Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care este preferatul tau?
Porsche Cayenne Turbo S 242 55.25%
Mercedes-Benz ML63 AMG 196 44.75%
Voters: 438. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-06, 14:22   #76
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by Race View Post
1. G63 AMG era mai scump si mai lent decat G55 AMG.Probabil de aia nici n-au insistat prea mult cu el.


2. Cand e vorba de intrecere din mers intre doua masini cu cutie automata poti sa uiti linistit soferul.
1. E greseala mea, credeam ca G 55 AMG sa produs doar varianta aspirata , lipsind G55K

2. Asa e cum zici , dar eu am facut referire la ce a zis omul , iar ma indoiesc ca masinile pe care le-a mentionat sunt automate.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 01-12-06, 18:19   #77
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

imi plac motoarele turbo,imi plac porsche-urile,imi place cayenne-ul,dar am ales ml-ul...poate pentru ca mercedes face cateodata motoare brutale,un fel de muscle-car-uri europene,cred ca unei masini de teren i se potriveste un motor mare si zgomotos,iar v8-ul de 6,3 litri suna incredibil.nu ca turbo s-ul ar fi vreo pisicutza,dar..mi se pare ca ml-ul e mai agresiv,mai rau,imi place si design-ul mai mult al mertz-ului.oricum,grea decizie
__________________
renaultsport clio 182
riptor is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 15:29   #78
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by EmiLuSh View Post
Am zis shi ca sunt mashini mai ieftine decat Porsche Cayenne Turbo S shi ML 63 AMG, dar ieftine in nici un caz nu sunt.


Cand am spus ca sunt mashini nashpa m`am referit ca sunt nasoale la finisaje interioare, iar motoarele sunt ce`i drept puternice, dar nu mi se pare ca trag pe cat ar trebui shi stau shi foarte prost la handling. Am shi condus mashini americane shi impresia asta mi`au lasat`o.


Aruncatzi un ochi pe: https://www.youtube.com/watch?v=LAt-Q7ohKlY .
Sorry, dar bati campii

cand ai condus tu cele 5 masini despre care iti dai cu parerea atata de vehement, ca sa le dai tu verdicte asa clare si concise ? (Turbo S, 63 AMG, SRT-8, SS si Escalade) ?
Cum vine treaba asta ca "nu trag cum ar trebui" ? Asta e din putul gandirii si horizontul experientei sau cum?

Daca si citeai tot ce am scris in postul respectiv, am spus ca cele 3 americane sunt in cu totul si cu totul alta gama de pret. Degeaba faci tu pe miliardarul si zici ca " ce domne, merita aia 50k euro in plus ca are finisaje". Cum ziceam, da, au finisaje si materiale mai bune, prestigiu si capacitati off-road mai bune dar pt asta platesti. Daca merita sau nu, e la atitudinea fiecaruia. Eu personal zic , ca nu merita, dar depinde ce reprezinta pt fiecare sumele respective, pt unii 50K euro e salariu pe luna, pt alti e salariu pe 5 ani. De asemenea conteaza ce poti sa faci in plus la masinile respective cu diferenta de bani.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 15:42   #79
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Pimp_Lex crezi ca merita sa iti bati capul atat cu toti snoobi de pe forumul asta? Am ajuns la concluzia ca nu poti sa`i faci sa inteleaga prin dovezi ca masina X nu`si merita pretul insa pentru ei este ce-a mai buna doar prin simplul fapt ca este facuta de Brand`ul Y!
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 15-12-06, 15:08   #80
wlady
Design Team Member

Stage 5
 
wlady's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,689
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Mercul este mult mai aratos ! Si in al doilea rand la o liniuta prin oras face Cayenneul ! Dar cel mai mult conteaza ca e mai rar decat Cayenneul
wlady is offline   Reply With Quote
Old 22-12-06, 14:09   #81
driftboy92

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 25
Cool Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Amandoi bigboys arata bine(ei, nu chiar).Da' io' aleg ML 63 AMG.Stiu ce inseamna AMG,ash k de aia l-am ales. SI sa mai adaugi si tu niste SUV-uri sau SAV-uri pe langa astea doua.
driftboy92 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-06, 22:32   #82
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

As alege ML63 AMG ( daca as avea banii necesari sau l-as primi cadou ) deoarece Mercedes Benz cred ca fabrica masinile la un nivel mai inalt din punct de vedere al comfortului ... poate si pentru ca imi place mai mult Mercedes .
Sarbatori Fericite!
__________________

MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 13:48   #83
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Nici nu stau sa ma gandesc :Mercedes-Benz ML63 AMG - Prietenii stiu de ce!!!
bogg is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 14:12   #84
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Argumente ceva? Ce stiu prietenii? ... off. mai aveai sa zici Mertzanu e Mertzan ... Eu aleg ML-ul datorita designului chiar daca ma atrage mai mult motorul supralimentat al porsche-ului .. in definitv performantele sunt asemanatoare..
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 21:07   #85
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Diferenta de 10cp si performantele atat on cat shi off road...nu ma puteau face sa optez pentru Cayenne!!! Alegerea ramane la atitudinea fiecaruia...fiecare cu gustul lui!!! Nu?(Adica Mercedesu' rupe la capitolul design!!!!!)

