Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-12, 08:03   #121
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Unde mai pui...pistoanele,biele,vibrochen,pompe si alte cele..schimbate ? Crezi ca varianta de raliu de pe S1 era la fel ca si varianta ce se vindea pe strada ?..Gandeste'te ca Grupa B era grupa fara limite legat de modificari asupra motorului..
Asa si Renault din 1.4 faceau 320 de cai...dar cat tinea ?!.. O cursa,maxim doua ?..
Stiu ce zici, dar eu din punctul asta de vedere am zis ca e unul dintre cele mai bune construite vreodata.. Si nu cred la performanta aia sa tina vesnic, da si doua curse mi se pare cam prea tras de coada. Nu erau ele facute sa reziste, da nici doua curse.
__________________

'01 Opel Astra G Caravan, DOHC 1.6 16v 101hp (Z16XE)
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 11:01   #122
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by moskynel View Post
Cei care faceau piese pentru astfel de motoare au inchis fabricile pt ca motoarele nu se stricau.avantajele la aceste motoare e ca poti sa-ti faci si tu combustibilul
In kkpitalismul asta tampit sa faci un lucru cica 'prea bun' e deja antieconomic si daunator marketingului pe termen mediu si lung, si astfel dupa un timp te duce la faliment....
Daca se producea bun si nu mult, oricum nu se ajungea la asa ceva, de ex nici acest motor nu e chiar vesnic, plus accidente se intampla, si deci, chiar daca mai rar, dar piese tot trebuiesc.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 12:02   #123
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Cele mai bune motoare pe 2012:

3.0L TFSI Supercharged DOHC V-6 (Audi A6)
2.0L N20 Turbocharged DOHC I-4 (BMW Z4/528i)
3.0L N55 Turbocharged DOHC I-6 (BMW 335i Coupe)
3.6L Pentastar DOHC V-6 (Chrysler 300/Jeep Wrangler)
2.0L EcoBoost DOHC I-4 (Ford Edge)
5.0L DOHC V-8 (Ford Mustang Boss 302)
2.0L Turbocharged DOHC I-4 (Buick Regal GS)
1.6L DOHC I-4 (Hyundai Accent/Kia Soul)
2.0L Skyactiv DOHC I-4 (Mazda3)
3.5L DOHC V-6 HEV (Infiniti M35h)
änsfarsit cineva care se pricepe la masini.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 09:39   #124
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
In kkpitalismul asta tampit sa faci un lucru cica 'prea bun' e deja antieconomic si daunator marketingului pe termen mediu si lung, si astfel dupa un timp te duce la faliment....
Perfect adevarat,si nu numai in domeniul auto se aplica aceasta conceptie.Apelativul de''cel mai bun motor'' nu exista .Unele motoare au o fiabilitate peste medie,altele dezvolta puteri mari din o anumita cilindree,unele motoare suporta foarte bine o imbunatatire majora a performantelor(ex. TB48DE de la Nissan care scotea stock 248CP si a fost ''dus'' pana la 2000CP samd).
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 09:44   #125
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
Perfect adevarat,si nu numai in domeniul auto se aplica aceasta conceptie.Apelativul de''cel mai bun motor'' nu exista .Unele motoare au o fiabilitate peste medie,altele dezvolta puteri mari din o anumita cilindree,unele motoare suporta foarte bine o imbunatatire majora a performantelor(ex. TB48DE de la Nissan care scotea stock 248CP si a fost ''dus'' pana la 2000CP samd).
pai si din acel TB48DE ce a mai ramas la puterea de 2000CP ? iti spun eu... nimic de fabrica
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 10:09   #126
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
pai si din acel TB48DE ce a mai ramas la puterea de 2000CP ? iti spun eu... nimic de fabrica
Asta banuiam si eu.Sursa citata spune doar ca acest tip de motor era foarte usor de modificat si up-gradat incat sa dezvolte asemenea puteri.Despre modificari sau piesele schimbate ,nici o informatie.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 12:12   #127
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

la masini noi nu ma pricep, si nici nu cred ca este vreo diferenta intre marci. dar la modele mai vechi cu cel putin 8 ani vechime, de exemplu - japonezele sint cele mai bune din toate punctele de vedere. si ca fiabilitate si ca rezistenta in timp sasmd. mai sint motoarele DOHC , VTEC, M-urile de la mercedes sau bmw. S-urile - poa sa fie is , esi , slk , sasmd.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 20:49   #128
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Din nou te aventurezi in necunoscut dar o faci pe ghidul...
Ex 1: stiai ca si motorul tau e DOHC?
Ex 2: M-urile au motoare puternice dar nu prea fiabile/longevive.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 22:27   #129
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
la masini noi nu ma pricep, si nici nu cred ca este vreo diferenta intre marci. dar la modele mai vechi cu cel putin 8 ani vechime, de exemplu - japonezele sint cele mai bune din toate punctele de vedere. si ca fiabilitate si ca rezistenta in timp sasmd. mai sint motoarele DOHC , VTEC, M-urile de la mercedes sau bmw. S-urile - poa sa fie is , esi , slk , sasmd.
Cum zice si RVL.....mai bine lasa:
1: Daia vezi nu mai nici o japoneza dinainte de 95 pe strada chit ca ar avea intretinerea ieftina ca motoarele sunt pana in 2000cmc si consumul decent, si vezi mult mai multe BMW-uri, Mercedes-uri, Audi, VW, si chiar Opel, Renault si Pejouri si Fiate din acea vreme...
2: te citez: ''M-urile de la Mercedes sau BMW'' pai hotaraste-te, pt ca M-urile din cate stiu eu sunt de la BMW iar Mercedes-ul are AMG si Brabus
3: Fiabilitatea si rezistenta in timp e cam acelasi lucru
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 19:01   #130
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Din nou te aventurezi in necunoscut dar o faci pe ghidul...
Ex 1: stiai ca si motorul tau e DOHC?
Ex 2: M-urile au motoare puternice dar nu prea fiabile/longevive.
normal ca am stiut ca masina mea are motor DOHC si chestia cu longevitatea. pai aici conteaza daca se face schimbu de ulei bun si la timp. la orice tip de masina.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 19:29   #131
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Cum zice si RVL.....mai bine lasa:
1: Daia vezi nu mai nici o japoneza dinainte de 95 pe strada chit ca ar avea intretinerea ieftina ca motoarele sunt pana in 2000cmc si consumul decent, si vezi mult mai multe BMW-uri, Mercedes-uri, Audi, VW, si chiar Opel, Renault si Pejouri si Fiate din acea vreme...
2: te citez: ''M-urile de la Mercedes sau BMW'' pai hotaraste-te, pt ca M-urile din cate stiu eu sunt de la BMW iar Mercedes-ul are AMG si Brabus
3: Fiabilitatea si rezistenta in timp e cam acelasi lucru
deci ziceam ca M-urile sint la BMW. si sint si S-uri la Bmw si Mercedes. orice masina care are S sint bune si rezistente. de Opel, Renault, Pejouri si Fiate nici nu se discuta. sint cele mai cacate masini. BMW, MERCEDES, AUDI, japonezele - astea sint masini laudabile. toti bogatasii a-si cumpara Bmw-uri, Mercedes-uri si Audi-uri. pt ca astea sint masini bune. mie Audi nu mi-a placut niciodata. la restu masini cu cit e mai mare si mai grea caroseria la Bmw si Mercedes - se merita luat-a dizel. la masini cu caroserie mai usoara - se merita luat-a pe benzina. daca luam masinile mai vechi - VW-urile erau mai reusite decit Audi-urile. Golf 1, 2, 3 erau mult mai bune decit Audi 80, 90,100. si ca motoare, si ca restu. si daca nu stia-ti inca ? pisele la masinile japoneze sint mult mai scumpe decit la restu marcilor. si nu vorbesc de masini noi, ca la alea nu ma pricep, odata ce n-am avut - n-am de unde sti decit din auzite de la mai multi mecanici. si dupa cum am avut mai multe masini la viata mea - mi-am dat seama ca masinile cu motoare mai mari sint mult mai rezistente decit motoarele mai mici cum sint 1,2 1,4 , 1,5. de la 1,6 sau 1,8 in sus e preferabil. motoarele mici n-au fost niciodata bune si rezistente indiferent de marca. asta v-o spun eu. cel mai bun motor nu exista. pt ca sint multe motoare bune si rezistente in timp. asa ca nu exista numai una.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 19:39   #132
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Din nou te aventurezi in necunoscut dar o faci pe ghidul...
Ex 1: stiai ca si motorul tau e DOHC?
Ex 2: M-urile au motoare puternice dar nu prea fiabile/longevive.
si motoru meu e M44. nu M 42. deci e o diferenta mare. masina care e mai longeviva e masina care a fost cel mai intretinut-a. punct.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 19:48   #133
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Bati campii in mod gratios. Renault, Opel, etc nu sunt deloc masini proaste la fel cum VW nu facea masini mai bune ca Audi in trecut, nu face nici acum, nu o sa faca nici in viitor. Apropo, ce legatura are Golf-ul cu Audi-urile din clasa medie/mare ? (Audi 80 / 100)

Sincer ar fi mai bine pentru toata lumea daca nu ai mai impanzi topic-urile cu ideile tale.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 20:10   #134
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Bati campii in mod gratios. Renault, Opel, etc nu sunt deloc masini proaste la fel cum VW nu facea masini mai bune ca Audi in trecut, nu face nici acum, nu o sa faca nici in viitor. Apropo, ce legatura are Golf-ul cu Audi-urile din clasa medie/mare ? (Audi 80 / 100)

Sincer ar fi mai bine pentru toata lumea daca nu ai mai impanzi topic-urile cu ideile tale.
ba chiar asa e cum am zis eu. VW-urile erau mult mai bune decit Audi-urile. acuma la astea noi nu se mai stie care-i mai bun. ca astea noi cam toate sint la fel. voi n-ati vazut la tv ce piese contrafacute sau facut la masinile franceze ? si placutele de frina de pe logan sint contrafacute. masinile franceze sint cele mai slabe calitativ. si pe opel am vazut piese made in franta. cum e electromotoru de la vectra. si mai sint si altele. da la japoneze nu prea vezi piese contrafacute. daca n-ai avut masini la viata ta, n-ai de unde sa sti. bat campii sau nu, asta-i adevaru. zic si eu ce am avut si ce am vazut.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 20:17   #135
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
ba chiar asa e cum am zis eu. VW-urile erau mult mai bune decit Audi-urile. acuma la astea noi nu se mai stie care-i mai bun. ca astea noi cam toate sint la fel. voi n-ati vazut la tv ce piese contrafacute sau facut la masinile franceze ? si placutele de frina de pe logan sint contrafacute. masinile franceze sint cele mai slabe calitativ. si pe opel am vazut piese made in franta. cum e electromotoru de la vectra. si mai sint si altele. da la japoneze nu prea vezi piese contrafacute. daca n-ai avut masini la viata ta, n-ai de unde sa sti. bat campii sau nu, asta-i adevaru. zic si eu ce am avut si ce am vazut.
ce ma amuza posturile astea pline de clisee
apache is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -