampeniile astea !

Tico e masina de oras, iar cine umbla pe afara cu ea cu peste 100/h, e treaba lui proprie si personala si isi asuma riscurile de rigoare! Tico nu e masina de curse, de viteza sau potrivita pentru tuning. E masina de oras, practica si ieftina si isi indeplineste cu succes scopul pentru care a fost creata.

4. matizu in curbe e varza!
5. la demaraj pun toti banii pe tico !
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline  
Old 14-04-05, 09:37   #43
Pacatosu

Stage 4
 
Pacatosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 215
Member of:
[PORSCHE]
Default

la capitolul siguranta sint amandoua niste conserve. Si nu vorbesc aici de impactul cu un tren.
e de ajuns o dacie in lateral la 70 la ora si te face MUC. cu tot cu matiz sau tico .

Pacatosu is offline  
Old 14-04-05, 12:56   #44
Soichiro
Guest
 
Posts: n/a
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Pacatosu\"
la capitolul siguranta sint amandoua niste conserve. Si nu vorbesc aici de impactul cu un tren.
e de ajuns o dacie in lateral la 70 la ora si te face MUC. cu tot cu matiz sau tico .

Da, si daca mai tinem cont ca o Dacie are o galaxie intreaga de stele verzi la impactul fontal...

Cunosc un caz real, un prieten cu un Tico de 7 ani si 150.000km, merge masina aia ca unsa, cu revizii la timp si fara sa fie chinuita. Benzina il costa maruntis, reviziile la fel, si in afara de cateva bucsi inlocuite pe la 100.000, din cauza conditiilor din asa-zisa capitala, n-are nici o problema. O foloseste doar pentru oras. Asta in ciuda invidiosilor sai vecini posesori de berline, \"meseriasii\", care faceau misto de el un timp, dar care 4 zile din 7 stau si bat la ciocanele sau sufla in jigloare la minunatele lor capodopere pe roti.
La Matiz nu ma bag ca nu cunosc, dar banuiesc ca e destul de bun si el. N-am auzit pe nimeni sa se planga de masinutele astea (poate doar ca nu au destul spatiu in ele).
 
Old 03-02-06, 09:10   #45
RCarlos

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,234
Member of:
[Crazy Drivers]
[Fiat]
Default

eu as alege matiz. are desingn mai bun
RCarlos is offline  
Closed Thread



- Copyright 2026 4Tuning -