Last edited by bogg; 26-12-06 at 21:12.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 21:37   #86
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

NU m-a deranjat alegerea ta.. stai linistit .M-a deranjat ca nu ai adus nici un motiv pt ea.

Bafta.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 28-12-06, 18:56   #87
PaRaDoX

Stage 3
 
PaRaDoX's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 147
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Nush pe unde am aflat eu(ca sa ma bag si yo asa in seama) ca Porscheul Cayenne a fost conceput pentru a scoate firma porsche de la faliment. NUsh dak e adevarat dar Porscheul e cea mai exclusivista firma producatoare de masini. Au cele mai scumpe masini si dupa parerea mea (si a multora) nu merita sa dai cateva sute de mii de euro pe niste masini sport in care singurul lucru pe care il pot face este liniutza. De aceea lumea nu prea a mai cumparat Porsche. Aceasta fiiind pe faliment a scos Cayenne -ul sai scoata din gaura. Oricum nu poti sa compari o firma care scoate un singur model de 4X4 cu o firma care are istorie (adik vreo 30 de ani) in a concepe Masini de teren. Mi se pare ilogic .Detalii dau mai tarziu. Am votat Mercedes pentru ca arata mai bine ca Cayenne - ul si is mai rare. La me in Bacau Cayenne ul e peste tot. Masinile americane as putea sa zic ca nici nu intra in discutie. Nare rost sa dau detalii despre asta pentru ca oricum se stiu.
__________________
Si ma intreb pentru ce vei opta, un S class din 98' ori 15 Logan la mana a opta.
PaRaDoX is offline   Reply With Quote
Old 28-12-06, 23:24   #88
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

cred ca m-am hotarat dupa ce am vazut/auzit multe ML-uri ca sunt mult mai atragatoare decat Cayenne. Au un sunet extraordinar si un dinamism rar intalnit la aceste dimensiuni. Multa vreme am fost fascinat de un Cayenne Turbo dupa ce m-am depasit pe A2 VIOLENT (in asa hal incat mi-au tremurat toate geamurile) cand ma deplasam cu 230km/h. Sunt acele mici 'denivelari' la podurile de pe autostrada care mie imi creaza goluri in stomac dar care la cayenne nu clinteau nici 1 cm masina. Probabil Mercedes-ul face toate aceste lucruri, nu stiu daca le face neaparat mai bine dar este o masina mai atragatoare.
Personal, m-as simti mult mai castigat sa cumpar un Subaru Forester 2.5XT si sa imi ramana bani de o sportiva pur-sange.
teddy is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 00:56   #89
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by PaRaDoX View Post
Nush pe unde am aflat eu(ca sa ma bag si yo asa in seama) ca Porscheul Cayenne a fost conceput pentru a scoate firma porsche de la faliment. NUsh dak e adevarat dar Porscheul e cea mai exclusivista firma producatoare de masini. Au cele mai scumpe masini si dupa parerea mea (si a multora) nu merita sa dai cateva sute de mii de euro pe niste masini sport in care singurul lucru pe care il pot face este liniutza. De aceea lumea nu prea a mai cumparat Porsche. Aceasta fiiind pe faliment a scos Cayenne -ul sai scoata din gaura. Oricum nu poti sa compari o firma care scoate un singur model de 4X4 cu o firma care are istorie (adik vreo 30 de ani) in a concepe Masini de teren. Mi se pare ilogic .Detalii dau mai tarziu. Am votat Mercedes pentru ca arata mai bine ca Cayenne - ul si is mai rare. La me in Bacau Cayenne ul e peste tot. Masinile americane as putea sa zic ca nici nu intra in discutie. Nare rost sa dau detalii despre asta pentru ca oricum se stiu.
1. Porschele nu a fost in prag de faliment asa cum crezi tu.
2. Nu este cea mai exlusivista marca asa cum zici tu.
3. Nu sunt cele mai scumpe masini.
4. Porschele e renumit pt circuit, nu pt liniute.
5.Porsche produce integrale de la 959 incoace. Intelegi? Stii cand se facea 959? Demult!
6.Este una dintre marcile care isi merita banii.
__________________
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 02:51   #90
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

porsche nu a dus-o rau cu banii, nu sunt exclusivisti dar fac masini deosebit de performante la preturi sub clasa supercarurilor desi de multe ori le surcalseaza.
teddy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -